×
Hyrja
Profili

Zeriyt.com ne vite

Zeriyt.com ne vite

· 17 · 2655

 • Postime: 26634
 • Gjinia: Mashkull
M A X
ne: 29-07-2010, 16:24:51
Pak nostalgji. Me ndihmen e Archive.org po paraqes disa pamje e linqe se si ka qene ZY gjate ketyre 6 viteve online.

ZY ne muajt e pare. Ketu eshte diku nga vere-vjeshte 2004: http://web.archive.org/web/20040613113604/http://www.zeriyt.com/
Ja nje artikull nga portali: http://web.archive.org/web/20040613150511/www.zeriyt.com/?id=25&view=total
Forumi i atehershem: http://web.archive.org/web/20040923075655/forumi.zeriyt.com/
Ja dhe nje teme forumi: http://web.archive.org/web/20040618120306/www.forumi.zeriyt.com/index.php?topic=329.0

Ne fillim kemi perdorur nje portal te bere vete (ne mos gabohem kam pas paguar nje programues aty te 150 euro per ta punuar) Kam qene shume krenar me faktin qe kisha nje portal origjinal, por me kohen doli qe nje portal i tille kerkonte kohe dhe pune per t'u mbajtur ndaj dhe u hoq dore prej tij.
Meposhte jane dy foto te bashkangjitura qe tregojne portalin dhe forumin e ZY ne fillimet e tij. Vini re se disa pjese s'jane ruajtur nga archive.org ndaj dhe pamja s'duket e plote. Sidoqofte ajo ka qene faqja ne 99% te pamjes qe duket tani.

 • Postime: 26634
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#1 ne: 29-07-2010, 16:41:20
Ne tetor 2005 portali i ZY u mbyll duke ngelur vetem forumi online. Ne kete kohe eshte shtuar nje sidebar ne te djathte te faqes, ndersa ne te majte nje menu e levizshme ne te cilen ishin disa linqe te nevojshme.  Gjithashtu ne kete kohe ZY kishte dhe nje galeri fotografike shume aktive, galeri qe me vone u be baze per lindjen e GaleriaShqiptare.Ne t  ( sot e mban emrin www.galsh.com )
Ne kete kohe kishim nje pamje te modifikuar sipas nevojave tona dhe e kishim quajtur "albanian theme" :)

ZY tetor 2005: http://web.archive.org/web/20051024013456/www.forumi.zeriyt.com/
Galeria e ZY: http://web.archive.org/web/20051105093045/www.zeriyt.com/galeria/index.php

 • Postime: 26634
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#2 ne: 29-07-2010, 16:55:18
Ne veren e 2006 (2 vjet pas krijimit) ZY ka bere ndryshimin me te madh deri atehere. U kalua ne Joomla e lidhur me SMF me ane te nje ure. Nje eksperiment intersant ky, por qe i kushtoi goxha kohe dhe energji faqes, sepse Joomla s'ishte ajo qe i nevojitej Zerit. Sidoqofte, eshte dicka pjese e jona dhe nuk ka arsye per t'u mohuar. Ne kete kohe gjithashtu u bene dy dhe ndryshime te medha. Se pari u aplikua me sukses ideja e multiforumeve (qe ekziston dhe sot si strukture e ZY) gje kjo qe detyroi dhe levizjen tjeter, heqjen dore nga subdomeni forumi.zeriyt.com
Fatkeqsisht Archive.org s'e ka ruajtur mire pamjen e faqes ne kete kohe.
Shikoni ketu: http://web.archive.org/web/20060830021351/www.zeriyt.com/
 

 • Postime: 26634
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#3 ne: 29-07-2010, 17:01:50
Ne pranveren e 2007 u hoq dore nga eksperimenti 1 vjecar me Joomla dhe ZY kaloi teresisht ne SMF. Mund te shihni dicka ketu, mgjth edhe kete kohe Archive.org s'e ka ruajtur mire.
Qe prej kesaj kohe ZY eshte pak a shume ky qe kemi sot :)

 • Postime: 982
 • Gjinia: Mashkull
UrL
#4 ne: 29-07-2010, 18:23:17
Urime Max, pa dashur te te bej qejfin ke krijuar nje arkive te rendesishme per internetin Shqipetar.
E gjithe kjo pune kjo inisjative eshte bere pa ndo nje fitim financiar por duhet theksuar fitimi shpirteror. Jane disa  forume Shqipetar me vlere po Zy eshte bere disi me demokratik(ku degjohet fjala e lire).

 • Postime: 227
babjusi
#5 ne: 29-07-2010, 21:17:53
Shume mire e the Url. Zeriyt eshte nje nga forumet me informative dhe demokratike shqiptar. Vetem nje te keqe ka qe po perdor akoma Smf :D

 • Postime: 26634
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#6 ne: 30-07-2010, 00:36:08
Rrofshi cuna per fjalet e mira. Ne fakt kisha kohe qe doja te hapja nje teme te tille, sepse duhet nje vend ku tregohet historia e nje siti.
Tani ti Babjusi e di une qe ke nje antipati te thelle per SMF, por ky eshte gati pjese e identitetit tone. Zeri eshte forumi pare shqiptar qe ka perdorur SMF dhe persa kohe ky skript e ben punen qe kerkohet dhe persa kohe nuk duket dicka me e mire ne horizont, une s'shoh arsye pse duhet nderruar.
Tani a eshte Zeri demokratik? Une s'do te perdorja fjalen demokratik sepse nuk me duket se i pershtatet nje forumi, cfaredo qofte ai, pasi eshte ne natyren e tij ta kete te veshtire te jete demokratik. Demokratik dtth qe anetaret te jene pjese e vendimmarrjes. Sidoqofte.
ZY eshte perpjekur te jete liberal gati jocensurues dhe tolerant dhe per mua keto kane me shume rendesi. Stafi i Zerit perpiqet te jete sa me i sjellshem dhe i drejte me anetaret e ky eshte nje tjeter aspekt me shume rendesi. Keto ne fund te fundit e bejne nje komunitet te mire.

Duke pare ato arkiva te faqes ne keto 6 vite mund te them se ZY ka vendosur disa trende me rendesi ne internetin shqiptar. Se pari, perdorimi per here te pare ketu i SMF ka shtyre qe nje mori forumesh shqiptare ta perdorin ate. Por me rendesi eshte fakti se ketu eshte reklamuar bollshem perdorimi i produkteve Open Source.
ZY ndoshta s'eshte faqja e pare qe ka perdorur Joomla, por me siguri faqja me njohur ne ato vite qe perdorte Joomla! dhe kjo solli pastaj nje mori faqesh te tjera qe filluan ta perdornin ate. Dhe ky nje trend tjeter i perhapur nga ketu.
Ne 2007 Wordpress ishte gati anonime per internetin shqiptar (vetem peshkupauje.com e perdorte) dhe ishin diskutimet premiere te ketushme qe e bene kete skript te mirenjohur dhe te kudoperdorur. Ekzistenca e 3-4-5 forumeve shqip per webmastera eshte nje tjeter trend i perhapur nga ketu dhe jane keto tip forumesh qe i japin dhe zhvillimin internetit privat, atij personal, pa futur ne hesap ate te mediave te medha. Ky eshte ZY ne vite :)

 • Postime: 227
babjusi
#7 ne: 30-07-2010, 02:51:57
Jo se per te te ber qejfin MAX, po stafi ketu eshte shume i pjekur dhe i matur ne menyren se si e drejton forumin dhe sillet me antaret. Dhe per kete ju lumte :)

Kjo eshte dhe arsyeja kryesore qe Zeriyt me ka terhequr gjithmone qe ne fillim. Se po te shikosh shumicen e forumeve te tjera shqiptare stafi eshte shume i papjekur, kalamoj komplet. Acarohesh kot nga nervat,

Po po, Smf e urrej ne kulm. Me vret shume syte, mezi e shikoj. Kjo eshte dhe arsyeja qe nuk futem shume shpesh ketu.

Nuk ke ne mend ta ndrrosh fare? Mendoj se ka ardhur koha per ndryshime, si e thote dhe ajo kenga, Wind of change :D

 • Postime: 982
 • Gjinia: Mashkull
UrL
#8 ne: 30-07-2010, 17:34:34
Max, kur permenda fjalen 'demokratik' nuk kisha ndermend partine demokrate :p por te gjitha ato qe nenvizove ti me poshte .

babjusi, edhe une perdor prej kohesh SMF edhe nuk shoh ndo nje ndryshim per keq ndaj forumeve te tjere qe ndoshta jane edhe me pagese si "Vb" .
Stafi i smf-se e ka zhvilluar mjafte mire kete platforme forumi.

 • Postime: 227
babjusi
#9 ne: 30-07-2010, 18:58:09
Max, kur permenda fjalen 'demokratik' nuk kisha ndermend partine demokrate :p por te gjitha ato qe nenvizove ti me poshte .

babjusi, edhe une perdor prej kohesh SMF edhe nuk shoh ndo nje ndryshim per keq ndaj forumeve te tjere qe ndoshta jane edhe me pagese si "Vb" .
Stafi i smf-se e ka zhvilluar mjafte mire kete platforme forumi.

Me habite me kete qe the Url. Si ore nuk ka ndryshim midis Smf dhe vB. Smf nuk mund te krahasohet kurre me vB apo forumet e tjera me pagese. Smf eshte cop cop, 5 vjet ne zhvillim per versionin 2 dhe per cfare, per te shtuar nja 2 opsione te qelbura.

Smf eshte akoma me kohen e baba Qemos. Ka ikur ajo kohe kur forumet ishin me disa opsione dhe aq. Sot ka ardhur koha qe forumet te konkurrojne me rrjetet sociale sic po bejne te gjitha forumet me emer. Dhe disa forume falas si MyBB po ecin ne ate drejtim.

Pastaj shiko pak aman se cilet jane developersat e Smf. Qe kur erdhen te Smf nuk dinin asgje po pyesnin si ta bej kete kodim apo ate. Dhe para se ta hiqja llogarine atje i kam kapur ne gabime kodimi disa here deri sa u be dhe ai argumenti i madh atje per ate gje po e ke lexuar.

Nejse, secili perdor ate forumm qe do.

 • Postime: 72
besi2009ever
#10 ne: 30-07-2010, 23:56:51
Zeriyt eshte nje nga forumet me te mira shqiptare, ajo qe nuk me pelqen eshte se kohet e fundit ka nje renje drastike te postimeve tek seksioni i webmasterave, dhe stafi nuk ka marre asgje per te ndryshuar kete.

 • Postime: 26634
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#11 ne: 31-07-2010, 01:50:41
Besi, eshte zgjedhja e anetareve nese duan te jene aktive apo jo. Cfare mendon ti se ne si staf s'kemi bere qe gjendja te jete ndryshe nga c'eshte? :)

 • Postime: 26634
 • Gjinia: Mashkull
M A X
#12 ne: 31-07-2010, 01:53:37
Citim
Ka ikur ajo kohe kur forumet ishin me disa opsione dhe aq. Sot ka ardhur koha qe forumet te konkurrojne me rrjetet sociale sic po bejne te gjitha forumet me emer.

Disa te tjere do te thonin krejt te kunderten dhe pjesa me e madhe prej tyre ndodhet te stafi i SMF :D
Tani une u jap pjesesisht te drejte sepse nje skript s'duhet te behet i mbingarkuar, pasi pikerisht per rastet kur deshiron me shume ekzistojne dhe modifikimet. Por nga ana tjeter ke te drejte kur thua se SMF ka ecur pak dhe shume ngadale. Por kjo mua s'me shqeteson, sepse forumi baze eshte prej SMF, por cfare dua shtese gjej menyren per ta pasur.

 • Postime: 72
besi2009ever
#13 ne: 31-07-2010, 14:29:56
Besi, eshte zgjedhja e anetareve nese duan te jene aktive apo jo. Cfare mendon ti se ne si staf s'kemi bere qe gjendja te jete ndryshe nga c'eshte? :)

Max, duhet te gjesh menyra se si te aktivizosh persona me pervoje qe te jene aktiv ne forum, po nuk deshe qe forumit ti humb vlera dhe emri.

Une nuk e di se si, por e di qe forumi nuk eshte duke pasur asgje interesante, edhe pse e vizitoj kohe pas kohe.

gjithsesi mos e merr per te keq, por thjeshte kam qef qe te kete me shume persona aktiv.

 • Postime: 227
babjusi
#14 ne: 31-07-2010, 16:42:41
Disa te tjere do te thonin krejt te kunderten dhe pjesa me e madhe prej tyre ndodhet te stafi i SMF :D
Tani une u jap pjesesisht te drejte sepse nje skript s'duhet te behet i mbingarkuar, pasi pikerisht per rastet kur deshiron me shume ekzistojne dhe modifikimet. Por nga ana tjeter ke te drejte kur thua se SMF ka ecur pak dhe shume ngadale. Por kjo mua s'me shqeteson, sepse forumi baze eshte prej SMF, por cfare dua shtese gjej menyren per ta pasur.

Po sigurisht qe ata te stafit te Smf do thone ashtu pasi nuk jane te afte ta bejne Smf modern si forumet e tjera. Ca pret ti qe te thone ata qe nuk marrim vesh :D

P.s. Pastaj ti mos shko me larg po shiko ketu te zeri si ja ke bere profilet, si vb dhe ipb-ja ;)

Nuk do ishte me e lehte dhe me praktike ti kishte forumi keto osionet si default dhe jo te shtohen me mode?


@besi2009ever, antaret nuk i detyron dot te behen aktive. Eshte me qejf dhe deshire ajo pune. Pastaj renie te aktivitetit ka pothuaj ne te egjitha forumet shqiptare.

 • Postime: 229
Epoka X
#15 ne: 01-08-2010, 23:26:29
Interesante te lexosh ato ndodhi e te vizitosh ato arhiva.

 • Postime: 3256
 • Gjinia: Mashkull
Gjumashi
#16 ne: 26-09-2010, 00:40:53
Pershendetje MAX!

Kjo teme me kthehu ne nostalgji, per fate te mire, ne ato vite kur jam regjistruar per here te pare, pra ne 2004.

Me ato tema qe jan ne foto, dhe me ato postime aty ka filluar ZeriYt, te ec perpara.

Une mund te theme vetem nje fjal te mire per ty, pasi puna tregon cdo gje.
E ke filluar si ide, dhe si nje mendim te mire, dhe nuk je ndalur asnjeher , je perkushtuar punes cdo here, per ate Sot eshte ZeriYt, aty ku eshte.

Fal punes dhe angazhimit tend.
Per shume arsye, mund te theme, se ZeriYt, mund tja kaloje dhe Facebook, por aty ti e di, qe publiciteti ben te tijen, dhe kuptohemi ne kete aspekt.

Kontributi ime, do jete cdo here per kete forum, qe mund ta quaj me plot Goje, nje Enciklopedi e arkives shqiptare ne Internet.

Nese do shkruaj nje liber per historin e internetit shqiptare, ta dish, qe do kerkoje te permendja emrin tend.

Kalofsh mire dhe me Respekt.
Nje mik i sinqert.
Gjumashi
 

Pershendetje Zeriyt!

Nisur nga MoniqueRubrika Café Zerion ツ

Postimi i fundit 25-03-2019, 20:29:23
nga Monique
ZERIYT - qfar po ben me Private Message ???

Nisur nga shkupi22Rubrika Albwebmaster

Postimi i fundit 28-09-2013, 21:49:03
nga Poshnjari
Diskutim mbi Pamjen e Zeriyt.com

Nisur nga AlbCoderRubrika Tech

Postimi i fundit 28-03-2019, 17:53:22
nga Poshnjari
Kush me gjen Vullkanin fiton Oskarin ZeriYt.

Nisur nga endrrimtareRubrika Café Zerion ツ

Postimi i fundit 26-07-2012, 15:42:12
nga Mishel...............
ZeriYt - Ne maj te thanes.

Nisur nga GjumashiRubrika Qesh

Postimi i fundit 23-02-2011, 10:12:37
nga Gjumashi