Post reply

×

Post reply

Emri:
Email:

Verifikimi:
Flamuri yne ka ngjyre?:

Permbledhje

Postuar nga: M A X
« ne: 15-12-2020, 10:29:42 »

 

Dominanca e njeriut mbi Toke arriti nje pike te papare deri me tani. Shtepite, rruget, objektet e tjera te ndertuara dhe infrakstruktura e bere nga dora e njeriut, malli dhe gjerat qe perdorim cdo dite, eshte llogaritur te peshoje tashme 1.1 trilion tonelata, qe eshte me shume se e gjithe pesha e marre sebashku e bimesise, kafsheve, baktereve, kerpurdhrave e cdo gjeje tjeter jo njerezore ne planetin tone.

Masa e gjerave te bera nga dora e njeriut eshte shtuar dhe pershpejtuar shume keto 120 vitet e fundit. Nga vetem 3% qe ishte ne vitin 1900, ne mbi 50% qe ka arritur sot. Masa e gjerave qe prodhohen nga njeriu cdo jave eshte e barabarte me peshen e trupit te te gjithe 7.7 miliarde njerezve te marre sebashku.