Teologjia - 4

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Këndvështrime Teologjike - Biseda e Diskutime per ceshtje fetare dhe te besimit.

Berni
23-01-2008, 13:57:51

Topi: Harmonia fetare, standarti me i arritur i shqiptareve

Topi eshte pyetur nga perfaqesues te Asamblese sesi ka mundesi qe 3 besime te ndryshme fetare bashkejetojne pa problem ne nje vend aq te vogel si Shqiperia Keshtu e ka cilesuar sot Presidenti Bamir Topi ne fjalen e tij te mbajtur ne Strasburg ne Asamblene Parlamentare te Keshil...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
15-01-2008, 14:41:59

Përshkrimi i atributëve të Zotit në Bibel dhe Kuran

1. A pushon- A çlodhet Zoti? Sipas Biblës, Zoti tregohet që mbas krijimit të qiellit dhe tokës u ul dhe pushoj, ku thotë: "… sepse në gjashtë ditë Zoti bëri qiellin dhe tokën, dhe ditën e shtatë pushoi dhe u shlodh". (Exodi 31:17) "sepse në gjashtë ditë Zoti krijoi qiejt dhe tokën, detin dhe gji...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe


*
Mr.Eri
28-12-2007, 00:11:50

Cka thote Bibla per Jezusin: Njeri - Profet apo zot !!!!

Njerëzorja e Jezu Krishtit (Isau a.s.)“Do ta njihni të vërtetën dhe e vërteta do t’ju bëjë njerëz të lirë”. (Gjoni 8:32) Do të shtjellojmë një cështje shumë më rëndësi, do të kufizohem sadopak që të hedhi pakëz drite në personalitetin e Jezu Krishtit (Isait a.s.) që sipas dok...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
03-12-2007, 22:58:04

Si u emëruan në krye tre drejtuesit e komuniteteve fetare në Shqipëri !

Gazeta amerikane tregon gjendjen në të cilën dolën tre besimet fetare pas rënies së komunizmit në Shqipëri.Shkrimi është publikuar në “New York Times” më 27 mars 1992Henry Kamm “Qeni nuk fle kur fle i zoti”, - thotë Haxhi Hafiz Sabri Koçi, udhëheqësi fetar i myslimanëve të Shqip...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
10-11-2007, 08:54:23

MTKRS-ja do te restauroje 30 objekte kulti ne 2008-n

Pango, 150 milione leke per kishat dhe xhamiteCilat jane kishat dhe xhamite qe do te marrin leke per restaurime. Ne kuader te mbeshtetjes se turizmit religjiozDuket se me ne fund shteti eshte kujtuar per rendesine dhe mbrojtjen e monumenteve te kultit, kishave e xhamive, te cila...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

ibraim
08-11-2007, 16:45:54

FEJA

HYRJEHYRJEÇka keni që nuk ndihmoni njëri-tjetrin? (37:25) Nëse All-llahu dëshiron t'ju ndihmojë, s'ka kush që mund t'ju mposhtë, e nëse Ai iu lë pa ndihmë, atëherë kush është ai pas Tij, që dot'ju ndihmojë? Pra vetëm All-llahut le t'i mbështeten besimtarët. (3:160). A nuk e ke ditur se vetëm All...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
muhamed ali pasha
24-09-2007, 02:54:51

Urime 1 vjetorin

   Deri te:Kryetari I BFI-se Rijaseti I BFI-se Shkup 22-09-2007  Lenda: Urime 1 vjetorin  Me te vërtetë nuk po dimi prej ku te fillojmeta shkruajmkëtë leter exselenca juaj z.reis el ullema kryetar I BFI-se
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

igru
14-08-2007, 20:07:25

Kuptimi i magjistarëve; domethënia e yllit

Kuptimi i magjistarëve; domethënia e yllitAtë Raymond BrownFragment i shkëputur nga libri i Atë Raymond Brown me titull: "An Adult Christ at Christmas", The Liturgical Press, Collegeville, Minnesota, 1978Ungjillori rrëfen historinë e magjistarëve dhe ndodhinë e yllit la...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

CentauR.
30-07-2007, 18:38:47

Feja dhe statistikat fetare në Shqipëri

Pjesa më e madhe shqiptarëve sot në Shqipëri i përkasin një konglomerati jo-fetar dhe ateist që kap rreth 75% të popullsisëHistoriku i shkurtërNë lashtësi duke filluar që me pellazgët e mes ilirëve deri në krijimin e Bizantit nga Konst...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Lizi
19-07-2007, 15:48:27

Mjekesia , Psikika dhe Besimi

Ne kohet e hereshme (ne paganizem) , njerezit duke pasur njohuri te vogla per shkencen dhemjekesinec’do gje qe nuk arrinin t’a shpjegonin e mvishnin me besim , magji ,okultizem apo te tjerasi keto .Njeriu e konsiderontegjendjen e mire shendetesore si nje gje normale , ndaj nese kjo gjend...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
14-05-2007, 23:41:07

Identiteti mysliman në kulturën perëndimore !

Analistët thonë se ekziston një konfliktbrenda islamizmit, ndërsa të moderuaritdhe radikalët ndërmarrin njëluftë ideologjike për të drejtën që të përfaqësojnëkomunitetet myslimane nërritje në shoqëritë perëndimore. Kohëte fundit në Uashington u zhvillua njëdiskutim rreth tensioneve që ekzistojnë...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
02-04-2007, 05:02:22

Profeti Muhammed, domosdoshmëri e aktualitetit global !

Falënderimi i takon Allahut, të Gjithëmëshirëshmit, Mëshirëplotit. Paqja dhe bekimi i Allahut qofshin mbi Profetin tonë (s.a.v.s), shokët e tij dhe të gjithë ata që e pasojnë atë deri në Ditën e Gjykimit.Të njihesh me figurën e profetit Muhammed (a.s), është portë prej portave të lumturisë, ësht...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
01-04-2007, 23:05:45

Sektet, loja që bëhet me viktimat !

Grupimet fetare ose jo, shpesh "përdorin" Zotin e paqen për të thithur "të devotshmit"Janë të shumtë në numër, por të padukshëm. Hyrja në to është e lehtë, për të dalë duhet të mendohesh mirëËshtë i plagosur, humbet gjak, por vrapon si i çmendur për të arritur në spitalin më të ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
23-02-2007, 11:15:07

Michael Jackson mund te behet mysliman !

Ylli i pop-it Michael Jackson, i cili vitet e fundit ka qenë më shumë protagonist i skandaleve sesa i suksesve muzikore, ka shumë mundësi që tani të bëhet mysliman, siç ka siguruar vëllai i tij Jermaine.Duke iu referuar të përditshmes spanjolle “El Pais”, vëllai i Michael, që i përket fesë muham...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

igru
15-02-2007, 19:37:59

Jezusi dhe Muhamedi - Vëllezër në besim dhe sfida për të ecur gjurmëve të tyre..

Jezusi dhe Muhamedi(paqja qoftë mbi ta)Vëllezër në besim dhe sfida për të ecur gjurmëve të tyre në një botë shekullaristeNga Gary Edwards (Sheh Neim Abdul Ueliu )“Nëse Zotin do ta besonit siç i takon vërtetë Madhështisë së Tij, atëherë Ai do t’juushqente ashtu siç ushqen zog...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

MR.DETI
19-01-2007, 22:45:51

MESIMBESIMI FETAR PERBALLE STOICIZMIT SHQIPTAR DHE LAICIZMIT MAQEDON!!!

MËSIMBESIMI FETAR PËRBALLË STOICIZMIT SHQIPTAR DHE LAICIZMIT MAQEDON!!! Hamdi NuhijuEh , ky vend i cili me shekuj është zhvilluar dhe ka vazhduar rigjallërinë në mesin e një sistemi fetar sot po sodit drejtë materializmit dialektik të Marksit. Ky matrializëm dhe realizëm sic e quanin disa nga in...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sorelina
18-12-2006, 18:36:17

Ato qe jetojne edhe pa zotin!

Cilat janë besimet fetare më të përhapura në botë? Sipas të dhënave të fundit ato janë kristianizmi dhe islami. Por, mes këtyre të dyjave ka edhe një “antife” që përfaqësohet nga rreth 1,5 miliardë njerëz në të gjithë botën, të paorganizuar, që në mënyrë individuale refuzojnë të njohin ndonjë ki...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
12-12-2006, 13:39:14

Hebrejtë e Elbasanit !

Shekulli ReportazhELBASAN - Sinagogat hebraike ndihmuan romakët të ndërtonin vijën “Egnatia”. Më pas, mjaft objekte kulti të krishtera, ortodokse dhe myslimane, janë ndërtuar mbi këto sinagoga. At Nikoll Marku, prift në kishën Shën Maria, në lagjen “Kala”, tregon se ishin pikëri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

igru
30-11-2006, 19:44:09

Europiani i vitit

PROFESOR TARIK RAMADAN: EUROPIANI I VITITE enjte, 30 nentor 2006Fondacioni LOKAHITarik Ramadan është shpallur 'Europiani i Vitit' ne kategorine e qytetareve jo-europiane ne ngjarjen Europian Voice EV50 ne Bruksel. Atij iu dha ky çmim nderi për "eksplorimet e tij te guximshme ne ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Donik
10-11-2006, 13:08:26

Intervista me Prof. DR. Murad Hofmanin

[Intervistoi: Xhabir Hamiti]Prof. Dr. Murad Hofman është një diplomat gjerman me influencë, i cili në vitet tetëdhjetë është konvertuar nga feja katolike në fenë islame. Ka një karrierë mjaft të bujshme diplomatike. Për qeverinë e jashtme gjermane ka punuar si ambasador në Marok dhe Algjeri, si ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Donik
09-11-2006, 15:31:27

Dorëshkrimet më të vjetra Kur’anore në Kurdistan

Grupi letrar: Libri i Kur'anit më i vjetri në Iran daton rreth 1000 vite, është ruajtur në një fshat në Kurdistan në provincën të quajtur “Negal”.Siç raportohet nga IKNA librat e famshëm historik si "Hadifeh Naserijeh' janë libra të cilët përshkruajnë dhe japin emrat dhe vendin në të...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Donik
08-11-2006, 00:11:52

ISLAMI NDËR SHQIPTARË DHE INTEGRIMET EURO-ATLANTIKE

MEXHID YVEJSI, GJAKOVË ISLAMI NDËR SHQIPTARË DHE INTEGRIMET EURO-ATLANTIKE H y r j e Është mrekulli e mrekullive se si, nën kthetrat e disa perandorive, mbijetuan shqiptarët nëpër mijëvjeçarët. Mbijetuan shqiptarët nëpër mijëvjeçarët, jo pse ishin
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Donik
07-11-2006, 12:42:02

Çdo te thotë të jesh Rob i Zotit?

Përgatiti:Sabri Selmani Teuhidi UluhijeMe emrin e All-llahut, Mëshiruesit, MëshirëbërësitFalënderimi i takon All-llahut, Atë e falënderojmë dhe prej Tij ndihmë dhe falje kërkojmë. Kërkojmë strehim tek All-llahu prej të keqes të vetvetes dhe veprave tona të shëmtuara. Kë udhëzon All-llahu s'ka ku...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Donik
31-10-2006, 21:28:12

Diplomacia dhe marëdhënjet ndërkombëtare

Përgatiti:Sabri SELMANIKiel-GjermaniMarrëdhëniet ndërkombëtare kanë qenë një nga pikësynimet e Profetit Muhamed a.s. qysh në gjallërinë e vet dhe këtë na e bëjnë me dijeni të gjitha biografitë e hartuara nga biografët e tij, të hershmet dhe të vonshmet. Qysh në fillimet e veta në Medine për ta p...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Donik
26-10-2006, 17:39:44

Rruga e hapur e islamit

Përgatiti:Sabri SelmaniKiel,GjermaniNjëra nga parollat më të rëndësishme të kohës së sotme është "të pushtuarit e hapsirës". Janë zhvilluar mjetet e komunikacionit, të cilat larg i kanë tejkaluar ëndërrat e brezave të mëparshëm; këto mjete të reja, kanë vënë në lëvizje bartjen shumë më të shpejt...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Donik
19-10-2006, 22:59:48

TERROPIZMIT ISLAMIK NË SHQIPËRI

Ky titull duket si një sajim i sforcuar gazetaresk, porështë një konstatim fakti. Në Shqipëri ka vite që bëhet njëpropagandë e madhe për rrezikun e terrorizmit islamik,sikur ky rrezik të ishte këtu më i veçantë se kudo gjetkënë Europë e në botë, sikur bota myslimane të ishtepërqëndruar krejtësis...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

MR.DETI
08-10-2006, 03:06:40

KUR VEPRAT FLASIN-kushtuar Jakup ef.Asipit

KUR VEPRAT FLASIN-kushtuar JAKUP EF.ASIPIT Cdo solucion i kÚsaj bote pÚrvec atij Islam ÚshtÚ njÚ venitje dhe shkÚputje nga qenia njeri dhe deformim i identitetit tÚ kÚsaj qenie.QartÚsimi i vepres me jetÚn realizohet nÚ atÚ moment kur qenia arrinÚ qÚ ta kuptoj thelbin e krijimit tÚ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Syrgjyn
04-10-2006, 23:16:14

LEVIZUR: Papa Bendedikti i XVI ofendon Myslimanet !

Kjo teme eshte zhvendosur te Aktualiteti Botëror. http://www.zeriyt.com/index.php?option=com_smf&Itemid=108&topic=33186.0
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

MR.DETI
28-09-2006, 12:25:08

PERVESITETI I MEDIAVE MAQEDONE GJATE MUAJIT RAMAZAN

PERVERSITETI I MEDIAVE MAQEDONE GJATÈ MUAJIT RAMAZAN All-llahu xh.sh. gjatÚ gjithÚ kohÚs sÚ ekzistimit tÚ njeriut dhe gjallesave tjera lÚshon mÚshirÚ.Por, kjo mÚshirÚ mÚ sÚ shumti haset gjatÚ muajit Ramazan, pasiqÚ Ai kÚtÚ muaj e emÚroi edhe si muaj tÚ mÚshirÚs.NdÚrsa nÚ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

MR.DETI
20-09-2006, 20:04:25

TAMPLIERET

TAMPLIERET Përpos kësaj, ata për herë të parë rregulluan sistemin e çeqeve dhe kredive, të ngajshëm me atë bankar. Sipas autorëve britanikë, Michael Baigent dhe Richard Leigh, ata themeluan një tip të kapitalizmit mesjetar; dhe bënë nismën e mënyrës moderne të veprimtarisë bankare përmes transak...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

Berni
18-09-2006, 15:22:59

Shqipëria, 3.6 milionë banorë, 245 shoqata fetare !

Raporti i Departamentit amerikan të Shtetit për lirinë fetare gjatë 2006-ësShqipëria është vetëm 3.6 milionë banorë, por ka 245 shoqata fetare. Kjo është shifra më interesante që nxjerr raporti i Departamentit Amerikan të Shtetit për lirinë fetare gjatë vitit 2006 në Shqipëri. S...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe