Statistikat Botërore - Teknologji Moderne

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Statistikat Botërore

Statistikat Botërore

· 16 · 3074

 • Postime: 2715
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

ne: 08-12-2005, 10:06:46
10 Lufterat me te gjata ne historine boterore!

1.Lufta 100 vjeqare............ .............. France & Angli 1337-1453 (116 vite)

2.Lufta Greko-Persiane..................... Greqi & Persi 499-448 p.e.r (51 vite)

3.Lufta e Trendafileve....... ................ Lankaster & Angli 1455-1485 (30 vite)

4.Lufta Katolike & Protestante........ ... Angli 1618-1648 (30 vite)

5.Lufta e Dyte e Peleponezit........ ...... L.Pel & L.e.Deliane 432-404 p.e.r (28 vite)

6.Lufta Punike............. ................... .. Roma & Kartagjena 264-241 p.e.r (23 vite)

7.Lufta e Napolonit.......... .................. Franca & Te tjeret 1792-1815 (23 vite)

8.Lufta e dyte e madhe veriore........... Rusia & Suedia 1700-1721 (21 vite)

9.Lufta e Vietnamit.......... ................... V.Jugor & V.Verior 1957-1975 (18 vite)

10.Lufta e ll Punike ................... ......... Roma dhe Kontagjena 219-202 p.e.r (17 vite)

 • Postime: 2715
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 08-12-2005, 10:07:46
10 betejat me me se shumti viktima

1.Stalingrad....... ................... Lufta e dyte boterore 1942-43 - 2000.000

2.Lumi Som I.................. ...... Lufta e pare boterore 1916 - 1073.000

3.Lugina Po................. ......... Lufta e dyte boterore 1945 - 740.000

4.Moske............ ................... Lufta e dytë boterore 1941-42 - 700.000

5.Verdun........... .................. Lufta e apre boterore 1916 - 595.000

6.Gallipol......... ................... . Lufta e pare boterore 1915 - 500.000

7.Antois Los................ ......... Lufta e pare boterore 1915 - 428.000

8.Berezine......... .................. Lufta e 1812-es 1812 - 400.000

9.Paraleja e 38-te................ Lufta e Korese 1951 - 320.000

10.Lumir Som II................. .. Lufta e pare boterore 1918 - 300.000

 • Postime: 2715
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 08-12-2005, 10:08:17
10 shtetet me numrin më të madhë të Univerziteteve.1.India………...8407


2.SHBA............. 5758


3.Argjentina....... 1831


4.Indonezia........ 1667


5.Spanja........... ...1415


6.Meksikoja........ 1341


7.Bangladeshi.....1 268


8.Japonia.......... ...1243


9.Franca........... ...1062


10.Kina............ ...1020

 • Postime: 2715
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 08-12-2005, 10:09:13
10 Univerzitetet me te medha dhe numri e studentave

1.Kamashuar S.D…………Indi…………515.000


2.Paris……………………France………309.000


3.Kalkute…………………Indi………….300.000


4.Meksiko………………..Meksiko……..271.547


5.Bombai…………………Indi…………..262.350


6.Kanpur…………………Indi…………..220.000


7.Guadalajara…………….Meksiko……..214.986


8.Utkal…………………....Indi…………..200.000


9.Romë…………………...Itali………….189.000


10.Boenos Ajres………….Argjentina…..183.397

 • Postime: 2715
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 08-12-2005, 10:11:53
10 bibliotekat me te medha.Biblioteka......... ........Vendi...... ..........Themelimi ................... Libra


1.Biblioteka e kongresit.......... ...Washington...... ..........1800..... .24.616.867


2.Bibloteka ASHK RUSE............. San Petersburg........ 1714.......20.000.0 00


3.Bibloteka kombt. e Kines........ Pekin.............. ........ 909.......... 20.000.000


4.Bibloteka Gjermane........... ...... Frankfurt ............... 990...........16.59 3.000


5.Bibloteka komb.e Kandes........Otava ................... ...1953..........16 .000.000


6.Bibloteka Britanike.......... ........Londer..... ................175 3...........15.000. 000


7.Bibloteka e Universitetit

te Harvardit.......... ... Kembrixh........... .....1638.......... ........... 13.982.000


8..Instituti për informacione

ne shkencat sociale te

Akademise se shken.Ruse......... ....... San Petersburg......... ..1969...........13 .5000.000


9.Biblioteka shkencore

Qendrore e Vamanskit te

Akademise shkencore te

Shekncave kombtare........... ......... Kiev............... ..1919............. ........13.000.000


10.Biblioteka kombtare

e Frances ................... .....Paris......... ...............400. ................... .11.000.000

 • Postime: 2715
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#5 ne: 08-12-2005, 10:13:51
10 Bibliotekat me te vjetra kombtare.


1.Bibloteka kombtare e Republikes Ceke , Prage………………1366


2.Bibloteka kombtera e Ausrtise, Vjene………………………..1368


3.Bibloteka kombtare e Markianes ,Venedik…………………...1468


4.Bibloteka kombtare e Frances,Paris…………………………..1480


5.Bibloteka kombtare e Maltes,Valete…………………………..1555


6.Bibloteka shtetrore e Bajernit,Munih………………………….1558


7.Bibloteka mbreterore e Albertit I,Brukesel…………………....1559


8.Bibloteka kombtare dhe Univezitare e Kroacise,Zagreb……….1606


9.Bibloteka kombtare e Finlandes,Helsinki………………………1640


10.Bibloteka kombtare e Danimarkes ,Kopenhage……………….1653

 • Postime: 2715
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#6 ne: 08-12-2005, 10:14:25
10 ditoret me me se shumti tirazh


Gazeta............. .....Shteti........ ..............Tiraz hi ne dite


1.The sun.............Bri tani............... .......3.472.841


2.Daily Mail.........Britan i.................. ....2.476.625


3.The Mirro........Britan i.................. ....2.187.960


4.USA Today.....SHBA..... ............ 2.140.933


5.Wall Street Journal........SHBA .........1.780.605


6.Times of India............In di.............1.68 7.000


7.New York Times..........SHBA ...........1.109.37 1


8.The Daily Telegraph.......... .Britani..........1 .020.889


9.Daily Expres............. Britani............ ...957.574


10.Los Angeles Times.......SHBA... .......944.303

 • Postime: 2715
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#7 ne: 08-12-2005, 10:15:00
10 pikturat me te shtrenjeta


Piktura............ ................... ...............Pikt ori............... Cmimi ne dollare1.Portrai de Dr.Gachet.......... ............Van Gog................ 75.000.000


2.Au Moulinde la Galette............ ....... Renoar............. ... 71.000.000


3.Portrait de l'Artiste Sans Barbe......Von Gog...............6 5.000.000


4.Femme aux Bras Croises............ ... Pikaso............. .... 50.000.000


5.Rideau, Cruchon et Compotier....... Cezan.............. ....49.500.000


6.Lec Noses de Pierrette.......... ....... Pikaso............. .....315.000.000 (Franga)


7.Irises........... ................... .............Van Gog................ .49.000.000


8.Femme Assise Dans un Jardin......Pikaso. ................... 45.000.000


9.Self Portrait: Yo Pikassso........... ..Pikaso........... ........ 43.500.000


10.Le Reve............... ................... ...Pikaso.......... .......... 43.000.000

 • Postime: 2715
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#8 ne: 08-12-2005, 10:15:40
10 Kompozitoret klasik me me se shumti krijimtari

Kompozitori........ ......... Ore muzike ( Kohzgjatja e vepres)

1.Josef Hajdni............. .. 340

2.Xhorxh Hendel........... 303

3.Volfgang A. Moxart..... 202

4.Johan.S.Bahu..... ........ 175

5.Franc Shuberti........... . 134

6-Ludbig Van Betoveni... 120

7.Henri Purkelli........... ...116

8.Xhuzepe Verdi............. 87

9.Anton Dvorzhaku......... 79

10.Franc Listi
dhe Peter Qajkovski....... 76
« Editimi i fundit: 08-12-2005, 16:10:02 nga M A X »

 • Postime: 2715
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#9 ne: 08-12-2005, 10:16:23
10 Gjuhet me te folura ne bote.Gjuha.............. ........... Nr.i folesve


1.Mandarine........ ........ 874.000.000


2.Hindusiane....... ........ 426.000.000


3.Spanjolle........ ......... 358.000.000


4.Angleze.......... ......... 341.000.000


5.Bengaleze........ ....... 207.000.000


6.Arabe............ ......... 206.000.000


7.Portugeze........ ....... 176.000.000


8.Ruse............. .......... 167.000.000


9.Japoneze......... ........ 125.000.000


10.Gjermane........ ...... 100.000.000

 • Postime: 2715
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#10 ne: 08-12-2005, 10:17:01
10 Crregullimet me te pranishme te femrat

Crregullimi........ ................... ..... Perqindja

1.Depresioni....... ................... ...... 14.0

2.Mungesa e hekurit (anemia)....... 4.9

3.Degjushmeria e dobet.............. ...4.2

4.Osteoartriti..... ................... .........3.5

5.Crregullimet pulmologjike....... ....2.9

6.Skizofrenia...... ................... ........2.7

7.Depresionet e manive............. ...2.4

8.Rrezimet......... ................... ........2.3

9.Crregullimet e Alzheimerit........ ..2.2

10.Puna obstruktive........ ..............2.1

 • Postime: 2715
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#11 ne: 08-12-2005, 10:17:28
10 shtetet me rrjetin me te madhe rrugor automobilistik.


Shtet.............. ...........i Km


1.SHBA............. .......6.370.031


2.India............ ........3.319.844


3.Brazil........... ........1.980.000


4.Kina............. ........1.400.000


5.Japonia.......... ......1.152.207


6.Rusia............ .........952.000


7.Australia........ ........913.000


8.Kanada........... .......901.902


9.Franca........... ........892.900


10.Gjermania....... ....656.140

 • Postime: 2715
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#12 ne: 08-12-2005, 10:18:06
10 trupat qiellor qe vizitohen nga anijet kozmike

Trupi______________ ___Vizita

1.Hena_____________ _____ 66

2.Marsi____________ ______ 32

3.Aferdita_________ _______ 26

4.Dielli___________ ________ 14

5.Jupiteri_________ _________ 7

6.Kometa e Hllejt____________5

7.Saturni__________ ________ 1

8.Merkuri__________ ________ 1

9.Neptuni__________ ________ 1

10.Urani___________ ________ 1

 • Postime: 2715
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#13 ne: 08-12-2005, 10:18:35
10 gjuhet zyrtare qe fliten ne me se shumti shtete.

Gjuha.............. ............... Nr i shteteve

1.Angleze.......... ................... . 57

2.Frenge........... ................... . 33

3.Arabe............ ................... . 23

4.Spanjolle........ ................... 21

5.Portugeze........ ................... 7

6.Holandeze........ .................. 5

7.Gjermane......... .................. 5

8.Mandarine........ .................. 3

9.Daneze........... ................... 3

10.Italiane........ ................... . 3

 • Postime: 2715
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Femer

#14 ne: 08-12-2005, 10:19:20
10 shpellat me te gjata ne bote.

Shpella............ . Lokacioni.......... ..... Gjatesia (km)

1.Sistemi i shpelles Vigane Kentaki (SHBA)....... 557

2.Optimisticeskaja Ukraine............ ................... 208

3.Shpella Ere Dakota J (SHBA)................... ...... 203

4.Shpella Xhevajir Dakota J (SHBA).................. 201

5.Hollosh Zvicerr............ ................... ............... 175

6.Shpella Lahuguilla Meksioko e re (SHBA)...... 171

7.Shpella e Peshkut Rixh Kentaki (SHBA).........161

8.Zibenhengstehohle Zvicerr............ .............. 140

9.Ozemaja Ukraine............ ................... .......... 111

10.Gua Ejr Xhemi Malajzi............ ................... . 109

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 08-12-2005, 16:13:34
Tema eshte shume interesante dhe me vlere. Verejtja e Smiley eshte me vend ndaj une bera ndryshimin e duhur dhe postimet qe rrodhen nga emri i kompozitorit te madh Moxart u fshine. Pra shqiptimi i duhur eshte Moxart Le te vazhdojme me temen!

Temat e fundit