Webmastera, pergatituni per Apokalipsin e internetit! - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Webmastera, pergatituni per Apokalipsin e internetit!

Webmastera, pergatituni per Apokalipsin e internetit!

· 14 · 2609

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 09-01-2011, 13:00:12
Kjo qe do te shkruaj ketu nuk ka te beje me ndonje skenar filmi si ai i Roland Emmerich (2012) dhe as me ndonje profeci te Majave, por me paralajmerime konkrete te shkencetareve dhe fakte qe vijne nga historia, jo me larg se 150 vjet mepare.

Sipas artikullit Një tjetër teori për vitin 2012 ekspertet dhe shkencetaret presin aktivitet me te theksuar te diellit ne periudhen midis 2012-2013, aktivitet ky qe do te shprehet me stuhi te fuqishme diellore dhe si rezultat do te kete vale te medha elektro-manjetike, te cilat ne rastin me te keq do te shkaterrojne totalisht rrjetet elektrite dhe ato te tele-komunikacionit ne Toke, ose ne rastin me te mire do ta gjunjezojne dhe demtojne rendshem ate.

Dicka e tille ka ndodhur nje here ne vitin 1859, por sic e dime atehere ishte nje bote tjeter, ku elektriciteti dhe telekomunikacioni ishte ende ne fazen e foshnjerise dhe shoqeria jone nuk varej fare prej ketyre.

Ndersa sot jemi ne epoken dixhitale, ku jeta e secilit eshte e varur gati totalisht nga elektriciteti dhe mjetet e komunikimit dixhital. Nje vale si ajo e vitit 1859 do te ishte katastrofike per shoqerine njerezore te shekullit te XXI.

Nese do te ndodhe dicka e tille atehere dhe puna jone ne internet do te zhdukej pa gjurme brenda disa sekondave, sepse jo vetem se gjithe infrastrukturat elektrike, dixhitale, virtuale do te asgjesoheshin, por dhe cdo kompjuter e server do kthehej ne cast ne nje kuti pa jete per shkak te valeve te fuqishme elektromanjetike.

Ky eshte apokalispsi i internetit, web-it e cdo gje ne lidhje me to. Kolapsi dhe shkaterrimi total. Tani ky eshte nje parashikim dhe nuk eshte e sigurte nese keto aktivitete te jashtezakonshme te diellit do te ndodhin vertete, por sic thame ato kane ndodhur dhe ne te shkuaren dhe pyetja nuk eshte nese do te ndodhin apo jo, por KUR do te ndodhin. Ekspertet po na thone se ky rast mund te jete ne vitet 2012 apo 2013.

Per t'iu pergatitur ketij skenari te mundshem cfare mund te bejme? Si i behet qe te mbrohet, ose thene me mire te ruhet diku puna, ne menyre qe te mund te vendoset perseri online sapo infrastruktura te jete rindertuar?
Mua me vjen ne mendje vetem nje mundesi. Faqet tona mund t'i kopjojme dhe t'i fusim neper DVD dhe keto DVD te ruhen ne kafaze me mburoja anti-eletro-manjetike. Ne kete menyre ato bits e bytes nuk do te digjen nga vala elektro-manjetike.

Mirepriten dhe ide te tjera per kete rast emergjence :)

 • Postime: 118
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 09-01-2011, 14:59:26
Nuk mund te them se e besoj kete fakt, megjithate po shtoj edhe un shkurtimisht disa fakte qe kam lexuar ne lidhje me temen.

Se pari dua te theksoj se cfardo qe te ndodh ne fund te vitit 2012 nuk do te jet ky fundi i njerzimit, e them kete duke u mbeshtetur ne shum fakte religjioze te cilat parashikojne shum gjera qe duhet te ndodhin ne nje afat kohor me te gjate se ky qe ka mbet deri ne fund te 2012.

Gjithashtu dhe faktet qe dalin nga teorite e Nostradamus e mbeshtesin kete qe pas 2012 do te vazhdoj jeta por per disa dekada njerezit per shkak te mungeses se energjise elektrike dhe katastrofave te medha natyrore do te jetojne ne kushte te veshtira ashtu sic jetonin mijra vite me pare.

Kam lexuar edhe un disa lajme ose raporte shkencore qe pohojne se ne brendesi te diellit po pergaditet nje shperthim i madh valet e te cilit do te sillnin mbi polet tona nje aurore gjigande e cila do te ndricoj new yorkun ne mes te nates ashtu sikur te ishte pika e dites, sic e ke theksuar edhe ti kjo ka ndodh edhe me heret por nuk ka patur pasoja te vecanta sepse atehere njerezimi nuk ishte i mvarur nga energjia elektrike.

Kjo teori mbeshtetet edhe nga disa premtime Kuranore ne te cilat theksohet se do te behet nje lufte e fundit mes besimtareve dhe jo besimtareve me shpata dhe shigjeta (kjo lufte sipas shkenctareve islam nuk eshte perjetuar akoma prandaj pritet te ndodh ne te ardhmen) ashtu si dikur, gje qe perputhet me argumentet e mesiperme.

Dua te theksoj ne fund se Nostradamus na ka premtuar qe pas kesaj periudhe te rende qe do ta perjetoj njerezimi, njerezit do te perparojne akoma me shum ne tegjitha lemite dhe do te arrijne zbulime te reja te pa parashikueshme me pare.

Sa i perket ruajtjes se te dhenave virtuale, jam mese i bindur se nese ndodh dicka e till do te na duhet te ruajm shum gjera tjera reale perparase te na shkoj mendja te ruajm edhe ato virtuale.

 :D :D :D

Kerkoj ndjes qe nuk munda te shprehem me gjeresisht per shkak te kohes...

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 09-01-2011, 15:52:53
Nuk me ke lexuar me vemendje. Kush foli per fundin e njerezimit, Nostradamus etj etj. Ajo per te cilen kam shkruar une eshte konkrete, mund te ndodhe dhe tematika e ketushme lidhet vetem me demin qe mund te sjelle per internetin dhe telekomunikacionet ne pergjithesi.

 • Postime: 328
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 09-01-2011, 16:17:00
Per t'iu pergatitur ketij skenari te mundshem cfare mund te bejme? Si i behet qe te mbrohet, ose thene me mire te ruhet diku puna, ne menyre qe te mund te vendoset perseri online sapo infrastruktura te jete rindertuar?

Mua me vjen ne mendje vetem nje mundesi. Faqet tona mund t'i kopjojme dhe t'i fusim neper DVD dhe keto DVD te ruhen ne kafaze me mburoja anti-eletro-manjetike. Ne kete menyre ato bits e bytes nuk do te digjen nga vala elektro-manjetike.

Ideja e par dhe mua qe me kujtua ishte te hudhja faqen ne nje DVD edhe pse zakonisht keshtu e bej me sigurt ku i dihet Hardiskut (lol) megjithat te ruhen ne kafaz me mburoja "anti-eletro-manjetike" po kto kafaze ku ti gjejm?

 • Postime: 242
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 09-01-2011, 17:46:25
Sbesoj se do ndodh vertete, do behej zhurme e madhe nqs kjo gje do te ndodhte.

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 09-01-2011, 18:01:44
po kto kafaze ku ti gjejm?

Cdo lloj kuti normale e mbledhur ne cdo ane me rrjete prej bakri apo alumini mund te shendrrohet ne nje kafaz anti-elektro-manjetik.

Nga Wikipedia http://en.wikipedia.org/wiki/Electromagnetic_shielding

 • Postime: 98
 • Karma: +0/-0

#6 ne: 09-01-2011, 19:19:15
Olto sjam dakort me ty fare plako :)

aq me teper qe ke tbesh me nji postim ku ka tbej me studimet e mija ne degen e astronomise
ket cikel qe toka do kaloj tek pjesa me aktive e diellit , eshte nje cikel qe perseritet cdo 11 vjet .
dhe quhet sun spot cyrcle. nuk ka qen nuk eshte dhe nuk do jet kurr e sigurt kur dhe sa sasi te CME ose ndryshe Corona mass ejection ,do vij ne drejtim tokes.

fleje menjen per ket gje do vij do kaloj 2012 2013 e ktu do jemi kur tme japesh te drejt, dielli mund te sulmoj nga casti ne cast pa na pyt apo lajmeruar ne te jesh i bindur per ket.

 • Postime: 1116
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 09-01-2011, 19:24:01
@Alb4nian ajo lufta qe po thuaj ti po ndothe por ti se ke kuptuar akoma, por jese nuk eshte tema e duhur per keto gjera ketu, por ajo qe mendoje une re djema eshte: Ti heqe nje krah te kutise se PC-se dhe ta beje furrik per pulat, te kem dicka per te ngren te pakete :D
Kurse per te ruajtur te dhenat, jam mesuar tani duki i humbur shume here, here nga te tjeret dhe here nga vetja, nuk behe gje ti humbase dhe nje here nga natyra  ;)

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 09-01-2011, 22:47:05
Citim
fleje menjen per ket gje do vij do kaloj 2012 2013 e ktu do jemi kur tme japesh te drejt, dielli mund te sulmoj nga casti ne cast pa na pyt apo lajmeruar ne te jesh i bindur per ket.Une s'kam thene gje lale. Vetem iu referova studimit te ketij grupit te studjuesve. Dihet se aktiviteti diellor eshte i vazhdueshem dhe ne disa raste ky eshte teper me i madh se normalisht e sic e the dhe ti askush s'e di se kur ndodhin keto rastet e aktivitetit te jashtezakonshem.
Ne cdo rast ne duhet te jemi te pergatitur sidoqofte  hmmmmm:

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 17-02-2011, 11:20:23
LEXONI:

Një shpërthim i fuqishëm diellor ka shkaktuar rrezatime të fuqishme valësh elektromangetike, të cilat sipas ekspertëve janë nisur drejt Tokës.

I ashtuquajturi “Shpërthimi X” është më i forti i llojit të vet dhe mund të ndikojë sidomos tek mjetet e komunikimit në Tokë. Observatori i NASA-s që mbikqyr aktivitetin e Diellit regjistroi një vërshim të menjëhershëm e të vrullshëm rrezësh ultraviolet nga një njollë diellore.

Pas rizgjimit verën e kaluar nga një periudhë qetësie disa vjeçare, Dielli e ka rinisur me forcë aktivitetin e tij dhe tani thonë ekspertët, një re grimcash po udhëton drejt planetit tonë ku mund të shkaktojnë stuhi të forta magnetike.

Shpërthimi i përbindshëm, siç e quan BBC u regjistrua të hënën dhe drejtimi i tij është pikërisht për nga Toka. Shpërthimet e paparashikuara diellore mund të ndikojnë mbi teknologjinë moderne, duke nisur që nga rrjetet elektrike, sistemet e komunikimit e deri tek satelitët.

Një i tillë shkaktoi më 1972 një stuhi gjeomagnetike që dëmtoi të gjithë rrjetin e telefonisë për distanca të largëta në Ilinois të SHBA-së. Në 1989 një tjetër stuhi e ngjashme, zhyti në errësirë 6 milion vetë në Kebek të Kanadasë.

Aktiviteti i Diellit pritet të vazhdojë për disa ditë. /top channel


Shpërthen Dielli, valët drejt Tokës

 • Postime: 376
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 19-02-2011, 17:42:14
gje shume interesante kjo dhe ne video aktiviteti pritet per sa dite :S .

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 10-11-2011, 17:04:18
Lexoni kete:

“Bad Boy” kërcënon Tokën

Një pikël e zbuluar në Diell e që është 17 herë më e madhe se Toka ngadalë po rrotullohet drejt planetit tonë dhe kërcënon me flakadanët solar që do të mund të shkaktojnë stuhitë afatgjate radioaktive dhe të ndërprenë komunikimet në Tokë.
Ekipi i NASA-s që po e përcjell punën e satelitit SDO (Solar Dynamics Observatory) piklën gjigante e quajti me emrin “simpatik” Bad Boy, ndërsa ajo katër ditë më parë nxori një flakadanin solar. Fatmirësisht, stuhia ishte drejtuar në drejtimin e kundërt me atë të tokës kështu që pengesat ishin të padukshme, por nëse Dielli tani do ta lironte edhe një flakadan, ai mund të ndodhë të shkaktoj dëme shumë më të mëdha.

Me orientimin e duhur magnetik dhe me drejtim kah Toka, stuhia solare nga Bad Boy do të mund të shkatërronte sistemet e furnizimit me energji elektrike dhe satelitët në orbitë.

NASA gjatë dhjetë ditëve të ardhshme do të përcjell aktivitetet në sipërfaqen e Diellit me vëmendje të shtuar, për shkak se Bad Boy ka hyrë në pjesën e Diellit që mund ta shohim. /Telegrafi/

NASA SDO - X1.9 Class Solar Flare, November 3, 2011.mov

 • Postime: 1116
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 12-04-2019, 14:51:27
Ekspertet po na thone se ky rast mund te jete ne vitet 2012 apo 2013.
Prandaj u zhduk zeri yt @Olti?

 • Postime: 12726
 • Karma: +31/-8

#13 ne: 12-04-2019, 14:53:59
Prandaj u zhduk zeri yt @Olti?

LOL LOL LOL LOL

Temat e fundit