Pse Google injoron shqiptaret e nuk ka hapur Google.AL? - Albwebmaster

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Pse Google injoron shqiptaret e nuk ka hapur Google.AL?

Pse Google injoron shqiptaret e nuk ka hapur Google.AL?

· 30 · 3350

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 16-08-2010, 00:13:55


E di ndonjeri arsyen pse Google, qe nuk ka lene shtet e mikroshtet pa i krijuar dhe nje version lokal te faqes, nuk krijon dhe nje per shqiptaret qe jane nje treg jo dhe aq i vogel? Kush eshte shpjegimi qe Google ka psh nje version per .MK per nje treg me pak se 1 milionesh, apo nje .Me per popullin Malazez, i cili as sa popullsia e Tiranes s'eshte?
A e dini se ka dhe Google.nr qe eshte per popullin e nje ishulli, te quajtur Nauru, qe 99,99% te robve ne kete planet as e dijne se ekziston. E dini sa banore ka Nauru? Aty te 14 mije banore ka. Pra nje krahasim me ne eshte qesharak ne cdo rast. Nje shtet si Nauru s'eshte relavant ne asnje drejtim, qofte ky ekonomik, turistik apo ku di une cfare tjeter. Si eshte e mundur pra qe Google s'interesohet hic per disa miliona shqiptare, kur duket qarte se jane interesuar dhe per popuj e vende anonime e gati joekzistente ne kete planet.

 • Postime: 455
 • Karma: +3/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 16-08-2010, 00:35:22
Përgjigjen e sakt mund të gjeni këtu :

http://www.google.com/support/forum/p/Webmasters?hl=en

Vendi i duhur dhe i sakt.

 Është e qudishme që nuk posedojm një domain të këti lloi.

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 16-08-2010, 00:39:27
Përgjigjen e sakt mund të gjeni këtu :

http://www.google.com/support/forum/p/Webmasters?hl=en

Vendi i duhur dhe i sakt.

 Është e qudishme që nuk posedojm një domain të këti lloi.

Duhet pyetur aty thua ti?

 • Postime: 113
 • Karma: +0/-0

#3 ne: 16-08-2010, 00:45:33
Ndoshta sepse asnje shqiptar nuk eshte interesuar prane Google qe te hapin dhe nje portal lokal per ne?

#4 ne: 16-08-2010, 00:47:19
Ky problem eshte diskutuar edhe here te tjera neper forume shqiptare.
Une mendoj se arsyeja kryesore eshte vete domaini dhe menyra se si menaxhohen domainet .al qe ne asnje vend te botes nuk rregjistrohen domaine me formular si tek neve. Google nuk do prese 20 dite qe te nderrohen DNS-te
Domaini www.google.al ka rreth dy vjet qe eshte i rregjistruar nga dikush tjeter dhe jo vete Google inc. Pra do te duhet qe si fillim Google te hape zyre ne Tirane pastaj te ndermarre hapa ligjore per te mare mbrapsht domainin www.google.al.
Kjo gje ka nje kosto dhe do kohe per tu realizuar. Une besoj se do ndodhe shpejt pasi edhe tek neve ka vizitor te konsiderueshem.
Google nuk do prese 20 dite qe te nderrohen DNS-te

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 16-08-2010, 01:07:25
Dyshoj se funksionimi primitiv i AKEP eshte shkaku kryesor qe ata nuk hapin je portal lokal per shqiptaret.

 • Postime: 455
 • Karma: +3/-0
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 16-08-2010, 02:38:58
Duhet pyetur aty thua ti?


Max unë bëra pytjen po sa lexova postimin tuaj në fjal - drejt për drejt u drejtova në google.
http://www.google.com/support/forum/p/Webmasters/thread?tid=1d1b23702d8e58a4&hl=en

 • Postime: 455
 • Karma: +3/-0
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 16-08-2010, 02:49:06


 Ju lutem merrni pjes masovikisht në kët tem tek liku që kam publikuar unë sepse kjo do ndihkoj pozitivisht tek stafi i googles për të hap domain .AL

 • Postime: 455
 • Karma: +3/-0
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 16-08-2010, 02:57:06
Unë morra një përgjigje nga :

Top Contributor

Webmaster Help Bionic Poster
6:48 AM


Must be hard or impossible to register .al or even .com.al domains in Albania. There are requiements of residency of individual or business owners which must be respected. Possibly Google does not even have any offices in Albania

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 16-08-2010, 10:17:22
Une e dhashe pergjigjen time. E tha mire php duhet te kete sa me shume pergjigje aty qe te bie ne sy dhe mbase marrin masa ata pastaj.

 • Postime: 171
 • Karma: +0/-1
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 16-08-2010, 14:55:19
Ashtu edhe une e dhash pergjigjen time shpresoj se do te bejne ndonje gje por veshtire shume.

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 16-08-2010, 15:51:37
Shkruani sa me shume e mos nguroni sepse mbase arrihet ndonje gje. Eshte ceshtje tregu me shume dhe nese ata shohin interes dhe shohin se sa treg te madh me siguri do te interesohen ta kene faqen lokale per shqiptaret.

 • Postime: 409
 • Karma: +3/-0
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 16-08-2010, 20:35:27
Edhe Un shkruajta nje pergjigjje, besoj qe sado pak dhash kontributin tim per Google.al :)! Do duhet ta shperndajme kete link qe cdo kush te jap mendimin e tij qe te hapet edhe  Google per Shqipetaret!

 • Postime: 455
 • Karma: +3/-0
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 16-08-2010, 21:20:42
Ju lutem dërgoni të gjithë Shqiptarve këtë lik që të postojn të gjithë të marrin pjes sa më shum Shqiptare sepse mesazhet tona shqyrtohen nga stafi i googles.

 Mos ngurroni kërkoni dhe shokët tuaj të postojn  dhe të kërkojn të hapin domain www.google.al


Merr pjes dhe ti  dhe trego shokit tuaj këtë :

http://www.google.com/support/forum/p/Webmasters/thread?tid=1d1b23702d8e58a4&hl=en • Postime: 409
 • Karma: +3/-0
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 16-08-2010, 22:02:59
Sapo Botova ne Blogun tim personal nje artikull rreth kesaj qeshtje (sigurisht nen lidhjen e zeriyt).. Shpresojme qe te behet ndonje gje po njeher per njeher shume veshtire ...

 • Postime: 455
 • Karma: +3/-0
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 17-08-2010, 02:48:41
punë e përkryer VM

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#16 ne: 17-08-2010, 15:48:28
Ndoshta ka shprese per t'u zgjidhur ky problem. Nje punonjes i Google ka pare temen e hapur nga Luli dhe ka premtuar se do te interesohet per problemin tone.

Citim
Hi lulikras
Thanks for posting! I'll pass it on to the team here to look at!

Cheers
John

http://www.google.com/support/forum/p/Webmasters/thread?tid=1d1b23702d8e58a4&hl=en&fid=1d1b23702d8e58a400048e052efa6a0b

 • Postime: 455
 • Karma: +3/-0
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 18-08-2010, 01:10:36
MAX si thua ti ke ndonjë ide se si të arrim çëllimin për tu hap domain google.al

 • Postime: 376
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#18 ne: 18-08-2010, 16:21:04
para 3 ose 4 vjet me par nuk e mbaj mend edhe aq mire vitin por me kujtohet qe google.al ishte ne funksjon nese nuk gabohem.

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#19 ne: 18-08-2010, 16:34:15
Nuk di qe te kete qene ndonjehere ne pune Google.al
Aktualisht domenin e ka regjistruar nje kompani shqiptare me emrin Keminet. Qe eshte hap idjot ne fakt se ai eshte emer i mbrojtur dhe ata s'munden ne asnje rast ta perdorin ate, te pakten jo per dicka te ngjashme me Google. Ata mbase mendojne se Google do u paguaj qe t'i japin domenin, por dyshoj se dicka e tille te ndodhe. Google vetem per te ruajtur emrin si kompani serioze paguan dhe miliona per avokate e gjyqe dhe atyre s'u jep gje keshtu pas dore. Pare ne fund te fundit kane bollshem ata.

Luli, une besoj se do ndodhe dicka me siguri tani. Fale temes qe ke hapur ti te forumi i Google tani kjo ceshtje ka rene ne sy.

 • Postime: 376
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#20 ne: 18-08-2010, 19:13:08
ne ato vite isha ne Shqiperi punoja me nje llotari ne Durres dhe kompjutrin e kisha perpara e mbaj mend si sot qe e kam provuar domainin kot per kuriozitet me nje fjale google.al dhe mu ahap por nuk me jipte shume rezultate une me teper perdorja google.com.tr Turken gjithsesi do me behet qefi shume nese do te hapet perseri.

 • Postime: 227
 • Karma: +4/-7

#21 ne: 18-08-2010, 23:36:43
Nuk ka asgje per injorim ketu. Ata thjesht nuk kane pare mundesi fitimi te bollshem ne tregun shqiptar prandaj dhe nuk e kane hapur.

Sidoqofte personalisht nuk e kam fare problem se perdor google.com dhe mbaroj pune shume mire.

 • Postime: 455
 • Karma: +3/-0
 • Gjinia: Mashkull

#22 ne: 19-08-2010, 00:37:26
Ndëgjoni Google.AL as dhe një her nuk ka funksionu dhe as që ka egzistu.
 Por një Buletin të vërtet unë ju informoj se është anti Ligjore nëse hap një domain google.al apo google.al.com.net si do që të jet është e pa drejt dhe nuk ka dhe një mundësi që një Hapsir ta lejeoj atë për regjistrim.
 Po të bëhsh regjistrim e domain shembull drejt për drejt google.me nuk ke mundësi sepse ka një Drejt Autoriale në Internet dhe Google , Msn, yahoo,facebook jan kompani të mëdha dhe kan një bugjet të lart.

 Shembull kosovagoogle.com ka egzistuar dhe ka funksionuar dhe është mbylluar mund për shkaqe përsonale të webmaster.

 D.th mund të hapesh nje domain GOOGLE me prapashtes të bashkuar ose parashtes të bashkuar po as se si të kesh nje Domain GOOGLE me një prapashtes pas PIKËS ".".


 Të Shofim se a të të kemi sukses për google.AL presim nga Administratori.

 • Postime: 376
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#23 ne: 19-08-2010, 00:51:05
php une kam shfletuar sali berishen dhe fjalen ne shqiperi para disa vite ne domainin google.al i shkruajta kot per kuriozitet ndoshta kam qene ne gjume kam pare ndonje enderr :D por ishte google shqip dhe domaini ne browser ishte google.al jam i sigurte 100% qe ka funksjonuar po nejse
http://www.gooooooooooooooogle.com/ :)

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#24 ne: 19-08-2010, 00:57:50
Ti mund te kesh vizituar kete http://www.google.com/webhp?hl=sq :)

Temat e fundit