Tema Interesante - 7

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema interesante per gjera nga me te ndryshmet

*
Pasion
25-04-2013, 22:02:11

Cfare eshte elementi Erbium Er?

Fakte themelore të ErbiumNumri atomik: 68Simbol: ErPesha atomike: 167.26Zbulimi: Carl Mosander 1842 ose 1843 (Suedi)Konfigurimi i elektroneve: [Xe] 4f 12 6s 2Origjina e fjala: Ytterby, një qytet në Suedi (gjithashtu burimi i emrit të elementeve këturium, terbium dhe ytterbium)Fakte interesante p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
25-04-2013, 21:59:44

Cfare ishte pandemia e Gripit Spanjoll?

Gripi spanjoll vrau 5% të popullsisë së botësÇdo vit, viruset e gripit i bëjnë njerëzit të sëmurë. Edhe gripi i llojllojshëm i kopshtit mund të vrasë njerëzit, por zakonisht vetëm të rinjtë ose shumë të moshuarit. Në vitin 1918, gripi u shndërrua në diçka shumë më virulente.Ky grip i ri, më vdek...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Pasion
25-04-2013, 21:57:49

Lufta Civile Amerikane - Ngjarje Interesante

Beteja e Fisher's Hill u zhvillua 21-22 Shtator, 1864, gjatë Luftës Civile Amerikane (1861-1865).Ushtritë dhe Komandantët:bashkimGjeneral Major Philip H. Sheridan29.444 burraaleancëGjeneral lejtnant Jubal A. Fillimisht9.500 burraBeteja e Fisher's Hill - Sfondi:Në qershor 1864, me ushtrinë e tij ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Shej
25-04-2013, 21:56:09

Kush ishin disa nga ngjarjet interesante gjate Revolucionit Amerikan?

Pas disa viteve të tensioneve në rritje dhe okupimit të Bostonit nga trupat britanike, guvernatori ushtarak i Masaçusetsës, gjenerali Thomas Gage , filloi përpjekjet për të siguruar furnizimet ushtarake të kolonisë për t'i mbajtur ata nga milicia e Patriotit. Këto veprime morën sanksionin zyrtar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Pasion
24-04-2013, 21:39:46

Kush ishte qyteterimi Olmec?

Qytetërimi Olmec, i cili lulëzoi përgjatë Bregut të Gjirit të Meksikës nga viti 1200 deri në 400 pes, ishte kultura e parë Mesoamerikane. Olmeci ishin artistë shumë të talentuar dhe kontributi i tyre më i qëndrueshëm artistik është pa dyshim kokat e mëdha të skalitura që ata krijuan. Këto skulpt...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

flutur
24-04-2013, 15:02:05

JK Rowling dhe Harry Potter - Cfare duhet te dime?

Kush është JK Rowling?JK Rowling është autor i librave shumë të njohura Harry Potter .Datat: 31 korrik 1965 -Gjithashtu i njohur si: Joanne Rowling, Jo RowlingFëmijëria e JK RowlingJK Rowling ka lindur në Spitalin e Përgjithshëm Yate si Joanne Rowling (pa emër të mesëm) më 31 korrik 1965 në Glou...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

flutur
23-04-2013, 21:35:17

Kush ishte Charlie Chaplin?

Aktor, regjisor dhe kompozitor muzikor gjatë epokës së heshturCharlie Chaplin ishte një vizionar komik i cili gëzonte një karrierë të suksesshme si aktor, regjisor, shkrimtar dhe kompozitor muzikor gjatë epokës së heshtur. Figura e tij komike e një të dehur në një kapelë me valle dhe pantallona ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

flutur
23-04-2013, 21:26:37

Muri i Berlinit - Cfare duhet te dime?

E ndërtuar në fund të natës më 13 gusht 1961, Muri i Berlinit (i njohur si Berliner Mauer në gjermanisht) ishte një ndarje fizike midis Berlinit Perëndimor dhe Gjermanisë Lindore. Qëllimi i tij ishte të mbante gjermanët e pakënaqur nga Gjermania Lindore për të ikur në Perëndim.Kur Muri i Berlini...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

flutur
21-04-2013, 21:40:07

Cila eshte Historia e Sony PlayStation?

Sony PlayStation ishte ndeshja e parë video lojë për të shitur mbi 100 milionë njësi. Pra, si arriti Sony Interactive Entertainment të shënonte një shfaqje në shtëpinë e saj në ndeshjen e parë në tregun e lojërave video ? Le të fillojmë në fillim.Sony dhe NintendoHistoria e PlayStation fillon më...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

flutur
21-04-2013, 21:38:41

Cila eshte Historia e tastierës së kompjuterit?

Historia e tastierës moderne të kompjuterit fillon me një trashëgimi të drejtpërdrejtë nga shpikja e makinës së shkrimit . Ishte Christopher Latham Sholes i cili, në 1868, e patentoi shkrimtarin e parë praktik modern të makinës.Menjëherë pas kësaj, kompania Remington filloi marketingun masiv të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
21-04-2013, 20:35:48

Cila eshte Historia e kompjuterit ENIAC?

"Me ardhjen e përdorimit të përditshëm të llogaritjeve të përpunuara, shpejtësia është bërë më e rëndësishme në një shkallë aq të lartë sa që nuk ka makinë në treg sot të aftë për të përmbushur kërkesën e plotë të metodave moderne kompjuterike". - Fragment nga patentë ENIAC (SHBA # 3,120,606) pa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

flutur
21-04-2013, 19:41:28

Kush ishte Ronald Regan?

Aktori, Guvernatori dhe Presidenti i 40-të i Shteteve të BashkuaraRepublikan Ronald Reagan u bë presidenti më i vjetër i zgjedhur kur mori detyrën si presidenti i 40-të i Shteteve të Bashkuara. Aktori që u kthye politikani shërbeu dy mandate të njëpasnjëshme si president, nga viti 1981 deri më 1...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

flutur
20-04-2013, 22:33:15

Cfare ishte Traktati i Versajes?

Traktati i Versajës, i nënshkruar më 28 qershor 1919 në Sallën e Pasqyrave në Pallatin e Versajës në Paris, ishte marrëveshja e paqes mes Gjermanisë dhe Fuqive Aleate që përfunduan zyrtarisht Luftën e Parë Botërore . Megjithatë, kushtet në traktat ishin aq ndëshkuese ndaj Gjermanisë, saqë shumë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
20-04-2013, 21:14:26

Kush ishte Albert Ajnshtajn?

Albert Einstein, shkencëtari më i famshëm i shekullit të 20-të, revolucionarizoi mendimin shkencor. Duke zhvilluar Teorinë e Relativitetit , Ajnshtajni hapi derën për krijimin e bombës atomike.Datat: 14 mars 1879 - 18 prill 1955Familja e Albert EinsteinNë vitin 1879, Albert Ajnshtajni lindi në U...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Mishel...............
19-04-2013, 21:04:02

Pse baterite shkarkohen me shpejt kur eshte ftohte?

Nëse jetoni në një vend që merr një dimër të ftohtë, ju e dini për të mbajtur kabllot e hipur në makinën tuaj, sepse ka një shans të mirë që ju ose dikush që njihni do të keni një bateri të ngordhur. Nëse përdorni telefonin ose kamerën tuaj në një mot të vërtetë të ftohtë, edhe jeta e saj e bate...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Mishel...............
19-04-2013, 21:02:30

Cfare eshte Einsteinium - Element 99 ose Es?

Einsteinium është një metal radioaktive argjendi i butë me numër atomik 99 dhe simboli i elementit Es. Radioaktiviteti i tij i fortë e bën atë të shkëlqejë blu në errësirë . Elementi është emëruar në nder të Albert Ajnshtajnit. Këtu është një koleksion i fakteve të elementit të einsteiniumit, du...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Mishel...............
19-04-2013, 20:54:51

Kush shpiku Emoticons dhe Emoji - Cila eshte historia e tyre?

Profesor Scott Fahlman, një kompjuterist në Universitetin Carnegie Mellon, përdorte emoticon e parë dixhitale në mëngjesin e datës 19 shtator 1982. Dhe kjo ishte një fytyrë e buzëqeshur :-)Fahlman e...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Mishel...............
19-04-2013, 20:52:06

Cili eshte historiku i IBM?

IBM ose International Business Machines është një prodhues i mirënjohur amerikan i kompjuterëve, i themeluar nga Thomas J. Watson (i lindur 1874-02-17). IBM është i njohur edhe si "Big Blue" pas ngjyrës së logos së saj. Kompania ka bërë gjithçka nga mainframe në kompjuterë personalë dhe ka qenë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Mishel...............
19-04-2013, 20:43:06

Kush shpiku mikroçipin - Cila eshte historia e tij?

Një mikroçip, më i vogël se thika juaj, përmban qarkun kompjuterik të quajtur një qark të integruar . Shpikja e qarkut të integruar qëndron historikisht si një nga risitë më të rëndësishme të njerëzimit. Pothuajse të gjitha produktet moderne përdorin teknologjinë e çipave.Pionierët e njohur për ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: KleantR, poshnja, LIOLA

Drejtesi

KleantR
13-03-2013, 01:32:22
...dhe te dyten 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: flutur, Mishel Forever

Viti i ri kinez

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
11-01-2013, 07:50:57

Misteri i biçikletës që u “gëlltit” nga pema

Pamja e biçikletës që çuditërisht ndodhet brenda trungut të një peme mbetet një nga misteret më të bukura të natyrës dhe mrekullive që mund të krijojë ajo. Bëhet fjalë për një histori të çuditshme, por më se të vërtetë. Biçikleta në fjalë rreth 60 vjet më parë i përkiste një djaloshi të vogël të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Mishel Forever, ·÷±±÷·‡±: Adrenalina :±‡, Trendafili i kuq

Gjera te Cuditshme

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
27-12-2012, 12:30:52

Studimi: Çiftet pa fëmijë vdesin më herët

TIRANË-Hulumtimi më i ri shkencëtarëve nga Danimarka tregon se çiftet pa fëmijë kërcënohen me vdekje të parakohshme, por që edhe adoptimi i fëmijës mund ta ulë në minimum rrezikun nga vdekja e parakohshme.Udhëheqësi i studimit prof. Esben Agerbo, me ekipin e vet profesional ka shqyrtuar rezultat...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
03-12-2012, 00:50:04

Pirro i shmanget zhurmës së koncertit të Invës, 100-vjetorin e feston jashtë

Pirro i shmanget zhurmës  së koncertit të Invës,  100-vjetorin e feston jashtë      Të ndarë, që bashkohen në një eveniment në karrierat e tyre muzikore. Kanë publikuar albumet e tyre në të njëjtën ditë, pikërisht në këtë 100-vjetor Pavarësie për Shqipërinë. Të dyja albumet janë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
13-11-2012, 22:50:03

“Titan” kryeson listën e 500 superkompjuterëve më të fuqishëm në botë

“Titan” kryeson listën e 500 superkompjuterëve më të fuqishëm në botë      Superkompjuteri Titan, i cili u ndërtua nga përmirësimi dhe përditësimi i ish- superkompjuterit Jaguar, është renditur i pari në listën e gjigandëve më të fuqishëm teknologjikë në botë. I njohur tashmë me...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
13-11-2012, 22:50:02

Bulqizë, varrim misterioz pas mesnate, zhvarrosen eshtra njeriu

Bulqizë, varrim misterioz pas mesnate, zhvarrosen eshtra njeriuNjë varrim pas mesnate në varrezën e qytezës së Bulqizës ka zgjuar dyshime të forta tek prokuroria dhe policia e kësaj zone. Zhvarrosja zbulon eshtra te vjetra njeriu, ra në sy kafka e ndarë në dy pjesër.  Policia: E...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

12:51
06-11-2012, 08:50:03

Dollari kapërcen mbi 109 lekë, dobësohet lehtë euro

Dollari kapërcen mbi 109 lekë, dobësohet lehtë euroNë tregun e këmbimit valutor vendas, leku ka fituar pikë kundrejt euros dhe është dobësuar ndaj dollarit këtë fillimjave

ßåßy ღ
13-10-2012, 09:53:54

15 shpikjet më interesante në botë

1. “Zbulimi i Amerikës ” – Kristofor Kolombi në vitin 1492 duke udhëtuar me anije rreth botës, bëri një nga zbulimet më të rëndësishme të të gjitha kohërave; zbuloi kontinentin e ri, emrin Amerik e morën nga Ameriko Vespuçi. Ky fakt hyn në një nga zbulimet më të mëdha, për arsye se hapi rrugë pë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
defektologu
20-09-2012, 08:38:32

TE FOLURIT, PENGESAT-SHERIMI

Shume,shume i nderuar Gerti,Te falenderoj ne rend te pare per leximin qe e ke bere te kesaj teme dhe po ashtu per sugjerimin qe e ke dhene per autizmin. Une autizmin e kam permendur si shkak i voneses ne te folur dhe fare nuk jam thelluar qe te flase edhe per te, nga se nuk ka te bej fare me tem...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: whitesnake, Lirim1, shejtania

Ju lutem raportoni kete Facebook acc

whitesnake
16-09-2012, 22:03:55
done
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Trendafili i kuq

Hapen Lojërat Olimpike 2012

ßåßy ღ
13-08-2012, 11:52:20
...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Gerti1
26-07-2012, 21:27:41

Copy Paste

Disa nga ju bojne shume lajme copy/paste ketu, por vura re qe kishit harru me bo ket lajmi copy/paste http://www.cnn.com/2012/07/...