Si te mposhtim konkurentet nderkombetare? - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Si te mposhtim konkurentet nderkombetare?

Si te mposhtim konkurentet nderkombetare?

· 20 · 1874

 • Postime: 28020
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 07-04-2009, 01:22:56
Nese kerkon ne Google sot, ka shume mundesi- madje ne shumicen e rasteve, gjen ne krye te rezultateve faqe te medha, te huaja, te cilat edhe se mund te mos kene gje fare brenda tyre, perseri renditen me lart faqeve shqiptare, te cilat mund te kene informacione shume me relevante.

Per termat me te kerkua nga shqiptaret mjafton te kete nje video te vendosur ne AOL Video, apo ne Youtube dhe te jesh i sigurte qe faqet shqiptare me info me te plota dhe me te rendesishme ndodhen poshte tyre.

Une e kam te qarte se aryseja kryesore pse ndodh kjo eshte sepse ende nuk ka nje "Google Albania", qe te jape rezultate kryesisht nga faqet shqiptare, prandaj dhe kur kerkon ne Google.com dalin perpara faqet ne gjuhen angleze.
Por perseri kjo nuk duhet te mjaftoje, sepse Google duhet te paraqese rezultate ne baze te relevances dhe faktoreve te tjere me rendesi ne SEO.

Prandaj nevojiten IDE se si mund te shpetojme nga "diktatura" e Youtube, AOL, Digg, Alexa etj sherbime boterore, qe po na "vjedhin" trafik ne menyre te padrejte. Zgjidhja e ketij problemi eshte ne te mire te te gjithe webmasterave shqiptare dhe askush nuk humb!

 • Postime: 170
 • Karma: +0/-0

#1 ne: 07-04-2009, 01:54:07
Pse mos te hapim ne te gith si webmaster shqiptar nje makine kerkimi shqiptare sebashku!? dhe ta reklamojm te gjith. Vetem kot si ide....

Per sa i perket rendtjes ne google mund te them nuk eshte nje loje e leht, dhe thjesh duhet fokusuar ne disa "keywords" per te pasur sukses. Mendimi im eshte qe ne na duhet te punojm me teper bashke si webmaster shqiptar.

Mua mu deshen 6 muaj per ta nxjerr ne faqe te par (google) 400fonts.com per fjalet "cool fonts". Tani po e provoj me property.al dhe nuk po me ecen shum mire, me duket se me duhen disa muaj deri sa te shoh ndonje rrezultate te mire.

 • Postime: 165
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 07-04-2009, 14:20:51
Pse mos te hapim ne te gith si webmaster shqiptar nje makine kerkimi shqiptare sebashku!? dhe ta reklamojm te gjith. Vetem kot si ide....
Me te vertet ide shum e mir perse mos hapim nje makin kerkimi shqiptare dhe secili nga ne te japi pjesen e vet dmth te gjith te ndimojn me dicka.. do ishte dicka shum e bukur.

 • Postime: 28020
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 07-04-2009, 15:26:48
Nga nje bisede me Kokushten doli ne pah se nevoja per te mposhtur konkurencen e gjigandeve boterore nuk qendron vetem ne fushen e makinave te kerkimit, por dhe ne ate te Hosting-ut apo dhe sherbimeve te tjera.
Si eshte e mundur qe hostuesit shqiptare te konkurojne ata boterore. Cfare i tremb apo i step shqiptaret te hostojne faqet e tyre te shqiptaret? Si mund te behen me interesante firmat shqiptare qe ofrojne sherbime ne web?

 • Postime: 982
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 07-04-2009, 15:39:59
Nga nje bisede me Kokushten doli ne pah se nevoja per te mposhtur konkurencen e gjigandeve boterore nuk qendron vetem ne fushen e makinave te kerkimit, por dhe ne ate te Hosting-ut apo dhe sherbimeve te tjera.
Si eshte e mundur qe hostuesit shqiptare te konkurojne ata boterore. Cfare i tremb apo i step shqiptaret te hostojne faqet e tyre te shqiptaret? Si mund te behen me interesante firmat shqiptare qe ofrojne sherbime ne web?

Max , firmat shqipetare ne radhe te pare duhet te tregojne me teper seriozitet qe te fitojne edhe besimin tone.
Une ne kete moment nuk mund te besoj dhe te hostoj faqet e mija ne nje firme shqipetare per arsyhen me te thjeshte.. ( Kam frike se me vjedhin databasat) .
Pra perderisa korrupsioni mashtrimi edhe faktore negative te qarkullojne ne shqiperi une nuk do i kem besim..

Jam dakord qe te gjejme nje zgjidhje edhe te renditemi ne google ashtu sic na takon pa na vjedhur te tjeret..

 • Postime: 170
 • Karma: +0/-0

#5 ne: 07-04-2009, 16:20:13
Me te vertet ide shum e mir perse mos hapim nje makin kerkimi shqiptare dhe secili nga ne te japi pjesen e vet dmth te gjith te ndimojn me dicka.. do ishte dicka shum e bukur.

Kerkon shum pune organizim, por them se mund te funksjonoje ne qoft se behet puna e mire.


Max , firmat shqipetare ne radhe te pare duhet te tregojne me teper seriozitet qe te fitojne edhe besimin tone.
Une ne kete moment nuk mund te besoj dhe te hostoj faqet e mija ne nje firme shqipetare per arsyhen me te thjeshte.. ( Kam frike se me vjedhin databasat) .
Pra perderisa korrupsioni mashtrimi edhe faktore negative te qarkullojne ne shqiperi une nuk do i kem besim..

Jam dakord qe te gjejme nje zgjidhje edhe te renditemi ne google ashtu sic na takon pa na vjedhur te tjeret..

Bije 100% dakord me cfar the ketu, por them se faqet e internetit si host.al po ecin mire tani.

Firmave shqiptare ju mungon organizimi dhe financimi, sepse per te kokuruar per hosting duhet edhe te shpenzosh ne fillim.

 • Postime: 71
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 07-04-2009, 17:09:45
Pse mos te hapim ne te gith si webmaster shqiptar nje makine kerkimi shqiptare sebashku!? dhe ta reklamojm te gjith. Vetem kot si ide....


Te konkurojsh me google, yahoo, microsoft eshte e pa mundur. Nje ide e till u provua ketu ne Norvegji kur www.sesam.no u mundua te dominoj tregun norvegjez por pas 5 viteve pune dhe pas gjysem miliardi (nuk eshte gabim, miliard eshte) NOK te shpenzuar ata pra disa diteve treguan qe ky projekt do te perfundoj. E tash ti llogarite sa do arrijm ne nese i hym nje gjaje te tillë!! Nje motorr kerkimi don njohuri, don kohe, don investime. Sepse nuk eshte vetem nje skript i ber dhe i vendosur ne nje shared host!

per shkak qe me duhet te iki po e perfundoj me kaq, mirepo do ti rikthehem kesaj teme prap.

Ju pershendes dhe ju deshiroj gjdo te mire te gjitheve

 • Postime: 328
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 07-04-2009, 19:35:56
per 2 vite kam pas pun me kompani shqiptare ME KURR. ka njerez shum te mir me te vertet sidomos tash gati qe 2 vite po bashkpubnoj me djem nga shqiperia jam i kenaqur  :D nuk jam zhgenjyer der me tani.

ndersa sa i perket renditjes ne googl na nevoitet pun shum

 • Postime: 242
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 07-04-2009, 19:41:10
Paii ne duhet ti perkrahim "produktet vendore" ne kete rast kompanit e hostingut shqiptare. Sa i perket punes nuk me ka ra rasti te punoj me kompani shqiptare mirpo sapo te kem mundesi nuk do te hezitoj.

 • Postime: 556
 • Karma: +4/-2
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 08-04-2009, 01:45:49
Eshte vertet problematike dhe me e keqja eshte se neve jemi te pa fuqishem te bejme ndonje gje ne kete drejtim pasi jemi akoma te pakt ne numer dhe siq that pa nje google per Shqiperine.

Gjithsesi un do propozoja ti dergonim nje leter google te firmosur nga gjith neve ku ti parashtrojme kete problem qe po hasim, e di se sdo i ven rendesi por te pakten ta provojme.

 • Postime: 61
 • Karma: +0/-0

#10 ne: 09-04-2009, 13:32:41

 • Postime: 238
 • Karma: +1/-1
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 09-04-2009, 14:09:30
Shikoni nje here
http://www.lundro.al/kerko.html

Do i lutesha moderatoreve ta fshinin kete link sepse nuk eshte gje tjeter vecse nje menyre me u munduar me fituar lek...
Ai "motorr" kerkimi qe ke ven ti aty nuk eshte asgje tjeter vecse adsense i google per kerkim.. e sbesoj ka ndonje shkence.... prandaj e nuk besoj qe eshte edhe zgjidhja e problemit qe eshte hap ne teme... :)

 • Postime: 28020
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 09-04-2009, 14:18:36
Te presim se mbase na shpjegon me tutje ETusha se cfare mendon konkretisht, sepse thjeshte nje link nuk thote shume....

 • Postime: 61
 • Karma: +0/-0

#13 ne: 09-04-2009, 20:13:11
Do i lutesha moderatoreve ta fshinin kete link sepse nuk eshte gje tjeter vecse nje menyre me u munduar me fituar lek...
Ai "motorr" kerkimi qe ke ven ti aty nuk eshte asgje tjeter vecse adsense i google per kerkim.. e sbesoj ka ndonje shkence.... prandaj e nuk besoj qe eshte edhe zgjidhja e problemit qe eshte hap ne teme... :)
vlla une nuk e bera per reklamim pasi te kam thene dhe ne msn une akoma nuk kam arrit ate qe dua per ta Reklamuar faqen

me ate doja te thoja se nje motor kerkimi mund te behet thjeshte e huazuar nga google ku do te shfaqen vetem faqet shqiptare

 • Postime: 238
 • Karma: +1/-1
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 09-04-2009, 20:25:57
vlla une nuk e bera per reklamim pasi te kam thene dhe ne msn une akoma nuk kam arrit ate qe dua per ta Reklamuar faqen

me ate doja te thoja se nje motor kerkimi mund te behet thjeshte e huazuar nga google ku do te shfaqen vetem faqet shqiptare

Kshu po :) te keqkuptova un ateher.. sorry.
Megjithate un them se eshte e kot te konkurosh sepse sado te besh motorr kerkimi prap robte te google do ikin.. e kjo mundesia qe thot ETusha nje "mini google Albania" eshte... nje mundesi por prap per mendimin tim eshte e kote..

 • Postime: 211
 • Karma: +0/-4
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 09-04-2009, 21:01:34
Ky eshte me te vertete nje problem i madh. E kam diskutuar disa here kete me kolege dhe bashkepuntor. Zgjidhja nuk eshte e paarritshme por kerkon angazhim maksimal te te gjitheve.

Po marr nje shembull shume te thjeshte.

Para disa diteve shkruajtem, nje artikull ne KosDir Blog, kete artikull e publikuam tek digg.com, kapsit.com, laj.me etj.

Te nesermen kerkuam ne Google per artikullin ne fjale.
Rezultati i pare vinte nga Digg, ndersa me poshte ishin radhitur keto sajtet shqiptar laj.me, kapsit.com

Ne kete rast ne kemi bere mire qe publikuam artikullin ne digg (dhe kjo ka vleren e vet per seo per blogun), por ne menyre indirekte demtuam faqet shqiptare. Sikur ne te mos kishim publikuar artikullin ne digg, padyshim qe ne rezultatet e para do te ishin radhitur faqet shqiptare dhe ne kete menyre vizitoret nuk do te shkonin tek digg por tek sajtet shqiptare, dhe me besoni qe nga ajo dite kemi vendosur qe asnje lajm apo artikull i publikuar ne gjuhen shqipe te mos publikohet ne digg, por vetem tek sajtet shqiptare qe ofrojne te njejtin sherbim.

Paramendojeni sikur te njejten gje ta benin te gjithe, atehere llogarite sa do te perfitonin keto faqet shqiptare, por tek shume persona shof qe ngurrojne te bejne gjera te tilla, dhe si nje nga arsyet kryesore me duket se kane inatin dhe xhelozine, apo thjeshte nuk ju duket shume me rendesi kjo.

Ky ishte vetem nje shembull i thjeshte por konkret.

Une personalisht jam ne gjendje te ndihmoj dhe te perkrah cdo iniciative te bere per qellim qe te avancojme sa me shume faqet shqiptare.

 • Postime: 577
 • Karma: +0/-0

#16 ne: 09-04-2009, 22:45:53
si ide me pelqen dhe mua shume, por eshte utopike! Ku keni pare ju dy shqiptare te bien ne nje mendje? Mjafton te hedhesh syte nga historia, qe nga qeveria e Ismail Qemalit dhe Esat pash Toptani
thjesht mendimi im :)

 • Postime: 61
 • Karma: +0/-0

#17 ne: 09-04-2009, 22:55:15
besart me thuaj pak fjalet qe kerkove
sepse une mendoj se google akoma nuk e ka njohe kapsit si faqe shqiptare
futu tek faqa
http://www.lundro.al/kerko.html
 dhe kerko site:kapsit.com
dhe une mendoj se kjo mund te behet duke perdoru webmaster tools te google une ate kam bere ALBANIA

 • Postime: 238
 • Karma: +1/-1
 • Gjinia: Mashkull

#18 ne: 09-04-2009, 22:57:12
besart me thuaj pak fjalet qe kerkove
sepse une mendoj se google akoma nuk e ka njohe kapsit si faqe shqiptare
futu tek faqa
http://www.lundro.al/kerko.html
 dhe kerko site:kapsit.com
dhe une mendoj se kjo mund te behet duke perdoru webmaster tools te google une ate kam bere ALBANIA

LOL ska pse te futet aty sepse te shkoj te google edhe e njeh shume mire.. ndoshta ajo e jotja se ke impostuar mire qe nuk punoka...

http://www.google.com/search?hl=en&q=site%3Awww.kapsit.com&btnG=Google+Search&aq=f&oq=

ja ku i ke rrezultatet... edhe po e pate ber te webmaster tools ALBANIA ke ber shume gabim :) Nese don te dish pse me thuaj sepse ta shpjegoj me gjere...

 • Postime: 28020
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#19 ne: 10-04-2009, 00:19:20


ja ku i ke rrezultatet... edhe po e pate ber te webmaster tools ALBANIA ke ber shume gabim :) Nese don te dish pse me thuaj sepse ta shpjegoj me gjere...

Pse nuk e ndan dhe me ne kete qe ta dime te gjithe ;)

Temat e fundit