Senati amerikan po pregatitet te ndaloje TikTok-un ne SHBA - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 Senati amerikan po pregatitet te ndaloje TikTok-un ne SHBA

   Senati amerikan po pregatitet te ndaloje TikTok-un ne SHBA

  · 5 · 3000

  • Postime: 28647
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

  ne: 16-07-2020, 00:31:54
   

  Një komitet i Senatit të SHBA-së ka të ngjarë të votojë javën e ardhshme për një projektligj të paraqitur nga senatori republikan, Josh Hawley, në bazë të së cilit, punonjësve federalë në SHBA do të ju ndalohej të përdorin aplikacionin TikTok në pajisjet qeveritare.

  Komiteti i Sigurisë së Brendshme dhe Çështjeve Qeveritare do të marrë në shqyrtim projektligjin “Jo TikTok në pajisjet e qeverisë” më 22 korrik.

  “Ky aplikacion është një rrezik i madh për sigurinë”, ka thënë senatori Hawley.

  Disa agjenci amerikane që merren me çështje të sigurisë kombëtare dhe të inteligjencës tashmë u kanë ndaluar punonjësve të përdorin aplikacionin, i cili lejon përdoruesit të krijojnë video të shkurtër.

  Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, ka thënë se Shtetet e Bashkuara po shqyrtojnë ndalimin e aplikacioneve kineze përfshirë TikTok, duke thënë ky aplikacion ndan informacione me qeverinë kineze.

  Ai ka thënë se amerikanët duhet të jenë të kujdesshëm në përdorimin e aplikacionit.

  Sipas një ligji kinez të vitit 2017, kompanitë kineze kanë një detyrim të mbështesin dhe bashkëpunojnë në punën e inteligjencës kombëtare të Kinës./lapsi

  • Postime: 7093
  • Karma: +35/-6
  • Gjinia: Femer

  #1 ne: 20-07-2020, 07:23:46
  E mira do të ishte, të ndalohej në gjithë botën. Kur sheh fëmijët, e ritheksoj fëmijët që flasin e bëjnë ato lëvizjet e duarve bohhhh , anormale dhe e padurueshme.

  • Postime: 7524
  • Karma: +88/-62
  • Gjinia: Mashkull

  #2 ne: 23-07-2020, 22:34:53
  U ndalua ka 4 jave.

  • Postime: 25496
  • Karma: +0/-0

  #3 ne: 24-07-2020, 14:16:13
  Vetem per ata qe punojne ne institucionet shteterore me sa di une.

  • Postime: 7524
  • Karma: +88/-62
  • Gjinia: Mashkull

  #4 ne: 24-07-2020, 15:49:16
  Per te tere.

  Temat e fundit