E premte, data 13 - Tema Interesante

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

E premte, data 13

E premte, data 13

· 5 · 629

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 13-01-2012, 15:54:12
 

Të gjithë ata që po u shkojnë gjërat ters ditën e sotme, duhet të qetësohen dhe të presin të ndërrohet data në kalendar… është e premte 13.

I konsideruar si kombinimi më i keq për të gjithë supersticiozët, kjo ditë vlerësohet si dita që të sjell më shumë fat të keq.

Sikur të mos mjaftojë vetëm kaq, e premtja 13 do të përsëritet edhe dy herë të tjera gjatë vitit, një fenomen që ndodh tre herë gjatë vitit shumë rrallë.

Megjithatë, lajmi i mirë për të gjithë është që pas 2012-s, fenomeni nuk do të ndodhë më deri në 2026.

E premtja e mallkuar është një bestytëni kristiane, e cila vjen nga fakti që dita kur Krishti u kryqëzua ishte e premte, ndërsa ai që tradhëtoi ishte Juda, i 13-ti midis dishepujve të tij.

Sipas vlerësimeve, më shumë se 60 milion persona në të gjithë botën ndikohen shumë nga kjo ditë dhe preferojnë të qëndrojnë në shtëpi.

Frika nga e premjta e mallkuar është një fobi, e cila nga greqishtja quhet paraskevidekatriaph obia. Data 13 dhe e premtja konsiderohen secila si ters, por kur bashkohen, kombinimi është “katastrofik”. Nëpër disa linja aeronautike, prej kohësh radha 13 nuk figuron më. /top channel
« Editimi i fundit: 13-11-2020, 10:21:12 nga M A X »

 • Postime: 12100
 • Karma: +185/-20
 • Gjinia: Femer

#1 ne: 13-01-2012, 15:55:41
Upssss...fillova dicka sot, a thua do me ece ters gjithe vitin? hmmmmm: :-[ :D

 • Postime: 12285
 • Karma: +336/-221
 • Gjinia: Femer

#2 ne: 13-01-2012, 18:22:51
sa gazetare idiot,bestytni kristiane thote

 • Postime: 18095
 • Karma: +727/-523
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 13-01-2012, 19:24:56
Qe kur ka nis 2012..sot me ka ec me mire e ma.. :D

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 13-11-2020, 10:25:09
Edhe sot eshte nje e premte date 13. Pavarsisht gjithe bysytnive sipas statistikave e premtja ne fakt eshte nje nga ditet me te mira, kur dhe ndodhin me pak te keqia se ditet e tjera te javes.
 

Temat e fundit