×
Hyrja
Profili

Këndvështrime Teologjike - Biseda e Diskutime


h75
ne: 20-09-2010, 19:03:48
Kuptimi i Kuranit

Teologjia

Testoni njohurinë tuaj për fenë:Cili tekst i shenjtë thotë se Jezusi është “fjalë” e Zotit?a) Ungjili i Gjonit; b) Libri i Isasë; c) Kurani.Përgjigja e saktë është Kurani. Mirëpo në rast se e sugjeroni Ungjillin e Gjonit merrni një notë të gjysmake, për shkak fragmenti hapës i tij – “Në fillim i...

*
piu
ne: 29-08-2010, 18:57:20
Historia Tekstuale e Kuranit

Teologjia

Në qoftë se eksperienca juaj ka qënë si e imja duke dialoguar me një mysliman se çfarë besojnë rreth Kur’anit dhe besimit te tyre, ju shpesh do të zbuloni që shumica prej tyre mbajnë një besim shumë strikt rreth Kur’anit, disa prej tyre venë aq larg sa thonë se asnjë letër apo gërmë e Kur’anit n...

php
ne: 29-07-2010, 08:43:05
Sherbime falas për Komunitetin Musliman an e mbar botës nga www.studiokras.be

Teologjia

Es-selamu alejkum.Njoftim. Të nderuar të pranishem ju informoj se qe nga data 30.07.2010 deri me daten01.08.2011 Kysmet.www.studiokras.be ofron sherbime falas për...


Berni
ne: 01-06-2010, 07:32:58
Padi gazetarit Kastriot Myftaraj, per nxitje te urrejtjes fetare

Teologjia

Tirane-Komiteti Mysliman i Shqiperise, ka bere dje nje kallezim penal ne Prokurorine e Tiranes ndaj gazetarit Kastriot Myftari, i cili akuzohet per 3 vepra penale, qe pala paditese pretendon se ai ka konsumuar ne dy artikuj te botuar ne te perditshmen "Sot". Kallezimi penal eshte firmosur nga kr...

M A X
ne: 02-05-2010, 19:41:18
Sektet, si po i shkatërrojnë njerëzit dhe besimet fetare

Teologjia

 Në SHBA dhe Britani gjenden gati 4.000 sekte të ndryshme. Ky numër është frikësues, sepse zbulon boshllëkun shpirtëror nga i cili vuan sot njeriu në Perëndim, ndërkohë që këto sekte pretendojnë se mund ta mbushin atëSektet, si po i shkatërrojnë njerëzit dhe besimet fetareNë Bri...

zeriytt
ne: 27-04-2010, 23:02:06
A është në rrugë të drejt BIK-u ?

Teologjia

 KUR DUKE LUFTUAR TË KEQËN MBROHET E KEQJA  Të lexosh artikujt e datës  26 dhe 27 shkurt  2010 në gazetën "Express " lidhur me rastin e xhamisë së fshatit Marinë të Skenderajt , shkruar i pari nga Dafina Myrtaj e Jetmira Rexhepi , e tjetri vetëm nga Dafina Myrtaj ,

zeriytt
ne: 27-04-2010, 22:45:42
TË GJITHË E KENI KEQ

Teologjia

TË GJITHË E KENI KEQ   ShkruanFIDAN BEQIRI    Pasi kam përcjellur me vemendje në rubrikën " OPINIONE " te të përditshmës "KOSOVA SOT " shkrimet ( replikat ) e Adem Zuk

Berni
ne: 06-04-2010, 19:03:54
Topi: Lutjet ndaj Zotit, në gjuhë amëtare

Teologjia

Presidenti dekoron përfaqësuesit e katër komuniteteve fetare në ShqipëriPresidenti Bamir Topi risjell në kujtesë amanetin e At Zef Pllumit, i cili ka thënë se me Perëndinë duhet të flitet në gjuhën amtare. Deklarate e numrit një të shtetit, erdhi gjatë një ceremonie për dekorimi...*
Fatmir Shatri
ne: 05-01-2010, 22:51:46
Të mos instrumentalizohen nxënësit për shkaqe fetare!

Teologjia

Këshilli për Mbrojtjen e të Drejtave e të Lirive të Njeriut ka kundërshtuar aktivitetet e organizatave të ndryshme fetare në objektet shkollore, dhe ka kërkuar nga drejtuesit e shkollave të ndërmarrin veprime konkrete për mbrojtjen e nxënësve të tyre.Këshillit për Mbrojtjen e të...

M A X
ne: 26-12-2009, 01:51:16
Si u bë 25 dhjetori Krishtlindje

Teologjia

 Më 25 dhjetor, kristianët anembanë botës do të mblidhen për të festuar ditëlindjen e Jezusit. Këngë të gëzueshme, liturgji speciale, dhurata të mbledhura me letra të shkëlqyeshme, ushqime festiveSi u bë 25 dhjetori Krishtlindje/A është me të vërtetë ditëlindja e Krishtit?Më 25 dhjetor, kristian...

M A X
ne: 01-12-2009, 02:16:41
Letrat sekrete të Nënë Terezës dhe krizat e saj të besimit

Teologjia

 "Jezusi ka një dashuri të veçantë për ju por, për mua, qetësia dhe boshllëku është aq i madh saqë e kërkoj dhe nuk e shikoj, vë veshin por nuk e dëgjoj, gjuha ime lëviz kur dua të lutem, por nuk arrin të flasë"Letrat sekrete të Nënë Terezës dhe krizat e saj të besimit/Dy gabimet e mrekullueshme...

sh2dow
ne: 24-10-2009, 21:59:18
Si te behesh prift ne Maqedoni!

Teologjia

Magjia qe ne kohra te hershme kishte kapluar te miren por zoti gjithsesi me krijimin e botes krijoji edhe ligjet mu si ki forum ku tani un shkruaj dhe respektoj nje kohesisht rregulloren e shkruar nga staffi.Un jam Musliman mirpo per vet faktin qe jam nje i till ki religjion ndalon reptesisht sh...


M A X
ne: 14-10-2009, 17:20:31
MICS: 80 përqind e popullsisë brenda Shqipërisë, myslimane

Teologjia

Një studim i papublikuar më parë, që identifikon përkatësinë fetare, thotë se myslimanët përbëjnë rreth 80% të popullsisë në Shqipëri, një shifër shumë më e lartë se sa mendohej më parë. Një studim i "The Multiple Indicator Cluster Survey", i bërë nga INSTAT në 2005 për UNICEF, kërkonte të zbulo...
Aida
ne: 28-08-2009, 15:59:30
Prifti iu bashkohet muslimanëvë në agjërim

Teologjia

Prifti iu bashkohet muslimanëvë në agjërimPrifti protestant Ben Ries nga Belingami po e agjëron muajin e shenjtë të Ramazanit.Kjo është një angazhim jo edhe aq i lehtë, sepse gjatë Ramazanit duhet larguar nga pirja dhe ngrënia gjatë ditës për një muaj rresht.Ësh...


Aida
ne: 21-08-2009, 14:24:08
Marrëdhëniet mes Islamit dhe Krishterimit në Evropë

Teologjia

Marrëdhëniet mes Islamit dhe Krishterimit në EvropëDr Hans KoechlerPërmbajtja(I) Historia e marrëdhënieve islamike-të krishtera në Evropë: Ndërveprimi kulturor përballë konfrontimit politiko-ideologjik(II) Konceptet metafizike në Islam dhe Krishterim dhe roli i tyre në ...


Pergjigje nga: kijameti, panopticon, hendrix
ZOTI DHE ROBI


M A X
ne: 06-06-2009, 00:54:15
Fjalimi i Barak Husein Obames ne Kajro

Teologjia

Fjalimi i Obames ne Kairo  "Kemi fuqinë të bëjmë botën që ëndërrojmë"  Jam i nderuar që ndodhem në qytetine përjetshëm të Kajros, i ftuar nga dyinstitucione shumë të famshme. Përrreth 1000 vjet, Al-Azhar konsiderohe

Pergjigje nga: ofthmani, Eni, aventurieri
NDRYSHIMI!
*


*
AbdylHabib
ne: 05-03-2009, 10:07:38
Mbreti që vendosi të bëhej bujar

Teologjia

Mbreti që vendosi të bëhej bujarParaqet ,Sabri SelmaniNjë mbret i Iranit i tha një ditë një dervishi:-Tregomë një rrëfenjë.-Madhëri-, u përgjigj dervishi, -do t’ju tregoj rrëfenjën e një mbreti arab, Hatim Tai-t, njeriut më bujar të të gjitha kohëve, sepse nëse do mund t’i ngjaje, ti kishe për t...


Aida
ne: 31-01-2009, 21:40:38
Lejohen Kryqet e percet ne shtet

Teologjia

Lejohen Kryqet e percet ne shtetTedi BlushiQeveria garanton me ligj për besimtaret myslimane mbajtjen e shamive të kokës apo të perçes në institucionet publike. Në të njëjtat institucione, edhe besimtarëve të krishterë u garantohet me ligj mbajtja e kryqeve. Këto të drejta sigur...


  • Nuk ka postime te reja
  • Redirect Board