Perdorni Twitter? - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Perdorni Twitter?

Perdorni Twitter?

· 12 · 1420

 • Postime: 577
 • Karma: +0/-0

ne: 17-02-2009, 22:06:41
se fundmi kam filluar te perdor twitter. Di te them qe ne krahasim me social networks e tjete (megjithese nuk eshte i tille) ka shume avahtazhe, dhe me kryesorja nuk te harxhon kohe. un kam nje desktop client qe automatikisht me furnizon me tweet-et e fundit :P
Po ju, perdorni twitter?
PS: http://www.twitter.com/FreedomOverdose --> Follow me!! :P

 • Postime: 271
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 25-02-2009, 16:34:33
Kete reklamen ketu poshte nuk e kuptova..

Po, e perdor twitter, kam dhe nje extension per Firefox.

Tweet me!

 • Postime: 271
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 25-02-2009, 16:35:42
Npm Twitter mund te ndryshosh dhe statusin tend ne Facebook ;)

 • Postime: 71
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 25-02-2009, 17:45:20
hehe me e perdor se perdori ama e kam pas testu atëher ne fillim!

 • Postime: 57
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 25-02-2009, 19:06:32
Twitter me duket gje e mire per te postuar ne blog atehere kur nuk ke kohe per te shkruar nje artikull te mire dhe te gjere. Pra, te jep mundesi qe me pak fjale te shkruash nje artikull te mire.

Une kam instaluar nje plugin ne Wordpress me te cilin te gjitha shenimet ne Twitter automatikisht krijohen edhe si postime ne blogun tim kryesor http://www.mbreti3gut.com

Dmth ky eshte qellimi pse e perdori, por jo per qellime personale. Kush deshiron te me ndjeke ja adresa http://twitter.com/mbreti3gut

 • Postime: 28024
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 31-03-2009, 14:40:38
Ju qe po e perdorni, mund te na thoni nese ia vlen per nga pikepamja e trafikut qe sjell?!

Sdq e hapa dhe une nje llogari http://twitter.com/oltix

 • Postime: 271
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 31-03-2009, 17:04:01
Trafiku me Twitter varet gjithmone nga:

 • numri i ndjekesve te tu (jo te gjithe vizitoret e zakonshem, mund te te ndjekin me twitter)
 • numri i ndjekesve te nivelit te dyte, te trete e me radhe (retweet) ripercjellja e cicerimave
 • nese *ciceron* (tweet) nje link - ndjekesit e klikojne ate.

Psh. Une dhe 9 te tjere ndjekim MAX. MAX ciceron dhe une shoh dhe nese ka link une shkoj e vizitoj, keshtu pranoj qe dhe keta 9 te tjere bejne te njejten gje.
Linku duket interesant, une ripercjell cicerimen e MAX (qe ka link).
30 ndjekesit e mi degjojne cirecimen time (pra cicerimen e MAX)
ndoshta 5 nga ndjekesit e mi - duan dhe ndjekin MAX direkt (9+5=14 ndjekes per MAX)
Keta 14 ndjekes te MAX mund te riperjellin cicerimat e MAX dhe nr. i ndjekesve mund te rritet nivel pas niveli.

Shenim:
*ciceron, cicerim* - tweet
ripercjellja e cicerimave - retweet

 • Postime: 170
 • Karma: +0/-0

#7 ne: 31-03-2009, 21:57:39
Akoma nuk me ka dal koha ta hap nje account ne twitter por kam degjuar shum komente positive ne lidhje me twitter.

 • Postime: 28024
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 01-04-2009, 00:06:26
Twitter duket i kote por dhe interesant ne te njejten kohe. I kote sepse menyra se si funksionon eshte aq e thjeshte sa shkon ne banalitet.
Por nga ana tjeter kjo thjeshtesi mund te jete dhe celesi i suksesit. Ashtu sic ka dhe do te kete gjithmone nevoje per nje makine kerkimi (google), per nje enciklopedi (Wikipedia) po ashtu ndoshta do kete gjithmone nevoje per nje vend ku shpreh dicka ne dy rrjeshta.
Ndryshe nga Facebook qe duket si nje klub i radhes, i cili eshte sot i modes dhe i vizituar nga te gjithe, por qe neser behet i merzitshem dhe lihet pas dore per te kaluar diku tjeter.
Prandaj per mendimin tim me shume te ardhme te arte ka Twitter se sa Facebook.

 • Postime: 577
 • Karma: +0/-0

#9 ne: 01-04-2009, 16:56:12
Twitter duket i kote por dhe interesant ne te njejten kohe. I kote sepse menyra se si funksionon eshte aq e thjeshte sa shkon ne banalitet.
Por nga ana tjeter kjo thjeshtesi mund te jete dhe celesi i suksesit. Ashtu sic ka dhe do te kete gjithmone nevoje per nje makine kerkimi (google), per nje enciklopedi (Wikipedia) po ashtu ndoshta do kete gjithmone nevoje per nje vend ku shpreh dicka ne dy rrjeshta.
Ndryshe nga Facebook qe duket si nje klub i radhes, i cili eshte sot i modes dhe i vizituar nga te gjithe, por qe neser behet i merzitshem dhe lihet pas dore per te kaluar diku tjeter.
Prandaj per mendimin tim me shume te ardhme te arte ka Twitter se sa Facebook.
Me se e vertete. Twitter eshte vertet nje revolucion, dhe me interesant e ben fakti qe eshte tmerrsisht i thjeshte :). Pasi tweeting doli aq e suksesshme, te gjithe social networks e tjete (te pakten facebook) per mendimin tim po perpiqen ta kopjojne

 • Postime: 271
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 01-04-2009, 18:23:56
Per te krijuar nje ide te qarte mbi Twitter ndiqni videon e meposhte (anglisht).

 • Postime: 28024
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 01-04-2009, 23:32:37
Me se e vertete. Twitter eshte vertet nje revolucion, dhe me interesant e ben fakti qe eshte tmerrsisht i thjeshte :). Pasi tweeting doli aq e suksesshme, te gjithe social networks e tjete (te pakten facebook) per mendimin tim po perpiqen ta kopjojne

Facebook dhe te tjere te ngjashem nuk kane pse te krahasohen me Twitter aq shume sepse kane natyra te ndryshme. Edhe Facebook ka te mirat e tij, sidomos ne rastet ku u lejon njerezve qe nuk shihen prej kohesh te gjejne mundesine per te pasur kontakt perseri. Vetem ky eshte nje fakt qe do t'i lejoje ketyre lloj faqesh te ekzistojne. Vetem se natyra fenomenale e tyre do te tejkalohet dhe me kohen nuk do jene me aq ne qender te vemendjes. E njejta gje qe po ndodh tani me Facebook ishte para dy vjetesh me MySpace dhe para MySpace ishte Friendster FENOMENI.
Ajo qe e ben te ndryshem (ndoshta) Twitter eshte qenia gjithmone me rendesi te vecante dhe te pakonkurueshem. Por kurre nuk mund te thuhet kurre, sepse mbase vjen dikush me gjera qe i terheq njerezit.
Kete gje psh mund ta arrij Status.Net nje sherbim ky qe pritet te hyje shume shpejt ne funksion dhe qe do t'i mundesoje perdoruesve te hapin "twitter-at" e tyre ne subdomene te vecanta.

Temat e fundit