×

Këndvështrime Teologjike - Biseda e Diskutime

 • Teologjia

  Notre-Dame, ikonës së Parisit që nuk është më
  M A X
  15-04-2019, 21:25:55
   

  Një zjarr i madh shpërtheu këtë të hënë në katedralen Notre-Dame në Paris. Imazhet që tregonin një tym të bardhë që vjen nga çatia e strukturës u shpërndanë në të gjitha mediat dhe rrjetet sociale. Nuk dihen ende shkaqet e zjarrit, ndërsa mendohet se ai mund të jetë shkaktuar n...

  Teologjia

  Përbërja 7-atëshe e Njeriut
  V@GαβθηD
  22-03-2013, 18:59:57
  VINI RE! Nga kendveshtrimi filizofik - s´ka te beje me argumentet e fesë Islame apo ndonje dijetar Islam. Sqarim i thenies:

  Shkenca ka arritur në përfundim se njeriu është krijuar nga 7;


  ‘’Më pyesni se si u çmenda. Ja si : Një ditë, shu...

  Teologjia

  Psikologjia fetare
  CentauR.
  09-03-2013, 15:56:03
  Ideologjia fetare, duke qenë pasqyrim i shtrembëruar iluziv, fantastik i kushteve të jetës materiale të njerëzve, përbën boshtin, rreth të cilit formohet tërësia e mendimeve, emocioneve dhe ndjenjave të besmitarëve.

  Kështu feja ka luftuar jo vetëm me anën e botëkuptimit, por me të gjitha ...

  Teologjia

  Afetarizmi ynë
  CentauR.
  25-01-2013, 12:58:32
  Nga e kaluara kombëtare kemi në trashëgim një mësim të madh; lufta kundër idesë së "zotit" jo vetëm që mund dhe duhet luftuar, por dhe është një luftë që fitohet. Kjo luftë është një përpjekje e brendshme, një emancipim, një rritje intelektuale, një vullnet për të tejkaluar dogmat moçalore që ngurtë...

  Teologjia

  Konfuci - Konfucianizmi
  erlehta
  12-10-2012, 13:40:46
  Konfuci/Lufta e një të mençuri kundër tiranisë

  Konfuci lindi në 551 p.e.s., në shtetin e Lu (sot pjesë e provincës së Shangdong), në Kinë. Ishte bir i një pjesëtari të familjes Kong, komandant i lartë i ushtrisë së Lu dhe i një vajze të re për të cilën dihet vetëm që vinte nga familja Yan...

  Teologjia

  E vetëshpallura shenjtore Eleonorë ben vetëvrasje
  M A X
  16-11-2011, 00:00:47
  Vetëvritet me armë zjarri tip pistoletë TT, e vetëshpallura shënjtorja Eleonorë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mbrëmjen e sotme rreth orës 19:15 në zonën e Selitës në kryeqytet.

  Trupi i pajetë i të ashtuqujaturës shënjtore është gjetur nga vajza e saj, në katin e parë të ndërtesës, që ndodh...

  Teologjia

  Ateizmi, tek çfarë besojnë mosbesuesit?
  M A X
  16-05-2011, 15:26:43
  Gjatë lashtësisë ateizmi ishte shkalla më e lartë e mosbindjes ndaj ligjeve fetare apo besimit në zota të caktuara dhe shërbente si fjalë përbuzëse ndaj personit apo qëndrimit përkatës që binte në kundërshtim me fenë

  Ateizmi, tek çfarë besojnë mosbesuesit?

  Termi ateizëm ...

  Teologjia

  Mbyll sytë Baba Reshat Bardhi
  M A X
  02-04-2011, 16:48:50
  Është ndarë nga jeta, në moshën 76 vjecare Haxhi Dede Reshat Bardhit, kreu i kryegjyshatës Botërore të Bektashinjve.

  Baba Reshat Bardhi prej kohësh vuante nga probleme të rënda shëndetësore dhe dy herë i ishte nënshtuar ndërhyrjeve kirugjikale.

  Kryegjyshi Botëror i Bektashinjve...

  Teologjia

  Haxhi Bektash Veliu
  M A X
  23-03-2011, 23:57:17
  Haxhi Bektash Veliu/Prijësi 800-vjeçar i bektashizmës

  Bektashizma e mori këtë emër pse, si institucion fetar, u organizua nga i shënjti Hunqar Haxhi Bektash Veliu.

  Shënjtëria e Tij është nga Persia dhe lindi në qytetin Nishabor, që ndodhet në rrethet e Horasanit, në vitin 1248 ...

  Teologjia

  FEJA ISLAME - A eshte perhapur me force?
  V@GαβθηD
  27-02-2011, 12:20:39
  FEJA ISLAME

  A eshte perhapur me force?

  Senad Makoviq

  Per Islamin dhe ceshtjet e perhapjes se tij eshte folur vetem ne kontekstin negative. Nje zhurme e padegjuar behet sot ne bote kunder Islamit, duke ia mveshur atij te gjitha te zezat qe kane ndodhur e sidomos qe...


  Teologjia

  Dede Ahmeti
  M A X
  18-11-2010, 00:08:34
  Dede Ahmeti/Shenjt në shenjtëri!

  Nga Agron SEJAMINI

  Të shkruash për një shenjt është gjëja më e lehtë në botë. Mbarësia dhe lehtësia nuk do të lodhë për të gjetur fjalinë e bukur... Mjafton të përshkruash thjesht e me vërtetësi, atë udhë hyjnore. Po, po! Hyjnore! Madje, që në b...
Udhëzim! :)

Nisur nga INDRITI · 0 · 2611

Zoti...

Nisur nga informacione · 15 · 2515

A jeni larguar nga islami?

Nisur nga Real Albanian · 9 · 1586

Papa kërkon falje

Nisur nga M A X · 1 · 558

Bibla apo Kurani?

Nisur nga fryma « 1 2 3 4 5 6 ... 8 » · 187 · 21874

A egziston jeta pas vdekjes?

Nisur nga Berni « 1 2 3 4 » · 88 · 13967

Bashkëjetesë ndërfetare në Shqipëri

Nisur nga M A X « 1 2 » · 38 · 11332

Xhindet!

Nisur nga sulltani « 1 2 3 » · 52 · 15864

Kush eshte Zoti?

Nisur nga h75 · 18 · 3332

Zoti, ta duash apo ta kesh frike?

Nisur nga Aida · 24 · 4115

Disa thenje ateiste

Nisur nga h75 « 1 2 » · 33 · 6792

Psikologjia fetare

Nisur nga CentauR. · 2 · 463

Afetarizmi ynë

Nisur nga CentauR. · 0 · 219

Religjioni dhe Shkenca.

Nisur nga i huaj « 1 2 » · 35 · 9696

Konfuci - Konfucianizmi

Nisur nga erlehta · 0 · 370