Si mos te na mjegullohen syzat kur mbajme maske? - Tema Interesante

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Si mos te na mjegullohen syzat kur mbajme maske?

Si mos te na mjegullohen syzat kur mbajme maske?

· 1 · 563

  • Postime: 28587
  • Karma: +48/-5
  • Gjinia: Mashkull

ne: 08-02-2021, 10:15:20
Me ardhjen e pandemise se Covid-19 dhe me berjen e maskes pjese te perditshmerise, ato miliona njerez qe jane dhe mbajtes syzash perballen me nje problem qe ne dukje eshte i vogel, por qe ne te vertete eshte po ashtu dhe shume bezdises. Pse ndodh ky fenomen? Pergjigja eshte e thjeshte: shkak eshte kondesimi i ajrit te lagesht. Gjate frymemarrjes molekulat e ujit qe kemi ne fryme ne varesi te maskes qe mbajme dalin jashte ne pjesen e perparme, por shumica del aty ku ka hapesira te lira dhe keto zakonisht ndodhen ne pjesen e siperme te maskes Duke qene se xhamat e syzave jane gjithmone me te ftohte, ajri i lagesht e i ngrohte i frymemarrjes, kondesohet menjhere ne kontakt me syzat. Keshtu na mjegullohen syzat.

Si mund te zgjidhet ky problem i bezdishem? Ka shume menyra, por dy prej tyre jane me te thjeshtat dhe me praktike. Se pari kjo gje mund te zgjidhet duke e shtrenguar masken me skeletin e syzave, ne menyre qe mos te kete hapesire te lire mes tyre. Menyra e dyte eshte po ashtu e thjeshte: sot duhet te lajme shpesh duart me sapun dhe kur lajme duart mund te lajme edhe syzat me sapun. Sapuni krijon nje cipe te padukshme mbi xham, e cila nuk lejon pastaj kondesemin e ujit mbi to. Kaq ishte. Problem i zgjidhur :)

Temat e fundit