Vajza 17 vjecare fiton 70 mije dollare ne muaj - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Vajza 17 vjecare fiton 70 mije dollare ne muaj

Vajza 17 vjecare fiton 70 mije dollare ne muaj

· 16 · 3138

 • Postime: 28197
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 15-11-2007, 00:20:34
Nje webmastere 17 vjecare e quajtur Ashley Qualls ka bere buje ne boten e internetit dhe me gjere per suksesin qe ka pasur dhe ka me faqen e saj te internetit duke fituar nje shume te jashtezakonshme parash muaj pas muaji. Faqja quhet Whateverlife.com dhe ka te beje me pamje dhe gjera te tjera ne lidhje me MySpace dhe eshte teper popullore duke pasur 7 milione vizita unike ne muaj dhe 60 milione faqe te shikuara, gje qe kembehet dhe ne shumen e madhe te parave qe fitohen cdo muaj duke perdorur Adsense dhe ValueClick.


Citim
At 17 going on 37 (at least), Ashley is very much an Internet professional. In the less than two years since Whateverlife took off, she has dropped out of high school, bought a house, helped launch artists such as Lily Allen, and rejected offers to buy her young company. Although Ashley was flattered to be offered $1.5 million and a car of her choice–as long as the price tag wasn’t more than $100,000–she responded, in effect, Whatever.  “I don’t even have my license yet,” she says.

Ashley is evidence of the meritocracy on the Internet that allows even companies run by neophyte entrepreneurs to compete, regardless of funding, location, size, or experience–and she’s a reminder that ingenuity is ageless. She has taken in more than $1 million, thanks to a now-familiar Web-friendly business model. Her MySpace page layouts are available for the bargain price of…nothing. They’re free for the taking. Her only significant source of revenue so far is advertising.

 • Postime: 271
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 15-11-2007, 01:41:35
Shume interesante.

Me shtyn me teper te punoj per te realizuar qellimet e mia. MAX rrofsh per kete artikull. E lexova te plote te http://www.fastcompany.com/magazine/118/girl-power.html

Me ngacmon fakti qe 17 vjecare, ka arritur te kete nje te ardhur $70,000/muaj dhe them "Dreqi ta haje, po une ku jam?":)

Me kushtet ketu me $1,000/muaj do isha pa vrarje mendje.
Hej cfare raporti: 1/70  ^o) Futja vrapit! :P

 • Postime: 28197
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 15-11-2007, 01:49:09
Jane disa gjera ne internet (pervec porno) qe mund te sjellin para shpejt dhe shume dhe nje nga keto ka te beje me layouts per MySpace, Hi5 etj si keto.
Une kam lexuar gjithashtu se ka te tjere qe fitojne 25 mije ne dite po ashtu duke ofruar layouts per sitet qe bejne social networking.

 • Postime: 56
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 25-11-2007, 21:02:08
Interesante !

 • Postime: 56
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 25-11-2007, 21:03:02
Janë disa gjëra ne internet (përveç porno) qe mund te sjellin para shpejt dhe shumë dhe një nga këto ka te beje me layouts për MySpace, Hi5 etj si këto.
Unë kam lexuar gjithashtu se ka te tjerë qe fitojne 25 mijë ne ditë po ashtu duke ofruar layouts për sitet qe bëjnë social networking.
Ej MAX di gje se cfare scripti perdorin faqe me permbatje te tilla ose te ngjashme me to ????

 • Postime: 28197
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 25-11-2007, 22:23:04
Shiko këtë këtu: http://deccanbazaar.biz/view_item.php?ItemID=310&CategoryID=6&SubcategoryID=80 por ky kushton 25 dollare edhe se te mbaron pune.

Shiko dhe vete nëpër makinat e kerkimit apo nëpër forume te medha për webmastera me termin "myspace resource script"

 • Postime: 1632
 • Karma: +2/-6
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 25-11-2007, 23:25:36
Ne belgjik ekziston nje lloj Vebsiti ku per _______ te _________ duhet ta paguash neper mjet te Gsm Psh Njè _________ besoj se kjo do ti kishte konvenu edhe forumit ton pèr Sinoptim.

 • Postime: 56
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 27-11-2007, 15:11:48
Shiko këtë këtu: http://deccanbazaar.biz/view_item.php?ItemID=310&CategoryID=6&SubcategoryID=80 por ky kushton 25 dollare edhe se te mbaron pune.

Shiko dhe vete nëpër makinat e kerkimit apo nëpër forume te mëdha për webmastera me termin "myspace resource script"

Ej MAX rrofsh vllai !
Ta di per nder !

 • Postime: 318
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 01-12-2007, 19:13:20
Shiko këtë këtu: http://deccanbazaar.biz/view_item.php?ItemID=310&CategoryID=6&SubcategoryID=80 por ky kushton 25 dollare edhe se te mbaron pune.

Shiko dhe vete nëpër makinat e kerkimit apo nëpër forume te mëdha për webmastera me termin "myspace resource script"

Borni po pse sme pyet mua ti more  :D
http://www.freeturnkey.net/script-2-myspace_free_turnkey_website.html

Ketu e ke falas ate qe te ka dhene MAX  :P

Te ajo faqe ka dhe scripte te tjera FALAS

 • Postime: 318
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 01-12-2007, 22:11:17
Tani e pashe ate faqen e asaj une. Po ajo eshte skandal fare. Si ka mundesi?!!
Scripti qe shkruajta pak me lart eshte afersisht si ai, eshte free dhe eshte me i bukur dhe me funksional mendoj une. Ueee ska mundesi!!!!!

 • Postime: 46
 • Karma: +0/-1
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 21-12-2007, 19:12:15
Cuna , te gjithe ne qe jemi ktu mund te arrijme ate shume , ndoshta jo 70,000 por 10,000 ne muaj besoj se po

Jemi ne "Lindja" Shqipetare e Informatikes dhe nsq hapim site te ndryshme per nevoja te ndryshme , do bejme ndoshta edhe me shume

Une personalisht kam 2 plane te medhaja qe duan nje investim shume te madh keshtu qe sa te gjej te ardhurat do filloj :)

 • Postime: 404
 • Karma: +0/-0

#11 ne: 21-12-2007, 20:50:37
Çuna , te gjithë ne qe jemi këtu mund te arrijme atë shumë , ndoshta jo 70,000 por 10,000 ne muaj besoj se po

Jemi ne "Lindja" Shqipetare e Informatikes dhe nsq hapim site të ndryshme për nevoja të ndryshme , do bëjmë ndoshta edhe me shumë

Unë personalisht kam 2 plane te medhaja qe duan një investim shumë të madh kështu qe sa te gjej te ardhurat do filloj :)


Të filloj me supozimet e mia:

Ke dy plane te mëdha, për te bërë Lekë natyrisht. Dy website qe nuk janë ne shqip (sipas statistikave ka vetëm 17 000 shqiptare qe  e përdorin internetin).

Po me duket se ke një problem te vogël,nuk ja del dot vete mbane dhe të duhet ndihma e te tjerëve. Persona qe te ndihmojne ne projekt besoj se gjen. Problemi është kur projekti fillon te nxjerre leket.
Je i gatshëm qe ti ndash leket me te tjerë ne mënyrë te barabarte kur ideja ishte e jotja? Për me shumë ke besim te persona te tjerë  qe i njeh vetëm përmes internetit? Problem serioz ky!


Shpresoj vetëm të mos kesh probleme bandwidth mujor nëse kanë sukses këto projektet e tua duhet të fillosh te shqetesohesh edhe për këtë gjë.Nëse ke ndërmend te besh atë gjë qe ka bërë kjo picirukja 17 vjeçare te këshilloj te bashkepunosh me te tjerë. Ta zëmë se vete je i zoti te besh 2 Layout te Myspace (qe vlejne edhe për Yuwie) ne ditë. Ne muaj arrin ne 60 layout dhe ne vit arrin 720. Po muajt e pare do ta kesh shumë te vështirë sepse një website me vetëm 200 layout nuk ka shumë potencial.
Tani beji llogarite nëse punoni 10 persona ne këtë projekt. Beni 2x10=20 layout ne ditë, 600 ne muaj dhe ne vit të parë keni rreth 7200 layout (jo keq). Por fitimet duhet ti ndash me 10 persona.

Bej llogarite. Ne rastin kur punon vetëm ka mundësi qe të kesh rreth 30 vizita ne ditë (po edhe kjo do shumë mundim për promovimin e sitit).
Ne rastin e dytë (meqë ke shumë layout) me shumë njerëz do të vijnë. Nuk do të cuditesha nëse do të kishe 30 000 vizita ne ditë (me gjithë atë bum qe po bëjnë këto "social network" - ne fakt njerëzit janë pak [si shumë] budallenj për mendimin tim).  Ateher kthehemi te llogarite; Me 1000 here me shumë trafik ka mundësi të kesh 1000 here me shumë fitim, fitim te cilin duhet ta ndash me 10 persona po i bie përsëri 1000/10=100, pra 100 here me shumë fitim se ne rastin kur punoje vetëm. Bashkimi bën fuqine apo jo!?

Tani të gjitha ato qe kam shkruajtur unë mund te duken thjeshtë budallalleqe, kushedi mbase është kështu. Po mund te jenë edhe te vërteta, llogjikoje vete. Unë i bëj njerëzitë te mendojnë jo te besojnë të gjitha ato qe them unë!

Aty ku dua te dal unë (morali i perralles) është qe nëse ke me te vërtetë diçka ne mendje, një projekt ne te cilin me te vërtetë beson, atëherë mos humb kohe po fillo sa me shpejt punën. Janë te shumte ata qe kanë ide te mira po nuk i realizojne asnjëherë sepse  gjithmonë presin një kohe me te mirë, një kohe kur te kenë me shumë Lekë ne gjendje për ti shpenzuar për projektin e me kalimin e kohës ai besimi fillestar iken.
Nëse ke nevojë për me shumë informacione në lidhje me modifikimin e një scripti ne Php, fillo e mëso pak PHP ose kërko nëpër forume se dikush ka për te te ndihmuar gjithmonë.
Nëse nuk ke Lekë atëherë merri borxh.
Nëse nuk ja del dot vete, formo një grup me persona qe te te japin një dorë.

Gjeja qe nuk duhet te besh është te presësh shumë kohe dhe të shkruash nëpër forume se ke plane te medhaja (pa ofendim).
Tani qe ke bërë njerin nga këto dy gabime (ke shkruar në forum se ke plane te medhaja) nuk duhet te besh gabimin e dytë (mos prit shumë) se përndryshe projektet nuk do të shkojnë mirë ose do të dalë dikush tjetër para teje me atë projekt qe ti kishe ne kokë dhe ti do të përfundosh duke u thënë shokeve ne kafene se e kishe ti atë projekt ne kokë po nuk ishe i zoti ta çoje në fund.


Ah se mos harroj, nëse projekti yt (njeri nga te dy) te ecën mirë, me dërgo një PM, kështu kur te vdes dhe Shen Pjetri te me pyese se çfarë kam bërë te mirë ne jetën time, do i them se i kam dhënë një këshillë te mirë një personi  :engjell:

 

 • Postime: 28197
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 22-12-2007, 10:12:29
MySpace eshte duke perenduar. Tani eshte Facebook ne radhe dhe besoj qe edhe per nje vit do jete akoma shume ne mode. Per Facebook jane aplikacionet ato qe jane teper te kerkuara (Facebook Applications) ndaj kush zoteron aftesi programuese duhet te hape nje faqe dhe te krijoje aplikacione te reja apo ato qe jane teper te kerkuara.

 • Postime: 46
 • Karma: +0/-1
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 22-12-2007, 20:36:40
Jam shume dakort me ato cka ke shkruar , bashkimi ben fuqine eshte mese e vertete !

Personalisht nuk jam tip qe flas shume e asgje prandaj preferoj te jem i heshtur per faqet ose bizneset qe kryej. Te siguroj qe ne rast se ecin mire (kam shume besim) atehere do te te coj nje falenderim ty per supportin ose kurajon qe me dhe

Rrespekte

Olgi

 • Postime: 57
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 16-10-2008, 19:05:34
Po cka nese di te beje layouts apo edhe facebook applications?!! Si mund ta monetizoj punen time kur pothuajse te gjithe e ofrojne falas

 • Postime: 28197
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 16-10-2008, 23:13:31
Po çka nëse di te beje layouts apo edhe facebook applications?!! Si mund ta monetizoj punën time kur pothuajse te gjithë e ofrojnë falas

Trafik i madh = monetizim. Se me cfare e monetizon varet nga ty. Zgjedhja e pare eshte Adsense psh.

Temat e fundit