Burrat dhe Grate ne Shqiperi me telefon ne dore gjithe diten - Tema Interesante

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Burrat dhe Grate ne Shqiperi me telefon ne dore gjithe diten

Burrat dhe Grate ne Shqiperi me telefon ne dore gjithe diten

· 8 · 560

 • Postime: 28584
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 28-06-2019, 21:39:37
 

Sipas të dhënave të fundit të publikuara nga Instituti i Statistikave, për vitin 2018, në mesin e 15-59 vjeccarëve, 75,2 % e burrave dominojnë me përdorimin e internetit, krahasuar me 65.1 % të grave. Sa i përket përdorimit të telefonit celular, sërish burrat kryesojnë. Përllogaritet 94.1 % e burrave, krahasuar me 89.2 % të grave, pjesë e individëve që përdorin telefon celular.

Ndërsa sipas përllogaritjes së përdorimit të celularit sipas kryefamiljarit, shifrat tregojnë për 88 % të burrave, ndërsa vetëm 80 % e grave kryefamiljare e përdorin atë.

Sa i përket aksesit në internet sipas kryefamiljarit, shifrat janë të barabarta, 12 % për secilin.
Gjatë viteve të fundit vihen re zhvillime dinamike në lidhje me internetin në vendin tonë, duke u bazuar në anketa të shumta të kryera në vite. Duke bërë një diferencim mes një ankete nga IDRA Research & Consulting në vitin 2016 dhe asaj të vitit 2018, vihet re se 63% e shqiptarëve deklarojnë se përdorin internetin, ndërsa dy vjet më parë deklaroheshin si përdorues vetëm 49% e tyre. Rritje të theksuar me 10 pikë përqindje në përdorimin e internetit vihet re në zonat rurale.

Akoma më i shpejtë duket penetrimi i smartphonave në familjet shqiptare. Në vitin 2016 vetëm 40% e tyre deklaronin se kishin një smartphone, ndërsa dy vjet më vonë janë 64% e të anketuarëve që zotërojnë një të tillë.

Sa i përket se për ccfarë e përdorin internetin shqiptarët, Facebook ka pjesën e luanit në tregun dhe hapësirën e rrjeteve sociale në Shqipëri. Statistikat e një raporti të vitit të shkuar nga Alexa, flasin për një numër përdoruesish që është disa herë më i madh se sa numri i përdoruesve të rrjetit të dytë më popullor në vend Twitter./ Monitor

 • Postime: 8
 • Karma: +0/-0

#1 ne: 29-06-2019, 10:08:34
Keshtu eshte kur ska pune, do rrijne ne tel 😂😜

 • Postime: 229
 • Karma: +0/-0

#2 ne: 29-06-2019, 12:10:05
Rroft  Marku i fb.  :D

Na qiti n'diell.  :D

 • Postime: 4264
 • Karma: +73/-57

#3 ne: 29-06-2019, 15:53:07
Shyqyr thuani qe ka ardhe civilizimi :D

 • Postime: 7083
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 01-07-2019, 02:19:34
I terboj vallaj i terboj😁
Madje po e fut dynjane ne sherr...
Pse sme ka bo ftese
Pse nuk ma ka pëlqyer foton.😂
Madje disa bejme sherr me fisin, pse se keni pelqyer foton e grus time 😂😂

 • Postime: 4264
 • Karma: +73/-57

#5 ne: 01-07-2019, 13:52:31
Kush o ky qe t'ka bo like :D
Nga e njeh kete :D
Ai/ajo nuk po me shikon ne Story asnjehre, as une nuk po ja shikoj :D :D

 • Postime: 1753
 • Karma: +10/-4
 • Gjinia: Femer

#6 ne: 02-07-2019, 06:37:45
Epoka e socializimit dhe thashethëmeve moderne  :D

 • Postime: 18089
 • Karma: +727/-523
 • Gjinia: Femer

#7 ne: 07-10-2019, 23:09:00
Smartphones .....stupid people 😁

Temat e fundit