“Webmasterizimi” i kalamajve Shqiptar - 2 - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

“Webmasterizimi” i kalamajve Shqiptar

“Webmasterizimi” i kalamajve Shqiptar

· 41 · 3393

 • Postime: 43
 • Karma: +0/-0

#25 ne: 26-11-2010, 11:28:05
ke thene qe te kerkojm ne google me termin ''Informatika Shqiptare'' ti je i katerti ne radh eshte romeolab njeher pastaj albpc etj pastaj vjen ti ne fund:S se ti na qenke profesionist dhe nese je profesionist tregoje veten dhe na trego dicka qe ke bere vet dhe qe ne do te krenohemi me ty ne te ardhmen

hahaha :D
https://encrypted.google.com/search?hl=en&source=hp&biw=1280&bih=797&q=Informatika+Shqiptare&aq=f&aqi=g1&oq=&gs_rfai=

Shoku e di qe google tashme flet SSL? - perdore kur kerkon, se ISP-ja ben statistika se kush shikon me shume porno nga klientet :D [lol ketij kot qe i flas, as qe merr vesh se per ç'fare po flas]

@whitesnake
lol  :) , nuk bera une deface , thjesht kerkova se kush ishin keta "opinionistat" dhe vetem kur i pashe ne homepage nje goxha mesazh...
nuk do e harxhoja kohen me keta, aman :/

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#26 ne: 26-11-2010, 11:46:07
sa per te qeshur obobo hahahhaha, shum kam qesh edhe un, se un ende nuk po disha ta perdor Googlen mos valle e keni zbuluar ju dy googlen hahaahhaha pse si kerkova un ne google shkrova Informatika Shqiptare dhe ti nuk je askund ende me dhimbsesh :P

 • Postime: 201
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#27 ne: 26-11-2010, 11:53:05
Ne fakt blogun e albanianwizard e lexoja rregullisht kohe me pare dhe mudn te them me bindje qe ka qene nder nder ato blog qe numerohen me gishtat e njeres dore dhe ja vlenin te humbisje pak minuta kohe te lexoje dicka.

Me vjen keq qe nuk lexova dot kete artikullin e shumeperfolur ketu, por besoj se e kuptova shume mire thelbin, thjesh humba anen estetike te te shkruajturit te autorit blogut.


Nuk ja vlen ne merreni me e lagu se lagu, eshte i pari ne google apo jo(ne fakt eshte dhe prej shume kohesh), por me mire te vazhdoni punen, mesimet dhe eksporimet se do ju ndihmojne ne nje te ardhshme.

 • Postime: 43
 • Karma: +0/-0

#28 ne: 26-11-2010, 12:00:23
sa per te qeshur obobo hahahhaha, shum kam qesh edhe un, se un ende nuk po disha ta perdor Googlen mos valle e keni zbuluar ju dy googlen hahaahhaha pse si kerkova un ne google shkrova Informatika Shqiptare dhe ti nuk je askund ende me dhimbsesh :P
@dardanjan Ke te drejte  :-[@Klisi, ke te drejte, e egzagjerova pak, po ne shqiptaret vetem me te bertitur jemi mesuar te marrim vesh...

ika, ja kalofshi mire te gjithe :)
Arditi

 • Postime: 1161
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#29 ne: 26-11-2010, 12:58:32
albanianwizard

Shume mire, t'u dha mundesia t'i besh levdata vetes. Une them se do te kishte qene shume me mire sikur te tjeret te shkruanin per ty.  :D

Lere njeriun te beje qejf, mos ia nenvlereso edhe ate qe e di. Po ty kush te mesoi? Valle ti paske lindur i mesuar apo? Ç'burri qenke qe folke si nje femije.  :(


Dardan, vetem vazhdo dhe mos lejo askend te te marre neper kembe. Vepro si Zlatan "Une jam prof!" dhe ne fund u be, ngase i besonte vetes dhe askujt tjeter. Varja fjaleve te ketij dhe te cdonjerit qe tenton te te mposhte me kesosh metodash kalamajsh. Albanianwizard nuk kritikon, ky nenvlereson dhe nencmuaka madje rende. Urrej llojin e ketij dhe s'ma ndjen, le ta marre si te kete qejf!

 • Postime: 1159
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#30 ne: 26-11-2010, 17:04:11Dardan, vetem vazhdo dhe mos lejo askend te te marre neper kembe. Vepro si Zlatan "Une jam prof!" dhe ne fund u be, ngase i besonte vetes dhe askujt tjeter. Varja fjaleve te ketij dhe te cdonjerit qe tenton te te mposhte me kesosh metodash kalamajsh. Albanianwizard nuk kritikon, ky nenvlereson dhe nencmuaka madje rende. Urrej llojin e ketij dhe s'ma ndjen, le ta marre si te kete qejf!

mua me thot femije ndersa veten nuk e sheh qe sdi te flasi shqip por nejse nuk me pelqen te merrem me kso lloj njerzish:S

#31 ne: 26-11-2010, 22:29:28
*********
« Editimi i fundit: 27-11-2010, 00:39:45 nga M A X »

 • Postime: 151
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#32 ne: 27-11-2010, 01:55:27
albanianwizard nuk ja ka fut kot; ne thelb ka te drejte plotesisht, kape si te duash e rrotulloje sa te duash. Por menyra se si e ka shkrujt ate artikull eshte per te ardh keq, se fundja e ka publikuar ne nje blog personal, edhe kur ofendon ne ate fare menyre nje demografi qe merr flake edhe po ta shofesh me sy well... beni llogarite vete. Personalisht me duket me kalama ai qe merret me kalamaj, aq me teper kur i kritikon ne ate fare menyre. Nese patjeter duhet te perdoresh ate stil te shkruari, te keshilloj te mos publikosh artikuj te tille ne nje blog personal qe identifikohet direkt me ty si tip ose si individ, sepse sinqerisht nuk reflekton mire ne ty.

 • Postime: 3783
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#33 ne: 27-11-2010, 20:46:32
Unë jam pjesërisht në një mendje me Hollow, pra që thelbi i artikullit është plotësisht i vërtetë, por mënyra e të shkruarit dhe sidomos fjalori i përdorur në postimet në këtë temë janë konfliktuale (për të thënë më të paktën).

Nga ana tjetër, për sa i përket publikimit të artikullit në një blog personal, këtu nuk shoh asnjë problem. Në fund të fundit, ma merr mendja se shkruesit të artikullit aq i bën se kujt i djeg apo i kruhet nga ideja e artikullit dhe/apo nga gjuha e përdorur. Por nuk më vjen mirë të shoh degjenerime në këtë forum, aq më tepër kur postuesit kanë apo kanë patur kohë të reflektojnë për ato që duan të shkruajnë, dhe sidomos për mënyrën se si shprehen.

Kjo temë është toleruar, pra nuk është mbyllur apo edituar deri tani, vetëm e vetëm në sajë të meritës së artikullit se vë në dukje gjendjen e web-it shqiptar, të paktën deri në njëfarë shkalle.

Djema, zotërinj, apo si doni të thirreni, ju kujtoj me dashamirësi se ka mënyra më efektive për shprehjen dhe mbrojtjen e opinioneve tuaja se sa degjenerimi i debatit në sharje, sulme dhe përdorimin e zhargoneve përçmuese për të ulur apo për t'i mbyllur gojën njërit apo tjetrit.

 • Postime: 43
 • Karma: +0/-0

#34 ne: 28-11-2010, 00:25:48
Keni te drejte, i kalova limitet qe me takonin dhe nuk me pershtatet ajo menyre e te shprehurit, e as e kam zakon ta perdor.

Kerkoj falje (te gjitheve) sepse ne kete rast kam qene vete une ai qe ndota ambjentin me volgaritetin qe perdora, dhe e perseris eshte diçka qe e urrej e ne te njejten kohe e denoncoj por siç eshte thene njeriu eshte i dobet dhe ndonjehere edhe pse ndjenjat jane e drejta dhe te motivuara kjo nuk duhet te mbizoteroj gjaktftohtesine apo parimet personale.

Kerkoj falje serisht, dhe perfitoj nga rasti te bej serisht thirrje ne dituri, ne kualitet, ne origjinalitet dhe ne shkembim te lire pa interes te informacionit ne te miren tone te perbashket.

Me respekt,
Arditi.

 • Postime: 1161
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#35 ne: 28-11-2010, 00:30:38
Te lumte! Keto fjale te ngrohin zemren. Njekohesisht, te uroj sukses te metejshem.  :)

 • Postime: 28192
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#36 ne: 28-11-2010, 10:43:21
Ardit, me aftesite e tua ne fushen e sigurise, do kishte qene shume me vlere sikur te hapje nje blog shqip per te raportuar mbi problemet e sigurise ne faqet shqiptare ne vecanti, apo dhe per rreziqe te tjera ne internet ne pergjithesi. Dicka e tille i mungon shume rrjetit shqiptar.

 • Postime: 61
 • Karma: +0/-0

#37 ne: 28-11-2010, 14:22:40
@albanianwizard te uroj suksese dhe fat per punen qe ben

dua te te them si nje person qe ka disa njohuri rreth security jo vetem faqet shqiptare kan probleme me security . Une kam gjet security bugs ne youtube ,aol,twitter,ebay kam te drejte per pentest ne mozilla etj etj. prandaj mos e merre keq me fillestaret ato duan kohen e vete per te mesuar

Problemi eshte me faqet zyrtare gov.al site une disa faqeve i kam derguar mail per bugs te mundeshm dhe as nuk kthejne pergjigje fare ,ndersa e kunderta ka ndodhur me gov.us brenda 24 oreve kan kthyer pergjigje dhe kan rregullu bugs

une te keshilloj pentesting for fun and profit eshte e veshtire ne fillim por pasi te krijosh emer do te kerkojne

Penetration Testing  ose Vulnerability Assessment jan pune shume te veshtira dhe me shume  pergjesi por te paguara mire por per fat te keq jo te paguara mire  ne Shqiperi

 • Postime: 43
 • Karma: +0/-0

#38 ne: 28-11-2010, 15:16:46
Ardit, me aftesite e tua ne fushen e sigurise, do kishte qene shume me vlere sikur te hapje nje blog shqip per te raportuar mbi problemet e sigurise ne faqet shqiptare ne vecanti, apo dhe per rreziqe te tjera ne internet ne pergjithesi. Dicka e tille i mungon shume rrjetit shqiptar.

Faktikisht nuk e kam menduar diçka te tille (blog), dikur e kam realizuar deri diku me ane te nje forumi qe kisha por ne kete moment punoj 8 ore + 2 ore rruge vajtje -   ardhje ne shtepi dhe me ngelet shume pak kohe per ti dedikuar vetes dhe familjes , kjo reflektohet qarte edhe ne postimet e rralla qe bej ne blog qe ne kete moment e shoh me shume si nje hobby, panvarsisht se qe kur e kam hapur anglisht me kane ardhur dhe oferta per pune nga njerez qe lexonin blogun e kam konsideruar gjithmon si nje metode per te ndare informacione me te tjeret.

Persa i perket publikimit te vulnerabiliteteve kete jam i mendimit qe duhet ta bejm ne menyre private, secili prej nesh te kontaktoj webmasterat dhe ti ofroj ndihme.
Kete e kam ber me disa webmaster shqiptar prej te cileve dikush i eshte pergjigjur emailit e dikush tjeter jo (mbase prej mendjemadhesis apo nuk e di) , por krijimi i nje faqeje e tipit milw0rm apo securityfocus etj, nuk do me pelqente sepse nuk mund te kontrolloj se ku do perfundoj ky informacion.
Te kujtojm ketu milw0rmin qe doli offline ( jo se kam te bej me diçka te ketyre permasave por kam info per temen),  "dhe u mbyll" ne underground jane shume komponent qe jane kunder ketyre lloj "selling arms to everybody on the corners of the net" , qe ka te beje me industrine e sigurise dhe eshte diçka e planifikuar mire .. (teme shume e gjate)...
http://shqip.albanianwizard.org/industria-hacker-fjala-per-white-hats-skiddie/
me shume info:
http://shqip.albanianwizard.org/c0d1ng-hor30r/
http://sites.google.com/site/zeroforowned/table-of-contents

Mbase ndonje webmaster me zi ka pritur mundesine per ti ber deme nje webmasteri tjeter dhe me nje exploit te gatshem te shpjeguar mire nuk do e mendonte 2 here...

Te jem i sinqert kam menduar te hap nje firm shqiptare qe merret me sigurine dhe ofron sherbime penetration testing / auditing por kjo ka ngelur ne leter per shkak se punoj ne kete moment dhe me pelqen puna qe bej (lodhem shume) por ja vlen barra qirane, edhe pse siç e tha edhe ETusha ne shqiperi as qe egsiton si treg.
Ku i dihet ne te ardhmen se ç'fare mund te ndodhi...

 • Postime: 43
 • Karma: +0/-0

#39 ne: 28-11-2010, 15:23:57
@ETusha,

jam me ty ne ato qe ke shkruar  :)

 • Postime: 231
 • Karma: +0/-0

#40 ne: 04-06-2011, 01:41:26
albanianwizard nuk ja ka fut kot; ne thelb ka te drejte plotesisht, kape si te duash e rrotulloje sa te duash. Por menyra se si e ka shkrujt ate artikull eshte per te ardh keq, se fundja e ka publikuar ne nje blog personal, edhe kur ofendon ne ate fare menyre nje demografi qe merr flake edhe po ta shofesh me sy well... beni llogarite vete. Personalisht me duket me kalama ai qe merret me kalamaj, aq me teper kur i kritikon ne ate fare menyre. Nese patjeter duhet te perdoresh ate stil te shkruari, te keshilloj te mos publikosh artikuj te tille ne nje blog personal qe identifikohet direkt me ty si tip ose si individ, sepse sinqerisht nuk reflekton mire ne ty.me pelqeu...

Temat e fundit