WebP – Google deshiron te shpejtoje internetin me 40% - Zeri.tech

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

WebP – Google deshiron te shpejtoje internetin me 40%

WebP – Google deshiron te shpejtoje internetin me 40%

· 2 · 721

  • Postime: 28043
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 14-10-2010, 23:48:00
Ka disa kohe qe Google po vendos theksin mbi “webin” e shpejte. Hapat filluan me penalizimin e faqeve te ngadalta, permiresimin e teknikave te javascripteve dhe tashme rradhen e kane imazhet! Vetem pak dite me pare, Google njofton botimin e nje formati te ri imazhesh i cili do perdoret vetem ne Internet. Formati i ri quhet WebP!

Sipas Google, imazhet dhe fotot zene rreth 65% te trafikut te transmetuar sot per sot ne internet. Pikerisht keto imazhe mund te ngadalesojne lundrimin ne faqe nga ana e perdoruesve sidomos ne rrjete me kufizim trafiku si telefonia.  Formatet qe perdoren sot per sot ne internet jane pjese e teknologjive te vjetra dhe jane krijuar kohe para webit dhe pa pasur qellim optimizimin e madhesise se tyre. Megjithe kompresimin e mire te JPG, pritet qe WebP te kete nje cilesi te njejte per skedare me madhesi akoma me te vogel.

Permiresimi i kompresimit te formateve JPEG u be duke perdorur nje kodues te quajtur VP8, edhe ky produkt open-source i Google. Rezultatet qe pashe ne galerine e shembujve te Google jane te shkelqyeshme. Problemi i vetem do ishte pranimi i lundruesve per kete format te ri. Megjithate PNG si format lejon mundesine e leximit te “kokes” se imazheve dhe trajtimin e tyre ne menyre e duhur.

Google ka leshuar gjithashtu dhe nje konvertues per kete format te ri. Cdo webmaster mund te konvertoje skedaret imazhe ne formatin e ri, por konvertuesi aktualisht eshte i instalueshem vetem ne sisteme linux. (Pritet qe te ofrohet shume shpejt dhe nje konvertues per windows).

Nese ky produkt i ri i Google do jete me verte i suksesshem, do ishte e lehte per administratoret e serverave qe te instalojne nje convertues baze qe konverton ne kohe reale skedaret ne formatin e ri per sa kohe qe webmasterat nuk do ishin gati te konvertonin imazhet nje nga nje. Te ulesh trafikun e faqes me rreth 40% do te jepte nje dore te mire tek shpejtesia e cdo faqeje dhe konsumi i trafikut ne faqet e medha.

Burimi: http://armandbrahaj.blog.al/2010/10/04/webp-google-deshiron-te-shpejtoje-internetin-40/

  • Postime: 28043
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 21-05-2011, 00:45:39
Shikoni pak kete:Citim
Google is on a mission to make the Web faster. One thing that slows down pageload times are fat image files. Even JPEG and PNG files can get pretty big. So Google is developing a new image format called WebP (which is a sister format to its WebM project for videos).

The key to making image files on the Web smaller without losing sharpness is better compression of the original file. Today, Google announced via the Chromium blog that the compression algorithms for WebP just got better and that they can even handle different parts of an image separately so that parts of it can be displayed without waiting for the entire image to be compressed and decompressed.

The images above, for instance, are from this gallery comparing JPEG to WebP. The WebP images are significantly smaller, but look just as sharp. Can you tell the difference? Unfortunately, WebP is only supported in Chrome and Opera browsers. Google products such as Gmail, Picassa Web albums, and Google Instant Previews also support WebP. But other than Opera, it’s pretty much an all-Google affair.

Websites aren’t going to start using WebP images just for Google Chrome visitors. But if it does speed things up without reducing the quality of images, other browsers will start supporting it as well or else be left behind.
http://techcrunch.com/2011/05/20/webp-sharper-image/

Temat e fundit