Tema Interesante - 6

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema interesante per gjera nga me te ndryshmet

ciarli
22-10-2013, 16:32:13

Cilat ishin ngjarjet me rendesi ne historine e njerezimit?

> Mijëvjeçari IV1   3200   Thuhet se qytetërimi ka filluar në Sumer .> Mijëvjeçari i 3-të pes2   2560   Ndërtimi i Piramidës së Madhe të Cheops në Giza .> 2MJETI I MIJËVITËS para Krishtit3   1900-1300   Periudha minoane - Kretë .4   1795-1750   Hammurabi , i cili shkroi kodin e parë ligjor, push...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

BabyGirlⓋⓛⓅ
17-10-2013, 20:16:56

Kush ishte perandori romak Marcus Cocceius Nerva?

Marcus Cocceius Nerva vendosi Romën si perandor nga 96-98 pas Krishtit, pas vrasjes së shumë perandorit Domitian. Nerva ishte i pari i "pesë perandorëve të mirë" dhe i pari që përvetësonte një trashëgimtar që nuk ishte pjesë e familjes së tij biologjike. Nerva kishte qenë një mik i Flavians pa f...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: ciarli, Mishel Forever

Kur u bë ofendues “gishti i mesit”?

ciarli
14-10-2013, 18:11:39
OK
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

flutur
13-10-2013, 20:39:51

Kush ishin sundimtarët e Francës nga 840 deri në vitin 2017?

Franca u zhvillua nga mbretëritë franke që pasuan Perandorinë Romake, dhe më drejtpërdrejt, nga Perandoria Carolingiane në rënie. Kjo e fundit ishte themeluar nga Charlemagne e madhe, por filloi të ndahej në copa shumë shpejt pas vdekjes së tij. Një nga këto pjesë u bë zemra e Francës dhe monark...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ciarli
12-10-2013, 18:36:13

Cila eshte kronologjia e revolucionit francez?

1795janar• Janar: Hapen negociatat e paqes midis vendanëve dhe qeverisë qendrore.• 20 janar: forcat franceze zënë Amsterdamin.shkurt• 3 shkurt: Republika e Batavës shpallet në Amsterdam.• 17 shkurt: Paqja e La Jaunaye: rebelët vendanë ofruan një amnisti, liri të adhurimit dhe pa rekrutim.• 21 sh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

flutur
09-10-2013, 13:43:32

Kush ishte Kublai Khan?

Kublai Khan (herë pas here shkruar Kubla Khan) dhe perandoria e tij nxitën fluturime të egra të dashuroj në mesin e evropianëve nga koha e ekspeditës Marco Polo të 1271-1292. Por kush ishte Khan i Madh, me të vërtetë? Një vizion romantik i sferës së Kublai Khan erdhi tek poeti anglez Samuel Tayl...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
djnamik
09-10-2013, 02:59:49

Cila ishte e verteta e betejes se Termopileve dhe 300 spartaneve?

Një nga historitë më të mëdha të historisë së lashtë përfshinte mbrojtjen e Termopileve, kur një kalim i ngushtë u mbajt për tre ditë kundër një ushtrie të madhe persiane nga vetëm 300 spartanë, prej të cilëve 299 u zhdukën. I mbijetuari i vetmuar ia ktheu historinë popullit të tij. Kjo legjendë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
TATU
08-10-2013, 11:46:31

Kush ishte Napoleon Banaparti?

Një nga komandantët më të mëdhenj ushtarakë dhe një rrezik që merr lojtarin; një gjeni pune dhe një planifikues afatshkurtër të paduruar; një cinik vicioz që i fali tradhtarët e tij më të afërt; një njeri i keq që mund të magjepsë njerëzit; Napoleoni Bonaparti ishte gjithçka dhe më shumë, dy her...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
myvela dervishaj
06-10-2013, 19:17:11

Kush ishte Timur ose Tamerlane?

Çfarë duhet të dini për Tamerlane, Pushtuesi i AzisëGjatë gjithë historisë, pak emra kanë frymëzuar terrori të tillë si "Tamerlane". Megjithatë, ky nuk ishte emri aktual i pushtuesit të Azisë Qendrore. Më mirë, ai njihet si Timuri , nga fjala turke për "hekurin".Amir Timuri mbahet mend si një pu...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
DBezhani
05-10-2013, 12:30:24

Arti i Fjales

@arti_fjales ne twitter dhe facebook, arti i fjales, faqja me e mire ku ju mund te postoni krijimet tuaja...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Justice
02-10-2013, 17:59:16

Si funksionon sistemi riprodhues te njeriu?

Meshkujt dhe femrat organet riprodhueseTë dy organet riprodhuese të meshkujve dhe femrave kanë struktura të brendshme dhe të jashtme. Organet riprodhuese konsiderohen si organe primare ose sekondare. Organet riprodhuese primare janë gonads (ovaries dhe testes), të cilat janë përgjegjëse për game...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Justice
02-10-2013, 17:30:49

Cili ka qene kompjuteri i pare i ndertuar nga njeriu?

Kompjuteri modern u lind nga nevoja urgjente pas Luftës së Dytë Botërore për t'u përballur me sfidën e nazizmit nëpërmjet inovacionit. Por përsëritje e parë e kompjuterit siç e kuptojmë tani erdhi shumë më herët kur, në 1830, një shpikës i quajtur Charles Babbage krijoi një pajisje të quajtur En...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Wallace
30-09-2013, 13:00:17

Kush ishte heroi skocez William Wallace?

Sir William Wallace (rreth 1270 - 5 gusht, 1305) ishte një kalorës skocez dhe luftëtar i lirisë gjatë Luftërave të Pavarësisë Skoceze. Edhe pse shumë njerëz janë të njohur me historinë e tij siç tregohet në film Braveheart , historia e Wallace ishte e ndërlikuar dhe ai ka arritur një status gati...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
elton.asllani
30-09-2013, 12:13:02

Kush ishte Tenzing Norgay?

11:30, 29 maj 1953. Sherpa Tenzing Norgay dhe Edmund Hillary i Zelandës së Re hapen në majën e malit Everest, malin më të lartë në botë. Së pari, ata shtrëngojnë duart, si anëtarë të duhur të një ekipi alpinist britanik, por më pas Tenzing e kap Hillary në një përqafim të zhurmshëm në krye të bo...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Dora
19-09-2013, 10:03:29

Kush ishte Henry V i Anglisë?

Një ikonë e kalorësisë, një heroi pushtues, një shembull i mbretërimit dhe një vetë-publicist suprem, imazhi i të cilit gjithmonë ka borxh një borxh ndaj atij që ai e inkurajoi, Henri V është ndër triumviratet e shenjtëruara të monarkeve shumë të njohura angleze . Ndryshe nga dy triumvarët e tij...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Dora
19-09-2013, 09:54:14

Kush ishte Perikliu i Greqise se Lashte?

Perikli (ndonjëherë shkruar Perikles) jetoi mes 495-429 pes dhe ishte një nga udhëheqësit më të rëndësishëm të periudhës klasike të Athinës, Greqi. Ai është kryesisht përgjegjës për rindërtimin e qytetit pas luftrave shkatërruese persiane të viteve 502-449 pes. Ai ishte gjithashtu udhëheqësi i A...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Dora
19-09-2013, 09:38:18

Kush ishte mbreteresha Elizabeta I e Anglisë?

Elizabeta I ishte Mbretëresha e Anglisë dhe Irlandës nga viti 1558 deri në vitin 1603, e fundit e monarkëve Tudor . Ajo kurrë nuk u martua dhe u vetëquajt me vetëdije si Mbretëreshë e Virgjëreshës, e lidhur me kombin dhe vendosi mbi Anglinë gjatë "Epokës së Artë" të saj. Ajo mbetet një nga monar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Dora
19-09-2013, 09:35:50

Ma ekzistuar vertete Merlini i mbretit Artur?

Merlin dhe King Arthur i BritanisëKleriku i shekullit të 12-të Geoffrey nga Monmouth na siguron informacionin tonë më të hershëm mbi Merlin. Geoffrey of Monmouth shkroi për historinë e hershme të Britanisë në Historia Regum Britanniae ("Historia e Mbretërve të Britanisë") dhe Vita Merlini ("Merl...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

BertiPace
18-09-2013, 22:54:38

Cfare ishte Sturmgewehr 44 (StG44) gjate luftes se dyte boterore?

Sturmgewehr 44 ishte pushka e parë e sulmit për të parë vendosjen në një shkallë të madhe. Zhvilluar nga Gjermania naziste, ajo u prezantua në 1943 dhe së pari pa shërbim në Frontin Lindor. Megjithëse larg nga të përsosur, StG44 dëshmoi një armë të zhdërvjellët për forcat gjermane.specifikimetFi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


h75
10-07-2013, 12:42:37

Kerkoj bashkepunetore per blogun "edritare"

Deshiroj qe ne blogun edritare.wordpress. com  te behemi rreth 20 vete, ku secili do te jete administrator i blogut, dhe do te postoj shkrimet e veta. Ne kete menyre secilit qe merret me shkrime do t'i disafishohet lexueshmeria.Blogu mendoj...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
25-06-2013, 00:50:02

Tuna kafshon si Rita

[Derisa superhiti i sapo lancuar i kengetares Altuna Sejdiu ne bashkepunim me Cozman po merr pelqime dhe klikime marramendese ne Youtube, nga ana tjeter nuk po i shpeton edhe “akuzave” per kopjime, si ne veshje, sjellje ashtu edhe ne stil. Keshtu ne fillim te klipit Tuna replikon gjestin karakte...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
24-06-2013, 00:50:02

Tuna i shan këngët, Noizy e quan kurvë

Tuna i shan këngët, Noizy e quan kurvë      <img src="http://laj.me/tuna-i-shan-kenget-noizy-e-quan-kurve/tuna_noizy/" rel="attachment wp-att-...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: shejtania, elton.asllani

A e dini se..

Shej
20-06-2013, 13:29:21
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: erlehta, BeRni

Kujdes me kafen dobëson shikimin

erlehta
29-05-2013, 22:53:19
Jo de 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Mishel...............
23-05-2013, 12:00:16

Cfare eshte Viti i Ri Kinez?

Viti i Ri kinez është një ngjarje e rëndësishme kulturoreViti i Ri kinez është një festë e rëndësishme në kulturën kineze. Në Kinë pushimi njihet si "Festivali i Pranverës", pasi shënon fundin e sezonit të dimrit. Viti i Ri kinez fillon ditën e parë të muajit të parë në kalendarin kinez dhe mbar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Mishel...............
17-05-2013, 14:02:25

Cila eshte historia dhe origjina e Akullores?

Origjina e akullores mund të gjurmohet në të paktën në shekullin IV para KrishtitOrigjina e akullores mund të gjurmohet në të paktën në shekullin e 4 para Krishtit. Referencat e hershme përfshijnë perandorin romak Nero (AD 37-68) i cili urdhëroi që të silleshin akulli nga malet dhe të kombinohes...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
10-05-2013, 22:40:34

Kush eshte historia e Makinave me Avull?

Në 1769, automjeti i parë vetëlëvizës rrugor ishte një traktor ushtarak i shpikur nga inxhinier dhe mekanik francez, Nicolas Joseph Cugnot. Ai përdori një motor me avull për të nxitur makinën e tij, e cila ishte ndërtuar sipas udhëzimeve të tij në Arsenalin e Parisit. Motori me avull dhe kazanët...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Mishel...............
10-05-2013, 15:45:58

Cila eshte historia e Plugut?

Një lloj i hershëm i plugit që përdoret në Shtetet e Bashkuara ishte pak më shumë se një shkop i shtrembëruar me një pikë hekuri të bashkangjitur, ndonjëherë duke përdorur lëkurën e papërpunuar, e cila thjesht gërvishtje tokën. Plutonet e këtij lloji ishin në përdorim në Ilinois deri në fund të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Mishel...............
09-05-2013, 14:29:23

Cili eshte dallimi mes bombes atomike dhe bombes me hidrogjen?

Diferenca midis Fission Bërthamore dhe Fusion BërthamoreEkzistojnë dy lloje të shpërthimeve atomike që mund të lehtësohen nga Uraniumi-235: ndarje dhe bashkim. Fission, thjesht vënë, është një reaksion bërthamor në të cilin një bërthamë atomike ndahet në fragmente (zakonisht dy fragmente të masë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Grens(Wiliams)
09-05-2013, 14:00:48

Cila eshte historia e rrugeve?

Indikacionet e para të rrugëve të ndërtuara datojnë rreth 4000 BC dhe përbëhen nga rrugët e shtruara me gurë në Ur në Irakun e sotëm dhe rrugët e drurit të ruajtura në një moçal në Glastonbury të Anglisë.Ndërtuesit e rrugëve të viteve 1800Ndërtuesit e rrugëve të fund të 1800s vareshin vetëm nga ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Pasion
07-05-2013, 20:53:43

Ku dhe si jane shpikur Gersheret?

Egjiptianët e lashtë përdorën një version të gërshërëve që nga viti 1500 para Krishtit. Ata ishin një copë metalike e vetme, zakonisht bronzi, e formuar në dy brisk të kontrolluara nga një shirit metalik.Shiriti i mbante blades larg derisa ata ishin shtrydhur. Çdo blade ishte një gërshërë. Në më...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

flutur
07-05-2013, 14:19:50

Cilat jane shpikjet e Leonardo DaVinci-t?

Leonardo da Vinci, njeri i rilindjes dhe një nga artistët më të famshëm në botë, ishte gjithashtu një shpikës i pabesueshëm. Pjesë e artit, pjesë projektesh, ilustrimet e mëposhtme tregojnë idetë e tij të zgjuara, të cilat do të realizoheshin shumë vite më vonë.01 nga 11Parku i artilerisëNjë Par...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Pasion
07-05-2013, 12:02:45

Cila eshte Historia e Bujqësisë Amerikane?

Historia e bujqësisë amerikane (1776-1990) mbulon periudhën nga kolonët e parë anglezë deri në ditët moderne. Më poshtë janë afatet kohore të hollësishme që mbulojnë makineritë dhe teknologjinë e fermës, transportin, jetën në fermë, fermerët dhe tokën, kulturat dhe bagëtitë.01 nga 05Makineria dh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

flutur
07-05-2013, 11:48:19

Ku dhe si jane shpikur shiringat?

Forma të ndryshme të injektimit intravenoz dhe infuzionit kanë qenë rreth e rrotull si në fund të 1600s. Megjithatë, nuk ishte deri në 1853 që Charles Gabriel Pravaz dhe Alexander Wood zhvilluar një gjilpërë gjobë të mjaftueshme për të shpuar lëkurën. Shiringa ishte pajisja e parë që përdorte pë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

BertiPace
05-05-2013, 14:37:51

Cilat ishin shpikjet e Tomas Xheferson?

Thomas Jefferson lindi më 13 prill 1743, në Shadwell në Albemarle, Virginia. Një anëtar i Kongresit Kontinental, ai ishte autori i Deklaratës së Pavarësisë në moshën 33 vjeçare.Pas fitimit të pavarësisë amerikane, Jefferson punoi për rishikimin e ligjeve të shtetit të tij të Virxhinias, për t'i ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
04-05-2013, 22:37:47

Kush shpiku tualetin?

Që qytetërimi të bashkohet dhe të funksionojë, do të mendonit se njerëzit do të kishin nevojë për tualete. Por të dhënat e lashta që datojnë në rreth 2800 para Krishtit kanë treguar se dhomat e hershme ishin një luks që iu dhanë vetëm familjeve më të pasura në atë që ishte atëherë vendbanimi i L...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe