Po vjen Chrome OS - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Po vjen Chrome OS

Po vjen Chrome OS

· 13 · 1424

 • Postime: 27977
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 09-07-2009, 00:51:03
Ajo qe pritej prej vitesh duket se shpejt do te behet realitet; Google me ne fund njoftoi se do te nxjerre OS e saj, te quajtur Chrome OS, qe shihet si nje vazhdim natyral i Chrome Browser.

Deri tani webmasterat ne pergjithesi jane perdoruesit (dhe perfituesit) me te medhenje te Google e sherbimeve te saj dhe sic duket lidhja do te forcohet akoma me tej, me te mirat dhe te keqijat qe sjell nga pas.

Lexoni me shume: http://www.zeriyt.com/revista-informatike/chrome-os-sistemi-operativ-nga-google-t57456.0.html

 • Postime: 242
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 12-07-2009, 02:46:05
Megjithat MAX duket se nuk do te na del nje os i mirfillt.  :)

Lexo kete artikull sepse eshte me te vertet interesant: http://armandbrahaj.blog.al/2009/07/10/cfare-eshte-google-chrome-os/

 • Postime: 27977
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 12-07-2009, 10:55:17
Po po e pata lexuar. Por per sa kohe nuk ka publikim te ketij sistemi dhe kodit te tij nuk mund te behet gje tjeter vetem te spekulohet se cfare eshte a cfare do te jete.

Kini parasysh se cfare eshte thene ne njoftimin zyrtar:

Citim
It's our attempt to re-think what operating systems should be.
Keshtu qe pritet te jete ndryshe nga c'jemi mesuar deri tani. Me siguri nuk do te jete nje OS konvencional si keto te deri tanishmit, qe jane konceptuar dhe ndertuar ne kohet para web-it.

 • Postime: 242
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 12-07-2009, 14:26:25
Shpresojm per risi.

 • Postime: 328
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 12-07-2009, 16:59:47
Megjithat MAX duket se nuk do te na del nje os i mirfillt.  :)
I të njëjtit mendim jam edhe une  hmmmmm:

 • Postime: 27977
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 13-07-2009, 01:48:03
Unpacking Google’s announcement
This announcement was carefully calculated - not an over-caffeinated coder’s late-night howl.

    * Timing. Note the 12-18 month delivery: they’ve been watching how M$ freezes the market with “strategic” pre-annoucements.
    * Pricing. Free, as in open-source. M$ will have to fight for every dollar from netbook makers. Google should be handing out “Chrome OS” coffee cups to every M$ OEM starting with HP and Dell.
    * Target. Developers: “For application developers, the web is the platform. . . . [it will give] developers the largest user base of any platform.”
    * Goal. “. . . computers need to get better.” More like a big smartphone and less like a server - a clear swipe at M$.
    * Market. “. . . small netbooks to full-size desktop systems.” Google is generously ceding the server OS market to M$ and Linux - for now.


http://blogs.zdnet.com/storage/?p=537

 • Postime: 2649
 • Karma: +67/-6
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 13-07-2009, 12:40:40
Fakti qe eshte open source mund te ndikoj qe ta provojne njerzit,,Por une mendoj qe suksesi i nje sisemi operativ varet se sa ai mund te jete "i afert" me njeriun,pra se cfar "user interface" ka.Mendoj qe suksesin me te madhe Windows  OS e ka aritur pikerisht prej kesaj,,Mos te harrojme qe pjeses me te madhe te perdorueseve nuk iu  intereson pjesa e mbrendeshem e OS,ata dojne qe te kryjen pune thjesht dhe pa komplikime,duke mos u ngarku me kode te komand -line,isq i kan disa OS,,

Eshte ende shume heret te flitet,por duke i perjashtu OS te tjera, windows-it OS nuk e shoh qe mund tia merr tregun..

 • Postime: 27977
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 13-07-2009, 15:45:58
Google njihet per sjelljen e produkteve inovative, qe jane te thjeshta dhe praktike. Per te marre nje shembull po permend Gmail, qe per mendimin tim eshte nje nga produktet me te mira nga Google. Google Mail tejkalon dukshem te gjithe konkurentet e saj nga cdo aspekt qe mund ta marresh.

Me Chrome OS perfiton dhe Linux rastin per t'u bere me ne fund nje sistem per popullin, nga nje vetem per tekniket sic ka qene deri tani.

 • Postime: 27977
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 14-10-2009, 23:34:52
Qe tani Chrome OS ka filluar te qarkulloje ne internet. Te interesuarit mund ta gjejne ketu per shkarkim: http://rapidshare.com/files/293046067/google-chrome-unstable_4.0.222.6-r28902_i386.deb

Ky version eshte teper jostabel dhe mund te instalohet vetem ne PC me Linux!!

 • Postime: 27977
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 14-10-2009, 23:59:18
Dy Screenshots • Postime: 406
 • Karma: +1/-0

#10 ne: 15-10-2009, 16:33:52
Dy Screenshots
nese kjo eshte vertet ajo qe google do te hedhe ne treg me duket si nje gje e gabuar...vertet mund te jet sistem ndryshe por kjo nuk do te thot qe duhet te jet "aspak sistem"

 • Postime: 27977
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 15-10-2009, 18:58:23
Ky eshte nje version teper teper teper i hershem. Pastaj ato pamjet ia ka dhene ai robi vete dhe nuk eshte se vinin bashke me kodin e Chrome OS.

 • Postime: 328
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 17-10-2009, 10:03:48
Qe tani Chrome OS ka filluar te qarkulloje ne internet. Te interesuarit mund ta gjejne ketu per shkarkim: http://rapidshare.com/files/293046067/google-chrome-unstable_4.0.222.6-r28902_i386.deb
Ky version eshte teper jostabel dhe mund te instalohet vetem ne PC me Linux!!
Në bazë të kësaj që po shoh këtu, ky më tepër është një program se sa një SO (sistem operativ).
Citim
google-chrome-unstable_4.0.222.6-r28902_i386.deb

Mund të instalohet në Debian ose derivetet e saj (Ubuntu, Mint, Simplix), me këtë komandë:
Kodi: [Zgjidh]
sudo dpkg -i google-chrome-unstable_4.0.222.6-r28902_i386.deb...Për mua personalisht, nuk ia vlen barra qiranë ta instaloj këtë paketë jostabile në sistemin tim!

Temat e fundit