×
Hyrja
Profili

Perdorimi i disa webfaqeve me permbajtje identike dhe ridrejtimet 301

Perdorimi i disa webfaqeve me permbajtje identike dhe ridrejtimet 301

· 4 · 891

  • Postime: 114
AB
ne: 17-03-2009, 10:26:16

Jo mirë  për nga pikëpamja e SEO është pasja e disa faqeve me domene te veçanta qe kanë te njëjtën përmbajtje sepse te njëjtën përmbajtje përveç News.al kanë edhe http://www.infoarkiv.com http://lajme.shqiperia.com .
I rikthehem temes pasi shoh qe disa here ne kete forum permendet qe Google penalizon multidomains ne te njejten hapesire hostimi. Kjo nuk eshte e vertete. Google nuk penalizon multidomains ose redirectet 301 nese jane ne nje volum normal.

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
#1 ne: 17-03-2009, 13:49:47
Ne radhe te pare, aty te blogu yt permende se cilat jane keto "disa forume shqiptare" se nuk te hane nese ke nje emer apo url aty. Eshte dhe ne te miren e lexueve te ty te dijne se per cfare behet fjale, sepse keshtu si e ben ti mund dhe t'ia futesh kot dhe askush s'e di nese ekzistojne vertete keto qe thua apo jo.
Ne dy raste pashe ne blogun tend qe permend ne menyre anonime "disa forume shqiptare" apo "ne nje forum shqiptar". Ky eshte nje shembull i keq qe jepet!

Sa per temen: nuk e di se cfare kane te bejne keto shembujt me faqet e tua me ridrejtimet 301?! Perdor te tilla ridrejtime ti aty? Nese po, cili drejton te kush?!

Ketu ne kete forum eshte trajtuar disa here tema e ridrejtimeve dhe kurre as nga une as nga ndonje tjeter nuk eshte pretenduar me pare se drejtimi i nje faqeje tek nje tjeter duke perdorur 301 eshte i demshem, perkundrazi, eshte keshilluar si menyra perfekte per te drejtuar nje faqe te nje tjeter.

Por une nuk shoh lidhje mes temes se 301 me ate qe ke bere ti tek faqet e tua, sepse aty nuk duket te kete ndonje ridrejtim, por thjeshte dy faqe me domene te ndryshme qe kane permbajtje identike ne cdo drejtim. 301 dtth moved permanently, pra qe nje faqe eshte levizur diku tjeter pergjithmone dhe jo gje tjeter te ngjashme me permbajtje identike ne disa url te ndryshme. Kjo gje po qe PENALIZOHET nga makinat e kerkimit, sepse kopjimi ne kete mase nuk eshte i lejueshem. Madje madje, edhe nje faqe qe funksionon si me www dhe pa www penalizohet, sepse www konsiderohet si subdomen me vete dhe nese ka permbajtje identike me domeni.tld atehere te dy penalizohen. Prandaj keshillohet qe nje faqe te kete nje nga keto te dyja dhe jo te dyja bashke. Shembull www.zeriyt.com dhe http://zeriyt.com

Edhe video e Matt Cutts ka te beje vetem me perdorimin e ridrejtimeve 301 kur eshte e domosdoshme qe t'i kesh disa domene per te njejten faqe.
Shembull i nje domeni qe ka rregjistruar Google per arsyet qe shpjegon ai ne video eshte www.gogle.com qe dergon te www.google.com dhe nuk eshte faqe me vete ashtu sic eshte lajme.shqiperia.com faqe me vete, por me permbajtje te inforarkiv.com

  • Postime: 114
AB
#2 ne: 17-03-2009, 17:47:57
Mos u revolto se nuk eshte shkrim per revolte o Olto :)
Postimi ishte citim i nje teme dhe eshte levizur qe atje me te drejte. Ndoshta aty do kishte sense si citim, por dhe keshtu eshte mire.

Shikoje se nuk behet fjale vetem per 301 por dhe per multidomains. Morali i shkrimit, nese keni 2-3 domaine qe pointojne ne te njejten faqe nuk eshte problem. Me kaq mbyllet ose hapet diskutimi.

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
#3 ne: 17-03-2009, 23:09:57
Nuk u revoltova plako, fare :-)
Por qe je gabim per kete te jesh i sigurte. Kur eshte problem te kesh faqe me dhe pa WWW, mendo vete pastaj se cfare behet kur ke disa faqe identike. Une e kam provuar vete kete pune me galeriashqiptare.ne t dhe galsh.com dhe trafiku ra gati 30%.

Per ta mbyllur: http://www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?answer=66359
 

Perdorimi i celularit ne ashensor

Nisur nga M A XRubrika Mix

Postimi i fundit 22-12-2019, 21:10:49
nga M A X
Perdorimi i veres se kuqe stimulon erosin femeror

Nisur nga +ERELA+Rubrika Ndjenja

Postimi i fundit 13-07-2011, 14:39:23
nga +ERELA+
Përdorimi i iPhone si Scanner!

Nisur nga akifixRubrika Apple Computer, Inc.

Postimi i fundit 17-05-2011, 23:59:04
nga akifix
Perdorimi i Deep Freeze?!

Nisur nga AlbCoderRubrika Ndihmë | Internet & Kompjuter

Postimi i fundit 22-04-2011, 12:58:43
nga AlbCoder
Perdorimi i MySQL (Komandat SQL)

Nisur nga M A XRubrika AlbDEVs

Postimi i fundit 10-01-2011, 00:24:54
nga M A X