Teknologji Moderne

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema informative dhe diskutime ne lidhje me teknologjite me te fundit

Pergjigje nga: olti, Fefa

Zbulim i ri - Motori pa harxhime

M A X
23-09-2022, 07:30:12
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Stellina, NENSY

Si funksionojne baterite?

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Lajmet, Kreksi, olti

Fuzioni Termoberthamor!

12:51
25-05-2020, 14:33:16
 fusionenergy fuzioni berthamor.jpg
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqePergjigje nga: olti, Yeahyeahs

Makinat fluturuese gjithnje e me afer nesh

M A X
24-10-2019, 23:51:16
 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-05-2019, 16:06:49

Kryhet hapi i parë drejt mjeteve hapësinore super të shpejta

Kërkimi i bërë nga Instituti i Teknologjisë në Kaliforni (Caltech), i publikuar në revistën “Nature Photonics”, ka zbuluar se objektet mund të ngrihen dhe të lëvizin vetëm me forcën e lazerit, falë dizenjimeve mikroskopike në sipërfaqen e tyre.Është ende një teori, por mund të jetë hapi i parë d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
08-04-2019, 19:10:04

Grafina, një material i ri me aftësi të rralla

Ky material po e bën të mundur që edhe panelet diellore të jenë më efikase dhe po ndihmon në përparimin e elektronikës inteligjente. Por edhe vetë njeriu mund të përfitojë nga ky material, thotë shkencëtari Kostya Novoselov.Me trashësinë e një atomi, grafina është një prej atyre materialeve të ç...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

flutur
07-05-2013, 11:47:48

Cilat jane shpikjet me te rendesishme ne historine e njerezimit?

Aeronautët francezë Jacques Charles (1746-1823) dhe Noel Robert bënin ngritjen e parë me fluturim të lirë në një tullumbace me hidrogjen, projektuar nga Charles, një profesor i fizikës dhe i ndërtuar nga Robert dhe vëllai i tij Zhan. Ajo u hodh përpara një turme prej 400,000, duke u ulur dy orë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

flutur
07-05-2013, 11:34:40

Cilet ishin Rrokaqiejt e Parë?

Rrokaqiejt e parë - ndërtesat e larta komerciale me korniza hekuri apo çeliku - ndodhën në fund të shekullit të 19-të dhe në fillim të shekullit të 20-të, dhe Chicago Home Insurance Building është konsideruar në përgjithësi rrokaqiell i parë modern pavarësisht se ishte vetëm 10 tregime të larta....
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
06-05-2013, 22:49:22

Cila eshte Historia e telekomandës së televizionit?

Ishte në qershor të vitit 1956 se kontrolli televiziv praktik i parë hyri për herë të parë në shtëpinë amerikane. Sidoqoftë, që nga viti 1893, një telekomandë për televizion u përshkrua nga Nikola Tesla në Patentën 613809 të SHBA. Gjermanët përdorën motorboats me telekomandë gjatë Luftës së Parë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

NENSY
06-05-2013, 22:15:59

Cila eshte historia e Telegrafit dhe Kodit Mors?

Fjala "telegraf" rrjedh nga greqishtja dhe do të thotë "të shkruaj larg", e cila përshkruan saktësisht se çfarë bën telegrafi.Në kulmin e përdorimit të saj, teknologjia telegrafike përfshinte një sistem mbarëbotëror të telave me stacione, operatorë dhe lajmëtarë, që mbanin mesazhe dhe lajme me e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
04-05-2013, 21:45:04

Cfare ishte Revolucioni Industrial?

Revolucioni Industrial ishte kalimi në proceset e reja të prodhimit në periudhën nga viti 1760 deri në diku midis 1820 dhe 1840.Gjatë këtij tranzicioni, metodat e prodhimit të duarve u ndryshuan në makina dhe u prezantuan proceset e reja të prodhimit të kimikateve dhe të hekurit. Efiçenca e fuqi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

flutur
04-05-2013, 18:42:42

Cfare eshte nje Robot?

Një robot mund të përkufizohet si një pajisje e programuar dhe e vetëkontrolluar e përbërë nga njësi elektronike, elektrike ose mekanike. Më në përgjithësi, është një makinë që funksionon në vend të një agjenti të gjallë. Robotët janë veçanërisht të dëshirueshëm për funksione të caktuara të punë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
30-07-2012, 08:05:34

Dritaret e zgjuara, burim energjie

SHBA- Shkencëtarët në Universitetin e Kalifornisë (UCLA) kanë krijuar celula solare transparente të cilat mund të krijojnë energjinë elektrike.Celulat solare polimere (PSC) krijojnë energjinë elektrike duke absorbuar dritën infra të kuqe. Celulat solare janë krijuar nga plastika fotoaktive e cil...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
29-04-2012, 21:58:42

Telefon me rreze rëntgen

 Superfuqitë e tregimeve me vizatime mund të bëhen realitet pasi shkencëtarët kanë realizuar një telefon që punon si syze me rreze rëntgen. Çipi hi-tech i mundëson telefonin të “shikojë përtej” mureve, drurit dhe plastikës dhe (edhe pse hulumtuesit janë të rezervuar për këtë) përtej materialeve ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-04-2012, 23:52:36

Gazi natyror kundër naftës

Natyrisht gazi, ndryshe nga nafta, nuk sjell pasoja aq shumë shkatërruese (ose të paktën nuk duket në sipërfaqe) për jetën ujore, megjithatë, rrjedhja e gazit është një katastrofë e vërtetë për klimënGazi natyror kundër naftësNuk mund ta marrësh vesh nga lajmet apo shkrimet në g...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: olti

Makina pa shofer

M A X
14-03-2012, 23:25:16
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
04-03-2012, 18:32:05

Boja që të bën të padukshëm për radarët

Një shpikës gjerman ka krijuar në shkretëtirat e Emirateve të Bashkuara Arabe një bojë në gjendje që të bëjë të pakapshëm për radarët mjetet ushtarake. Një institut gjerman e testoi bojën dhe zbuloi se shpikja funksiononteBoja që të bën të padukshëm për radarëtNjë shpikës gjerma...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
19-01-2012, 09:42:45

“PlanetSolar”, anija e së ardhmes

PlanetSolar mund të jetë anija e së ardhmes: përdor energjinë diellore, peshon 95 ton, është 35 metra e gjatë e 23 e lartë dhe ka rrëmbyer krejtësisht vëmendjen në panairin e energjisë së të ardhmes në Abu Dhabi të Emirateve të Bashkuara Arabe.Të gjithë fuqinë që i duhet, anija zvicerane e merr ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
27-12-2011, 13:58:52

Reja shëtitëse, avioni i së ardhmes

Reja shëtitëse, avioni i së ardhmesPasagjerët do të fluturojnë gati mbi çatinë e reve dhe plotësisht të qetë pavarësisht lartësisë, ky është aeroplani i së ardhmes që duket tepër i bukur për të qenë i vërtetë.Por, dizenjuesi portugez mendon seriozisht se ky do të jetë avioni i parë i ngjashëm me...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
20-12-2011, 14:43:09

Bateria që kthen letrën në energji

Në vitin 2007, kompania elektronike “Sony” prezantoi një apartar për dëgjimin e muzikës, i cili punonte me bateri që prodhonte elektricitet duke gëlltitur ushqim, ashtu siç bëjnë edhe njerëzit. Megjithatë, një prodhim i ri i sapoprezantuar është në gjendje të krijojë energji nga një burim shumë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
25-11-2011, 23:18:45

Lente bionike

Lente bionike, mund të lexosh e-mail-in Shkencëtarët e Universitetit të Uashingtonit (SHBA) dhe Aaltos (Finlandë) kanë projektuar prototipin e parë të lenteve të kontaktit të kompjuterizuara me anë të të cilave është e mundur të shihen të rejat e informacioneve virtuale. Sistemi nuk është i rrez...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-11-2011, 01:09:26

Materiali më i lehtë në botë

Ky është materiali më i lehtë në botë!Shkencëtarët kanë krijuar materialin i cili është aq i lehtë sa që mund të vendoset mbi një luleradhiqe pa e penguar strukturën delikate të bimës.“Mikro-rrjetën ultra-të-lehtë nga metali” e kanë zbuluar shkencëtarët nga universitetet kaliforniane UC Irvine d...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-11-2011, 01:07:14

Bateri me jetëgjatësi 10 herë më të madhe

Hulumtuesit në Universitetin Northwestern janë duke punuar në një teknologji të re të baterive, e cila mund të sjell shumë përmirësime të mëdha në jetën e baterisë për telefonat e mençur, tabletët dhe pajisjet tjera mobile.Bateritë e reja do të jenë në gjendje për të mbajtur në jetë pajisen e ca...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-11-2011, 15:24:47

Teknologjia e së ardhmes, 10 vizione

Ndoshta ende jemi në vitin 2011 por kjo nuk ka ndalur një grup kompanive teknologjike, innovatorësh dhe hulumtuesve që të mendojnë rreth asaj sesi do të duket e ardhmja.Në vazhdim do të mund të gjeni një përmbledhje të 10 vizioneve të teknologjisë të së ardhmes të botuara në huffingtonpost.com, ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-11-2011, 00:16:03

Një robot për të operuar sytë

Një robot për të operuar sytëThijs Meenink është shkencëtar nga Universiteti teknologjik i Eindhoven-it, i cili ka prezantuar robotin e ri për përdorim mjekësor, më konkretisht për operime të syve.Me robotin e ri të mençur, operacionet e syrit tani do të jenë krejt më ndryshe. S...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-11-2011, 11:01:11

Microchip nën lëkurë

Në SHBA është e lejuar prej disa vjetësh përdorimi si dhe shitja e microchip, Administrata për Kontrollin e Ushqimit dhe të Ilaçeve ka dhënë lejen për tregtimin e VeriChip të prodhuar në Florida nga kompania Applied Digital Solution, dhe përdorimin e tyre në fushën mjekësore. Kompania thotë se m...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
14-11-2011, 12:49:20

SIM kartelat bëhen edhe më të vogla!

Një zhvillim I ri I nano-SIM kartelave do t’iu mundësojë kompanive të krijojnë pajisje më të holla dhe në kthim ata do të përfitojnë më shumë performance për më pak.Sikurse po ecën teknologjia vazhdimisht duke u bërë çdo here e më e vogël edhe SIM kartelat po bëhen gjithnjë më të vogla. Gieseck ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
10-11-2011, 12:58:48

Roboti Asimo

Roboti Asimo, tani është më inteligjentAsimo, roboti i famshëm i kompanisë Honda vazhdon të rritet. Shkencëtarët japonezë kanë revizionuar automën humanoide. Tani është në gjendje të kërcejë mbi një këmbë, të qëndrojë në ekuilibër e të “logjikojë”.Roboti shpejt do të mund të përdoret në zonat e ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
09-11-2011, 23:21:55

Laser dore inspiruar nga "Iron Man"

Laser dore inspiruar nga "Iron Man"Kur bëhet fjalë për laser të krijuar me fuqi vetjake, pak mund të shtyhen me dorezën laserike "Laser Glove MK III" të inspiruar nga filmi "Iron Man".Pa marrë parasysh sesa të moshuar bëheni, laserët gjithnjë janë argëtues. Dhe nëse keni fatin e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: olti

Cyborg

M A X
06-11-2011, 23:47:22
 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
22-10-2011, 10:26:41

Ekzoskeletet e rinj bionik që mundësojnë ecjen

Shoqëria Amerikane Ekso Bionics ka prezantuar sot në Londër “Bionic Exosckeleton” (skelet i jashtëm bionik), një skelet robotik që mund të “vishet”, i ushqyeshëm me bateri, i projektuar për të mundësuar qëndrimin në këmbë dhe ecjen atyre që kanë pësuar dëmtime në shpinë dhe janë të detyruar të p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-10-2011, 23:37:26

Kripa mund të gjashtëfishojë kapacitetin e hard diskut!

Shkencëtarët nga Instituti për Hulumtime të Materialeve dhe Inxhinering kanë zbuluar se natrium kalciumi (e njohur edhe si kripa e kuzhinës) mund të jetë çelësi që do të mund të rris në mënyrë dramatike kapacitetin e hard disqeve.Ekipi i IMRE i udhëhequr nga Joel Yang ka zhvilluar një proces të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
11-10-2011, 23:36:18

Membrana energjetike në vend të baterisë

Bëhet fjalë për një membranë të përbërë nga mbeturinat organike e cila është e ndërtuar me ndihmën e polimeri i polistirenit. Kur një membranë e këtillë vendoset në mes të dy pllakave nga grafiti, ajo jap tension dhe mund të mbushet.Për zhvillimin e membranës janë përgjegjës shkencëtarët nga uni...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
05-10-2011, 12:26:56

Nanoraketa do transportojnë ilacet në trup

Ideja e dërgimit të ilaceve në zona të caktuara të trupit me anë të nanoraketave ka kohë që qarkullon ndërmjet studiuesve, por vetëm kohët e fundit disa studiues gjerman kanë arritur të gjejnë një karburant që nuk është helmues për organizmin. Nano-teknologjia në përdorim sot, shfrytëzon si karb...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-09-2011, 16:07:21

Ndërtohet truri sintetik

Një ekip studiuesish në universitetin e Tel Avivit, i drejtuar nga profesor Matti Mintz, ka arritur të ndërtoj një cerebellum (truri i vogël) sintetik që mund të marrë inpute sensoriale nga truri, ti analizoi dhe të rikthej informacion në pjesë të tjera të trurit. Mjeti funksionon te minjtë dhe ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe