Tema Interesante - 11

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Tema interesante per gjera nga me te ndryshmet

Pergjigje nga: dreamm, olti

Ceremonia e … shkurorëzimit

dreamm
28-06-2011, 16:16:18
 
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-06-2011, 15:12:25

Ja shtatë linjat më të sigurta ajrore

Në vitin 2010 numri i personave që kanë vdekur si pasojë e aksidenteve ajrore është rritur krahasuar me vitin 2009. Por në 30 vitet e fundit, 7 nga 60 kompanitë më të rëndësishme ajrore kanë pësuar vetëm një aksident.Ja cilat janë 7 linjat me të sigurtaJacdec, agjencia gjermane që monitoron aksi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-06-2011, 01:24:12

Universiteti i Durrësit me kampus të ri universitar

Universiteti i Durrësit me kampus të ri universitarNga Artur AjaziBrenda 2012-s pritet përfundimi i projektit Rektori Mema: Do të pesëfishohet numri i studentëveDeri në fund të vitit 2012, Durrësi do të ketë përfundimisht korpusin e tij të ri universitar, me të gjitha kushtet dhe parametrat bash...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-06-2011, 01:23:21

Trefishohet çmimi i tokës në Ishëm dhe Katund të Ri

Komunat e Durrësit kanë pothuajse infrastrukturë të re rrugore, gjë e cila ka rritur shanset e zhvillimit të biznesit vendas. Ndërtimi i një infrastrukture moderne rrugore, duket se ka rritur ndjeshëm çmimin e tokës bujqësore në zonat bregdetare të Durrësit, duke afruar mjaft investitorë jo vetë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
28-06-2011, 00:30:48

Qeveria e re e Maqedonisë

Presidenti i Maqedonisë, Gjorgje Ivanov, gjatë kësaj jave do t'ia dorëzojë mandatin për formimin e qeverisë fituesit të zgjedhjeve të 5 qershorit, kryetarit të VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski. Paralelisht me procedurat ligjore për formimin e qeverisë së re, po zhvillohen edhe negociatat mes VMRO...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
27-06-2011, 17:40:22

Parazitët dhe sëmundjet lulëzojnë në jastëkë!

Ky nuk është një mendim që do t’ju bëjë të flini mirë sonte: një e treta e peshës së jastëkut mund të përmbajë mikroorganizma të ndryshëm, lëkurë të vdekur, mole dhe jashtëqitjet e tyre.Jastëkët dhe ajri i “zënë” në dhomën e gjumit janë ideale për përhapjen e baktereve të padëshirueshme MRSA, gr...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-06-2011, 22:09:36

Elbasan, alpinistët eksplorues të vlerave kulturore e historike

“Zbulimi i objekteve natyrore dhe njohja e shumë vendqëndrimeve ilire nuk është një punë zyrash, por një prekje me dorë dhe shkelje me këmbë e çdo pëllëmbe toke ku edhe janë këto vendqëndrime toponimike, si kalatë, shpellat dhe vende të lashtësisë". Kështu thotë alpinisti, Artur Guni, i cili me ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-06-2011, 19:42:17

Sharrë, në mbretërinë e mbeturinave

Cdo natë në Sharrë ndodh e njëjta gjë. Njerëz që luftojnë për të mbijetuar, të mitur, gra të moshuar, disa prej tyre kanë tentuar të gjejnë një punë, por pa rezultat dhe janë kthyer këtu, rrëmojnë e seleksonojnë plehra.Njerëzit me kokore me llampa, jemi mësuar t’i shikojmë në miniera. Por edhe S...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-06-2011, 00:24:40

Kukës, turizmi liqenor ende pa një plan konkret

Turizmi liqenor ne zonen e Kukesit, ende nuk ka nje zhvillim te dukshem, pavaresisht resurseve te rralla dhe bukurive natyrore qe mbart kjo zone. Autoritetet vendore shprehen se jane duke u bere perpjekjet per terheqjen e vemendjes se pushuesve, nepermjet permiresimit te sherbimit dhe ofrimit te...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
26-06-2011, 00:16:50

Syri i detit, roboti i parë shqiptar

Porti i Durrësit ka hapur dyert e tij për të gjithë qytetarët dhe kureshtarët që dëshirojnë të vizitojnë hapësirat e brendshme të tij, anijet ushtarake, kapitenerinë dhe sallën operative të sigurisë.Në pjesë të ndryshme të territorit portual janë organizuar aktivitete të veccanta, si dhe një pro...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-06-2011, 11:48:15

“Botox” për të mos humbur vendin e punës

Të ndryshosh fytyrën për të mos humbur vendin e punës. Kriza e madhe ekonomike e viteve të fundit ka rritur përdorimin e kirurgjisë plastike. Ndër më populloret janë ndërhyrjet e thjeshta kosmetike, si injeksionet botox, mbushje, minilifting apo korigjime të vogla plastike.Tendenca e re vjen nga...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: +ERELA+, olti

34-vjecarja zgjohet adoleshente

+ERELA+
23-06-2011, 10:44:39
uau
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-06-2011, 02:31:03

Vlorë, “masakër” në bregdet

Prej më shumë se gjashtë muaj e gjithë vija bregdetare nga Vlora deri në Orikum po pushtohet nga ndërtimet pa leje si dhe hedhja e mbetjeve inerte në det për ngritjen e minimoleve.Me dhjetra janë ndërtimet të cilat kanë pushtuar gjithë hapësirën publike të kësaj zone, po ashtu nuk kanë rreshtur ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-06-2011, 02:30:24

Sarandë, memorial për camët

Shoqata 'Cameria' ka celur konkursin per ndertimin e Varrezave te Shqiptareve te Camerise ne Qafë–Bot,ku humben jeten 2700 gra, burra e femije gjate marshimit tragjik pas debimit nga trojet e tyre.Varrezat do të ndërtohen në fshatin Kllogjer të rrethit Sarandë, aty ku prehen më shumë se dy mijë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
17-06-2011, 14:41:09

Gratë humbasin 1.5 orë gjumë në natë nga gërhitjet e burrave

Gërhitja është një problem i vërtetë në një marrëdhënie- këtë e dinë shumë mirë gratë. Një studim i “British Lung Foundation” ka gjetur se 39 përqind e të rriturve humbasin 1.5 orë gjumë në natë për shkak se partneri gërhet. Bëhet fjalë për 574 orë ose rreth 23 ditë në vit.
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-06-2011, 13:56:18

Rrethi i turpit në Mitrovicë

NEXHMEDIN SPAHIUTre vjet më parë, udhëkryqi kryesor në qytetin e Mitrovicës u shndërrua në rreth-rrotullim me një investim prej 29 mijë eurosh. Ky rreth-rrotullim nuk ishte ku me dit çfarë vepre e bukur, por ishte funksional. Me pretekstin që ky rreth-rrotullim nuk është funksional sivjet, edhe ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
15-06-2011, 09:06:28

Gjeniu i verbër

Gjeniu i verbër “Unë punoj DJ, punoj në një projekt kompjuterash që instruktoj të verbrit, luaj edhe futboll”. Kështu shprehet Taulanti, djali 27-vjeçar që ka humbur plotësisht shikimin që në moshën 5-vjeçare. Por, siç e pohon dhe ai vetë, çdo ditë ka një jetë normale. Çdo ditë zgjohet me dëshirën për
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: Trendafili i kuq, dreamm, BeRni

Rozana Radi foto lakuriq...........

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
13-06-2011, 17:58:08

Njeriu më i shkurtër në botë, 59.9 cm i gjatë

Junri Balauing, një 18 vjeçar nga Filipinet Jugore, është shpallur nga rekordet botërore Gines njeriu më i shkurtër në botë. 59.9 cm i gjatë, Balauin i ka rrëmbyer titullin mbajtësit të mëparëshëm të rekordit, Tapa Magarit nga Nepali, i cili është i gjatë 67.08 cm. Një skuadër e rekordeve Gines ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: shejtania, darknet02, dreamm

Shet motorrin bashkë me… gruan

M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
07-06-2011, 00:04:25

Joga - Dashamirësit shqiptarë të yoga-s krijojnë grupimin e tyre

Meditimi i vërtetë është një gjendje e paqes së thellë e cila ndodh kur mendja është e qetë dhe e heshtur, por tërësisht vigjilente. Format për të realizuar një gjendje të tillë janë të shumta.Një prej tyre është Joga e cila praktikohet nga miliona njerëz nëpër botë si një mjet praktik për të ar...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
31-05-2011, 01:24:51

Aparati fotografik më i shtrenjtë në botë

Një aparat fotografik i vitit 1923 i markës Leica, u shit në një ankand të shtunën e kaluar në galerinë Westlicht në Vjenë (Austri) për 1.23 milionë euro.Në këtë mënyrë ky aparat është tashmë më i shtrenjti në histori.Cmimi fillestar i ankandit ishte 200 mijë euro dhe pas 20 minutash një koleksi...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
30-05-2011, 10:50:40

Filipine, i vetmi vend ku ndalohet divorci

Me vendimin e Maltës për të lejuar divorcin, Filipine mbetet i vetmi vend në botë (përvec Vatikanit) që nuk lejon ende divorcin. Rreth 100 milion banorëve të këtij vendu u mohohet e drejta e divorcin dhe ligjet në këtë vend parashikojnë anulim të martesës ose ndarjen ligjore.Përjashtim nga ligji...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
29-05-2011, 15:38:51

Një portret me 36 shkronja për kryepolicin e vendit

Hysni Burgaj, personaliteti i spikatur në jetën institucionale Në një përmbledhje fleksibël të punës së tij, del në pah roli i kësaj figure. Mbi të gjitha njeriu dhe vërtetësia që ai mbart në vetvete. Shqipëria në prag të ndryshimeve të mëdha, pati fatin që në krye të Policisë ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

dreamm
27-05-2011, 20:35:57

Yjet e ekranit, ja kush paguhet më shumë

Në vend të parë qëndron diva Winfrey me shifrën 265 milionë dollarëKushdo që thotë se fjalët nuk kushtojnë, s'e njeh mirë Oprah Winfrey. Ose Jay Leno-n. Apo David Letterman. E këta të tre s'janë të vetmit që paguhen miliona dollarë në vit vetëm për të folur. Vetëm për një vit dh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

+ERELA+
20-05-2011, 10:21:26

E dëshironi Titanikun në pijen tuaj?

SHBAE dëshironi Titanikun në pijen tuaj?Një kallëp akulli, që e shndërron akullin në formë të anijes së famshme të fundosur, Titanik, së fundi është bërë hit për adhuruesit e pijeve alkoolike. Ky akull thuhet të jetë “adekuat” për pijet Gin dhe Tonik dhe është emëruar “Gin&Titonic” – ndërsa kall...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

+ERELA+
20-05-2011, 10:07:18

Kufomë në shtëpi? Jo, mbajnë erë këmbët

Kufomë në shtëpi? Jo, mbajnë erë këmbët Kaiserslautern, Gjermani Erë e keqe, dritare të mbyllura prej ditësh, posta plot me letra dhe asnjë shenjë jete. Banorët e një pallati në Kaiserslauten, që kishin frikë se mos fqinji tyre kishte ndërruar jetë, vendosën të lajmëronin policinë. Por, agjentët...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

+ERELA+
20-05-2011, 10:06:32

Sheh në ëndërr një numër, i përgjigjet shpirti binjak

Sheh në ëndërr një numër, i përgjigjet shpirti binjak Harefield, Britani e Madhe Pesë vjet më parë, David Brown, një anglez që sot është 24 vjeç, pa në ëndërr një numër telefoni. E mori dhe nga ana tjetër iu përgjigj Michelle Kitson, një studente, e cila atëherë ishte 17 vjeçe dhe jetonte me pri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

+ERELA+
20-05-2011, 10:05:10

Gabon autobus,kthehet në shtëpi pas pesë vjetësh

Gabon autobus,kthehet në shtëpi pas pesë vjetësh Narathinwat, Tajlandë Jaeyaena Beurraheng, një grua 76-vjeçare, flet vetëm gjuhën e saj. Në vitin 1982, kur po kthehej nga Malajzia, kishte hipur në një autobus, e bindur se do ta çonte në Narathinwat, provinca e origjinës së saj në jug të Tajland...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

+ERELA+
20-05-2011, 10:04:20

Kandidatja premton 40 mijë raporte orale

Kandidatja premton 40 mijë raporte orale Belgjikë Një kandidate për në Senat ka premtuar që në rast se do të zgjidhej, do të kryente rreth 40 mijë raporte orale me zgjedhësit. Për Tania Derveaux, e partisë "NEE" (Lëvizja e Protestave të Drejta) ky ishte një provokim për rivalët e saj që kishin p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
19-05-2011, 19:48:36

Një lindje vërtet e çuditshme!!

Një rast shumë i veçantë është regjistruar në Milano të Italisë, ku një grua ka lindur binjakët e saj me 1 muaj distancë. Djali i parë “kërkonte” të dilte që në javën e 24-t, ndërsa vëllai i tij lindi 4 javë më vonë. “Kemi qenë me fat që si fëmijët ashtu edhe gruaja janë mirë tashmë. Në të tilla...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ßåßy ღ
18-05-2011, 08:28:53

Çifti izraelit ia vë emrin vajzës Like

 :DRrjeti i njohur popullor Facebook është bërë pjesë përbërëse e jetës së përditshme të çdo njeriu. Shumë kërkojnë ndihmë përmes këtij rrjeti nga miqtë gjatë zgjedhjes së emrit, por një ç...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Pergjigje nga: regrets, dreamm, niku03

Akullore me qumësht gjiri!

regrets
17-05-2011, 11:53:02
Ku shitet kjo?
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
17-05-2011, 00:20:02

Disa këshilla se si ta shmangni stresin në punë

Fillimi i javës mund tiu gjejë të lodhur e të stresuar. Ideja që do të riktheheni mes rrëmujës së zyrës, zhurmave dhe urdhrave, ju bën që të mbuloheni dhe të mos dëshironi asgjë më shumë se ngrohtësinë e shtratit tuaj. E rëndësishme është që të shmangni stresin dhe të ndiqni disa këshilla të eks...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
16-05-2011, 15:38:07

Komuna Poshnjë, LSI kundër vendimit të KZAZ-së

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mori në shqyrtim dje një kërkesë të Lëvizjes Socialiste për Integrim, e cila kundërshtonte vendimin e KZAZ-së 74, e cila ka shpallur fitues kandidatin e “Aleancës për të ardhmen” në këtë komunë. Sipas avokates së LSI-së, Flutura Kona, në mënyrë antiligjore janë kon...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe