×
Hyrja
Profili

Këndvështrime Teologjike - Biseda e Diskutime


Pergjigje nga: Mjeku Popullor, Dor!na, shkambi
Gezuar Bajramin


Pergjigje nga: C.entau.r, Anesti, chekevara
The "J" files

Pergjigje nga: Syrgjyn, besimtare, konti
Çfarë besojnë anetaret e këtij forumi?


loni01
ne: 28-08-2008, 23:10:06
Shkenca refuzon doktrinën e trinitetit

Teologjia

Je ne rubriken e gabuar.


*
kaltrina76
ne: 11-08-2008, 14:51:59
Charles Saint-Prot:Islami eshte mundsija e fundit per njerzimin

Teologjia

Mendimtari i njohur francez Charles Saint-Prot mendon se Islami eshte shansi i fundit per njerezimin,i cili ka humbur te gjitha virtytet morale"Edhe jomuslimanet gezohen per forcimin e Islamit" deklaron Saint-ProtKrahas elites akademike perendimore mendimtari frances Charles Saint njekohesisht p...


*
Anesti
ne: 31-07-2008, 00:03:15
Fakti/Benedikti XVI falenderon banorët e Pulias për mikpritjen që u bëjnë emigra

Teologjia

   Fakti/Benedikti XVI falenderon banorët e Pulias për mikpritjen që u bëjnë emigrantëve nga Shqipëria (16.06.2008)Papa arriti mbrëmjen e së shtunës në Brindizi, pas Meshës së kremtuar në Shën Marinë e Leukës. I pritur nga një turmë në festë, u takua me banorët e qytetit e, posaçërisht, me të ri...

Pergjigje nga: besimtare, titi10, Sociologu03
Edukata fetare?!
*
Sociologu03
ne: 19-07-2008, 11:39:13
A ishte mbreti britanez musliman.

Teologjia

Më vitin 1841 kishte ndodhur një rast jo I zakonshëm. Arkeologët kanë gjetur ari të një mbreti britanik të kësaj epoke. Ai ari I vjetër ishte mahnitës nga fakti se në te kishte të shtypur kelimetu shehadeh me një ajet Kur`anor I cili në tërësi ka qenë I shkruar në gjuhën arabe me shkronja- kufi ...

Berni
ne: 07-07-2008, 20:06:04
Shkrimi i lashtë ndez debatin mbi Mesinë dhe Ringjalljen

Teologjia

87 rreshta në hebraisht mbi një pllakë guri rreth një metër e gjysmë të gjatë- e cila sipas studiuesve është shkruar dekada para lindjes së Jezusit -po nis të shkaktojë debate në qarqet e bibliologëve dhe arkeologëve, veçanërisht pasi në të mund të bëhet fjalë për një Mesi që do të ringjallet ng...


*
Jakubi
ne: 03-07-2008, 00:38:23
Ligjerate Islame ne Kishe

Teologjia

Me datën 20.06.08 kam qenë i thirrur ne kishen e sektit te krishtere "Johannische Kirche" qe te mbaja një ligjerate rreth principeve te islamit. Thirrjes iu përgjigjja me kenaqesi dhe për elaborim nga te pranishmit kam marrë reagime mjaft pozitive. Për te Derguarin e Allahut Muhammedin a.s. thuh...*
Jakubi
ne: 28-06-2008, 10:58:26
Konvertimet Amin dhe Amen

Teologjia

Vlen te shikohe deri ne fund. ftp://82.114.77.27/pub/cosmo240608.wmv
*
Anesti
ne: 04-05-2008, 13:02:54
Bin Laden ne vitin 1993

Teologjia

Ne vitin 1993 Bin Laden ka qene ne Shqiperi.Ne Pogradec ka qene me mikun tim te ndjerin Sali Tivari dhe nje tjeter.Nuk me kujtohet emri i ketij personi te trete pasi ne ato vite Bin Laden nuk ishte bere i famshem per nga madheshtia e mekatit porishte thjesht njeri i kerkuar.Nga ana tjeter gjen...


Berni
ne: 25-04-2008, 12:03:14
Gjon Pali II, Papa që u foli shqiptarëve me dashuri

Teologjia

Pesëmbëdhjetë vjet më parë, 25 prill 1993, Gjon Pali II shkeli tokën shqiptare. Sikurse bënte në çdo udhëtim të tij, gjesti i parë ishte puthja e dheut. Një gjest i mbushur me një simbolikë të veçantë, që shpreh nderimin dhe dashurinë ndaj një populli dhe dheut ku ky popull jeton. Por, në Shqipë...

Berni
ne: 09-04-2008, 17:30:29
Marrëveshje mes feve dhe qeverisë, lejohen vajzat me shami në shkolla

Teologjia

Qeveria premton për një kthim të shpejtë të pronave për fetë. Forcohet pavarësia e shtetit nga feja si dhe mbrojtja e bashkëjetesësQeveria ka nënshkruar tri marrëveshje me tri komunitete shqiptare në vend, me atë mysliman, ortodoks dhe bektashi. Qëllimi i këtyre marrëveshjeve ka...

Pergjigje nga: C.entau.r, alim, tokio
Poligamia ne fene islame

Berni
ne: 27-03-2008, 10:59:02
Papa Benedikti XVI premton: Do vij në Shqipëri

Teologjia

Papa Benedikti XVI do të vizitojë Shqipërinë. Dëshirën për të ardhur në vendin tonë Papa ia ka rrëfyer ministrit të Shëndetësisë, Nard Ndoka, i cili është pritur dje paradite në audiencë në Vatikan nga Papa Benedikti XVI. Gjatë këtij takimi Papa Benedikti bekoi Shqipërinë dhe u shpreh se ka dësh...

Berni
ne: 07-03-2008, 12:06:54
Dialog me myslimanët

Teologjia

Papa Benedikti do të zhvillojë një samit katoliko-mysliman Papa Benedikti XVI ka vendosur të përmirësojë marrëdhëniet mes dy feve, duke organizuar mbajtjen e një samiti katoliko-mysliman në muajin nëntor. Njoftimi u bë dje nga Vatikani, pas një takimi dyditor mes liderëve të lar...

Berni
ne: 28-02-2008, 11:04:47
Vite më parë...ku shkonim ne kishe apo xhami

Teologjia

Aleksandër Meksi sjell një studim të plotë mbi mënyrën arkitekturore të ndërtimit të këtyre "monumenteve"Ndërtimet e xhamive në vendin tonë janë të lidhura me pushtimin osman të Shqipërisë dhe janë dëshmi indirekte të një procesi jo vetëm të pushtimit, por edhe të procesit të is...


Berni
ne: 07-02-2008, 16:22:57
Destinacionet fetare më të vizituara në botë

Teologjia

Vendet e shenjta tërheqin gjithnjë miliona vizitorë, qofshin ato kish, xhami, tempuj a rrugë pelegrinazhi. Për këtë arsye revista amerikane “Forbes” ka mbledhur të dhëna mbi numrin e vizitorëve në objektet e vendndodhjet më të njohura fetare në botë. “Nga njëra anë janë njerëzit e devotshëm feta...


Berni
ne: 23-01-2008, 13:57:51
Topi: Harmonia fetare, standarti me i arritur i shqiptareve

Teologjia

Topi eshte pyetur nga perfaqesues te Asamblese sesi ka mundesi qe 3 besime te ndryshme fetare bashkejetojne pa problem ne nje vend aq te vogel si Shqiperia Keshtu e ka cilesuar sot Presidenti Bamir Topi ne fjalen e tij te mbajtur ne Strasburg ne Asamblene Parlamentare te Keshil...

Berni
ne: 15-01-2008, 14:41:59
Përshkrimi i atributëve të Zotit në Bibel dhe Kuran

Teologjia

1. A pushon- A çlodhet Zoti? Sipas Biblës, Zoti tregohet që mbas krijimit të qiellit dhe tokës u ul dhe pushoj, ku thotë: "… sepse në gjashtë ditë Zoti bëri qiellin dhe tokën, dhe ditën e shtatë pushoi dhe u shlodh". (Exodi 31:17) "sepse në gjashtë ditë Zoti krijoi qiejt dhe tokën, detin dhe gji...

  • Nuk ka postime te reja
  • Redirect Board