Vriten blogues - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Vriten blogues

Vriten blogues

· 1 · 675

  • Postime: 27931
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 14-11-2011, 12:50:50
Blogeri dhe moderatori i faqes Nuevo Laredo En Vivo, Rascatripas, ishte vrarë nga banda e drogës, Las Zetas. Trupi i tij ishte varur mbi të njëjtin mbikalim ku dy blogerët e tjerë ishin vrarë gjatë muajit të kaluar.
Sipas Houston Chronicle, një shenjë e varjes me trupin e tij tha, në spanjisht, “Kjo më ndodhi mua për moskuptimin që unë duhej të raportoja në rrjetet shoqërore.”

Një nga blogerët e vrarë më herët, Elizabeth Macias, shkruante në faqen shoqërore Nuevo Laredo En Vivo.

Si përgjigjie ndaj rrëmbimit të dyshuar të një hakeri meksikan që është pjesë e Anonymous, ai grup i shpalli luftë gjatë këtij muaji kartelit të drogës, Las Zetas, nën emrin kodues Opcartel.

Anëtarët e tjerë të Anonymous e mohuan një sulm të këtillë, duke thënë që ishte mjaft e rrezikshme dhe tha që do të ishte një mospërgjegjësi. Shihet që kjo luftë ishte anuluar.

Një tjetër shkakësi duket të jetë Barret Brown, i cili është përfaqësuesi i Anonymous për Opcartel. Ai u largua nga shtëpia e tij në Dallas, duke kërkuar një biletë për Boston ose New York. Sipas Gawker, bileta ishte ofruar nga anëtarët e #OccupyDC.

Megjithëse nuk ka ndonjë dëshmi që vrasja e Rascatripas ishte e lidhur me Opcartel ose drejtpërsëdrejti me Anonymous, është e sigurtë që ky veprim është një funksion i strategjisë së njëjtë nga karteli të cilin e ka përdorur përgjatë shtrirjeve të theksuara në Meksikë./pcworldalbanian

Temat e fundit