AIDS Sherim te plotë , Fakte për ata qe dyshojne, Sfide për Ata qe nuk binden. - Tema Interesante

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

AIDS Sherim te plotë , Fakte për ata qe dyshojne, Sfide për Ata qe nuk binden.

Vizitor · 17 · 1847

AIDS Sherim te plotë , Fakte për ata qe dyshojne, Sfide për Ata qe nuk binden.

Vizitor · 17 · 1847

ne: 13-11-2008, 09:41:15
Aids sumendje qe kurohet thjesht me bimet mjeksore qe posedoj. këtu po postoj disa analiza qe tregojnë sherim te plotë te një pacjenti qe me pare ishte me Hiv ndërsa tani është krejtesiht i Sheruar , Vuante nga Hiv  prej vitit 1993.

 • Postime: 243
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 14-11-2008, 01:58:51
kam degjuar qe edhe tek http://www.mjekualternativ.com behet dicka e tille

#2 ne: 14-11-2008, 19:27:17
o shoku shikoje mire se nuk ehste njesoj ajo qe eshte tek mjeku alternativ se ishte permiresim per mbijetim dhe per diva vite,dhe jo sherim te plote, diference e madhe mes qiellit dhe tokes.

 • Postime: 153
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#3 ne: 14-11-2008, 22:42:00
Nuk ka deshmi-provë qe HIV e shkakton AIDS-in.

Pacienti i cili është diagnostifikuar me emrin-shprehjen e njohur AIDS është i semur prej shumë semundjeve (pervoja qe kam pas me pacient te cilët ishin te diagnostifikuar me AIDS), qe nenkupton zakonisht kancerin ne gjak apo leokemine...

Është fakt i pamohueshem qe Propolisi i Bleteve mjekon me sukses shumë semundje.

 • Postime: 3079
 • Karma: +22/-4
 • Gjinia: Femer

#4 ne: 14-11-2008, 22:54:35
Me falni qe nderhy por kisha nje pyetje:

A eshte pacienti dakort te publikohen te dhenat e tij ne nje forum publik siq keni bere ne kete teme?

Nese jo athere e shoh si joetike dhe shkelje te privatesise se pacientit! Nese jeni mjek duhet ti dini te drejtat e pacientit dhe obligimin tuaj ta respektoni privatesine e tij.

 • Postime: 3782
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 15-11-2008, 10:26:28
Fotot e dokumentave sapo i fshiva.

Aida ka shumë te drejtë. Është e papranueshme qe t'i tregohen botës te dhenat shendetesore, private, te një personi pa miratimin e tij!

Fotot do te lejohen nese aty fshihen/maskohen te gjitha te dhenat identifikuese te personit, sic jane emri dhe mbiemri!

#6 ne: 16-11-2008, 20:14:07

Pershendetje !
Me vjen keq qe jane fshire fotot , arsyeja me te cilen u fshine eshte fare banale , se pari nuk keni ndonje ankese nga personi * pacjenti * se dyti nuk eshte turp te jesh i semure me HIV
Pastaj une kam lejen e plote nga pacjenti i kuruar per ndryshe do te kisha ncjere dhe te tjere po per shkakun se nuk kane dashtur pacjentet nuk i kam poblikuar , apo te nxjerr analizat e nje femie 10 vjec dicka qe nuk eshte fare turp dhe teper e qarte se si e ka perfituar virusin e Hivit ky femi.
Ndersa per mjekun popullor do te thaja se nuk ja vlen barra qerane te vertetoj per ju se Hivi nuk perben AIDS  , shpersoj ta mesosh mire kete teme dhe te studjosh me shum per virurin e HIVIt jeni teper larg, ndersa per sa i perket ilacit qe permendet se kuroni semundjet e AIDS  ju sfidoj fare thjesht me semundjen e LUPOSIT nese e njihni , paguaj sa te doni krahas sherimit te nje pacjenti me lupos , urdheroni nese me te vertete keni ilac per semundjet qe thate,
pastaj dhe sikur te ishte ashtu sic thate ju , i cili per mua eshte gabim i trashe, se virusi HIV nuk perben  semundje AIDS atehere ju keni daluar jasht teme un po flas qe kuroj HIVIN keshtu qe ose kurojeni dhe ju ase heshtja eshte vepra e te mencurit.
Shpresoj qe fshiresi i fotove ta kuptoj gabimin dhe mos ta kthej forumin ne diktature mendimesh.

*** shum keq per ate njeri qe eshte armik i asaj gjeje qe nuk e din ***

 • Postime: 3782
 • Karma: +16/-2
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 16-11-2008, 20:46:40
Përshëndetje !
Me vjen keq qe janë fshirë fotot , arsyeja me te cilën u fshine është fare banale , së pari nuk keni ndonjë ankesë nga personi * pacjenti * së dyti nuk është turp të jesh i sëmurë me HIV
Pastaj unë kam lejen e plotë nga pacjenti i kuruar për ndryshe do të kisha ncjere dhe te tjerë po për shkakun se nuk kanë dashtur pacjentet nuk i kam poblikuar , apo te nxjerr analizat e një femie 10 vjeç diçka qe nuk është fare turp dhe tepër e qartë se si e ka përfituar virusin e Hivit ky femi.
[...]
Shpresoj qe fshiresi i fotove ta kuptoj gabimin dhe mos ta kthej forumin ne diktaturë mendimesh.

*** shum keq për atë njeri qe është armik i asaj gjeje qe nuk e din ***

Arsye fare banale?! Muhammed, arsyen e pranove vete si te mireqene kur pohove se nuk i ke publikuar te dhenat e pacienteve te tjerë ngaqë nuk kanë dashur ata.

Sa për femijen 10 vjeç, ke leje me shkrim dhe te firmosur nga prindërit e femijes?

Nuk e di çfarë opinioni ke për demokracine ne Shtetet e Bashkuara (ku jetoj unë), por ne këtë vend denohesh -- deri me heqje pergjithmone te licenses se ushtrimit te profesionit, madje me raste edhe me burg -- nëse publikon te dhëna private shendetesore te pacienteve pa leje te plotë me shkrim, leje te cilën nuk e kishe përmendur ne postimin e hapjes se temës; madje edhe ne këto raste zbatohen kufizime.

M'i nis fotot te retushuara (pa te dhëna identifikuese te personit/personave) dhe do t'i shtoj unë.

Ditën e mirë!

#8 ne: 16-11-2008, 21:21:33
Pershendetje !
nuk po e zgjas debatin ne lidhje me mendimin tim rreth demokracise ne Shba se dalim nga tema, po e pash dhe shoh te pa arsyeshme ate forme manipolimi te shkrimit tim pa me njoftuar , ndersa ne lidhje me lejen e shkruar perseri me duket qesharake , se eshte fare e thjeshte per ta publikuar dhe me shkrim se mos me pas do na duhet dhe ndonje certifikate apo libreze votimesh e kopjuat dhe e noterizuar, megjithate nuk po zgjatem po pata kohe do ti publikoj here tjeter me informacione personale te fshira,
nese une ne ate shkrim bera nje shkelje ligjore* SHBA-iste * ketu u bekan krime sipas asaj peshoreje.
nuk po hyje ti numeroj shkeljet ligjore ne kete forom se zgjasin sipas demokracese ne SHBA gjithmone.

Naten e mire !

 • Postime: 3079
 • Karma: +22/-4
 • Gjinia: Femer

#9 ne: 16-11-2008, 22:32:23
Me keqardhje i lexoj shkrimet e fundit qe janë jashtë teme, ju lus mos bëni replika personale qe skane te bëjnë me temën. Tema do të pastrohet nga disa shkrime.

Muhammed, edhe nëse keni leje për publikimin e dosjeve mjeksore, përsëri e shoh te rrugës ta rrespektoni privatesine duke fshirë emrin dhe mbiemrin e pacientit! Dosjet mund pa problem te tjerë ti marrin nga këtu dhe te i keqperdorin!

Jeni i lirë ti publikoni përsëri pasi ta fshini emrin dhe mbiemrin e personit.
Cdokush qe ushtron profesionin e mjekut, infermieres, terapeutit etj është i vetedishem dhe e trajton privatesine e pacientit me rrespekt dhe shumë senzibilitet, dhe kjo duhet te jetë primare!
Nuk e diskutojmë këtu ligjin dhe shkeljet ligjore, po qëllimi jonë është te rrespektohet mireqenia e pacientit!
 

Përshëndetje!

 • Postime: 153
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 16-11-2008, 23:39:43
 
Ndërsa për mjekun popullor do të thaja se nuk ja vlen barra qerane te vertetoj për ju se Hivi nuk perben AIDS  , shpersoj ta mesosh mirë këtë teme dhe te studjosh me shum për virurin e HIVIt jeni tepër larg, ndërsa për sa i përket ilacit qe përmendet se kuroni sëmundjet e AIDS  ju sfidoj fare thjesht me semundjen e LUPOSIT nëse e njihni, paguaj sa te doni krahas sherimit te një pacjenti me lupos, urdheroni nëse me te vërtetë keni ilac për sëmundjet qe thate,
pastaj dhe sikur te ishte ashtu siç thate ju, i cili për mua është gabim i trashe, se virusi HIV nuk perben  semundje AIDS atëherë ju keni daluar jasht teme un po flas qe kuroj HIVIN kështu qe ose kurojeni dhe ju ase heshtja është vepra e te mencurit. 
___________________ ___________________ ___________________ _____________

Unë kam mjekuar pacient me AIDS  (www.Mjekimi.com) qe do të thot se kam pervoje personale për këtë, kurse ju si duket nuk e kuptoni qe nëse dikush ka HIV ne trup, nuk do të thot qe ai është i sëmurë me semundjet qe po i thirrin AIDS, për këtë nuk do e zgjas me 

Është vërtetuar shkenctarisht se Preshti (vetëm lulet) e shkatrron HIV-ne qe ne kontakt, me kusht qe HIV nuk ka arrit te hyn ne proteine...
Shkresa juaj qe me drejtohet mua NUK DO KOMENT
Lupusi eshte semundje qe sherohet per me pak se 30 dite - ne teresi ne desht Zoti i Madheruar.
Gjithashtu Propolisi i Bleteve sheron shume semunje e kjo eshte 100% e vertet.Sa i përket HIV-se dhe AIDS-it, lexo ma poshtëë faktet nëse kupton:

 Dr. Kary Mullis, biokimist, fitues i çmimit nobel për kimi në vitin 1993
thotë:
Nëse ka prova se “HIV” e shkakton sëmundjen e sidës, atëherë ai duhet të jetë një dokument shkencor, I cili në mënyrë individuale apo
kolektive demosntrojnë faktin, së paku me një gjasë a propabilitet të
madh. Asi lloji dokumentesh nuk ka.” ((Sunday Times (London) 28 nov.
1993)

Dr. Heinz Ludwig Sänger, profesor i merituar i biologjisë molekulare dhe virologjisë, pranë Max-Planck-Institutes për biokimi, München, Fitues I çmimit “Robert Koch “1978:“Deri më sot faktikisht nuk ka asnjë dëshmi bindëse reale shkencore mbi ekzistimin e “HIV”-t. Madje asnjëherë as që është izoluar dhe pastruar një retrovirus me metodat klasike të virologjisë.” (Letër drejtuar Süddeutsche Zeitung 2000).

Dr. Serge Lang, profesor i matematikës, Universiteti Yale:“Unë nuk e trajtoj raportin kauzalitativ në mes “HIV”-it dhe cilësdo
sëmundje si çështje të kryer.
Unë kam parë dëshmi të konsideruara në të cilat janë dhënë statistika
mjaft të paqëndruashme lidhur me virusin “HIV” dhe sidën të paraqitura
si të arritura shkencore. Njerëzit më eminentë të institucioneve
shkencore i janë bashkuar mediave në mënyrë të pakujdesshme dhe të
papërgjegjshme në përhapjen e lajmeve të pavërteta lidhur me natyrën e
sidës.” (Yale Scientific, vjeshtë e vitit 1994)

Dr. Harry Rubin, profesor i biologjisë molekulare dhe qelizore,
Universiteti i Kalifornisë në Berkeley thotë:
Nuk është vërtetuar se sida është shkaktuar nga infektimi “HIV”, as
është vërtetuar se ai nuk luan asnjë rol çfarëdo qoft në sindrom.”
(Sunday Times, Londër, 3 prill 1994)

Dr. Richard Strohman, profesor i merituar i biologjisë së qelizave
pranë Universitetit të Kalifornisë. Në Berkley, thotë:
“Në kohërat e vjetra kërkohej që shkencëtarët t’i qasen mundësisë së
verifikimit të hipotezave të tyre qofshin ato të sakta apo jo të sakta.
Tash nuk ka asgjë në standarde të programit “HIV-Sidë” megjithë miliarda
dollarëve të dhëna për qto destinime”. (Penthouse prill 1994)

Dr. Harvey Bialy, biolog molekular, ish redaktor i bio-teknologjisë dhe
bioteknologjisë natyrale, thotë
“ HIV është një retrovirus I zakonshëm.
Asgjë nuk ka diq lidhur me këtë virus që mund të jetë unik. Çdo gjë që
është zbulura lidhur me HIV-in ka një analogji në retrovirusët , të
cilët nuk shkaktojnë sidën. HIV-i përmban vetëm një pjesë shumë të vogël
të informatave gjenetike. Nuk mënyrë që mund të shtjelloheshin gjërat që thuhet se do të bëheshin.” (Spin June 1992)

Dr. Roger Cunningham, imunologjist, mikrobiologjist dhe drejtor i
Qendrës së Imunologjisë, pranë institutit për sidë duket se ka
konceptuar diç, që dekurajon sfidim të dogmave, në njëren anë, ndërsa në anën tjetër insiston për t’i diskredituar.” (Sunday Times (London) 3 April 1994).

Dr. Gordon Stewart, profesor i merituar i Shëndetësisë Publike,
Universiteti i Gllasgout, thotë:

“Sida është sëmundje e sjelljeve. Ajo
është shumëfaktorëshe , që bartet nga disa simptome simultane në
sistemin e imunitetit-barërat farmaceutike dhe rekreative
Sëmundjet e bartura përmes marrëdhënieve seksuale, infektime të
shumfishte virale”.

Dr. Alfred Hassig, (1921-1999), ish profesor i imunologjisë pranë
Universitetit të Bernit dhe ish drejtor i Qendrës së Transfuzionit të
Gajkut pranë Kryqit të Kuq të Zvicrës, ka thënë: “Fjala vdekje e
shoqëruar me diagnozë medicinale të Sidës duhet anuluar”. (Londër,3
prill 1994.

Dr. Charles Thomas, ish profesor I biokimisë, pranë Universiteteve
Harward dhe John Hopkins, thotë:

“Dogma sipas së cilës HIV-I shkakton
Sidën paraqet mashtrimin më të madh dhe destruktiv kurdo herë që është
lansuar te meshkujt dhe femrat e reja të Përëndimit”.
(Sunday Times (London) 3 April 1994)

Dr. Joseph Sonnabend, fizikantë nga Nju Jorku, themelues i Fondacionit
për kërkime shkencore të Sidës (duke bërë marketing për HIV-in, duke
mbajtur konferenca për shtyp dhe duke dhënë deklarata të ndryshme, me thënie:
“Si virus vrasës që shkakton Sidën pa pasur nevojë për cilindo faktor
tjetër…” ka shtrembëruar aq shumë kahjen e kërkimeve shkencore dhe
rrjedhen e mjekimit të njerëzve të infektuar , sa që mijëra persona kanë
pasur dhembje të mundimshe dhe kanë vdekur.” (Sunday Times (Londër 17 maj 1992)

Dr. Andrew Herxheimer, profesor i merituar i farmakologjisë, UK Cochrane Centre, Oxford:

“Mendoj se zidovudine (AZT) kurrnjëherë nuk ka qenë e vlerësuar si duhet dhe se efikasitetit I saj kurrnjëherë nuk është vërtetuar, por helmueshmëria e saj është e rëndësishme. Unë mendoj se ajo ka mbytur shumë njerëz, në veçanti ata që kanë marrë në doza të mëdha. Mendoj personlisht se nuk ia vlen fare të mirret si medikament I vetëm apo i kombinuar.” (Continuum Oct. 2000)

Dr. Etienne de Harven, profesor i merituar i patologjisë, pranë
Universitetit të TorontosË

“Dominuar nga mediat, në saje të një grupi
të posaçëm që bën presion dhe me interes të disa ndërmarrjeve
farmaceutike, përpjeket për zbardhjen e të vërtetës së Sidës , kanë
humbur kontaktet me njerëzit mendim-hapur, me shkencën medicinale që nga koha kur hipotezat e pavërtetuara fituan mbështetje financiare 100%,
ndërsa të tjerat u injoruan”.
(Reappraising AIDS Nov./Dec. 1998-Rivlerësim i studimeve lidhur me
Sidën)

Dr.Bernard Forscher, ish botues i “U.S. Proceeding of the National
Academy of Sciences”:

“Hipotezat e HIV-it radhiten me “ajrin e keq”- teoria mbi malarien dhe
infektimin bakterial – teori kjo mbi sëmundjen beriberi dhe pelagër (I
shkaktuar nga pamjaftueshmëria e të ushqyerit).Kjo është një shaka që
është bërë “scam” (Sunday Times (London) 3 April 1994)

#11 ne: 17-11-2008, 00:14:26
Mjeku popullor ! Fillimisht me qe keni eksperience pergjigji asaj qe te thashe ne lidhje me LUPOSIN ,
ndersa per dallimin midis HIV-it dhe Aids-it e kam teper te qarte per cfar behet fjale dhe jeni teresisht gabim dhe artikulli me te cilin kapeni nuk eshte argument shkencor, e kam lexuar disa here dhe me pare kete artikull dhe pikerisht nga postimet e tua. me vjen keq po e keni shum gabim.

 • Postime: 153
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 17-11-2008, 14:09:54
Mjeku popullor ! Fillimisht me qe keni eksperiencë pergjigji asaj qe të thashë në lidhje me LUPOSIN ,
ndërsa për dallimin midis HIV-it dhe Aids-it e kam tepër te qartë për cfar bëhet fjale dhe jeni teresisht gabim dhe artikulli me te cilin kapeni nuk është argument shkencor, e kam lexuar disa here dhe me pare këtë artikull dhe pikërisht nga postimet e tua. më vjen keq po e keni shum gabim.
 
-----------------------------------------------------------------
Zoteri Muhammed Abdullahi, nese ju i mohoni thenjet e shkenctareve me eminent, ne lidhje me HIV-ne dhe AIDS-in, me c'rast ju nuk keni sjell asnje argument, komunikimi im me ju esht humbje kohe per apsolutisht asgje.
Une nuk do te tregoj si sherohet Lupusi sepse qenke injorues dhe si i till nuk meriton ndihme.
Kur i thua dikuj je gabim duhet ofruar argument qe te mbeshtet, perndryshi je injorues i se vertetes.


#13 ne: 17-11-2008, 21:33:19
Mjeku Popullor ! se pari nuk ju kerkoj kush ndihme se si kurohet LUPOSI , por ju thashe kurojeni jua dergoj une rastin, pa me treguar formen, besoj se u shpreha qarte.
ndersa sa per fjalet e (( shkenctareve me eminent)) me vjen keq po shikoji pak data se jemi ne vitin 2008 po flet per dicka para 14 apo 15 vitesh ne te gjitha thenjet e tua,
shkenca ka lajme te reja per keto ceshtje, lexoji dhe studjoji, po pata mundesi do ti dergoj qe ti lexosh.
mjafton te lexosh pak nje historik te HIVIT dhe do ta kuptosh se jeni shum larg. mund te them qe (( ju ka ngelur ora )) pa dashtur me ju fyer !

 • Postime: 153
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 17-11-2008, 22:38:43
Zoteri Mohamed Abdullahi,
Nese i lexoni shkrimet qe i kam sjellur ketu ne forum dhe nese kuptoni sado pak, do shifni se i percjell gjerat shume ne shkence ne te kaluaren te tashmen dhe i dij tentimet (konkrete)  shkencore per te ardhmen sidomos ne mjeksi...
Shkrimet ne te cilat po thirrem Une ne lidhje me HIV-ne dhe AIDS-in jan shkruar vite te tera me par dhe vlera e tyre eshte e paluhatur sepse shkrimet qe e tregojn te verteten nuk e hupin vleren kurr kurse te pavertetat me ne fund do te fundosen.
Ta mohosh shkenctarin me renome boterore i cili ka punuar drjtpersedrejti me pacient te semur nga e ashtuquajtura shprehje "AIDS" pa ofruar asnje argument, nuk do koment.

Une mund t'i ndihmoj pacientit me Lupus por me kusht qe ai apo ajo te vij tek Une ketu ne Toronto, perndryshi Une mirrem kryesisht me Paraliza si pasoje e akcidentit apo koincidentit ne palcen kurrizore apo trurit.

#15 ne: 28-05-2009, 05:04:07
PèrshendetJet E MIja Pèr Ju Te  Pranishem Nese  Ka Mundesi DikusH Me  Tregua A Ka Sherim Virusi Hivi APo Sida Se  E Kom Ni Shoqe  Timen Qè Ankon nGa Ajo SemdnuJe  Ehd Me  Qe  Nuk E Ka  Bo Publike Shum M eKa Tregua Mua Edh M e Ka Then Qè Te  BoJ Kerkim E Nese  Ka Mundesi Dikush nGa Ju te M e OreJentOj Dikun Si pas  Mudnesi Ju kisha  LuTè ju Flm Nè MirkupTim Juve Te  GjiDhve Te  PranishmiT

#16 ne: 18-07-2020, 15:39:43
Aids sumendje qe kurohet thjesht me bimet mjeksore qe posedoj. këtu po postoj disa analiza qe tregojnë sherim te plotë te një pacjenti qe me pare ishte me Hiv ndërsa tani është krejtesiht i Sheruar , Vuante nga Hiv  prej vitit 1993.

Temat e fundit