Sfida ndaj Facebook, mbërrin Chime.in - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Sfida ndaj Facebook, mbërrin Chime.in

Sfida ndaj Facebook, mbërrin Chime.in

· 4 · 964

 • Postime: 27109
 • Karma: +11/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 21-10-2011, 14:36:50
Duke ofruar mundësinë e fitimit të parasë falë aktivitetit të tyre në rrjet të gjithë atyre që kalojnë kohën në rrjetet sociale, mund të krijohet kufiri i ri i web-it.

Quhet chime.in dhe është rrjeti i ri social i ideuar nga UberMedia,shoqëria amerikane është gati të sfidojë Facebook dhe të gjithë rrjetet e tjera sociale. Njësoj si rrjetet e tjera dhe Chime.in u lejon përdoruesve të saj të ndajnë foto,video,e tekste por ndryshe nga to do të ndajë me ta të ardhurat e reklamave,të ardhurat qe vijnë nga klikimet në reklamat e vëna në faqet e përdoruesve do të ndahen midis kompanisë dhe vetë përdoruesit.

Deri tani pjesa më e madhe e rrjeteve sociale kanë tentuar të kundërshtojnë mbizotërimin e Facebook duke ofruar avantazhe ose funksione më të përparuara.

Strategjia e Chime.in është shumë ndryshe,me anë të “revenue sharing” një instrument për ndarjen e të ardhurave nga reklamat,administratorët e rrjetit të ri social janë të bindur që do të tërheqin të regjistruar nga rrjeti i krijuar nga Mark Zuckerberg, sepse mendojnë që njerëzit do të kenë më shumë interes të harxhojnë kohën e tyre në këtë platformë duke fituar para sesa në ato konkurrente.

Për më tepër mundësia për të fituar para duhet të stimulojë krijimtarinë e përdoruesve të cilët do të mundohen të krijojnë profile gjithnjë e më interesant në mënyrë që të tërheqin klikime dhe reklama.

“Kjo është një goditje revolucionare për botën e mediave sociale” deklaron me entuziazëm Bill Gross, administratori i UberMedia. “Për herë të parë interesat e krijuesve të materialeve përputhen me interesat e rrjetit social që i publikon. Përdoruesit do të fitojnë dicka në këmbim të “punës” së tyre multimediale”.

Personazhet e famshëm dhe markat e mëdha
Ideja e Chime.in nuk është e re,prej kohësh You Tube përdor strategjinë e revenue sharing,duke shpërblyer përdoruesit që publikojnë materialet më popullor.

Gross është i bindur që oferta e parave do të përmirësojë cilësinë dhe aktivitetin e të regjistruarve në rrjetin social “kur ofrohen para mund të arrish një nivel cilësie e serioziteti që nuk e gjen kur në mes nuk janë paratë” thotë Gross.

Përfituesit nga strategjia e re e kësaj kompanie do të jenë dhe markat e mëdha ndërkombëtare që, sic thotë Gross,nuk kanë mundur të shfrytëzojnë ekonomikisht ndjekësit e shumtë që kanë në rrjete si Facebook apo Twitter.Këto marka pasi të kenë krijuar faqet e tyre në këtë rrjet,mund të shfrytëzojnë hapësirat publicitare të faqes ose duke reklamuar ofertat e tyre ose duke iu dhënë mundësinë të tjerëve të reklamojnë prodhimet e tyre.

“Personazhe të njohur,shtëpi prodhuese, show televiziv e shtëpi botuese do të kenë interes të krijojnë faqet e tyre në platformën tonë,” nënvizon Gross. “Në fakt ndryshe nga ajo që ndodh në Facebook, ata do të mundin të monetarizojnë materialet që publikojnë”.

(a.s/BalkanWeb)

 • Postime: 343
 • Karma: +0/-0

#1 ne: 21-10-2011, 15:40:26
kur e lexova shkrimin mu duk interesant, pasi persona qe sja kan haberin webit (ne kuptimin e punes). mund te krijojne faqe modeste me te ardhura te mira!
Por kjo sme pelqen... nje faqe qe konkuron fb dhe mund te lidhesh nga fb?

 • Postime: 692
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 21-10-2011, 16:33:24
Duke pare dhe projekte te tjera si ajo e diaspora, besoj se jane "deshtime" pasi i vetmi rival ndaj Facebook mbetet Goolge+.

 • Postime: 28056
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 21-10-2011, 16:52:26
UberMedia ka sjelle disa produkte teper te suksesshme ne fushen e mediave sociale. Aplikacioni i tyre per twitter qe aq i suksesshem sa shume po hynin ne Twitter me ane te ketij aplikacioni dhe jo nga Twitter.com
Ndaj dhe pati konflikt asokohe mes tyre. Une e provova mbreme kete sherbimin e ri dhe mund te them se me pelqeu goxha si pune dhe koncept. Mbase keto s'do jene Facebook-killer, por nje pjese te tregut mund ta marrin dhe kjo eshte ajo cfare keta kerkojne.

Temat e fundit