Rregjistrimi i PHP - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Rregjistrimi i PHP

Rregjistrimi i PHP

· 9 · 1746

 • Postime: 993
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

ne: 25-02-2005, 13:25:21
Desha pak ndihme kush mund te me ndihmonte te instaloja nje webserver si Apache ose dhe nje tjeter dhe rregjistrimin e PHP-se gjithashtu. Tek php.net qe shume e ngaterruar dhe mbaj mend qe para ca kohesh arrita ta bej por me versione shume te hershme. Tani me ket 5.0.3 cfare eshte qenka komplikuar shume.

Un me Xp home punoj, por kam dhe nje pc me red hat, megjithate desha te dija si ta beja ne windows fillimisht.

 • Postime: 2581
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 26-02-2005, 09:09:12
Shkarko dhe instalo Easyphp...asht nje program qe i ka tana brenda:Apache,Php,Mysql.Ti vetem starton serverin dhe fut faqet php aty ku duhet..normalisht ke nje direktori brenda direktorise se Easyphp tek Programs qe quhet wwwroot dicka e tille..aty futen faqet php.

shnet e pare
Goblin

 • Postime: 129
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 28-02-2005, 21:24:56
Pse nuk perdor IIS me PHP dhe MySQL? Une mbaj mend qe e kam instaluar nje here PHP dhe ka qene shume e thjeshte (download PHP per Windows edhe execute, cdo gje regjistrohet vete). Per mendimin tim po deshe te perdoresh Apache+PHP+MySQL me mire instaloi ne Linux, nuk e besoj se eshte e veshtire (duhet te dish bazat per linux).

Pune te mbare,
ladio

 • Postime: 318
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 09-03-2005, 15:31:59
Merr apache mysql php 4 windows. Instalo apache pastaj mysql.
Pastaj merr php jo .exe merr ate zip qe ta besh manualisht se eshte me kollaj.
Kjo php.zip ka nje readme lexo ate edhe vazhdo se eshte kollaj.
Msn ime eshte admin et informacione pike com.
Me bej add po pate ndonje problem.

 • Postime: 17
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 01-04-2005, 09:37:07
Merr apache mysql php 4 windows. Instalo apache pastaj mysql.
Pastaj merr php jo .exe merr ate zip qe ta besh manualisht se eshte me kollaj.
Kjo php.zip ka nje readme lexo ate edhe vazhdo se eshte kollaj.
Msn ime eshte admin et informacione pike com.
Me bej add po pate ndonje problem.
Pse ia komplikoni jeten me keto gjera. Mire e tha ai - shko tek EasyPHP.org e instalon programin dhe mbarove pune ... mjafton te vendosesh faqet ne drejtorine www ...
Bile edhe konfigurimi eshte i gatshem (ne krahasim me instalimin e PHP tek) !

 • Postime: 328
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 03-04-2005, 18:00:24
Un me Xp home punoj, por kam dhe nje pc me red hat, megjithate desha te dija si ta beja ne windows fillimisht.
Për linux (Red Hat)por edhe shpërndarjet tjera këtu

 • Postime: 318
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 18-06-2005, 05:52:45
Pse ia komplikoni jeten me keto gjera. Mire e tha ai - shko tek EasyPHP.org e instalon programin dhe mbarove pune ... mjafton te vendosesh faqet ne drejtorine www ...
Bile edhe konfigurimi eshte i gatshem (ne krahasim me instalimin e PHP tek) !


Po nuk e instaloi nje here vete manualisht, asnjehere ska per ta kuptuar si funksionojne.
Sigurisht qe keto paketat e gatshme te shkurtojne goxha pune, por me mire ta instalosh nje here manualisht.

 • Postime: 332
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 13-07-2005, 06:16:06
komandat

tar -zxvf php*.gz
cd php*
./configure
make
make install

baza e instalimit :P asgje me teper... :D

 • Postime: 56
 • Karma: +0/-0

#8 ne: 20-07-2005, 05:56:09
Pershendetje

nese je fillestar ne kete pune me leht te preferoj ta perdeoresh softwerin
Xampp
ne menyre atomatike ke instalimin e apacha server phpja edhe linkun per shkarkim

http://www.scriptspub.com/scripts/100501000001.htm

Temat e fundit