Teknologji Moderne

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje me teknologjite me te fundit

Pergjigje nga: Lajmet, Kreksi, olti

Fuzioni Termoberthamor!

12:51
25-05-2020, 14:33:16
 
fusionenergy fuzioni berthamor.jpg
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqePergjigje nga: olti, Yeahyeahs

Makinat fluturuese gjithnje e me afer nesh

M A X
24-10-2019, 23:51:16
 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-05-2019, 16:06:49

Kryhet hapi i parë drejt mjeteve hapësinore super të shpejta

Kërkimi i bërë nga Instituti i Teknologjisë në Kaliforni (Caltech), i publikuar në revistën “Nature Photonics”, ka zbuluar se objektet mund të ngrihen dhe të lëvizin vetëm me forcën e lazerit, falë dizenjimeve mikroskopike në sipërfaqen e tyre.Është ende një teori, por mund të jetë hapi i parë d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-04-2019, 19:10:04

Grafina, një material i ri me aftësi të rralla

Ky material po e bën të mundur që edhe panelet diellore të jenë më efikase dhe po ndihmon në përparimin e elektronikës inteligjente. Por edhe vetë njeriu mund të përfitojë nga ky material, thotë shkencëtari Kostya Novoselov.Me trashësinë e një atomi, grafina është një prej atyre materialeve të ç...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
30-07-2012, 08:05:34

Dritaret e zgjuara, burim energjie

SHBA- Shkencëtarët në Universitetin e Kalifornisë (UCLA) kanë krijuar celula solare transparente të cilat mund të krijojnë energjinë elektrike.Celulat solare polimere (PSC) krijojnë energjinë elektrike duke absorbuar dritën infra të kuqe. Celulat solare janë krijuar nga plastika fotoaktive e cil...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
29-04-2012, 21:58:42

Telefon me rreze rëntgen

 Superfuqitë e tregimeve me vizatime mund të bëhen realitet pasi shkencëtarët kanë realizuar një telefon që punon si syze me rreze rëntgen. Çipi hi-tech i mundëson telefonin të “shikojë përtej” mureve, drurit dhe plastikës dhe (edhe pse hulumtuesit janë të rezervuar për këtë) përtej materialeve ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-04-2012, 23:52:36

Gazi natyror kundër naftës

Natyrisht gazi, ndryshe nga nafta, nuk sjell pasoja aq shumë shkatërruese (ose të paktën nuk duket në sipërfaqe) për jetën ujore, megjithatë, rrjedhja e gazit është një katastrofë e vërtetë për klimënGazi natyror kundër naftësNuk mund ta marrësh vesh nga lajmet apo shkrimet në g...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: olti

Makina pa shofer

M A X
14-03-2012, 23:25:16
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-03-2012, 18:32:05

Boja që të bën të padukshëm për radarët

Një shpikës gjerman ka krijuar në shkretëtirat e Emirateve të Bashkuara Arabe një bojë në gjendje që të bëjë të pakapshëm për radarët mjetet ushtarake. Një institut gjerman e testoi bojën dhe zbuloi se shpikja funksiononteBoja që të bën të padukshëm për radarëtNjë shpikës gjerma...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-01-2012, 09:42:45

“PlanetSolar”, anija e së ardhmes

PlanetSolar mund të jetë anija e së ardhmes: përdor energjinë diellore, peshon 95 ton, është 35 metra e gjatë e 23 e lartë dhe ka rrëmbyer krejtësisht vëmendjen në panairin e energjisë së të ardhmes në Abu Dhabi të Emirateve të Bashkuara Arabe.Të gjithë fuqinë që i duhet, anija zvicerane e merr ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-12-2011, 13:58:52

Reja shëtitëse, avioni i së ardhmes

Reja shëtitëse, avioni i së ardhmesPasagjerët do të fluturojnë gati mbi çatinë e reve dhe plotësisht të qetë pavarësisht lartësisë, ky është aeroplani i së ardhmes që duket tepër i bukur për të qenë i vërtetë.Por, dizenjuesi portugez mendon seriozisht se ky do të jetë avioni i parë i ngjashëm me...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-12-2011, 14:43:09

Bateria që kthen letrën në energji

Në vitin 2007, kompania elektronike “Sony” prezantoi një apartar për dëgjimin e muzikës, i cili punonte me bateri që prodhonte elektricitet duke gëlltitur ushqim, ashtu siç bëjnë edhe njerëzit. Megjithatë, një prodhim i ri i sapoprezantuar është në gjendje të krijojë energji nga një burim shumë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-11-2011, 23:18:45

Lente bionike

Lente bionike, mund të lexosh e-mail-in Shkencëtarët e Universitetit të Uashingtonit (SHBA) dhe Aaltos (Finlandë) kanë projektuar prototipin e parë të lenteve të kontaktit të kompjuterizuara me anë të të cilave është e mundur të shihen të rejat e informacioneve virtuale. Sistemi nuk është i rrez...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-11-2011, 01:09:26

Materiali më i lehtë në botë

Ky është materiali më i lehtë në botë!Shkencëtarët kanë krijuar materialin i cili është aq i lehtë sa që mund të vendoset mbi një luleradhiqe pa e penguar strukturën delikate të bimës.“Mikro-rrjetën ultra-të-lehtë nga metali” e kanë zbuluar shkencëtarët nga universitetet kaliforniane UC Irvine d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-11-2011, 01:07:14

Bateri me jetëgjatësi 10 herë më të madhe

Hulumtuesit në Universitetin Northwestern janë duke punuar në një teknologji të re të baterive, e cila mund të sjell shumë përmirësime të mëdha në jetën e baterisë për telefonat e mençur, tabletët dhe pajisjet tjera mobile.Bateritë e reja do të jenë në gjendje për të mbajtur në jetë pajisen e ca...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-11-2011, 15:24:47

Teknologjia e së ardhmes, 10 vizione

Ndoshta ende jemi në vitin 2011 por kjo nuk ka ndalur një grup kompanive teknologjike, innovatorësh dhe hulumtuesve që të mendojnë rreth asaj sesi do të duket e ardhmja.Në vazhdim do të mund të gjeni një përmbledhje të 10 vizioneve të teknologjisë të së ardhmes të botuara në huffingtonpost.com, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-11-2011, 00:16:03

Një robot për të operuar sytë

Një robot për të operuar sytëThijs Meenink është shkencëtar nga Universiteti teknologjik i Eindhoven-it, i cili ka prezantuar robotin e ri për përdorim mjekësor, më konkretisht për operime të syve.Me robotin e ri të mençur, operacionet e syrit tani do të jenë krejt më ndryshe. S...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-11-2011, 11:01:11

Microchip nën lëkurë

Në SHBA është e lejuar prej disa vjetësh përdorimi si dhe shitja e microchip, Administrata për Kontrollin e Ushqimit dhe të Ilaçeve ka dhënë lejen për tregtimin e VeriChip të prodhuar në Florida nga kompania Applied Digital Solution, dhe përdorimin e tyre në fushën mjekësore. Kompania thotë se m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-11-2011, 12:49:20

SIM kartelat bëhen edhe më të vogla!

Një zhvillim I ri I nano-SIM kartelave do t’iu mundësojë kompanive të krijojnë pajisje më të holla dhe në kthim ata do të përfitojnë më shumë performance për më pak.Sikurse po ecën teknologjia vazhdimisht duke u bërë çdo here e më e vogël edhe SIM kartelat po bëhen gjithnjë më të vogla. Gieseck ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-11-2011, 12:58:48

Roboti Asimo

Roboti Asimo, tani është më inteligjentAsimo, roboti i famshëm i kompanisë Honda vazhdon të rritet. Shkencëtarët japonezë kanë revizionuar automën humanoide. Tani është në gjendje të kërcejë mbi një këmbë, të qëndrojë në ekuilibër e të “logjikojë”.Roboti shpejt do të mund të përdoret në zonat e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-11-2011, 23:21:55

Laser dore inspiruar nga "Iron Man"

Laser dore inspiruar nga "Iron Man"Kur bëhet fjalë për laser të krijuar me fuqi vetjake, pak mund të shtyhen me dorezën laserike "Laser Glove MK III" të inspiruar nga filmi "Iron Man".Pa marrë parasysh sesa të moshuar bëheni, laserët gjithnjë janë argëtues. Dhe nëse keni fatin e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: olti

Cyborg

M A X
06-11-2011, 23:47:22
...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-10-2011, 10:26:41

Ekzoskeletet e rinj bionik që mundësojnë ecjen

Shoqëria Amerikane Ekso Bionics ka prezantuar sot në Londër “Bionic Exosckeleton” (skelet i jashtëm bionik), një skelet robotik që mund të “vishet”, i ushqyeshëm me bateri, i projektuar për të mundësuar qëndrimin në këmbë dhe ecjen atyre që kanë pësuar dëmtime në shpinë dhe janë të detyruar të p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-10-2011, 23:37:26

Kripa mund të gjashtëfishojë kapacitetin e hard diskut!

Shkencëtarët nga Instituti për Hulumtime të Materialeve dhe Inxhinering kanë zbuluar se natrium kalciumi (e njohur edhe si kripa e kuzhinës) mund të jetë çelësi që do të mund të rris në mënyrë dramatike kapacitetin e hard disqeve.Ekipi i IMRE i udhëhequr nga Joel Yang ka zhvilluar një proces të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-10-2011, 23:36:18

Membrana energjetike në vend të baterisë

Bëhet fjalë për një membranë të përbërë nga mbeturinat organike e cila është e ndërtuar me ndihmën e polimeri i polistirenit. Kur një membranë e këtillë vendoset në mes të dy pllakave nga grafiti, ajo jap tension dhe mund të mbushet.Për zhvillimin e membranës janë përgjegjës shkencëtarët nga uni...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-10-2011, 12:26:56

Nanoraketa do transportojnë ilacet në trup

Ideja e dërgimit të ilaceve në zona të caktuara të trupit me anë të nanoraketave ka kohë që qarkullon ndërmjet studiuesve, por vetëm kohët e fundit disa studiues gjerman kanë arritur të gjejnë një karburant që nuk është helmues për organizmin. Nano-teknologjia në përdorim sot, shfrytëzon si karb...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-09-2011, 16:07:21

Ndërtohet truri sintetik

Një ekip studiuesish në universitetin e Tel Avivit, i drejtuar nga profesor Matti Mintz, ka arritur të ndërtoj një cerebellum (truri i vogël) sintetik që mund të marrë inpute sensoriale nga truri, ti analizoi dhe të rikthej informacion në pjesë të tjera të trurit. Mjeti funksionon te minjtë dhe ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
20-09-2011, 14:56:08

10 makinat më të shpejta të vitit 2011

Çdo vit prodhuesit e makinave bëjnë hapa të reja në modelet e tyre duke bërë që teknologjia gjithnjë t’ia afrohet pikës së fundit. Blerësit gjithmonë tërhiqen nga perfomranca e makinës por cilat janë makinat e vitit 2011 që arrijnë shpejtësinë më të lartë brenda pak sekondave Renditja e tyre ësh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-09-2011, 23:04:47

Krijohet ora e parë biologjike artificiale

Është realizuar një orë biologjike artificiale duke përdorur baktere gjenetikisht të modifikuar për të krijuar gene që rrëshkasin si një lavjerrës. Rezultati është publikuar në “Science” nga një grup kërkimi i universitetit të Kalifornisë në San Diego, i udhëhequr nga Octavio Mondragon-Palom.Kjo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-08-2011, 13:10:57

Hoverbike, motori fluturues

Christopher Malloy, një ish-pilot helikopterësh australian, ka vendosur të harxhojë paratë e tij në një projekt të rrallë: shpikjen e motorit fluturues. Christopher ka punuar në këto 2 vite e gjysmë për mjetin e së ardhmes që do të quhet Hoverbike. Motori do të ketë dy helika të mëdha paralel me...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
18-08-2011, 13:30:49

Lëkurë njeriu antiplumb

Studiuesit kanë arritur të modifikojnë gjenetikisht dhitë për të prodhuar qumësht që përmban të njëjtën proteinë të mëndafshit të merimangës. Proteina nxirret nga qumështi dhe përdoret për prodhimin e materialeve 10 herë më të forta se celiku. Produkti mund të bashkohet me lëkurën njerëzore, e c...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-08-2011, 00:13:14

Dora bionike

Një adoleshent 14-vjeçar tashmë ka një dorë bionike me vlerë prej 35 mijë sterlinash falë skuderisë së Formula 1, Mercedes GP.Mathew James, një fans i madh i garave, i shkroi një letër drejtuesit të skuderisë gjermane, Ross Brawn, në të cilën i lutej të paguante për dorën artificiale me teknolog...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-08-2011, 02:57:58

Roboti që di të mendojë dhe të flas për vete

Hulumtuesit e Tokyo Institute of Technology kanë zhvilluar një robot i cili edhe mund të mendojë.Në fakt, roboti i ri i Tokyo Institute of Technology është në gjendje të mendojë, mësojë dhe të veprojë vetë, duke përdorur inteligjencën artificiale.Për më shumë, ai edhe mund të zgjidh probleme të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
02-08-2011, 05:08:07

Shkencëtarët krijojnë baterinë më të hollë në botë

Një ekip shkencëtarësh kanë arritur të krijojnë një bateri po aq të hollë sa qimja e flokut të njeriut. Kjo njëherësh është edhe bateria më e vogël e prodhuar deri më sot dhe mund të paraqes hapin e radhës drejt fuqizimit të një gjenerate të re të nano-pajisjeve.Potenciali i nano-teknologjisë që...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
29-07-2011, 13:08:45

Ineligjenca artificiale nga ADN e njeriut

Një ekip studiuesish në institutin e teknologjisë në Kaliforni arriti të krijojë një rrjet neuronesh nga ADN e njeriut. Studiuesit përdorën molekula të ADN-së për të ndërtuar rrjetin artificial të neuroneve, i cili është hapi i parë për ndërtimin e trurit artificial. Ato mund të veprojnë si një ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe