×
Hyrja
Profili

Këndvështrime Teologjike - Biseda e Diskutime


LeuTrimii
ne: 24-07-2006, 14:11:17
Këngëtari Erick Schrody aka Everlast flet për kalimin e tij në Islam.

Teologjia

Intervistuesi: Eselamu alejkum Erik, në emër të shoqatës së Muslimanëve të Rinj Gjermanë (Osmanische Herberge) dhe të gjithë vëllezërve dhe motrave. Para së gjithash, faleminderit që e pranove ftesën për bisedë dhe për mundësinë që na dhe këtu në Gjermani për të të parë në skenë në Cologne. Er...

*
magja
ne: 13-06-2006, 13:44:37
Ju lutem Lexoni

Teologjia

Një gazetë australiane mendon qe ti qes disa karikatura te Pejgamberit Muhammed a.s. dhe per kete e kan pergatitur nje sontazh nese 1 milion njerez votojne per "JO" atehere nuk do ti qes ato karikatura.Ju lutem klikoni ne linkun e meposhtem dhe votoni "NO".


M A X
ne: 02-05-2006, 09:40:32
Borxhi i Perëndimit ndaj Lindjes!

Teologjia

Borxhi i Perëndimit ndaj Lindjes Nga Ali Bulaç / Lindja zotëron vetëm një gjë me vlerë. Ajo është Islami. Islami është besimi i madh i fundit i historisë njerëzore dhe lumi i begatshëm që rrjedh në botën e mendimit. Nafta, gazi, pozicioni gjeostrategjik, linjat transportuese ene...M A X
ne: 07-04-2006, 18:17:54
"Ungjilli i Judës" sjell një këndvështrim tjetër mbi tradhtarin e Krishtit

Teologjia

Sipas një kopjeje 1700-vjeçarë të Ungjillit të Judës, Juda Iskarioti, dishepulli i Krishtit i paraqitur deri më tani si tradhtari i tij ka vepruar në të vërtetë siç e kërkoi Jezusi kur ja dorëzoi autoriteteve Romake të cilat më pas e kryqëzuan Jezusin.Krejt ndryshe nga tradita e Krishterë, Ungji...*
Albislam
ne: 31-03-2006, 12:00:20
Shkenca mohon Kryqezimin e Jezusit?

Teologjia

http://www1.imperial.ac.uk/medicine/people/piers.mitchell.html4:157. Madje për shkak të thënies së tyre: "Ne e kemi mbytur mesihun, Isain, birin e Merjemes, të ...

*
muslimAL
ne: 31-03-2006, 08:27:28
Harry Potter: E vërteta rreth Trilerin

Teologjia

Harry Potter: E vërteta rreth TrilerinNga Khalid BaigAshtu edhe siç është pritur një eksitim i madh mbizotëroi për librin e fundit të Harri Potterit. Libraritë dhe klubet nëpër botë organizuan ndeja e festa speciale gjatë mesnatës për të festuar promovimin e librit aq të pri...
*
Eris Muhamedi
ne: 22-02-2006, 07:12:16
MEDITIME

Teologjia

MEDITIME  Shkruar nga Albana Sejdini marrë nga:http://fjalaebukur.com/sq/content/view/308/37/Si një monument kulture heshtja ime. Në çdo korridor të labirintit "Jete"...

*
Muslimanja
ne: 12-02-2006, 21:45:35
Identiteti kombëtar dhe vetëdija fetare

Teologjia

Material shumë i rëndësishëm. Ju sugjeroj ta lexoni.Identiteti kombëtar dhe vetedija fetare E Premte, 10 Shkurt 2006http://www.korrieri.com/index.php?k=1&i=26462

Berni
ne: 07-02-2006, 10:15:51
Shqipëria, ndërmjetëse me islamikët

Teologjia

Ministri i Jashtëm spanjoll tha dje se i kishte kërkuar Mustafajt të dërgonte në Konferencën Islamike një mesazh moderacioniMinistri i Jashtëm spanjoll, Miguel Angel Moratino, ka kërkuar ndihmën e Shqipërisë si anëtare e Konferencës Islamike, për të zbutur situatën e krijuar pas...

*
Muslimanja
ne: 04-02-2006, 02:40:00
Konventat ndërkombëtare për Mësim-Besim

Teologjia

Konventat ndërkombëtare për Mësim-BesimDuke pasur parasysh kohën dhe mënyrën e miratimit të këtij ligji me përshpejtim nga ministria përkatëse, për shkak të kohës është bërë ky lëshim në nenin 4.7 të ligjit të ciklit të ultë dhe të mesëm.Meqë në përgjithësi kërkojmë t'i ndryshoj...


Berni
ne: 30-12-2005, 09:31:04
Leksioni i parë i Benediktit të XVI-të lidhur me paqen, luftën dhe terrorizmin

Teologjia

Teksti integral i mesazhit të Joseph Ratzinger për Ditën Botërore të Paqes, 1 janar 20061. Me mesazhin tradicional për Ditën Botërore të Paqes, në fillim të vitit të ri, dëshiroj që t'u jap një urim të përzemërt të gjithë burrave e të gjitha grave të botës, sidomos atyre që vuaj...*
ebuzejd
ne: 18-12-2005, 09:47:02
Interneti ne jeten tuaj fetare

Teologjia

Si fillim ju pershendes te gjitheve sepse eshte hera e pare qe po shkruaj ne kete forum. Mu be qefi qe qenka nje forum ku mund te diskutohet per fene dhe jo thjesht si vend ku me be copy&paste te temava te shkruar nga teologe te ndryshem. Une i perkas fese Islame por kjo teme i drejtohet te gjit...


*
osm19
ne: 05-12-2005, 16:54:10
Mendimi i njerezve me te famshem per MUHAMEDIN>

Teologjia

Mendimi i njerezve me te famshem per MUHAMEDIN> Ju ndoshta jeni një ateist ose një agnosticist; ose ndoshta ju i përkisni ndonjë sekti fetar (ose feje të emëruar) që ekziston sot në botë. Ju ndoshta jeni një komunist ose një besimtar i demokracisë dhe lirisë. S'ka rëndësi çfarë jeni ju, dhe s'ka...

*
Kujdes
ne: 24-11-2005, 14:56:59
Domethenia e terrorizmit

Teologjia

-- Domethënia e terorizmit   Sheik Hamud bin Ukla ash-Shuaibi, ka qenë gjerësisht i njohur si njëri prej prijësve të dijetarëve të Umetit Musliman në kohën prezente. Ai ishte i njohur si "dijetar i dijetarëve" dhe i ka mësuar shumë prej akademikëve të cilët sot gjenden në mesin tonë . Ash-Sh...

*
Outime
ne: 24-11-2005, 14:50:51
Bashkimi Evropjan dhe Bashkësitë Fetare në Evropë

Teologjia

Bashkimi Evropjan dhe Bashkësitë Fetare në EvropëNga: Peshkopi Hilarion AlfeyevMarrëveshja Kushtetuese Evropjane thërret për një dialog të hapur,transparent dhe të rregullt me kishat dhe bashkësitë fetare, sikurseedhe me organizatat filozofike dhe jo konfensionale (neni I-52). Eshtëe rëndësishme...

*
Muslimanja
ne: 23-11-2005, 13:41:13
Feja nder shqiptare

Teologjia

FEJA NDER SHQIPTAREAltin TopiCikli i mendimit filozofik shqiptar sidomos ne gjysmen edyte te shekullit te XX-te mbeti rudimental. Tashme, per tegjithe ne, eshte bere e zakonshme, qe kur hapet tema efese, te kujtojme vargjet e konsumuara nga interpretimijoreligjoz, qe i eshte bere Vaso Pashe Shko...

*
Outime
ne: 04-11-2005, 22:03:58
Kisha Ortodokse serbe: Pavarësinë e Kosovës e konsideronë "okupim"

Teologjia

Kisha Ortodokse serbe pavarësinë e Kosovës do ta konsideronte "okupim", thuhet në një mesazh të sajhttp://kosova.com/lexo.php?kat=3&artikulli=28949Beograd, 4...

*
Muslimanja
ne: 04-11-2005, 01:42:59
"Halloween-i!"

Teologjia

"Halloween-i!" Halloween është rit pagan, fillet e të cilës zënë mijra vjet mëparë në trevat kelte. Kjo festë, është gërshetim i kulturave pagane; Me traditën pagane romake "Pomonen"; me "Samhaën" të keltëve, poashtu ndërthurret edhe me shpikjen e të krishterëve festën "Dita...

Pergjigje nga: klevis2000, Borebardha, Kosovarja
ISLAMI NË BIBËL (?!)
*


*
Muslimanja
ne: 28-10-2005, 13:02:43
Komunitetet fetare: Të bllokohet ndërtimi i kazinosë

Teologjia

Komunitetet fetare: Të bllokohet ndërtimi i kazinosëKrerët e komuniteteve i kanë kërkuar dje, përmes një letër, kryeministrit Berisha bllokimin e kazinosë.Komuniteti Mysliman Shqiptar, Kisha Katolike dhe Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipërisë i kanë kërkuar kryeministrit Sali B...

  • Nuk ka postime te reja
  • Redirect Board