Studiuesit arrijnë të rrisin gamën e WiFi - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Studiuesit arrijnë të rrisin gamën e WiFi

Studiuesit arrijnë të rrisin gamën e WiFi

· 2 · 1170

  • Postime: 4265
  • Karma: +73/-57

ne: 23-10-2019, 11:13:38
 


Të gjithë ruterat tanë pa tel zakonisht kanë një gamë të caktuar dhe nëse shkoni përtej këtij diapazoni, do të humbni sinjalin. Kjo është arsyeja pse shtrirësit e intervalit WiFi janë të njohur sepse i lejon përdoruesit të zgjasin në mënyrë efektive gamën e tyre WiFi në një mënyrë më të lehtë. Sidoqoftë, pengesë është se ende do t’ju kërkojnë të blini pajisje shtesë.
Lajmi i mirë është se falë punës së drejtuar nga studiuesit në Universitetin Brigham Young, duket se ata kanë arritur të zgjasin në mënyrë të konsiderueshme gamën e bazës së routerit pa tel për deri në 60 metra. Pjesa më e mirë është se  nuk kërkon përdorimin e pajisjeve shtesë ose të reja, dhe gjithçka u bë përmes softuerit. I quajtur “”On-Off Power Communication”, softueri mund të programohet në krye të protokollit ekzistues WiFi në të njëjtin harduer.
WiFi aktualisht kërkon shpejtësi prej 1Mbps për të ruajtur një sinjal, por me këtë protokoll të ri, kërkon vetëm 1 bit për sekondë. //Telegrafi

  • Postime: 1113
  • Karma: +0/-0
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 04-11-2019, 06:30:49
Mua më del libër

Temat e fundit