Twitter Revolution - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Twitter Revolution

Twitter Revolution

· 1 · 769

  • Postime: 27954
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 20-06-2009, 00:12:24
Ditet e fundit besoj se nuk ju kane shpetuar lajmet per trazirat postelektorale qe kane perfshire Iranin.
Por ky eshte vetem nje detaj pa shume rendesi per specialistet e IT dhe webmasterat (respekt per Iranin dhe popullin e tij gjithesesi).

Lajmi i vertete ne kete mes, ose thene ndryshe revulucioni i vertete, eshte roli i mediave te reja, vecanerisht Twitter, i cili eshte bere keto dite pike koordinimi dhe gati burim i vetem informacione per cka po ndodh ne ate vend.
Censura shteterore ka arritur te beje pak per te ndaluar opoziten iraniane qe te organizohet sepse eshte perdorur pikerisht nje platforme si Twitter per te tejkaluar kete censure.

Ky eshte vertete nje revulucion sepse per here te pare perdoret kaq gjeresisht ne nje moment kaq te rendesishem qe medium i ri. (per here te pare ndodhi e njejta gje gjate protestave te opozites Moldave, por ne  permasa shume me te vogla)
Se dyti sepse mediat konvencionale u gjenden te bllokuara ne kete momente (ashtu si shume here gjate historise) dhe sherbeu pikerisht nje media sociale si Twitter si burim i vetem informacioni per ate cka ndodhte (apo eshte duke ndodhur).
Mund te thuhet vertete se kemi te bejme me revolucion medial kur media te medha si BBC apo CNN i referoheshin "ciceruesve" te Twitter.http://www.foxnews.com/story/0,2933,526403,00.html
http://www.csmonitor.com/2009/0619/p06s08-wome.html
http://news.yahoo.com/s/ynews/ynews_wl396
http://www.bbc.co.uk/blogs/newsnight/paulmason/2009/06/the_iranian_twitterlution.html

Temat e fundit