Teknologji Moderne - 2

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje me teknologjite me te fundit

M A X
28-07-2011, 11:42:43

Një hap para drejt pajisjeve të padukshme

Shkencëtari Yi Cui nga Universiteti i Stanford thekson se ai dëshiron të shoh përmes iPhone’it, dhe siç duket ai ka vepruar diçka në këtë drejtim duke zhvilluar një bateri transparente.Momentalisht ata janë duke dërguar në treg disa produkte transparente, si korniza të fotografive digjitale dhe ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-07-2011, 00:14:54

Spintronics - Pajisjet jo më me energji elektrike

Një zbulim i ri në fizikë, mund të sjellë aparate të rinj jo elektronikë. Fizikanët kanë arritur të gjejnë një rrugë për të amplifikuar energjinë elektromagnetike, një hap mjaft përpara në shkencën e pagëzuar me emrin “spintronics”.Kërkime të tjera të mëparshme kanë zbuluar se ky element i ri gj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
24-07-2011, 00:05:31

Toyota, teknologji parandaluese në raste aksidenti

Toyota është duke zhvilluar një teknologji të re të sigurisë që merr nën kontroll drejtimin e veturës në rastet kur nuk është i mundur ndalimi i plotë para goditjes.Toyota ka shfaqur disa prej inovacioneve të saja të ardhshme të sigurisë në një demonstrim para gazetarëve të mbajtur gjatë kësaj j...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-07-2011, 15:45:40

Laser i dorës, inspiruar nga Iron Man

Kur bëhet fjalë për laser të krijuar me fuqi vetjake, pak mund të shtyhen me dorëzën laserike “Laser Glove MK III” të inspiruar nga filmi Iron Man.Pa marrë parasysh sesa të moshuar bëheni, laserët gjithnjë janë argëtues. Dhe nëse shikoni edhe ju videon e mëposhtme atëherë do të bindeni edhe vet ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-07-2011, 09:57:41

Nanoteknologjia, e ardhmja e shkencës

Nanoshkenca është bota e atomeve, molekulave, makromolekulave, grimcave kuantike, grupmakromolekulave dhe është e dominuar nga efektet sipërfaqësore, siç është forca tërheqëse e Van der WaalesNanoteknologjia, e ardhmja e shkencësNanoteknologjia përmbledh zhvillimet teknologjike ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-07-2011, 12:31:13

Teknologjia italiane, duar për të paralizuarit

Për të gjithë personat që e kanë të pamundur të bëjnë edhe veprimet më elementare, nëpërmjet syve dhe me ndihmën e teknologjisë, mund të lindë shpresa e një perspektive më të mirë për jetënTeknologjia italiane, duar për të paralizuaritÇdo vit lindin në botë të paktën 10 mijë fëm...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Yeahyeahs
14-07-2011, 04:58:42

Ballbot, nje robot me baze ne nje sfere.

Rezero eshte emri i robotit unik Ballbot, i mundur te balancohet dhe te ngase ne nje sfere te vetme. Dizenjuar veçanerisht per nxitje te shpejte, ai leviz ne nje menyre teper natyrale dhe elegante. Rezero eshte prototipi i pare i cili tregon kapacitetet e plota te Ballbot. Per me teper shikoni video-n Rezero - Ba
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-06-2011, 16:11:22

Nevada u hap dritën jeshile makinave pa shofer

Nevada do të bëhet shteti i parë me makina-robotë në rrugët e saj.Javën e kaluar, shteti kaloi një projektligj që autorizon Departamentin e Automjeteve Motorike për të nisur hartimin e rregullave për “automjetet autonome” si ato që po ndërton dhe po teston Google në Kaliforni.Rrugët e Nevada’s n...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-06-2011, 01:00:47

Eurocopter X3 – helikopteri më i shpejtë në botë

Kompania Eurocopter filloi fluturimet provë të X3, mjetit fluturues i cili është një hibrid mes një helikopteri dhe një avioni. X3 mund të fluturonë horizontalisht, kurse fluturon me një shpejtësi dukshëm më të madhe se helikopterët e rëndomt.Eurocopter X3 fluturon me një shpejtësi prej 430 km/h...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-06-2011, 16:56:02

''Legjendat'' e teknologjive të së ardhmes

A do të kemi makina, të cilat ecin në mënyrë automatike? Ditëve të sotme kemi parë makina, të cilat të ndihmojnë në parkim dhe mund të parandalojnë kalimin e shiritit nga shoferi, por a mund të bëjnë më shumë se kaq''Legjendat'' e teknologjive të së ardhmesRobotët do të jenë miq...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
03-06-2011, 00:40:45

Telefonat celularë mund të rrisin rrezikun nga kanceri

Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, rrezatimi nga telefonat celularë ka mundësi të shkaktojë kancer. Kjo organizatë e radhit celularin si makinë që shkakton kancerin.Ekipi prej 31 shkenctarëve nga 14 vende, duke përfshirë edhe Shtetet e Bashkuara, nxorën përfunidmin pas vëzhgimeve të stu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-04-2011, 00:20:52

Aurora, avioni spiun hipersonik

Aeroplani i njohur me emrin Aurora është një avion spiun hipersonik që mendohet të jetë në dispozicion të forcave ajrore ushtarake të SHBA-së. Mendohet të fluturojë me shpejtësi hipersonike Mach 5Aurora, avioni spiun hipersonikAeroplani i njohur me emrin Aurora (përgjithësisht i...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-03-2011, 14:17:57

Avionët e së ardhmes

Tre ndërmarrje aeronautike po planifikojnë të ndryshojnë botën e aviacionit.Po punohet për aeroplanë më ekologjikë, më të sigurtë dhe më të shpejtë.NASA ka ngarkuar me këtë detyrë kompanitë Lockheed Martin, Northrop Grumman dhe Boeing për të dizenjuar prototipët e avionëve të vitit 2025.Ideja ës...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-03-2011, 15:24:24

Paisje që mundëson të verbërit të shohin përsëri?

Përparimi teknologjik i mjeksisë është shum i rëndësishëm veçanërisht viteve të fundit. Tani, ka shpresa për ato të cilët kohë më parë kanë humbur shikimin, që përsëri të shohin dritën e diellit. Bëhet fjalë për një retinë artificiale, përmes së cilës, personit të cilit i është vendosur kjo gjë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-03-2011, 13:59:21

Roboti “më njeri” që keni parë

Ky quhet Geminoid DK dhe është roboti më real që keni parë ndonjëherë.Është punuar sipas mostrës së profesorit të jashtëzakonshëm Henrik Scharf nga Universiteti Aalborg në Danimarkë.Punën e ka realizuar profesori universitar në Osaka, Hiroshi Ishiguro, me ndihmën e organizatës Advanced Telecommu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-03-2011, 13:54:54

Japonezët prezantojnë trenin ultra të shpejtë

Japonia ka prezantuar trenin e ri Shinkansen ultra të shpejtë, i cili arrin shpejtësi mesatare prej 300 km/h. Krahas kësaj treni ka në dispozicion edhe një staf, të ngjashëm sikurse aeroplan, ndërsa japonezët shpresojnë që produktin e tyre ta shesin edhe jashtë vendit.Treni i ri ultra i shpejtë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-01-2011, 00:00:15

Teknologjitë e mëdha të dala jashtë mode

Brezi i 15 viteve të shkuara është ndjerë mirë me Sony Walkman, por adoleshentët e sotëm do të vinin buzën në gaz me këtë pajisje, që është zëvendësuar nga iPod apo telefonat celularë me muzikëTeknologjitë e mëdha të dala jashtë modeGjatë 30 viteve të fundit, zhvillimet teknolog...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-11-2010, 09:51:37

Teknologjia robotike bën hapa të reja përpara

Bota është e mbushur me punë të rrezikshme dhe të pakëndshme të cilat mund të bëhen vetëm duke përdorur robotët. Në këtë mënyrë, në të ardhmen, një robot mund të gjejë një bombë të fshehur, ose të ndihmojë një person me aftësi të kufizuara të zgjedhë një këmishë dhe ta mbërthejë atë. Disa nga ar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
25-10-2010, 16:13:32

Sfidë teknologjisë, krijohen makinat me rendiment të lartë

Në Shtetet e Bashkuara kohët e fundit tri ekipe fituan një çmim prej 10 milionë dollarësh në konkursin për të ndërtuar një brez të ri makinash me rendiment të lartë.

M A X
20-10-2010, 23:31:41

Fotografia, si lindi ngrirja e kujtimeve

Dy francezët, Nicèphor Niepce dhe Louis Daguerre, merren si zbuluesit e fotografisë. Ata zhvilluan teknikën e parë dhe procesin kimik, i cili mundësonte ruajtjen e pamjeveFotografia, si lindi ngrirja e kujtimeveDy francezët, Nicèphor Niepce dhe Louis Daguerre, merren si zbuluesi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-07-2010, 01:16:11

Ekran i lakueshëm AMOLED nga Samsung

Ekran i lakueshëm AMOLED nga SamsungGjatë dy viteve të ardhshme Samsung ka për qëllim të filloj me prodhimin e versioneve më të qëndrueshme te ekraneve plastike AMOLED për celularë.Ekranet e reja do të kanë mundësi të mbështjelljes dhe rezistencë më të theksuar nga goditjeve dhe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-07-2010, 01:17:28

E ardhmja e konsumatorëve, fotografi familjare 3D

Në 12 muajt e fundit, Howard Stringer ka futur në xhep diçka si 7 milionë euro. Janë shumë para për një kompani japoneze, edhe pse ajo e tij është një ndër më të rëndësishmet në JaponiSony Vici VidiE ardhmja e konsumatorëve, fotografi familjare 3DNë 12 muajt e fundit, midis ko...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
07-04-2010, 12:07:05

Ben fluturimin e pare sot avioni me energji diellore!

Një aeroplan që furnizohet me energji diellore pritet të bëjë sot udhëtimin e parë. Aeroplani i tipit të ri, i pari i këtij lloji, do të niset nga një bazë ushtarake në Zvicër dhe organizatorët shpresojnë të zhvillojë një udhëtim prej 90 minutash.Aeroplani është i gjerë sa Airbus A340, por pesho...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
festa94
01-02-2010, 21:35:37

struktura e atomit

  kam per  te bere  nje punim seminarik mbi strukturen e atomit.ju lutem secili nga ju i cili  ka informacion  le  te ma  ofroje.me duhen  per me  pak se dy jave.falemnderit paraprakisht  festimi.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: shejtania, kijameti

Shkenca ime e preferuar!

Shej
28-11-2009, 22:36:22
selam dost 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
08-10-2009, 22:38:18

Sony Ericson Satio (Idou) ne shitje,

Modeli i shumëpritur me fotoaparat prej 12 megapikselash nga Sony Ericsson përfundimisht ka dal në shitje, por me çmim të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
22-08-2009, 21:50:09

LG hedh ne treg “Islamic Phone”

Gjigandi boteror i prodhimit te telefonave celulare, LG ka prezantuar ne Tunizi prodhimin e tij me te fundit “Islamic Phone”.Celulari eshte ndertuar ne menyre te tille qe te favorizoje praktiken fetare te muslimaneve. Ai permban, Kuranin me muzike dhe imazhe te faqeve, lajmerimin per oraret e fa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-05-2009, 19:09:32

Kina po mundohet të krijojë "fëmijën perfekt"

Programi që parashikon testime e prova për të gjithë fëmijët.Kina po mundohet të krijojë "fëmijën perfekt", krijesën që do të jetë fryt i gjenetikës dhe një eksperimenti të inxhinierisë sociale. Si vendi me numrin më të madh të lindjeve në planet, republika popullore do të çojë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
30-04-2009, 22:08:04

Ndertohet aparati me 6milion foto ne sekonde!

Ne Universitetin e Kalifornise eshte ndertuar aparati fotografik me i shpejte ne bote fale teknologjise “Steam”. Kete arritje e ka konkretizuar profesori Bahram Jalali, sipas te cilit, aparati mund te fiksoje rreth 6 milione imazhe ne sekonde, ose me sakte, mund te beje nje fotografi ne cdo gjys...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
07-03-2009, 10:49:21

Anglezet "ideojne" makinen e kohes.

Te udhetosh ne hapesire dhe kohe pa levizur kurre, te degjosh zhurma dhe te vezhgosh ambientin perrreth teje e te keshmundesi te prekesh, te ndjesh dhe shijosh gjerat...a s'eshte fantastike? Po, patjeter qe po! Behet fjale per shpikjen me te fundit te Towards Real Virtuality, nje projekt angle...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
gjentli
13-10-2008, 19:54:19

Ushtria Amerikane zhvillon “Telepatinë Sintetike” - komunkimi përmes mendimeve

Ushtria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, është duke zhvilluar një teknologji, të njohur si telepatia sintetike, teknologji kjo që do të lejonte njerëzit të shkruajnë një email ose të krijojnë një mesazh zëri dhe ta dërgojnë atë, pa pasur nëvojë të ndezin kompjuterin, të shtypin numrat e tele...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
05-05-2008, 07:27:50

Shkencëtari zbulon bojën që i bën mjetet të padukshme për radarët

Një shpikës gjerman ka krijuar në shkretëtirat e Emirateve të Bashkuara Arabe një bojë në gjendje që të bëjë të pakapshëm për radarët mjetet ushtarake. Një institut gjerman e testoi bojën dhe për habinë e të gjithëve zbuloi se shpikja funksiononte. Industria e mbrojtjes menjëherë nisi të tregojë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
28-02-2008, 10:44:15

Shpikësit që na ndryshuan jetën

Janë njerëzit që vunë trurin në punë për t‘u bërë të pasur, por edhe për të lehtësuar ekzistencën e njerëzimitKëtë pranverë, Institucioni i Shpikësve Amerikanë ka përgatitur një ceremoni të veçantë për nder të grave dhe burrave, gjenialiteti i të cilëve ndryshoi për mirë mënyrën...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
08-02-2008, 19:52:50

Aeroplani A2.

Inxhinieret britanike kerkojne te ndertojne nje aeroplan te tille (figura e meposhtme) i cili vetemper pese ore do te bej linjen Europe-Australi. Shpejtesia eshte llogaritur te jete 6.400kilometra ne ore. Avjoni ne fjale mban 300 pasagjere dhe do te kete nje gjatesi prej 143 metra. Si lende ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
04-02-2008, 10:52:33

Gjon Mili, shqiptari i madh që shpiku blicin

Publikimit të një monografie modeste mbi fotografinë dhe elementë të shkurtër biografikë të jetës së fotografit me famë botërore Gjon Milit, është një detyrë për çdo shqiptar. Botimi im i parë i monografisë që bëri gazeta “Ylliria” në Amerikë, në mars të vitit 2003, reagimi befasues pozitiv nga ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
28-01-2008, 10:19:56

Leonardo da Vinçi dhe 17 shpikjet e tij

Leonardo da Vinçi njihet me respekt rreth e qark botës si mjeshtër i Rilindjes për pikturën dhe shpikjet inxhinierike. Megjithatë pak e patën menduar atë si shpikës i gjërave më të dobishme që tashmë njerëzimi i ka në përdorim. Mbi jetën e Leonardo da Vinçit dihet shumë pak. Leonardo lindi në vi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
24-01-2008, 09:28:09

Kompjuter qe perkthen lehjet e qenit

BUDAPEST - Shkencetaret hungareze jane duke punuar ne nje program kompjuterik per t’iu mundesuar njerezve te kuptojne lehjet e qenve. Thuhet se softueri do t’i zbuloje nuancat e lehjeve te qenve, derdellitjet dhe hungerimat e tyre. Pasi t’i kete analizuar 6.000 lehje, softueri ka per qellim te p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
29-12-2007, 13:00:30

Aeroplan me bateri, por nuk është lodër !

Në të ardhmen çdo gjë do të jetë me bateri: aparatet shtëpiake, automjetet, e duket edhe aeroplanët. Francezët kanë arritur të fluturojnë me aeroplan me bateri. Aeroplanët elektrikë do të jenë edhe më të lirë edhe më ekologjik. Një ekip i inxhinierëve francez ka arritur që, për herë të parë, të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe