Teologjia - 6

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme

Këndvështrime Teologjike - Biseda e Diskutime per ceshtje fetare dhe te besimit.

*
Muslimanja
28-10-2005, 13:02:43

Komunitetet fetare: Të bllokohet ndërtimi i kazinosë

Komunitetet fetare: Të bllokohet ndërtimi i kazinosëKrerët e komuniteteve i kanë kërkuar dje, përmes një letër, kryeministrit Berisha bllokimin e kazinosë.Komuniteti Mysliman Shqiptar, Kisha Katolike dhe Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipërisë i kanë kërkuar kryeministrit Sali B...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
realiteti
26-09-2005, 14:56:23

Per mrekullite shkencore te Kur'anit?

Më 610, në një qytet të Gadishullit Arabik të quajtur Mekka, Zoti filloi t'ia shpallë librin e Tij të fundit një njeriu të ndershëm, Muhammedit s.a.v.s. Ky libër quhet Kur'an. Ai iu shpall Muhammedit (paqja dhe mëshira e Zotit qofshin mbi të) përmes melekut (engjëllit) Xhebrail pjesë-pjesë dhe...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

erlehta
20-09-2005, 10:00:48

Qëndrës islamike në Detroit!

 Shqiptarët e shtetit Miçigan festuan 60 vjetorin e qëndrës islamike në DetroitAutori i Lajmit: Zeri i AmerikesShqiptarët e shtetit Miçigan festuan dje 60 vjetorin e qëndrës islamike në Detroit, si dhe 90 vjetorin e krjimit të shoqatës së parë myslimane shqiptare në Shtetet e Ba...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
23-08-2005, 19:19:23

Papa predikon kundër shekullarizmit

Papa Benedikt, në një meshë të mbajtur para qindra mijëra të rinjve katolikë në vednlindjen e tij, Gjermani, ka bërë thirrje për t'iu larguar shekullarizmit dhe për rikthim në parimet themelore të katolicizmit. Ai paralajmëroi për rreziqet e një feje sipas ideve individuale. Pa...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Bani gjk
14-08-2005, 03:52:14

Metoda politike e zgjedhjes së halifit me vota dhe mospërputhja e saj me pikëpam

Metoda politike e zgjedhjes së halifit me vota dhe mospërputhja e saj me pikëpamjen shiiteShiizmi beson se Ligji Hyjnor i Islamit (Sheriati), substanca e të cilit gjendet në Librin e Zotit dhe është traditë (synet)21 e Pejgamberit të Shenjtë, do të mbetet i vlefshëm deri në Ditën e Gjykimit dhe ...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

M A X
12-08-2005, 13:23:57

Fjalori fetar i shqipes dhe feja e shqiptarëve

• Disa mendime rreth fjalëve "di", "ditë', "Diell", "Enji', "i lum", "perendi", "zot" në dritën e gjuhësisë krahasimtare Abdullah Konushevci Moti jemi munduar t'i vijmë rreth problemit të besimit të parakërshterë të shqiptarëve, por, si të thuash, në literaturë ky problem,
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
Irfan
19-06-2005, 04:39:31

"Dialog mes qytetërimesh - Tradita myslimane e ekumenizmit"

"Dialog mes qytetërimesh - Tradita myslimane e ekumenizmit" Nga të gjitha qeniet e gjithësisë vetëm njeriu dëshiron ta dijë si dhe përse jeton, ç`është jeta në përgjithësi dhe ç`ka i përgatitet atij? Prandaj, për t`u kuptuar jeta duhet hulumtuar, shpjeguar, analizuar dh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

INDRITI
06-06-2005, 15:25:12

KATER GRATE!

Nuk pata kohe te lexoj matrialin por kam pershtypjen se do jete ky:Mbreti dhe katër gratë Na ishte njëherë një mbret shumë i pasur i cili kishte kater gra. Gruan e katert e donte mbi te gjitha te tjerat dhe e vishte me robat me te shtrejnta. Nuk kishte gjë të mirë në këtë botë t...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sulltani
29-05-2005, 20:01:58

Adhurim apo rebelim

nga Ilir HAXHIAJNë diskutimin e hapur tashmë për pranimin dhe mospranimin e simboleve apo shenjave të jashtme fetare përveç palës fanatike antifetare apo dhe viktimave të tyre pasuese, shfaqet edhe grupimi tjetër pranues, që nuk është domosdoshmërisht fetar. --------------------...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

INDRITI
17-05-2005, 09:50:38

Udhëzim! :)

Duke pare keqkuptimet dhe mungesen e tolerances ne faqen fetare pashë te udhes tju them disa fjale si këshillë e jo si kritikë.Duhet te dimë se feja është dashuri, paqe, tolerance ,miresi ,mirekuptim dhe nenshtrim i vullnetit hyjnor.Feja është ajo qe valorizon ndergjegjien e njeriut, e bën njeri...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

sulltani
13-05-2005, 13:25:31

Statuti i privilegjeve të kristianëve nga Profeti Muhammed a.s.

 Dr A. Zahur dhe Dr. Z. HakLetër për murgjërit e Manastirit të Shën KaterinësMë 628 e.s. Profeti Muhammed (a.s.) garantoi një Statut privilegjesh për murgjërit e Manastirit të Shën Katerinës në Malin Sinai. --------------------------------------------------------------------------------Ai përbëh...
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe

*
BlaZe
03-05-2005, 12:54:03

Klementi i 5-te me prejardhje shqiptare

Papa Klementi i peste ishte me preardhje shqipetar por vatikani e mohon ate duke thene qe ai ishte vetem nje italian si mendoni ju per kete? pse shqipetaret e famshem qjithmone mohoen ne bote?
M'pelqe M'pelqe M'pelqe M'pelqe