Reja shëtitëse, avioni i së ardhmes - Teknologji Moderne

Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

 Reja shëtitëse, avioni i së ardhmes

 Reja shëtitëse, avioni i së ardhmes

· 1 · 899

  • Postime: 28611
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 27-12-2011, 13:58:52
Reja shëtitëse, avioni i së ardhmes

Pasagjerët do të fluturojnë gati mbi çatinë e reve dhe plotësisht të qetë pavarësisht lartësisë, ky është aeroplani i së ardhmes që duket tepër i bukur për të qenë i vërtetë.
Por, dizenjuesi portugez mendon seriozisht se ky do të jetë avioni i parë i ngjashëm me retë që do të jetë sipas tij dhe ideja revolucionare që do të vihet shpejt në produksion.
Reja shëtitëse është projekti që vjen i ideuar për udhëtarin që i intereson më shumë udhëtimi sesa destinacioni. Pluskimi në ajër vetëm sipas erës mund të realizojë një udhëtim rreth SHBA-ve.
Seria e reve të ngjitura me njëra-tjetrën do të ndërtohet nga një seri sferash çeliku që do të mbulohen nga një pëlhurë nejloni.
Dizajneri i këtij projekti Tiago Barros thotë: "Qëllimi i këtij projekti është të minimizojmë karbonin në ajër. Udhëtim unik. Të ndjesh atmosferën gjatë fluturimit, majë reve dhe para teje një destinacion final dhe i panjohur".
Barros 33 vjeç, madje shpreson shumë që avioni re të prodhohet me të vërtetë dhe sa më shpejt...

Përgatiti: KLARITA BAJRAKTARI

Temat e fundit