Problemi i domenit shqiptar .al - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Problemi i domenit shqiptar .al

Problemi i domenit shqiptar .al

· 24 · 4264

 • Postime: 28193
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 31-10-2005, 11:59:13
Shqiptaret jane ndoshta te vetmit ne bote qe nuk kane mundesi te perdorin domenin kombetar. Momentalisht anti shteteror qe merret me manexhimin e kesaj pasurie kombetare quhet INIMA http://www.inima.al/
Ashtu si shume institucione te tjera shteterore dhe ky institucion ekziston vetem ne forme fiktive dhe si parazit. Sic duket punetoret e ketij institucioni jane aty vetem per te marre rrogen e tyre dhe jo per te punuar per internetin shqiptar. Aktualisht domeni yne manexhohet nga nje profesor i universitetit italian te Pizes pasi paradoksalisht shteti yne nuk i paska mundesite qe te kete servera ku te qendroje domeni kombetar.
Por e keqja nuk mbaron ketu. Edhe nese deshiron te marresh nje domen te dores se dyte, te tipit .com.al .net.al .org.al etj perseri si person privat nuk mundesh, pasi sipas ketyre drejtuesve qe nuk drejtojne e nuk punojne te INIMA-s duhet te jesh nje person juridik apo firme i rregjistruar ne gjykate. Perfundimisht qe te rregjistrosh nje subdomen shqipar si ato qe permenda me siper, si privat se ben dot nese nuk je i rregjistruar ne nje gjykate shqiptare si firme, organizate apo fondacion. Shtojme ketu qe dhe cmimi i nje domeni te tille eshte relativisht i shtrenjte (mbi 50 $).
Ndersa domenin primar .al mund ta rregjistrojne vetem institucionet e larta shteterore (presidenti, parlamenti, qeveria e ndonje tjeter qe ka fuqi te madhe)
Te dhena mund te merrni ketu: http://www.inima.al/Domains.html
Po ta shihni  cdo gje eshte anglisht, sikur domeni shqiptar eshte per te huaj e jo per shqiptare!!
Ky eshte nje turp per shtetin shqiptar dhe me nderrimin e qeveritareve shpresojme qe te behet dicka per mire dhe ne te gjithe te kemi mundesi te rregjistrojme faqe nen domenin kombetar e te mos detyrohemi te marrim domene te huaja si deri tani, por te bejme ate te tjeret kane vite qe e bejne.

Ndoshta dhe ne  webmasterat shqiptare duhet te nderrmarrim ndonje iniciative qe te zgjojme institucionet shqiptare nga gjumi e te rregullojne keto gjera qe ne te vertete jane te rendesishme dhe shume te lehta per t'u cuar ne rrugen e duhur.

 • Postime: 18
 • Karma: +0/-0

#1 ne: 03-04-2006, 14:02:48
eshte shum i drejt argumenti qe ke shtruar mgjs ka kaluar shum kohe, besoj se eshte akoma aktual problemi... po cfare mund te bejm ne ?????? kjo eshte pyetja.... nuk kemi asgje ne dore..... dhe jam i mendimit qe ata mjeshtrat e inimes jan shum te paafte saqe limitohen duke i dhen mundesi vetem  organeve shtetrore  te ken domain shqiptare.....

 • Postime: 5
 • Karma: +0/-0

#2 ne: 03-04-2006, 14:22:13
I pakuptimte kufizimi i dhenies .al vetëm për persona juridik a institucional. Valle pse? Deri me sot nuk kam gjetur asnjë faqe shqiptare com.al. Webmasteret shqiptar mund t'i apelojne qarqet zyrtare te marrin masa ndaj këtij paradoksi.

Neve shqiptareve jo vetem te huajte qe na vene saksione, por edhe bijte e gjakut tone!

Aurori

 • Postime: 2
 • Karma: +0/-0

#3 ne: 23-05-2006, 14:34:03
ca te iu besh, ata te kesaj firme qe eshte pergjegjese per domain-at .al si duket nuk kan lidhje me teknologji informative por jan te aferm apo ndonje kusheri te ndonje qeveritari apo ministri andaj qendrojne aty vetem sa per te marrur rrogat pasiqe rrogat per kete profesion e veqmas per kete punen e domain-it .al jan te larta. jam i bindur qe ekzistojne njerz qe kete pune do ta kishin kryer pa fije leku apo me nje rroge fare te vogel vetem e vetem qe te ekzistoj domain-i .al edhe per persona privat. po cti ben korrupsioni e ka kapur punen ne dore andaj punet jan keshtu.

 • Postime: 3783
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 24-05-2006, 14:17:05
Pak para se te largohesha nga Shqiperia vitin e shkuar, mora vesh se do te behej tenderi per blerjen e serverave dhe pajisjeve te tjera te nevojshme per mbajtjen e domenit .al ne Shqiperi. Madje, lexova edhe specifikimet teknike te tenderit, qe mund te them ishin mbreselenese.

Nuk e di se cfare u be me pas, kush e fitoi tenderin, a u zbatua ai, apo a u be tenderi apo jo. Ka ndonjeri me shume informacion?

 • Postime: 28193
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 24-05-2006, 18:44:56
I kam shkruar disa herë ministrit Basha, qe është ministër dhe i telekomunikacioneve dhe kam marrë përgjigje shumë te sjellshme, por jo dhe aq me vlerë për problemin ne fjale.
Lexoni me poshte nje pjese nga emaili qe me ka ardhur heren e fundit (para disa muajve) nga nje nga sekretaret e Bashes.

Enti Rregullator i Telekomunikacioneve eshte organi i cili mbikqyr dhe
miremban domainin .al . Sidoqofte, ne kemi nje bashkepunim te ngushte me Z.
Hydajet Kopani i cili eshte Drejtori i ERT dhe mund ti transmetojme atij
sygjerimet tuaja.

Edhe nje here do t'ju lutesha te parashtronit opinionin tuaj ne lidhje me
kete domain. Ne jemi plotesisht te hapur per sygjerime. Ne keto momente jemi
ne diskutime me ERT per krijimin e nje forumi Online i cili do te ofronte
mundesine e nje rrejti virual per te gjithe te interesuart, kudo qofshin
ata.

Ju faleminderit per kurajon, dhe deshrioj te shpreh agazhimin tone per te
qene gjithmone te hapur dhe ne ne pritje te sygjerimeve tuaja.


Etion Kapedani
Drejtoria e Teknologjise se Informacionit
Ministria e Puneve Publike,
Transportit dhe Telekomunikacionit
Tel:  (355) 4 256 126
Fax: (355) 4 232 389
Sheshi Skenderbej Nr. 4, Tirane

 • Postime: 3783
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 24-05-2006, 19:30:30
Prape s'po e kuptoj. Eshte sjelle domeni .al ne Shqiperi, apo ka mbetur ne Piza edhe sot e kesaj dite?

 • Postime: 28193
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 24-05-2006, 19:40:53
Kam pershtypjen se jo. Vetem duke shikuar faqet joprofesionale te INIMA dhe ERT kupton se ata nuk e kane seriozisht punen e tyre. Une i dergoj atij personit me siper dhe ministrit te tij letra ku dua t'i parashtroj ide per menyren se si te administrohet domeni kombetar, por perpara se t'i them ato i kam kerkuar te me tregojne se ku jane, por sic mund ta vini re ata te japin pergjigje pavlere dhe qe nuk te cojne gjekundi.

 • Postime: 84
 • Karma: +0/-0

#8 ne: 12-06-2006, 10:15:06
ky eshte nji problem shume i rendesishem per te gjith shqiptaret dhe ne vecanti per ata qe kane faqe interneti

duhet ber dicka
une propozoj nji faqe apsolutishte per kete problem  hmmmmm:

 • Postime: 27104
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 28-02-2007, 14:58:28
Shqiperia në internet, pa ".al"

Në botën moderne, nëse ke një faqe webi mund të kesh gjithçka: por nëse nuk ka mbaresën e vendit tënd, je askush.
Edhe Shqipëria e ka një domein me .AL, por realisht nuk e përdor. Kujtdo mund t'i duket e habitshme, që sot, kur gjithçka varet nga një click i vetëm, vendi ynë është kaq i padukshëm. Edhe fëmijët që navigojnë në internet mund të mbeten pa gojë teksa shohin që websitet italiane kanë mbaresa .IT apo faqet greke .GR, ndërsa ne ende nuk e kemi një të tillë. Arsyeja: serveri prej nga sigurohet "mbijetesa" e .AL, çuditërisht mbahet në Itali, pikërisht në Piza. Kreu i Entit Rregullator të Telekomunikacionit, pohoi për MAPO se brenda pak ditësh do të bëhen tratativat e rradhës për zhvendosjen e serverit nga Italia në Shqipëri dhe veçse atëherë, shqiptarët mund ta kenë një faqe identifikuese në pafundësinë e miliona adresave të internetit. Jo pak, por 10 vjet serveri i akomoduar në një mjedis universitar në Piza, ka lënë pa identitet virtual shqiptarët. Justifikimi e përvitshëm janë fondet për blerjen e pajisjeve, gjetja e një mjedisi të përshtatshëm apo ikja e dritave. Por, a janë këto arsye që realisht duhet t’i lënë shqiptarët në shekullin XXI, të mos kenë një faqe webi me mbaresë domeini .AL.

Pse ende nuk
e kemi .AL?

Në vitin 1993 kur edhe u hap domeini i parë shqiptar me .AL, grupi i akademikëve që e mori këtë iniciativë, as që e kishte menduar se strehimi i serverit tonë do të "flinte" për kaq kohë në Piza. "ERT-ja ka bërë të gjitha përpjekjet për zhvendosjen e serverit nga Italia këtu, madje janë blerë edhe pajisjet e nevojshme (hardware) dhe pritet që pas gjetjes së një vend i përshtatshëm për instalimin, serveri do të transferohet në Tiranë"-tregon Idajet Kopani, drejtor i Entit Rregullator të Telekomunikacionit. Sipas specialistëve të zyrës së Teknologjisë së Informacionit, ERT nuk mund të japë domeine me mbaresën .AL, pasi çdo kërkesë parashikon procedura tejet të gjata deri në Itali, ndërkohë që kopje virtuale e serverit ndodhet në mjediset e INIMA-s. "Transferimi i serverit në Tiranë parashikon konfigurimin serverit dhe disa procedura të tjera teknike dhe brenda një kohe të shkurtër mund të jepen edhe domeinet me. AL, sigurisht që në fillim dhënia e tyre nuk do të jepet pa kriter. Në një fazë të dytë pritet të ketë ndryshime"-shpjegon shefi i Zyrës së Teknologjisë së Informacionit në ERT. Gjatë navigimeve në internet mund të shohësh se privilegjin e adresës .AL, ERT ia ka njohur deri tani vetëm tre institucioneve shtetërore që janë: Parlamenti, Qeveria dhe Presidenca si dhe subjekteve të telefonisë : Telekomi, AMC e Vodafone.

ERT dhe mbaresat
e tjera

Pas emrit të domeinit të preferuar, që në shumicën e rasteve përkon me një subjekt a individ, vijnë edhe prapashtesat, që edhe ato identifikohen me kategori të caktuara. Enti Rregullator i Telekomunikacionit ka në "pronësi" të gjitha domeinet e nivelit të Lartë, ku klasifikohen të gjitha ato që kanë prapashtesë .AL, që në vetvete identifikojnë edhe etnicitetin. Aktualisht ERT-ja miraton të gjitha ato kërkesa për domein që edhe klasifikohen si të lira me prapashtesën .AL. Tarifa për secilën prej tyre arrin deri në 75 euro, ku (.com.al) jepet për kompani, organizma tregtare, persona juridikë e fizikë, (.gov.al) jepet për Institucionet Shtetërore, (.edu.al) vetëm për Institucionet Arsimore e Kërkimore Shkencore dhe (.org.al) kryesisht për Organizatat joqeveritare. Pothuajse për të gjitha këto domeine, procedurat e miratimit dhe hapjes së tyre bëhet direkt nga Enti Rregullator i Telekomunikacionit, në pritje të marrjes në zotërim të prapashtesës identifikuese. AL. Sipas shefit të degës së IT edhe pas marrjes në pronësi të serverit që siguron mbaresën tonë identifikuese dhënia e domeineve nuk do të jetë pa kursim. Përzgjedhja do të jetë e kujdesshme deri në një afat të shkurtër dhe më pas pritet një liberalizim që mund të kënaqë këdo që kërkon të ketë një faqe webi www.MYNAME.al.

Si të kem një faqe interneti?
Në këtë botë të çmendur virtuale kujto mund t'i lindë dëshira për të pasur një faqe në web qoftë edhe personale. Me shumë pak lekë (15-50 USD) mund të kesh një domein, me cilin emër të duash. Por, pasi ke kaluar hallkën e parë, atë të blerjes së domenit në Entin Rregullator të Telekomunikacionit, (kur domeini përfundon me prapashtesat .al) stacioni i parë, mbetet hostimi i faqes në një server. Aktualisht kompanitë shqiptare të Internet Servise Provider të sigurojnë hapësirën e nevojshme ku mund të hedhësh spirancën për 50-60 euro në vit, pa përfshirë këtu të tjera oferta të kompanive të huaja, të cilave mjafton t'u lësh pak hapësirë reklame në faqen tënde për të siguruar falas "parkingun" e nevojshëm. Afërdita Elbasani, specialiste e IT pranë ERT-së sqaron se për të gjitha domeinet me prapashtesa .com.al ose org.al, 1 javë pas miratimit të kërkesës dhe miratimit të saj, mund të nisin procedurat për hostimin dhe krijimin e një faqeje. Ndërkohë që për të gjitha ato faqe webi të cilat nuk e kanë të nevojshme të kenë prapashtesën .com.al, (nëse janë vetëm .com) blerja e emrit të domeinit mund të bëhet bëhet në çdo kompani ISP-je, kundrejt tarifës prej 15 euro dhe 60 euro të tjera për ankorimin e bazës së të dhënave në një server të caktuar. Në shumicën e rasteve kompanitë që merren me hostimin apo vendosjen e tyre në një server të caktuar, merren gjithashtu edhe me mirëmbajtjen e tyre, ç'ka edhe siguron aty mbrojtje përballë sulmeve që mund të bëhen nga pirateria e webit.

Shqiptarët që e kthyen
webin në biznes

Në fillim ishte vetëm një djalosh i çmendur pas internetit, kodeve të fshehta dhe misterit për t'i zbuluar ato. Më pas ndryshoi gjithçka, kuptoi që webi mund të bëjë të pasur dhe mblodhi rreth vetes miqtë tij më të zotë në fushën e programimit dhe dizajnit. Tani, ata janë vetëm një grusht të rinjsh, disa të diplomuar për informatikë, të tjerë janë ende duke studiuar, që po i japin jetë dhjetëra faqeve të webit. Të ankoruar në katin e tetë të një apartamenti tek Zogu i Zi, e kanë kuptuar se të ndërtosh faqe webi, është një biznes fitimprurës. Armand Brahaj, djaloshi që mban përsipër një sipërmarrje të tërë, vite më parë, as që e kishte menduar se pas faqes së tij të zemrës. www.shqipëria.com, do të kishte edhe një kompani që do të merrej me hostimin, krijimin apo mirëmbajtjen e faqeve të webit. Tani, teksa ai po nxiton të kryejë një master jashtë vendit, i vëllai, Arbri, me po të njëjtin zell është duke mbajtur punët në vijë. Aktualisht ShqipëriaHost, konsiderohet lider në hostimin e siteve shqiptare, duke i ofruar shërbim rreth 300 websiteve shqiptare në internet si dhe duke u mundësuar atyre praninë në rrjetin gjigant të internetit. Që nga momenti kur Armandi bleu për herë të parë www.shqipëria.com, shumë ujëra kanë rrjedhur dhe të tjera plane janë hartuar në mendjen e tij. Nga një person që merrej me mirëmbajtjen e faqes, sot gjithçka është kthyer në një biznes: kryhen regjistrim domaini, hostim emaili, websitesh dhe struktura tregtie online (e-commerce), për të kulmuar në ngritjen e një celule të rinjsh që merren me programimin në gjithfarë gjuhësh të dhjetëra faqeve të webit, shumë prej të cilave klasifikohen si më të mirat në tregun virtual.

Kur dizenjohej një faqe?
Një faqe që të jetë ndjellëse, padyshim që duhet të ketë edhe ngjyra dhe aplikacione që e bëjnë atë pa dyshim tërheqëse. Eduart Hoxha, është një prej atyre djemve që ngjyros faqet e webit. U bën atyre një make up sipas dëshirave të klientëve, por edhe duke respektuar harmoninë e ngjyrave, bashkëjetesën mes aplikacioneve që përdor dhe karakterit që ka një faqe webi. "Çmimi për dizenjimin e një faqe webi nisin nga 500 euro për faqe shumë të thjeshta, duke arritur deri në 3 mijë euro për ato që kanë shumë aplikacione dhe janë me databazë"-tregon ai. Por nuk është fort e lehtë të jesh një dizajner i mirë edhe atëherë kur ndihesh nga brenda artist, pasi në këtë treg, në shumicën e rasteve, edhe dizajnerat më të mirë, respektojnë atë ç'ka klienti ka në mendje, pavarësisht çmendurive apo gjenive.

Olsi Kolami

 • Postime: 10
 • Karma: +0/-0

#10 ne: 07-08-2007, 00:31:51
Cuna Nuk e di si osht kjo pune por sic e dini vet me 10 mije lek te vjetra(punjonjesve) e merr domain .al
kshu me ka ndodh mua qe me kerkoi 10 euro shtese + ato qe kushtonte domaini te enti telekomunikacionit
klm all

 • Postime: 28193
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 07-08-2007, 23:45:04
Çuna Nuk e di si është kjo pune por siç e dini vet me 10 mijë lek te vjetra(punjonjesve) e merr domain .al
kshu më ka ndodh mua qe me kerkoi 10 euro shtese + ato qe kushtonte domaini te enti telekomunikacionit
klm all

Korrupsion thua ti?

 • Postime: 28
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 08-08-2007, 22:24:10
o lale korrupsion pra ca mendove ti ?
une pershembull njoh dike qe punon aty dhe kur shkova ta merrja nje domain folem me nje shefe i tha qe e kam mik etj tj ka radio na dha nje formular me plotesue dhe tha kur ta mbaroni do e merrni dhe do paguani.;)

 • Postime: 455
 • Karma: +3/-0
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 21-12-2007, 14:00:55
Kjo eshte dhe nje menyre biznesi per nje Shqiptare te thjesht.
 I cili per fillim i mjafton vetem nje gjuhe programuse ta njef per ta kap ket biznes shum te kerkuar  per 10miljon Shqiptaret.

 • Postime: 46
 • Karma: +0/-1
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 21-12-2007, 19:00:42
Shikoni , problemi per mendimin tim nuk qendron ne faktin se ku ndodhen serverat ne Itali apo ktu por se kush do jete ne gjendje te rregjistroje nje .al domain dhe sa do duhet te paguaje ai ?

Kam pershtypjen qe .al do te kushtoje me shume se $70 dhe edhe taksa per rinovim do jete e njejte

Shpresoj te gjendet ndonje zgjidhje ketij problemi

 • Postime: 28193
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 19-01-2008, 12:20:30
Olgi, as cmimi nuk eshte problemi kryesor. Problemi qendron ne faktin se per te rregjistruar kete domen duhet te jesh firme e rregjistruar ne gjykate, apo nje subjekt juridik po ashtu i rregjistruar ne gjykate. Kjo menyre eshte teper kufizuese dhe penguese per zhvillimin e internetit shqiptar.

 • Postime: 28193
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#16 ne: 19-01-2008, 12:23:38
Faqja e Inima-s nuk funksionon fare dhe kjo ka kohe sepse edhe kur e kam pare para disa ditesh po ashtu nuk punonte.

 • Postime: 28193
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 24-01-2008, 01:02:17
Paska nje te re ne lidhje me domenin shqiptar. Tashme domeni yne administrohet nga ERT http://www.ert.gov.al
Procedura e rregjistrimit te domenit eshte me e qarte dhe me e lehte me sa pashe, por perseri e palejueshme per personat fizike. Duhet te jesh person juridik apo tregtar me letra gjykate per te pasur te drejten.

 • Postime: 243
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#18 ne: 24-01-2008, 01:19:50
jo njelloj po njesoj.

Prape ne nuk marrim dot nje domaine te tille.

 • Postime: 28
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#19 ne: 24-01-2008, 01:47:44
Te dashur Spektator/Vizitor/Goca/Kalamoj/Cuna/Pleq/Plaka
Domanini .al nuk mund ta blesh dot ne Internet vetem tek Enti i Telekomunikacionit ne Tirane.Rreth 80 Euro dy Vjet.
Kshu qe mos u qani shum se jena mir fort :p

Kshu qe kush do domain te Shkoje ne Tr e ta blej.

Repsekte Repksekte Nga Cuni Ma i Mir i Forumit :p

 • Postime: 40
 • Karma: +0/-0

#20 ne: 16-02-2008, 06:42:17
Ne fillim u interesova per disa .al domains. Doja te bleja disa per faqet e mia. Pasi u interesova, pash qe nuk kisha nga ja mbaja. Ne usa jam, .al nuk blehet aq thjesht mbi internetin, nese ekziston dicka e tille.

Keshtu qe keta 20e kusur domaine i kam .com .net .org. S'ma ndjen aq te them te drejten. Kur te rregullohen gjerat, .AL domain do ken epersi ne kerkime nga Shqiperia. Por kete e shoh pas nja 10 vjetesh se asnje kufizim nuk eshte vene ne Shqiperi per internet.

 • Postime: 28
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#21 ne: 17-02-2008, 10:52:10
Steganos Plako Shym  i Arsyesh je :p

 • Postime: 53
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#22 ne: 20-03-2008, 02:05:18
Shqiptarët janë ndoshta te vetmit ne botë qe nuk kanë mundësi te përdorin domenin kombëtar. Momentalisht anti shtetëror qe merret me manexhimin e kësaj pasurie kombëtare quhet INIMA http://www.inima.al/
Ashtu si shumë institucione te tjera shteterore dhe ky institucion ekziston vetëm ne formë fiktive dhe si parazit. Siç duket punetoret e këtij institucioni janë aty vetëm për te marrë rrogen e tyre dhe jo për te punuar për internetin shqiptar. Aktualisht domeni ynë manexhohet nga një profesor i universitetit italian te Pizes pasi paradoksalisht shteti ynë nuk i paska mundësitë qe te këtë servera ku te qëndrojë domeni kombëtar.
Por e keqja nuk mbaron këtu. Edhe nëse deshiron te marrësh një domen te dores se dytë, te tipit .com.al .net.al .org.al etj përsëri si person privat nuk mundesh, pasi sipas këtyre drejtuesve qe nuk drejtojnë e nuk punojnë te INIMA-s duhet të jesh një person juridik apo firmë i rregjistruar ne gjykate. Perfundimisht qe te rregjistrosh një subdomen shqipar si ato qe përmenda me sipër, si privat se bën dot nëse nuk je i rregjistruar ne një gjykate shqiptare si firmë, organizate apo fondacion. Shtojme këtu qe dhe çmimi i një domeni te tillë është relativisht i shtrenjte (mbi 50 $).
Ndërsa domenin primar .al mund ta rregjistrojne vetëm institucionet e larta shteterore (presidenti, parlamenti, qeveria e ndonjë tjetër qe ka fuqi te madhe)
Të dhëna mund të merrni këtu: http://www.inima.al/Domains.html
Po ta shihni  çdo gjë është anglisht, sikur domeni shqiptar është për të huaj e jo për shqiptare!!
Ky është një turp për shtetin shqiptar dhe me ndërrimin e qeveritareve shpresojmë qe te bëhet diçka për mirë dhe ne te gjithë të kemi mundësi te rregjistrojme faqe nën domenin kombëtar e të mos detyrohemi te marrim domene te huaja si deri tani, por te bëjmë atë te tjerët kanë vite qe e bëjnë.

Ndoshta dhe ne  webmasterat shqiptare duhet te nderrmarrim ndonjë iniciative qe te zgjojme institucionet shqiptare nga gjumi e te rregullojnë këto gjëra qe ne te vërtetë janë te rëndësishme dhe shumë te lehta për t'u çuar ne rrugën e duhur.

eshte mire te ngrihet ndonje peticion per kete pune, sikur nuk eshte e drejte!!!

 • Postime: 556
 • Karma: +4/-2
 • Gjinia: Mashkull

#23 ne: 15-04-2008, 23:10:20
Po i rikthehem kesaj teme per te pyetur si eshte e mundur qe ne kete faqe mund te marrish nje dominio .al (http://www.dominiando.it/estensioni/al.htm) edhe pse qmimi arrin 410 euro per nje dominio dhe gjithsesi te shpjegon poshte qe duhet te paraqesish dokumentacionin ne shqiperi por perseri mund te proqedojsh me pagimin pe deshte per ta marr kete dominio, se kuptoj se mund te jet nje truf apo thjesht kur ti japish ok per te paguar ndoshta ta jep gabim.... hmmmmm:

Temat e fundit