Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: M A X
« ne: 01-02-2021, 11:57:55 »

 

Me me pak se 100 Euro Raspberry Pi 400 ofron nje kopjuter te tere brenda nje tastiere te vetme e fuqizuar nga nje quad-core 64-bit processor, 4GB RAM, wireless networking, dual-display output, 4K video playback, si dhe 40-pin GPIO header. Kompjuteri ideal per nxenes, studente e mesues, por dhe perdorues normale, te cilet nuk duan te blejne nje PC te plote qe kushton qindra apo dhe mijera dollare.

Raspberry Pi prej kohesh eshte minikopjuteri ideal qe perdoret nga mijera eksperte anembane botes, por ndersa vete ky minikopmjuter kerkon njohuri prej eksperti per t'u vene ne pune, Raspberry Pi 400 eshte bere ne menyre te tille qe te perdoret nga kushdo. Mjafton te keni vetem nje monitor. Ne paketen vjen dhe nje maus, karikues, kabell per HDMI dhe HDMI micro sikurse dhe nje SD card, ne te cilen eshte instaluar sistemi operativ Raspberry Pi OS i bazuar ne Linux Debian.