Programet me te mira per forume! - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Programet me te mira per forume!

Programet me te mira per forume!

· 5 · 2694

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 05-10-2005, 11:08:02
Nga eksperienca e secilit webmaster cili do te ishte programi per forum qe eshte me optimali dhe me i miri?

 • Postime: 79
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 06-10-2005, 07:47:43
Nga eksperienca e secilit webmaster cili do te ishte programi per forum qe eshte me optimali dhe me i miri?

Pershendetje !!!

Max nuk e di ne cfare kuptimi e keni per program , ne cfare gjuhe programimi jan zhvilluar apo duke u nisur nga Portalet/Forumet e zhvilluara , si PHPBB , VBulletin , SMF ,IPB ,UBB ,Snitz , etj. etj . !!!

Sa i takon gjuhes se programimit , PHP per mendimin tim edhe me i mire , dhe me flesibel , vetem se nuk eshte edhe aq shum i sigurte (kjo varet edhe nga lloji i forumeve) , pastaj forumi i zhvilluar ne perl  (cgi) nuk eshte i keq !!!
Pastaj ka edhe forume te tjera te zhvilluar ne ASP , Html .

Sa i takon llojit te forumit , mendimi im eshte se VBulletin eshte nje nder me  te miret per vete faktin se ka addons te ndryshem , po ashtu ka edhe template sa te duash ,etj.
Pasataj nje forum i thjeshte dhe me shum shum addons eshte edhe por me shum bugs eshte phpbb .
SMF eshte po astu i mire dhe i organizuar mire , edhe se un se kam instaluar ndonjehere dhe nuk e kam pare se si eshte i ndertuar .
Ubb ka 2 lloje forumesh nje me CGI dhe tani versioni tjeter ne php , duhet thene se ne CGI eshte shum stabel dhe i siurte , por nuk ka shum addons dhe template !!!
Sa i takon nje forum tjeter qe me ka rene ne sy eshte edhe IPB , me ka perqy menyra grafike se si eshte i ndertuar .
Pastaj ka edhe forume te tjera si Snitz qe eshte i programuar ne ASP por mu personalsiht nuk me pelqen shum !!!

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 25-10-2005, 07:05:58
Program eshte ai qe krijohet duke perdorur nje gjuhe programimi te vecante qofte kjo PHP, ASP, .Net, JSP etj etj. Ndryshe mund t'i quajme dhe skripte apo software. Besoj se kjo eshte thjeshte ceshtje emertesash.

Ti ke bere nje rezume te mire te skripteve te ndyshem qe ekzistojne sot dhe te falenderoj se per shume webmastera mund te jene te vlefshme.

Une vete kam pas rastin te provoj gati te gjithe ata qe permend ti (edhe ne brendesi) dhe me duhet te pranoj se ky qe po perdorim ketu eshte me optimali. Personalisht gati nuk marr vesh fare nga programimi dhe kodet, por duke folur nga pozicioni i perdoruesit dhe administratorit mund te jap vleresimet e mia. Gjithashtu kam lexuar dhe opinionet e shume programuesve per skriptet e ndryshme dhe duke u bazuar ne to kam krijuar dhe bindjet e mia ne lidhje me kodifikimin e njerit apo tjetrit skript.

Te interesuarit per SMF i ftoj te lexojne kete shkrim ketu: http://www.simplemachines.org/community/index.php?topic=19021.0

 • Postime: 68
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 12-11-2005, 10:12:53
Program per FORUM me i mire eshte SMF sepse ende nuk i eshte gjetur ndonje biruc per HACK

 • Postime: 79
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 12-11-2005, 23:15:20
Program per FORUM me i mire eshte SMF sepse ende nuk i eshte gjetur ndonje biruc per HACK

Pershendetje !!!

Biruc nuk eshte gjetur as per Ubb etj, por kjo sdo thote qe eshte me i miri !!!

Nje problem qe ka SMF este menyra e identifikimit , pasi nuk eshte i basuar  në session , por vetem ne Cookies !!!!
Do te thush se cfare problemi ka kjo !!???
- Nqs ti identifikohesh ne forum nga nje pc publik , pra nga nje internet point dhe ju nuk beni disconnet nga forumi , ateher ai qe do te hapi faqen e forumit do te gjeje te indetifikuar me emrin dhe te dhenat tuaja !!!

Temat e fundit