Trendi I Ri I Rrjeteve Shoqerore (Soci.Al) Ne Domainet .Al - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Trendi I Ri I Rrjeteve Shoqerore (Soci.Al) Ne Domainet .Al

Trendi I Ri I Rrjeteve Shoqerore (Soci.Al) Ne Domainet .Al

· 14 · 1890

 • Postime: 692
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

ne: 20-09-2011, 19:58:31
Megjithese duket gjithcka e qete, ka disa lajme qe nuk duhet te kalohen pa u vene re ne domainet .al. Mesa duket domain-hacket po zbarkojne shpejt e pa bere ze ne zonen .al. Ndryshimet e fundit kane te bejne me disa lajme te pakonfirmuara mbi shitjen e disa domaineve sociale per shifra me te vertete te respektueshme.

Keshtu, para ca kohesh sherbimi livingsocial.com mori ne pronesi dhe domainin livingsoci.al per nje shume prej 8000€ (lajmi eshte teresisht i pakonfirmuar, por i njoftuar verbalisht). Pas shitjes se social.com, nje tjeter domain shqiptar; soci.al nderron pronesi drejt nje bleresi qe perdor sherbimin e MarkMonitor dhe qe dihet qe eshte nje sherbim i perdorur nga gjigandet e internetit.

Se fundmi, Sim City vendos te krijoje nje loje ne rrjete shoqerore dhe domaini simcitysoci.al bllokohet nga nje bleres i panjohur.

Zona .al eshte zona e dyte ne bote me e pasur per domaine hack (pas Nigerise) dhe Xona.com liston rreth 14000 domaine hack nen .al. Megjithate duket sikur domainet me te suksesshme hack jane ato te rrjeteve shoqerore duke respektuar moden e castit. Domainet e tjere potencial si payp.al, herb.al, medic.al e te ngjashem duhet te presin castin e duhur per te pasur vlere te respektueshme.  /armand brahaj blog personal

Burimi: Armand Brahaj Blog Personal

 • Postime: 28043
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 20-09-2011, 20:35:30
Per sa eshte shitur soci.al?

 • Postime: 982
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 21-09-2011, 09:40:16
Tamam sic e ke thene burime te pa konfirmuara... perse te mos blej soci-al.com? por te bleje soci.al? kjo me duket pak si shtyrje per te blere domaine te tipit te tille. Interesant si artikull marketingu.

 • Postime: 211
 • Karma: +0/-4
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 21-09-2011, 11:50:20
perse te mos blej soci-al.com? por te bleje soci.al?

thua ti njejte jane soci-al.com dhe soci.al??

 • Postime: 982
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 21-09-2011, 15:15:01
thua ti njejte jane soci-al.com dhe soci.al??


Dhashe nje shembull  te perafert! Perse nje firme serioze duhet te bleje nje domain te tille ? ..qe eshte me andrra si pantollonat e luftetareve?

 • Postime: 28043
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 21-09-2011, 15:52:54
Me sa di une domeni me i shtrenjte .al ka kushtuar diku te 18k USD. Por nje dite lexova ne Twitter nga Mandi qe Soci.al u be domeni me i shtrenjte shqiptar me sa informacione kishte ai. Pra duhet te jete nje shifer qe i kalon 20k.

 • Postime: 242
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 21-09-2011, 20:19:02
Mandi e ka pohuar se soci.al eshte shitur per 50k$

 • Postime: 28043
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 21-09-2011, 23:58:56
Oho.... milionieret e pare te internetit shqiptar ;)

 • Postime: 260
 • Karma: +2/-5

#8 ne: 22-09-2011, 02:33:05
Nqs eshte e vertet eshte nje ogur shume i mire per domenet .al.

 • Postime: 78
 • Karma: +0/-0

#9 ne: 22-09-2011, 14:09:10
me sa di une soci.al eshte shitur per 80K  pra nje shum e majme

keshtu perparon tregu shqiptar

 • Postime: 28043
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 22-09-2011, 23:15:14
Soci.al eshte shitur per 50 mije dollare.

Si eshte bere shitja:

Citim
Since few contacts through PM are asking on how was the domain advertised to attract a serious buyer, I will just share some details.

1. I contacted the brokers that handled the social.com domain but they seemed slow and not so enthusiast as I was on the potential of this domain. A good broker is a good starting point, but there are few enthusiast good brokers around.

2. Created a for-sale page (it can be still be seen (sep 15th) on Google cache) and started advertisting the domain myself.
Advertising included 5-10 twitter messages. I created an account that RT any #domain tweet. Got almost 200 followers. I asked "friends" on twitter to RT 1-2 my message about this specific domain which was for sale.

3. I decided that I would not sell the domain unless I get 20K$. I rejeceted any lower offer. I suggest the price to some potential-buyers that contacted me with sums in the x,xxx$ range. They actually rejected my 20K$ offer.

4. Even if I received the first 50K$ offer I had to be sure that I had a serious buyer. I received a 100K$ offer by email but turned out to be not a real offer.

5. Contacted domains@{google, facebook, microsoft}. After rumors from the socl.com domain linked to Microsoft I even contacted some domain agent that works for Microsoft via LinkedIn. There was no reply in the emails and the lady from Microsoft was nice to inform me that they have no interest on the domain via LinkedIn.

From the first moment of the accepted offer from the client, until the final domain transfer was a period of 2 months.

Endline, I guess I did not do something unusual from what other enthusiasts with a good domain do. I just fixed a price and waited patiently for the right buyer to come.
In the worst case, I had a domain I loved. http://www.namepros.com/4186655-post34.html

 • Postime: 28043
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 17-11-2011, 14:27:12
Soci.al sells to Mark Monitor client.
The domain name hack Soci.al has sold for $50,000 according to host.al, which provided a screenshot of the Escrow.com transaction to Domain Name Wire as proof.
The Albania country code domain name now sits on brand protection company Mark Monitor’s name servers, although it does not resolve.
Moniker sold Social.com for $2.6 million in June to an undisclosed buyer. The domain name may now belong to Salesforce.com, although a DNW source says it was not the original buyer. Salesforce.com paid $4.5 million for Data.com in a deal brokered by Moniker around the same time.
It would make sense for the buyer to social.com to also purchase soci.al for a URL shortener.]Soci.al sells to Mark Monitor client.
The domain name hack Soci.al has sold for $50,000 according to host.al, which provided a screenshot of the Escrow.com transaction to Domain Name Wire as proof.
The Albania country code domain name now sits on brand protection company Mark Monitor’s name servers, although it does not resolve.
Moniker sold Social.com for $2.6 million in June to an undisclosed buyer. The domain name may now belong to Salesforce.com, although a DNW source says it was not the original buyer. Salesforce.com paid $4.5 million for Data.com in a deal brokered by Moniker around the same time.
It would make sense for the buyer to social.com to also purchase soci.al for a URL shortener.

http://domainnamewire.com/2011/09/17/soci-al-domain-hack-sells-for-50000/

 • Postime: 119
 • Karma: +1/-0

#12 ne: 18-11-2011, 13:45:29
woww.. jam kureshtar ta di se si shkon procedura e pageses. Nuk esht ndoi problem kur shesim ose blejm ne internet diqka me vler jo me te madhe se 50$ mirpo ne ket rast duhet tjet me ndryshe :D

 • Postime: 28
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 19-11-2011, 01:59:05
woww.. jam kureshtar ta di se si shkon procedura e pageses. Nuk esht ndoi problem kur shesim ose blejm ne internet diqka me vler jo me te madhe se 50$ mirpo ne ket rast duhet tjet me ndryshe :D

Eshte shum e thjeshte.
Ne kete rast nuk perdoret Paypal se jan goxha shuma por perdoret Bank transfer me ane te IBAN. Bleresi paguan leket tek escrow me pas escrow pret pagesen ne llogarine e tyre me pas njofton shitesin se eshte bere pagesa. Pasi shitesi te dorzoje domainin escrow nis pagesen ne llogarine e shitesit. I gjith ky proces zgjat 4-5 dit afersisht

Temat e fundit