×
Hyrja
Profili

#shqip

#shqip

· 2 · 616

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 08-01-2010, 00:26:42
Taget-Hash (#) jane nje metode e krijuar nga komuniteti per te shtuar informacion me nje kontekst te caktuar ndaj njoftimeve ne Twitter.  Nepermjet ketyre tageve, cdo shkrues njofton nje teme apo nje term mbi te cilin vertitet shkrimi i tij. Psh nese une dua te shkruaj dicka rreth Shqiperise atehere mund te shkruaj:

   
Kodi: [Zgjidh]
Cicerime ne Twitter rreth #shqiperia.
Te tjere persona te interesuar mbi Shqiperine mund te kerkojne #Shqiperia dhe ne kete menyre gjejne shkrimet me permbajtje te njejte.

Bazuar mbi nje hash tag te tille (per lehtesi sugjerojme #shqip) mund te mbledhim ne nje vend te gjithe postimet qe jane bere me kete term. Por jo vetem kaq.

Duke kerkuar per kete hash-tag ne postimet e fundit, mund te krijohet dhe nje databaze e te gjithe personave qe e kane perdorur kete term. Ne kete menyre mund te identifikojme te gjithe shqiptaret ne Twitter dhe t’i listojme ata ne nje databaze.

Aktualisht ka nisur nje version teper i thjeshte i kesaj databaze. Databaza gjendet nen blog.shqiperia.com dhe permban te gjithe ata persona qe kane shkruar dicka ne Twitter duke perdorur #shqip. Me pasurimin e metejshem te kesaj databaze, shpresojme qe te keni mundesine te jeni te dukshem ne Twitter, te gjeni personazhe me vlere per t’u ndjekur nder shqipfolesit, dhe te forcohet komuniteti i shqiptareve ne Twitter.

Per t’u bere pjese e kesaj databaze!? Shkruani “Ejani ne #shqip”, kalojani mesazhin te gjithe miqve tuaj ne Twitter dhe ndiqni rritjen :)

Ata qe perdorin WordPress dhe kane plugin per te postuar ne Twitter, do e kene teper te lehte te kerkojne tek Plugin si te shtojne ne #hashtag #shqip prane cdo postimi.

http://armandbrahaj.blog.al/2010/01/07/kur-twitter-flet-shqip/

  • Postime: 409
  • Gjinia: Mashkull
VM.
#1 ne: 08-01-2010, 17:52:20
Me pelqen, nje vend ku mund te bashkohen te gjithe perdoruesit shqiptar te Twitter!

Sapo u bashkova edhe une!
 

Alberie Hadergjonaj vs. Arkiva Shqip

Nisur nga M A XRubrika VIP

Postimi i fundit 10-09-2020, 21:31:51
nga M A X
Emra Shqip per Vajza

Nisur nga InfoZRubrika Këndi i Prindërve

Postimi i fundit 21-05-2020, 01:48:45
nga InfoZ
Barcoleta shqip te pista

Nisur nga InfoZRubrika Qesh

Postimi i fundit 21-05-2020, 01:48:14
nga InfoZ
Barcaleta te reja shqip

Nisur nga InfoZRubrika Qesh

Postimi i fundit 21-05-2020, 01:45:40
nga InfoZ
Perrallat e Andersenit ne shqip

Nisur nga InfoZRubrika Mix

Postimi i fundit 21-05-2020, 01:37:57
nga InfoZ