Teleskopi më i madh në botë - Teknologji Moderne

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Teleskopi më i madh në botë

Vizitor · 1 · 4192

Teleskopi më i madh në botë

Vizitor · 1 · 4192

ne: 30-11-2005, 09:37:30
Teleskopi më i madh në botë


Fjodor Zotaj

Mbas 13 vjet projektimesh, u inagurua në Argjentinë observatori më i mad hi rrezeve kozmike në botë, observatory Pierre Auger. 3 herë më i madh se gjithë Parisi, është i përbërë nga një rrjet teleskopësh dhë nga rilevatorë uji të instaluar në këmbët e Andre-së, në 1500 metra lartësi. Qëllimi i tij kryesor është zgjidhja e misterit të rrezeve kozmike dhe energjisë ekstreme.
Observatori financohet nga një bashkëpunim i 16 vëndeve, në të cilën marrin pjesë, SHBA, Gjermania, Italia, Franca, Britania e Madhe, Spanja etj. Dhe shtrihet në një hapsirë prej 3 mijë kilometrash katror në provincën e Mendozës. Përfundimi i tij mbaron në harkun kohor prej 6 muajsh, dhe do të ketë 1600 rilevatorë që do të përmbajnë 12 ton ujë për të kapur rrexet në tokë dhe 24 teleskopë për të kapur rrezet në atmosferë. Cdo gjë do të lidhet nëpërmjet një rrjeti gjigant informatik, një rrjet Ëi-Fi në shkallë të gjërë. Në projekt punojnë 270 shkencëtarë në 60 laboratorë të ndryshëm.Temat e fundit