ENERGJI ALTERNATIVE - FUSIONI I FTOHTE - Teknologji Moderne

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

ENERGJI ALTERNATIVE - FUSIONI I FTOHTE

ENERGJI ALTERNATIVE - FUSIONI I FTOHTE

· 2 · 1502

  • Postime: 294
  • Karma: +0/-0

ne: 23-09-2005, 11:58:10
Nuclear Transmutation: The Reality of Cold Fusion

[attachment[/attachment]

  • Postime: 294
  • Karma: +0/-0

#1 ne: 28-09-2005, 12:15:42
Me 23 Mars 1989, dy elektrokimike te universitetit te UTAH, Martin Fleischmann e Stanley Pons, me ane te nje konferenze shtypi bene te njohur shpikjen e Fuzionit te Ftohte.

Proçedura per te krijuar Fusionin e  Ftohte:
 Merren 2 elektroda, nje stek platini dhe nje paladiumi te cilat futen brenda nje legu elektrolit qe permban uje te rende [ D2O uj ku hidrogjeni eshte i zevendesuar nga deuteri, izotop i hidrogjenit], dhe te gjitha keto jane te futura brenda nje mbajtese prej xhami te izoluar mire nga kontakti i jashtem.
Perçohet elektricitet ne sistem dhe efekti qe do krijohet eshte se deuteri do filloje te grumbullohet ne nje sasi te madhe ne paladium, qe fal struktures qe ka funksionon si nje sfungjer.
Ne brendesi te paladios , atomet e deuterio, do te mblidhen ne hapesira gjithmone edhe me te shtrenguara gje qe do detyroje atomet te afrohen deri sa te bashkohen ne 1 te vetem duke u dhene origjine atomeve te heliumit dhe leshimit te energjise .
Proçesi i fusionit berthamor dhe i leshimit te nxehtesise fillon pas njefare kohe [rretth pas 1 ore], dhe vetem atehere kur nr. i atomeve te deuterios kapercejne nr. e atyre te paladiumit.

 Ne kete menyre arrijme te kemi energji nga fusioni berthamor ne nje temperature te zakonshme ambienti, me instrumenta dhe njohuri te mundeshme nga te gjithe , pa asnje mbeturine nukleare e pa rrezze te demshme.

Temat e fundit