Skriptet dhe programet i blini apo i gjeni gjetiu?! - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Skriptet dhe programet i blini apo i gjeni gjetiu?!

Skriptet dhe programet i blini apo i gjeni gjetiu?!

· 7 · 663

 • Postime: 27977
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 12-02-2009, 02:21:34
Dua ta shtroj kete pyetje delikate per ju kolege webmastera: programet, skriptet, pamjet e te tjera ne lidhje me punen e webmasterit, ne rastet kur nuk jane falas, i blini nga autoret e tyre apo perdorni rruge te tjera, si psh forume Warez, torrents etj te ngjashme keto?

 • Postime: 260
 • Karma: +2/-5

#1 ne: 12-02-2009, 04:08:37
Edhe ashtu edhe keshtu Max   :P
Scriptet qe jane dhe me re rendesishmit nuk kane vlere te vjedhur se ne shumicen e rasteve kane nevoje per support kurse programet qe te jem i sinqerte i kam marre hua  :P
Ti si ja ben per vehte !?

 • Postime: 982
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 12-02-2009, 08:45:19
Programet qe perdor ne pune  ne pergjithesi adobe-t i kam te blera me lishence te rregullt .
Gjithashtu dhe forumin e Shqiperia.gr , ndersa ne rastet e tjera kam perdorur skripte falas.
Ska munguar as perdorimi i softeve te pa lishencuara, skemi cbejme sja dilet vetem me te blere :p mos harrojme se jemi dhe cik rrace e zgjuar ne per sa i perket te drejtave ligjore .

Ma merr mendja se te gjithe pak a shume te njejten gje bejne

 • Postime: 27977
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 12-02-2009, 09:51:30
Personalisht nuk kam perdorur asnjehere skripte te marra nga faqe pirate. Nese kane qene per t'u blere dhe me jane dashur domosdoshmerisht, atehere i kam blere. Por zakonisht perdor gjera qe jane open source ose falas.

 • Postime: 52
 • Karma: +0/-0

#4 ne: 12-02-2009, 13:17:30
hmm scriptet nganjeher i blej por shumicen e tyre i kom marr nga warez forume. Programet gjithnje i kam marrur nga forumet e ndryshme.

 • Postime: 71
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 12-02-2009, 14:00:43
Une shkoj ne dy varjante:

1. Personale
Qerat personale qe perdori shumica jan programe gratis por kam dhe asi qe jan warez. Gjithesesi ne te shumten e rasteve ka programe open source qe e bjen te njejten pune dhe prandaj perdori ata. Gjithesesi kam licensen e VISTA origjinale hehe edhe pse tani po perdori Windows7!

2. Pune
Për shkak të kontrollave te larta qe kemi ketu ku banoj patjeter me duhet se gjdo aplikacion qe perdori te kem licensat ne rregull!

Kurse sa i perket skripteve si zakonisht i bej(m) vetë gjithemon ose perodrim variante open source!

 • Postime: 328
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 16-02-2009, 22:59:13
Hmm  :-[ faktikisht programet e mija personale shpesh i blej se pritoj që ty donlodoj megjithatë e dini shum mir se qfar shiten te ne jan njejt pun piratesh ku ata e bëjn kët gjë dhe shesin produkte ilegale ku në maqedoni vetëm sa është futur në funksion ligji për CD fallso që shum shpejt mesiguri do mbrohen edhe të drejtat e autorve dhe sdo kemi mundësi të blejm cd për 2 apo 3 euro scriptet mundohem që të gjej nga ato që bëjn punën e njejt falas megjithatë kur smë mba gjepi  :-[ fus në funksion piraterin.


kam licensen e VISTA origjinale hehe edhe pse tani po perdori Windows7!

Kisha disa pytje sa i përket Windows 7 si është për nga funksionimi dhe sa është i mir për punët si Photoshop etj etj. në punën praktike sipas përvojës tënde me cfar përformanca do funksiononte ki windows në mënyr të mrekullushme apo të themi një pun të kënaqëshme?

Temat e fundit