Gjerat e bera nga njeriu tashme perbejne shumicen mbi Toke - Tema Interesante

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Gjerat e bera nga njeriu tashme perbejne shumicen mbi Toke

Gjerat e bera nga njeriu tashme perbejne shumicen mbi Toke

· 1 · 562

  • Postime: 28589
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 15-12-2020, 10:29:42
 

Dominanca e njeriut mbi Toke arriti nje pike te papare deri me tani. Shtepite, rruget, objektet e tjera te ndertuara dhe infrakstruktura e bere nga dora e njeriut, malli dhe gjerat qe perdorim cdo dite, eshte llogaritur te peshoje tashme 1.1 trilion tonelata, qe eshte me shume se e gjithe pesha e marre sebashku e bimesise, kafsheve, baktereve, kerpurdhrave e cdo gjeje tjeter jo njerezore ne planetin tone.

Masa e gjerave te bera nga dora e njeriut eshte shtuar dhe pershpejtuar shume keto 120 vitet e fundit. Nga vetem 3% qe ishte ne vitin 1900, ne mbi 50% qe ka arritur sot. Masa e gjerave qe prodhohen nga njeriu cdo jave eshte e barabarte me peshen e trupit te te gjithe 7.7 miliarde njerezve te marre sebashku.

Temat e fundit