×
Hyrja
Profili

Sondazh

Posedimi nje blogu te ben webmaster?

Po
6 (15%)
Kurresi jo
21 (52.5%)
Nuk kam ide hic
2 (5%)
Nuk me intereson
0 (0%)
Ndoshta po, ndoshta jo
11 (27.5%)

Numri i anetareve qe votuan: 34

Webmaster apo Blogger?

Webmaster apo Blogger?

· 9 · 2108

 • Postime: 229
Epoka X
ne: 03-06-2010, 22:40:28
Prej 1 viti jane shtuar dukshem faqet shqiptare dhe vecanerisht bloget. Po prej kaq kohesh jane shtuar dhe te ashtuquajtur webmastera.
Keta 'webmaster' posedojne nje blog, kane instaluar wordpress ose e kane hostuar ne blogspot dhe pretendojne se jane mjeshtra webi. Si mendoni a te ben posedimi i nje blogu mjeshter webi? Cfare jane keta webmastera apo thjeshte blogera?

 • Postime: 3788
 • Gjinia: Mashkull
Syrgjyn
#1 ne: 06-06-2010, 23:53:38
Blogger dhe webmaster nuk jane e njejta gje. Nje blogger mund te kete nevoje per webmaster qe te mirembaje, freskoje etj. blogun e tij.

Nga ana tjeter, disa webmastera kane bloget e tyre dhe mund t'i mirembajne vete po te duan, sigurisht ne varesi te njohurive te tyre per skriptin konkret (WordPress etj.) te blogut.

Shkurt fjala, te jesh blogger nuk te ben webmaster.

 • Postime: 45
DardanH
#2 ne: 07-06-2010, 00:21:20
Blogues dhe webmaster..  hmmmmm:
Sic e ceku dhe parafolesi, keto 2 terma kane shume dallime mes vete.
Une per vete jam fillestar ne gjerat teknike(pra instalime, editime te kodeve, kodime etj.), por ama jam nje shkrues artikujsh neper webfaqe. Ne baze te kesaj kurr nuk e kam quajtur veten webmaster, as nuk kam lejuar qe ndokush te me quaj, dhe te them te drejten as nuk pretendoj te jem ndonje dite. Mua me pelqen jashte mase dhe e kam pasion te madh te shkruaj artikuj te ndryshem, andaj do me me qejf do e quaja veten Bloger.

Pra jam i pajtimit me parafolesin (dhe njehere po e them) se keto 2 terma nuk kane te bejne fare njeri me tjetrin(pervec nese ke njohuri per te dyja  :D)
W3bmast3r
#3 ne: 27-06-2010, 13:53:29
Nje webmaster mund te jete dhe blogger ndersa nje blogger nuk mund te jete kurresesi webmaster nese merret vetem me blogging.

 • Postime: 455
 • Gjinia: Mashkull
php
#4 ne: 31-07-2010, 17:36:52
 Unë të jap ca mendime të mia.
Unë përsonalish kam mbushur 10 vite prej që kur kam filluar të qasem Ndërtimit të faqeve të internetit.
 Unë kam as dhe 1 vështirsi në ndërtim të faqeve në përjashtim të 2 gjërave. Nuk jam programer dhe nuk jam njohës i mirë i Flash programeve.


Do të thot : Unë përsonalish ende e kësaj dite nuk i them vete webmaster sepse e kam kuptuar një gjë nëse pretedon ti bëhesh Webmaster dhe në njejten kohë nuk je përqendruar në programim atëher merr kët shembull:

 Je në nj Lis të madh her do kur do zbrisësh në tok.
 

Secili prej jush duhët të kuptoni se Webmaster nëkuptojm sipas Klasave.

Webmaster kategoria e pare e dyt e tret e kater apo shkall e pare e dyt e tret etj...;

Por qdo gjë fillom nga fillim duke regjistruar një host pa pages dhe kohë pas kohe aftësit rriten.

Unë përsonalish e them dhe një her kam ndërtuar shum faqe deri më tani dhe kur hy në internet më shfaqen disa faqe të cilen i pëlqej dhe them me vete as një her nuk do të bëhem një Webmaster i Sukseshem.


 Për një webmaster të sukseshem i rekumandoj të bëhesh se pari Programer mandej Webmaster.

PHP ose ASP
Të lidhesh me CSS
Të përfundosh me Flash. 

 • Postime: 12
gigiex
#5 ne: 31-07-2010, 17:52:31
Webmaster-Mjeshter Uebi . Keshtu qe mendoj se te mirembash nje blog je WEBMASTER sepse je mjeshtri i atij blogu. Sic ka thene edhe Alberti(Smiba) ne nje forum tjeter. Edhe nese ke nje blog je webmaster , por webmasterat ndahen ne Fillestar , Profesionist etj..

 • Postime: 110
html master
#6 ne: 01-08-2010, 00:25:35
Webmaster-Mjeshter Uebi . Keshtu qe mendoj se te mirembash nje blog je WEBMASTER sepse je mjeshtri i atij blogu. Sic ka thene edhe Alberti(Smiba) ne nje forum tjeter. Edhe nese ke nje blog je webmaster , por webmasterat ndahen ne Fillestar , Profesionist etj..

Te mirembash makinen tende dhe te dish ta furnizosh me benzin nuk te ben mekanik. Keshtu eshte dhe puna Blogger vs Webmaster ;)

 • Postime: 376
 • Gjinia: Mashkull
AlbCoder
#7 ne: 01-08-2010, 02:27:30
Prej 1 viti jane shtuar dukshem faqet shqiptare dhe vecanerisht bloget. Po prej kaq kohesh jane shtuar dhe te ashtuquajtur webmastera.
Keta 'webmaster' posedojne nje blog, kane instaluar wordpress ose e kane hostuar ne blogspot dhe pretendojne se jane mjeshtra webi. Si mendoni a te ben posedimi i nje blogu mjeshter webi? Cfare jane keta webmastera apo thjeshte blogera?
Nuk shikoj ndonje dallim ai qe ka nje blogger ose Wordpress eshte webmaster pse jo edhe nese nuk eshte qy nga dita e pare nje webmaster totalisht ka nje web site ne dore ndoshta nuk eshte akoma master por te pakten e quan veten webmaster dhe kjo me pelqen ska nevoj ti ulim cunat pse kane instaluar nje blogger apo wordpress.Sot instalon nje plugin neser ja nderron ngjyrat masneser futet ne functions.php ben ndonje gje tjeter :) me pak fjale webmaster shoku eshte ai qe meret me nje web.
Mendimi im eshte ky qe sondazhi ska as nje vlere.Blogger hera par po e ndigjoj une me teper e quaj Autor ate qe poston artikuj.Shkurt fare ne nje blog mund te behem edhe une tek faqja e nje shoku por nese ai eshet pronari edhe webmasteri ai eshte.

 • Postime: 376
 • Gjinia: Mashkull
AlbCoder
#8 ne: 01-08-2010, 02:31:42
Ndonje here nje webmaster mund te kete nevoj per nje kodues dhe nje kodues per nje webmaster.E shikoj qe ngatroni koduesin me Webmasterin.