×
Hyrja
Profili

Vriten blogues

Vriten blogues

· 1 · 613

  • Postime: 26634
  • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 14-11-2011, 12:50:50
Blogeri dhe moderatori i faqes Nuevo Laredo En Vivo, Rascatripas, ishte vrarë nga banda e drogës, Las Zetas. Trupi i tij ishte varur mbi të njëjtin mbikalim ku dy blogerët e tjerë ishin vrarë gjatë muajit të kaluar.
Sipas Houston Chronicle, një shenjë e varjes me trupin e tij tha, në spanjisht, “Kjo më ndodhi mua për moskuptimin që unë duhej të raportoja në rrjetet shoqërore.”

Një nga blogerët e vrarë më herët, Elizabeth Macias, shkruante në faqen shoqërore Nuevo Laredo En Vivo.

Si përgjigjie ndaj rrëmbimit të dyshuar të një hakeri meksikan që është pjesë e Anonymous, ai grup i shpalli luftë gjatë këtij muaji kartelit të drogës, Las Zetas, nën emrin kodues Opcartel.

Anëtarët e tjerë të Anonymous e mohuan një sulm të këtillë, duke thënë që ishte mjaft e rrezikshme dhe tha që do të ishte një mospërgjegjësi. Shihet që kjo luftë ishte anuluar.

Një tjetër shkakësi duket të jetë Barret Brown, i cili është përfaqësuesi i Anonymous për Opcartel. Ai u largua nga shtëpia e tij në Dallas, duke kërkuar një biletë për Boston ose New York. Sipas Gawker, bileta ishte ofruar nga anëtarët e #OccupyDC.

Megjithëse nuk ka ndonjë dëshmi që vrasja e Rascatripas ishte e lidhur me Opcartel ose drejtpërsëdrejti me Anonymous, është e sigurtë që ky veprim është një funksion i strategjisë së njëjtë nga karteli të cilin e ka përdorur përgjatë shtrirjeve të theksuara në Meksikë./pcworldalbanian