Teknologji Moderne - 3

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje me teknologjite me te fundit

Berni
05-05-2008, 07:27:50

Shkencëtari zbulon bojën që i bën mjetet të padukshme për radarët

Një shpikës gjerman ka krijuar në shkretëtirat e Emirateve të Bashkuara Arabe një bojë në gjendje që të bëjë të pakapshëm për radarët mjetet ushtarake. Një institut gjerman e testoi bojën dhe për habinë e të gjithëve zbuloi se shpikja funksiononte. Industria e mbrojtjes menjëherë nisi të tregojë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
28-02-2008, 10:44:15

Shpikësit që na ndryshuan jetën

Janë njerëzit që vunë trurin në punë për t‘u bërë të pasur, por edhe për të lehtësuar ekzistencën e njerëzimitKëtë pranverë, Institucioni i Shpikësve Amerikanë ka përgatitur një ceremoni të veçantë për nder të grave dhe burrave, gjenialiteti i të cilëve ndryshoi për mirë mënyrën...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
08-02-2008, 19:52:50

Aeroplani A2.

Inxhinieret britanike kerkojne te ndertojne nje aeroplan te tille (figura e meposhtme) i cili vetemper pese ore do te bej linjen Europe-Australi. Shpejtesia eshte llogaritur te jete 6.400kilometra ne ore. Avjoni ne fjale mban 300 pasagjere dhe do te kete nje gjatesi prej 143 metra. Si lende ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
04-02-2008, 10:52:33

Gjon Mili, shqiptari i madh që shpiku blicin

Publikimit të një monografie modeste mbi fotografinë dhe elementë të shkurtër biografikë të jetës së fotografit me famë botërore Gjon Milit, është një detyrë për çdo shqiptar. Botimi im i parë i monografisë që bëri gazeta “Ylliria” në Amerikë, në mars të vitit 2003, reagimi befasues pozitiv nga ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
28-01-2008, 10:19:56

Leonardo da Vinçi dhe 17 shpikjet e tij

Leonardo da Vinçi njihet me respekt rreth e qark botës si mjeshtër i Rilindjes për pikturën dhe shpikjet inxhinierike. Megjithatë pak e patën menduar atë si shpikës i gjërave më të dobishme që tashmë njerëzimi i ka në përdorim. Mbi jetën e Leonardo da Vinçit dihet shumë pak. Leonardo lindi në vi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
24-01-2008, 09:28:09

Kompjuter qe perkthen lehjet e qenit

BUDAPEST - Shkencetaret hungareze jane duke punuar ne nje program kompjuterik per t’iu mundesuar njerezve te kuptojne lehjet e qenve. Thuhet se softueri do t’i zbuloje nuancat e lehjeve te qenve, derdellitjet dhe hungerimat e tyre. Pasi t’i kete analizuar 6.000 lehje, softueri ka per qellim te p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
29-12-2007, 13:00:30

Aeroplan me bateri, por nuk është lodër !

Në të ardhmen çdo gjë do të jetë me bateri: aparatet shtëpiake, automjetet, e duket edhe aeroplanët. Francezët kanë arritur të fluturojnë me aeroplan me bateri. Aeroplanët elektrikë do të jenë edhe më të lirë edhe më ekologjik. Një ekip i inxhinierëve francez ka arritur që, për herë të parë, të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Belinaa
09-12-2007, 14:04:23

25 zbulimet me te medha shkencore ne histori

 25 zbulimet me te medha shkencore ne histori.Cila është zbulimi dhe progresi shkencor më i madh i të gjitha kohërave? E përditshmja amerikane “Usa Today” propozon 25 prej tyre, të cilat rastësisht kanë ndodhur në 25 vitet e fundit. Seleksionimi është arbitrar, i kryer nga një g...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

New PO
20-10-2007, 01:10:22

Shqisa e shtatë e qenve!!! ndjesia

Papritur qeni nis të sillet i shqetësuar përqark nëpër shtëpi, leh dhe sheh shpesh nga dera. Askush nuk e din se ç´e gjeti atë. Më vonë merret vesh se i zoti në atë pikë të kohës kishte pasur një aksident në një vend tjetër. A kishte arritur qeni të ndjejë fatkeqësinë ? A kanë qentë aftësi telep...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
30-09-2007, 16:57:04

Studiuesit kane zbuluar shkakun qe e ben vdekjeprures virusin H5N1

 Qe nga viti 2003, nga 277 njerez te infektuar ne 10 vende, 60 perqind kane vdekur. Studiuesit jane perpjekur te zhvillojne nje vaksine kunder virusit te gripit te shendeve per te parandaluar semundjen si dhe per te gjetur nje kure per individet e infektuar.Megjithate pak dihet per ate qe virusi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
11-09-2007, 08:24:26

Bateritë e së ardhmes do ushqehen me sheqer !

Të ashtuquajturat “bio-bateri” nuk do ushqehen më me energji elektrikeBateritë e së ardhmes nuk dotë ushqehen me energji elektrikeapo diellore, por me glukozë.Dihet se kjo e fundit arrin të furnizojëme energji të gjithë trupatnjerëzorë dhe për këtë arsye shkencëtarëtkanë tentuar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Belinaa
19-08-2007, 13:20:35

10 misteret e shkencës sipas "LiveScience"

10 misteret e shkencës sipas "LiveScience"Lidhja mendje-trupÇ‘ndikim ka mendja te trupi? Po trupi te mendja? Pikëpyetje të cilat shkenca i ka shtruar prej shekujsh, pa arritur në një shpjegim të pranueshëm. Pavarësisht progreseve gjigande, të kryera nga hyrja në skenë e neuroshkencave gjatë dy d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
18-08-2007, 15:43:27

Robotët vrasës, e ardhmja e luftës !

Robotët luftarakë janë përdorur në operacionet ushtarake në Irak, ndërkohë që Forcat e Armatosura amerikane kanë në plan të zëvendësojnë me robotë një të tretën e mjeteve të blinduara brenda vitit 2015. Këto makina vrasëse, një ditë mund të pajisen edhe me ndërgjegje artificiale - të arrijnë edh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
28-03-2007, 03:53:10

Shkencëtarët krijojnë një dele që është 15 % njeri !

Shkencëtarët kanë krijuar mostrën e parë njeri-dele, e cila ka trupin e një deleje normale, ndërkohë që gjysma e organeve janë si ato të njeriut. Delja ka 15 për qind qeliza njerëzore dhe 85 për qind ato të kafshëve. Qëllimi është të transplantohen tek njerëzit organet e kafshës. Profesor Esmail...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
13-03-2007, 13:10:34

Dhjetë zbulimet që përmbysën botën !

Hekuri, çimentoja, xhami: historia e njerëzimit, treguar nga materialet e saj Është tabela periodike e elementeve zbulimi më kuptimplotë në historinë e evolucionit të materialeve. Një pikë e nevojshme për atë që punon në botën e metaleve, mineraleve dhe materialeve, ku pas muaj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

arbias
03-09-2006, 23:57:50

Disa zbulime

1000: Vikingu Bjarne Herjulfson arrin ekstremitetin veri-lindje te Groelandes. 1025: Mjeku arab Alhazen (965-1039) pohon se shikimi sigurohet nga rrezet e drites qe formojne nje imazh ne sy dhe jo nga rrezet e derivuara nga syri apo pasqyrimet e objekteve, sikurse deri ateher...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Dalber
30-06-2006, 08:14:41

elektriciteti trashegim nga faraonet apo nje risi shkence

para disa kohesh ne nje emision mbi te vertetat e humbura mora vesh se ne fakt elektriciteti kishte nje histori me te vjeter nga ajo eqe dime ne.aty thuhej se ne nje piramide, qe tani nuk po me vjen ndermend emri, ne nje dhome ishin hequr tre gure dhe i katerti ne pamundesi kishte ngelur ne vend...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: shkenctari nr 1, Kreksi, angeldeviled

Sa te vegjel jemi....

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
08-01-2006, 13:20:47

Termet i fuqishem ne Pellgun e Mesdheut

Nje termet i fuqishem ka goditur pak minuta pas mesdites me oren lokale Athinen.Per momentin nuk ka te dhena per viktima deme materiale apo epiqendren e termetit.Lekundjet jane ndjere dhe ne shume qytete te Shqiperise duke perfshire Gjirokasten dhe Tropojen.Sipas te dhenave te angjesive te ndrys...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
zagoria
18-12-2005, 07:36:02

Misteret e Keshtjelles se Koraleve.

Nje ndertim ne Florida te SHBA, i njohur me emrin Keshtjella e Koraleve, eshte nje nga vendet me te cuditeshme ne bote. Keshtjella ndodhet ne Homestand, nje fshat qe ne vitin 1993 u godit nga uragani Andrju. E tere zona dukej sikur kishte qene arene e ndonje shperthimi berthamor, edhe 2 ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Capkenja
30-11-2005, 09:37:30

Teleskopi më i madh në botë

Teleskopi më i madh në botëFjodor ZotajMbas 13 vjet projektimesh, u inagurua në Argjentinë observatori më i mad hi rrezeve kozmike në botë, observatory Pierre Auger. 3 herë më i madh se gjithë Parisi, është i përbërë nga një rrjet teleskopësh dhë nga rilevatorë uji të instaluar në këmbët e Andre...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
25-11-2005, 07:09:58

Sa vjet mund të jetojë një njeri?

Njerëzit po arrijnë të jetojnë gjithnjë e më tepër. Mbi këtë pikë studiuesit janë në një mendje. Por kur është fjala për deri sa vjet mund të jetojë njeriu, atëherë ata janë të mendimeve të ndryshme Studiuesi amerikan, Steven Austad, i Universitetit të Idahos është i bindur që ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
krokodili
10-06-2005, 16:51:13

Vende pune

kush eshte i interesuar le te shohi ketu: http://www.alb-shkenca.org/
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

INDRITI
29-04-2005, 14:51:25

Parimet e ushqimit te shendetshem.

1-Ambjent me higjene te mire. 2-Ushqimi publikduhet te permbushe kerkesat higjenike. 3-Enet e ushqimit duhet te jene prej materiali te sigurte. 4-Ushqimi duhet te merret nga burime te sigurta dhe duhet te jete i paster nga materiale qe e prishin ate. 5-Pergatitesit e ushqimit (ata qe pergatisi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
elisa
26-04-2005, 08:51:38

UNLOCK LG

Unlock LG --------------------------------------------------------------------------------Kam pare qe disa here eshte diskutuar mbi zhbllokimin e celulareve tre Lg,programet per tu zhbllokuar tani ndodhen ne sitin