#shqip - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

#shqip

#shqip

· 2 · 681

  • Postime: 28110
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 08-01-2010, 00:26:42
Taget-Hash (#) jane nje metode e krijuar nga komuniteti per te shtuar informacion me nje kontekst te caktuar ndaj njoftimeve ne Twitter.  Nepermjet ketyre tageve, cdo shkrues njofton nje teme apo nje term mbi te cilin vertitet shkrimi i tij. Psh nese une dua te shkruaj dicka rreth Shqiperise atehere mund te shkruaj:

   
Kodi: [Zgjidh]
Cicerime ne Twitter rreth #shqiperia.
Te tjere persona te interesuar mbi Shqiperine mund te kerkojne #Shqiperia dhe ne kete menyre gjejne shkrimet me permbajtje te njejte.

Bazuar mbi nje hash tag te tille (per lehtesi sugjerojme #shqip) mund te mbledhim ne nje vend te gjithe postimet qe jane bere me kete term. Por jo vetem kaq.

Duke kerkuar per kete hash-tag ne postimet e fundit, mund te krijohet dhe nje databaze e te gjithe personave qe e kane perdorur kete term. Ne kete menyre mund te identifikojme te gjithe shqiptaret ne Twitter dhe t’i listojme ata ne nje databaze.

Aktualisht ka nisur nje version teper i thjeshte i kesaj databaze. Databaza gjendet nen blog.shqiperia.com dhe permban te gjithe ata persona qe kane shkruar dicka ne Twitter duke perdorur #shqip. Me pasurimin e metejshem te kesaj databaze, shpresojme qe te keni mundesine te jeni te dukshem ne Twitter, te gjeni personazhe me vlere per t’u ndjekur nder shqipfolesit, dhe te forcohet komuniteti i shqiptareve ne Twitter.

Per t’u bere pjese e kesaj databaze!? Shkruani “Ejani ne #shqip”, kalojani mesazhin te gjithe miqve tuaj ne Twitter dhe ndiqni rritjen :)

Ata qe perdorin WordPress dhe kane plugin per te postuar ne Twitter, do e kene teper te lehte te kerkojne tek Plugin si te shtojne ne #hashtag #shqip prane cdo postimi.

http://armandbrahaj.blog.al/2010/01/07/kur-twitter-flet-shqip/

  • Postime: 409
  • Karma: +3/-0
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 08-01-2010, 17:52:20
Me pelqen, nje vend ku mund te bashkohen te gjithe perdoruesit shqiptar te Twitter!

Sapo u bashkova edhe une!

Temat e fundit