×
Hyrja
Profili

A egziston jeta pas vdekjes?

A egziston jeta pas vdekjes?

· 89 · 15382

 • Postime: 19
Dr. Gery Miller
#25 ne: 03-12-2006, 21:24:51
Ti dikushi dhe ti askushi, sjellni fakte per ate qe e thoni e mos u zgjatni shume per te dalur tek syt e anetareve se jeni ne debat te mirefillt.

Ata te cilet nuk kane fakte per t'u argumentuar, fillojne te mirren me identitetin apo personalitetin e anetarit, nje gje e tille shihet edhe tek ju, qe e beni vetem per te ikur nga esenca e diskutimit.

Nese deshironi debat, o njerez, debat, hajde e me argumente e jo me dogma palidhje te paargumentuara.

A nuk mjaftuan ato citate, te cilat tregojne per mrekullira shkencore, e te cilat jane ne fjalen e Atij qe na ka paralajmeruar per jeten pas vdekjes?

Injorances me top nuk i bihet thoshte njeri.

Sjellni fakte, e jo dogma e blasfemi prej kokave tuaja, sepse nuk jeni askush (edhe sic thoni vet), nuk jeni as i autorizuar i "nenes natyre", e i asgjese, qe te ju besojme ate qe e thoni perderisa nuk e argumentoni. Argumente, fakte, o njerez, e jo kopalla.

Hajt gjithe te mirat.

Dr. Gery (maturanti)

 • Postime: 1210
 • Gjinia: Mashkull
albnobody
#26 ne: 03-12-2006, 22:18:44
Ti dikushi dhe ti askushi, sjellni fakte për atë qe e thoni e mos u zgjatni shumë për te dalur tek syt e anëtarëve se jeni ne debat te mirefillt.

Ata te cilët nuk kanë fakte për t'u argumentuar, fillojnë te mirren me identitetin apo personalitetin e anetarit, një gjë e tillë shihet edhe tek ju, qe e bëni vetëm për te ikur nga esenca e diskutimit.

Nëse dëshironi debat, o njerëz, debat, hajde e me argumenta e jo me dogma palidhje te paargumentuara.

A nuk mjaftuan ato citate, te cilat tregojnë për mrekullira shkencore, e te cilat janë ne fjalën e Atij qe na ka paralajmeruar për jetën pas vdekjes?

Injorances me top nuk i bihet thoshte njeri.

Sjellni fakte, e jo dogma e blasfemi prej kokave tuaja, sepse nuk jeni askush (edhe siç thoni vet), nuk jeni as i autorizuar i "nenes natyre", e i asgjese, qe te ju besojme atë qe e thoni përderisa nuk e argumentoni. Argumente, fakte, o njerëz, e jo kopalla.

Hajt gjithë te mirat.

Dr. Gery (maturanti)
Faktet une i kam porositur te Zoti dhe po pres qe t`mi dergoje.Posa t`me vijne do te ti dergoj me email "Dr" !
Nuk dij se perse duhet une te vrapoj e te vjedhi ndonje qelbesire liber te dikujt qe e ka shkruar per Zotin dhe fene para meje qe te ta sjelli tye.Nje Fakt te tille se kane as fete te cilat 3/ 4 e botes i genjejne.As ato s`kane asnje Fakt,asnje lidhje me ndonje krijese te panjohur per njerezimin por vetem te imagjinuar nga Njerezit!Rrenat per zbritjen e Bibles dhe Kuranit nga Qielli,le qe jane super Rrena por edhe po t`ishin te veerteta,asnje gje s`do te ndryshonte ky rast.Bota,sot po tregon se para 3000 vjetesh ka patur komputer...Bota s`eshte zhvilluar vetem ne keto 2000 vjet por ka qene dhe do te jete prap gjithnje ne shkaterrim dhe zhvillim te panderprere,pa fillim dhe fund...Pra vetvetiu Rrena demaskohet qarte.Para disa vitesh Vatikani kishte financuar nje projekt qe ta zbrese nje njeri nga Qielli gjer afer Tokes  me nje fluturake transparente ku brenda saj njeriu do ishte Zoti dhe viktima e Vatikanit Jesussi...Keshtu mendoi ai dhe mendon ende qe duke leshuar nje njeri qe ne dukje te jashtme i gjason figures se tij te krijuar nga Imagjinata e perhapesve te fese Jesusiane do t`i detyronte te ter boten menjehere qe te behen anetare te kishes  se Jesussit...Por ja qe kjo Rrene ende nuk u be realitet,sepse teknika ende s`ka ardhur ne at shkalle qe kjo te realizohet...Po edh po te ndodhe ndonjehere,prapaseprap ajo do shtoje nje Rrene me shume ne vargun e Rrenave qe bejne fete per te mjelur bagetine njerezore...

Asnjehere s`kam kerkuar t`me besoni mua per per Besimin apo mosbesimin e juaj!Vetem propagimi qe beni ju per  t`i mashtruar njerezit qe te Besojne ne at Zotin e juaj me pengon pak.Mbajeni fene si e sa te duani por vetem per vetvehten.Besimi apo feja eshte nje ushqim personal dhe per fat te mire te Padroneve te feve ai nuk shteron kurre sa ajri ne natyre.Me te mbushin zbraztesine e tyre njerezit qe kane zbrastesi ne trurin e tyre.E dij qe s`kam te drejte t`ju perzihem ne Forumin e juaj Fetar,meqe pernga feja s`jemi te njejte se une jam Shqiptar,por gjer ketu shkrova ca rrjeshta pa perfillur fare ndalimin qe  ekziston ne hyrje per Shqiptaret Shqiptare!
Faktet qe kerkoni ju ato jane Faktet e huaja,Fakte te vatikanit,Athines,Arabise,gje qe per mua jane te pavlershme dhe si te tilla te panjohura!Faktet e mia jane FAKTE qe askush ne bote ,ne boten e sotme ku une ende jetoj,s`mund te ulet ne nje Tavoline dhe t`me mashtroje me asnje mundesi tjeter mbi te verteten mbi jeten dhe Vdekjen,mbi Zotin dhe Fene!
Meqenese,me keto shkrime ne kete teme,une vetem jam argetuar ca me bisedat qe beme,nuk dua me t`ju ngacmoj ne "lumturine" e juaj Fetare.Nuk kam nje aresye ta bej kete.Nese une jam krejtesisht i lumtur keshtu si jam  si Shqiptar,po pse te ankohem une nese ju jeni i lumtur si Musliman,katolik,ortodoks etj? 
Kur t`me zbrese edhe mua nje Liber i Zotit nga Qielli do te te njoftoj...Se Librat e Qiellit s`guxon kush ti kontestoje edhe nese i ka hedhur ndonje pellumb apo shpend me i madh......
Tung dhe mirekalofsh!

Une e mbylla debatin...sepse s`kam FAKTE!!!!!!!!

 • Postime: 19
Dr. Gery Miller
#27 ne: 04-12-2006, 00:19:16
Ironija juaj eshte e pakuptimt, e dhe aspak nuk me pelqen. Sidoqofte e pranuat se skeni fakte. Kur te te arrijne faktet (nga kush do qofte) eja ne debat, e mos na lodh me shkrime te stergjata e te paargumentuara.

Dr. Gery

 • Postime: 1210
 • Gjinia: Mashkull
albnobody
#28 ne: 04-12-2006, 02:18:33
Ironija juaj është e pakuptimt, e dhe aspak nuk me pëlqen. Sidoqoftë e pranuat se skeni fakte. Kur te te arrijnë faktet (nga kush do qoftë) eja ne debat, e mos na lodh me shkrime te stergjata e te paargumentuara.

Dr. Gery
Ah bre Doctor po  Doctor qenke!Po ku i ke ti FAKTET tuaja bre?Apo s`te vje turp ?Te thash mos me nga se me analfabete s`dua te debatoj me! E tera qe ti shkruan eshte RRENE!
Mos m`u drejto mua me...vazhdo me te tjeret apo vetem!Per Analfabetin qe s`di as shkrim lexim,po ku di ai se cilat jane Fakte...Duhet nje nendetese apo nje Balene ta nxjerre nga deti qe tia hedhi para Nje budallai.Feja eshte filosofi dhe faktet e saj jane logjike e jo Nendetesja 200 m.apo Mali Tomor!Ik bre mos...

 • Postime: 3079
 • Gjinia: Femer
Aida
#29 ne: 04-12-2006, 11:06:04
Ju lus ti permbaheni temës dhe mos u merrni me njëri-tjetrin!
Postimet e ardhshme te cilët s'kanë te bëjnë me temën do të editohen/fshihen nga Stafi.


Ju ftoj ne diskutim te mirëfilltë!

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#30 ne: 04-12-2006, 15:37:06
albnobody,
ne baze te asaj qe thoni ju, dhe ne baze te asaj qe ju gjithsecilin e nencmoni, i bie qe te gjithe ne bote e kan gabim pervec teje dhe vec ti je ai i cili njeh gjithckan...na bie qe ti te jesh zoti???.(valle ke ti mencurine e gjithe botes)???

respekte.
Capkenja
#31 ne: 04-12-2006, 21:32:47
Tani pas kaq shume debateve egzitoj ajo e shkrete jete pas vdekjes apo jo.Bibla thote "Nga pluhuri erdhem ne pluhur do kthehemi,keshtu jete pas vdekjes une me aq sa e besoj them se ska.

 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#32 ne: 05-12-2006, 20:50:52
Ne cka beson ti Capkene?
Capkenja
#33 ne: 05-12-2006, 20:55:08
Ne zot!

 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#34 ne: 05-12-2006, 21:07:04
Po atehere, perse te krijoi Zoti???

 • Postime: 1210
 • Gjinia: Mashkull
albnobody
#35 ne: 05-12-2006, 22:00:05
albnobody,
ne baze te asaj qe thoni ju, dhe ne baze te asaj qe ju gjithsecilin e nencmoni, i bie qe te gjithë ne botë e kan gabim përveç teje dhe veç ti je ai i cili njeh gjithckan...na bie qe ti të jesh zoti???.(valle ke ti mencurine e gjithë botës)???

respekte.
Ibraim
Qofsh i respektuar!
Fjalet e mia jane pak ndoshta nençmuese,kete e pranoj por jo fyese!Sa per ate qe ... ju thoni "qe te gjithe ne bote"...ketu prap ju them ,jo vetem juve personalisht por te gjiteve qe lexojne "gjepurat" e mia se une ne keto qe shkruaj jam 100 % i bindur dhe i vendosur.Nuk dua te ofendoj askend  ne bote e me  se paku shqiptaret,gjak i te cileve jam edhe une nga mema dhe babai...por keshtu del rezultati i studimeve te mia ...
Nje problem eshte i dukshem ketu neper forume,qe do te thoja eshte nje mungese e kategorizimeve,klasave te dijes apo diskutimeve...Dhe kete do e paraqisja si nje gabim te shumices absolute te forumisteve te cilet per te studjuar Zotin=natyren=egzistueshmerine citojne njerezit!
Une sikur e keni pare besoj,ne asnje teme  s`citoj askend per tu nisur nga ai-ajo,dhe me se paku per Zotin.
Fjala e juaj "i bie qe ju te jeni Zoti" eshte per mua jo e kendeshme dhe pak fyese!
Nuk jam une Zoti,nuk je ti,s`eshte askush...por te gjithe,dikush me pak e dikush me shume jemi ZOTI!Se keshtu ekziston ,jo jeta as bota por EGZISTUESHMERIA=NATYRA=ZOTI dhe jo kurrsesi ndryshe,as teorikisht(sipas fese) as praktikisht(sipas shkences)nje rezultat tjeter qe del jashte kesaj qe them dhe shkruaj une s`ka...Me vjen keq por po e perseris prap: S`KA!

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#36 ne: 05-12-2006, 22:48:40
Ibraim
Qofsh i respektuar!
Fjalët e mia janë pak ndoshta nënçmuese,këtë e pranoj por jo fyese!Sa për atë qe ... ju thoni "qe te gjithë ne botë"...këtu prap ju them ,jo vetëm juve personalisht por te gjiteve qe lexojnë "gjepurat" e mia se unë ne këto qe shkruaj jam 100 % i bindur dhe i vendosur.Nuk dua të ofendoj askënd  ne botë e me  se paku shqiptarët,gjak i te cileve jam edhe unë nga mema dhe babai...por kështu del rezultati i studimeve te mia ...
Një problem është i dukshëm këtu nëpër forume,qe do të thoja është një mungese e kategorizimeve,klasave te dijës apo diskutimeve...Dhe këtë do e paraqisja si një gabim te shumicës absolute te forumisteve te cilët për te studjuar Zotin=natyren=egzistueshmerine citojne njerëzitë!
Unë sikur e keni pare besoj,ne asnjë teme  s`citoj askënd për tu nisur nga ai-ajo,dhe me se paku për Zotin.
Fjala e juaj "i bie qe ju të jeni Zoti" është për mua jo e kendeshme dhe pak fyese!
Nuk jam unë Zoti,nuk je ti,s`është askush...por te gjithë,dikush më pak e dikush me shumë jemi ZOTI!Se kështu ekziston ,jo jeta as bota por EGZISTUESHMERIA=NATYRA=ZOTI dhe jo kurrësesi ndryshe,as teorikisht(sipas fesë) as praktikisht(sipas shkences)një rezultat tjetër qe del jashtë kësaj qe them dhe shkruaj unë s`ka...Me vjen keq por po e përsëris prap: S`KA!

albnobody,
une nuk jam kunder mendimit tend, sepse ai eshte yti, dhe ti ke te drejte ta thuash, mir ama, nuk me pelqen ajo qe nencmoni te tjeret. Tash, njerezit, forumistat ketu, citojne te tjeret sepse besojne ne nje ZOT (qe ti nuk e beson) dhe per te cilet eshte i njejte. Po te kishte edhe anetare te tjere, qe besonin ne ate qe thoni ju (jo ne ZOT), edhe ata do t'ju citonin juve, dhe nga menyra e te shkruarit tend, ti do e nencmoje edhe ate, dhe do e mohoje edhe mendimit e atij, i cili te citon ndoshta ty. Kjo eshte ajo qe nuk me pelqen ke ju. Perndryshe, te gjithe jemi te lire te mendojme ashtu si duam, te besojme ne ate qe duam, pavarsisht, eshte ajo e gabueshme apo jo.
Ajo qe une e quaj ZOT, per ty eshte asgje, dhe e kunderta... por, te kemi kujdes se si diskutojme.
respekte albnobody.

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#37 ne: 05-12-2006, 22:55:03
Citim
Fjala e juaj "i bie qe ju të jeni Zoti" është për mua jo e kendeshme dhe pak fyese!
Nuk jam unë Zoti,nuk je ti,s`është askush...por te gjithë,dikush më pak e dikush me shumë jemi ZOTI!Se kështu ekziston ,jo jeta as bota por EGZISTUESHMERIA=NATYRA=ZOTI dhe jo kurrësesi ndryshe,as teorikisht(sipas fesë) as praktikisht(sipas shkences)një rezultat tjetër qe del jashtë kësaj qe them dhe shkruaj unë s`ka...Me vjen keq por po e përsëris prap: S`KA!
e leme ate qe themi ne naivet, te paditurit... po fillojme me teorine tende.
pse permend ZOT kur nuk e beson? kur po e permend ZOT, c'po kuptoni me kete?
ma sqaro pak me shume EKZISTUESHMERIA=NATYRA=ZOTI.
Me sqaro teorine tende mbi njohjen, mbi krijimin e botes, mbi gjithckane dhe asgjene.
Sepse nuk eshte ceshtja vec te besimi...

respekte albnobody.

 • Postime: 7449
 • Gjinia: Mashkull
SteriOtipi B
#38 ne: 06-12-2006, 16:40:16
Per vete besoj ne Reminishencen e shpirtit. :)

 • Postime: 1210
 • Gjinia: Mashkull
albnobody
#39 ne: 07-12-2006, 13:17:44
e lemë atë qe themi ne naivet, te paditurit... po fillojme me teorine tënde.
pse përmend ZOT kur nuk e beson? kur po e përmend ZOT, c'po kuptoni me këtë?
ma sqaro pak me shumë EKZISTUESHMERIA=NATYRA=ZOTI.
Me sqaro teorine tënde mbi njohjen, mbi krijimin e botës, mbi gjithckane dhe asgjene.
Sepse nuk është çështja veç te besimi...

respekte albnobody.
Ibraim!
Te gjitha pergjigjjet qe i kam dhene dhe i jap jane te njejta...Nuk i elaboroj ne forum aq mire se kushton shume kohe dhe te shkruarit e kam shume te ngadalshem.mendimet shume te shpejta...Por jo çdo gje mund te sqarohet ne Forumin virtual!Per te te siguruar qe mendimi im eshte i fiksuar ne kete qashtje po te them kete fjali: 0+0=0, 0 x 0 = 0, 0-0=0, 1000 x 0 = 0...
Pra te gjitha rruget te sjellin ne 0(zero)dhe kjo zero eshte Zoti=Natyra=ekzistueshmeria apo Zero-ja e plote dhe e thate njesoj e pafillim dhe fund... Fundin e ka nje gje qe  ka fillimin!Keshtu e njeh Zotin edhe feja,edhe shkenca,por keshtu e njohin ata vetem  per vetvehten e jo edhe per kopete e tyre...
Ke degjuar ti qe predikuesit prifterinj,hoxhallare,popa,shehlere e tj... te thone : bej kete qe te them une e mos bej ti ate qe bej une!...
Per pyetjen se si e mendoj une Zotin qe e permendi ne shkrimet e mia...kjo eshte nje gje e imja personale,nje zbulim,emerim apo si te duash qe e kam vetem per vetvehten,qe vet e kam mbaruar dhe eshte krejtesisht i vertetuar nga une per mua!
Pershendetje!

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#40 ne: 07-12-2006, 15:15:41
Pra të gjitha rrugët te sjellin ne 0(zero)dhe kjo zero është Zoti=Natyra=ekzistueshmeria apo Zero-ja e plotë dhe e thate njësoj e pafillim dhe fund... Fundin e ka një gjë qe  ka fillimin!Kështu e njeh Zotin edhe feja,edhe shkenca,por kështu e njohin ata vetëm  për vetvehten e jo edhe për kopete e tyre...
Ke dëgjuar ti qe predikuesit prifterinj,hoxhallare,popa,shehlere e tj... te thonë : bëj këtë qe te them unë e mos bëj ti atë qe bëj unë!...
Për pyetjen se si e mendoj unë Zotin qe e permendi ne shkrimet e mia...kjo është një gjë e imja personale,një zbulim,emerim apo si të duash qe e kam vetëm për vetvehten,qe vet e kam mbaruar dhe është krejtësisht i vërtetuar nga unë për mua!
Përshëndetje!
Pershendetje.
Nuk eshte arsye kjo se sqarimi yt te merr kohe etj etj. Kur fillon et arsyetohesh me dicka, mbaroje gjer ne fund, dhe jo te gjesh arsye te paarsye.
Ajo qe thot ti zero e pafillim dhe e pafund eshte ajo qe thot edhe Kur'ani per Zotin. Pra ti merr gjerat qe te pelqejne nga Kur'ani, disa nga bibla doshta e disa edhe nga shkencetaret... nejse mos te zgjatem, se e shoh se nuk ke shkruar qe une te zgjatem...
Per cudi, ama per cudi, te gjithe qe mundohen te sqarojne Zotin ne nje menyre tjeter nga ajo cka eshte, ne fund u del ajo qe eshte, nje ZOT i pafillim dhe i pafund, Krijues i gjithckase.
Sa u perket predikusve  - ata jane vec ca sherbyes qe edhe ata bejne mekate, sepse edhe ata jane njerez, dhe ta garantoj, nuk jane te perkryer, megjithese kan mision shume te rende. Edhe kryetart e shteteve kane mision te rende por budallalleqet me te medha i bejne ata.
Respekt.

 • Postime: 1210
 • Gjinia: Mashkull
albnobody
#41 ne: 08-12-2006, 01:58:31
Ajo qe thot ti zero e pafillim dhe e pafund është ajo qe thot edhe Kur'ani për Zotin.
Këtë e thash unë vet me pare...pse m`a përsërite ti prap?
Citim
Pra ti merr gjërat qe te pëlqejnë nga Kur'ani, disa nga bibla doshta e disa edhe nga shkencetaret...

Unë te them atë qe kam mundësi te ta them...Për mua s`ka fare rëndësi e pranon(beson) ti apo jo fjalën time.Unë po të them pa bërë be ne asgjë përveç ne Zotin tim personal se askund s`i kam lexuar as marrur këto fjale  me pare se ti gjeja ne koken time. Kjo eshte pak deshmi e mire qe tye do duhej te te pelqeje qe do të thot qe unë s`jam i vetmi qe e dij realitetin por jam njeri nder te paketit e botës dhe këta te paket sipas mendimit tim mund te numrohen ne gishta te njeres dorë! Jam real dhe i pranoj të gjitha qe janë për t`u pranuar...Asnje ambicje jetësore s`e kam sot e cila mua do me shtyente të flas ashtu si nuk jam i bindur qe është e vërtetë...sepse dëshirat qe kam patur ne jetë... përveç njeres i kam kryer të gjitha ...dhe kjo Njëra qe më ka mbetur e parealizuar është te ndihmoj Pupullin tim te shpetoje edhe kësaj radhe! Vërtetë i kam kryer shum shpejt për moshen por ç`ti besh...nuk kam patur unë kerkesa megalomane...por te thjeshta fare...Natyrale te kam buken time dhe strehen time mbi koke!
Citim
Për çudi, ama për çudi, te gjithë qe mundohen te sqarojne Zotin ne një mënyrë tjetër nga ajo çka është, në fund u del ajo qe është, një ZOT i pafillim dhe i pafund, Krijues i gjithckase.
Këtu nuk e kam te qartë se si e mendon ti"nga ajo çka është"
Sa për atë "i pafillim dhe i pafund" jam dakord,por për  për "krijues i gjithshkafit" këtu s`jemi bashke! Këtu jam me ty por edhe krejtësisht kundër teje dhe atyre qe kështu e mendojnë Zotin, se kjo është një thënie e librave fetare me te cilët unë ne këtë pikë nuk pajtohem me to assesi!Ky ka qene nje gabim i detyrueshem(me vetedije) per ata qe e kane shkruar Biblen dhe Kuranin...se perndryshej nuk do u besonte askush qe te futej ne kopene e tyre!
Kam unë tri përgjigjje te miat personale  me shume te cilat nuk perkojne aspak me ato Fetare te Bibles, Kuranit, as Shkences mbi Kuptimin për ZOTIN te cilin unë s`e besoj por e njoh...! 
Citim
Sa u përket predikusve  - ata janë veç ca sherbyes qe edhe ata bëjnë mekate, sepse edhe ata janë njerëz, dhe ta garantoj, nuk janë te përkryer, megjithëse kan mision shumë te rëndë. Edhe kryetart e shteteve kanë mision te rëndë por budallalleqet me te mëdha i bëjnë ata.

Po,këtë e dij unë mirë por unë këta i ceka për një diçka krejt tjetër...qe ta kuptosh ti se si është krijuar dhe nga kush është krijuar Zoti te cilin  99.9 % e njerëzve ne botë e njohin perafersisht te njëjtë... per shkak te imponimit te feve ...e unë dhe ca tjerë ,ne e njohim ashtu si është e jo si duhet te jetë!
Për çdo rast,mos harro qe un jam  një i çmendur qe vetvehten ,edhe pse me shum turp prapseprap e quaj Gjeni!
 Mireqofsh!

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#42 ne: 08-12-2006, 08:24:20
Citim
Këtë e thash unë vet me pare...pse m`a përsërite ti prap?
Me vjen keq, por kjo eshte thene shume shume me heret se sa mendon ti.

Citim
Unë te them atë qe kam mundësi te ta them...Për mua s`ka fare rëndësi e pranon(beson) ti apo jo fjalën time.Unë po të them pa bërë be ne asgjë përveç ne Zotin tim personal se askund s`i kam lexuar as marrur këto fjale  me pare se ti gjeja ne koken time.

Ti mund të thuash gjithçka... ti mund edhe të thuash se Zotin e ke fis, askush nuk te ndal të thuash atë qe don... mir ama ajo qe thoni ju dhe e vërteta janë dy gjëra kejt të ndryshme.

Citim
Kjo është pak deshmi e mirë qe tye do duhej te te pëlqejë qe do të thot qe unë s`jam i vetmi qe e dij realitetin por jam njeri nder te paketit e botës dhe këta te paket sipas mendimit tim mund te numrohen ne gishta te njeres dorë! Jam real dhe i pranoj të gjitha qe janë për t`u pranuar...Asnje ambicje jetësore s`e kam sot e cila mua do me shtyente të flas ashtu si nuk jam i bindur qe është e vërtetë...sepse dëshirat qe kam patur ne jetë... përveç njeres i kam kryer të gjitha ...dhe kjo Njëra qe më ka mbetur e parealizuar është te ndihmoj Pupullin tim te shpetoje edhe kësaj radhe! Vërtetë i kam kryer shum shpejt për moshen por ç`ti besh...nuk kam patur unë kerkesa megalomane...por te thjeshta fare...Natyrale te kam buken time dhe strehen time mbi kokë!Këtu nuk e kam te qartë se si e mendon ti"nga ajo çka është"

Pse je aq i sigurtë ne këtë qe thua? Si mundet nga 5 miliard njerëz, ju të jeni disa gishta te njeres dorë, do me thënë 5 veta qe e dini te vërtetën?
Mbase ajo qe beson ti është e vërtetë, pse nuk po e elaboron këtu? Si ke kohe te me citosh mua,  dhe nuk ke kohe te me përgjigjesh ne pyetjet qe te bëra?


Citim
Sa për atë "i pafillim dhe i pafund" jam dakord,por për  për "krijues i gjithshkafit" këtu s`jemi bashke!

Po kush mund te krijoj gjithçka përveç atij qe është i pafillim dhe i pafund?
Si u krijua bota dhe gjithçka qe ka ne te sipas teje dhe teorise tënde?

Citim
Këtu jam me ty por edhe krejtësisht kundër teje dhe atyre qe kështu e mendojnë Zotin, se kjo është një thënie e librave fetare me te cilët unë ne këtë pikë nuk pajtohem me to assesi!Ky ka qenë një gabim i detyrueshem(me vetedije) për ata qe e kanë shkruar Biblen dhe Kuranin...se perndryshej nuk do u besonte askush qe te futej ne kopene e tyre!

Nuk është me rëndësi qe unë dhe ti te pajtohemi, me rëndësi është te kuptohemi.

Citim
Kam unë tri përgjigjje te miat personale  me shumë te cilat nuk perkojne aspak me ato Fetare te Bibles, Kuranit, as Shkences mbi Kuptimin për ZOTIN te cilin unë s`e besoj por e njoh...!

Pse perton t'na e sqarosh edhe neve?

Citim
Po,këtë e dij unë mirë por unë këta i ceka për një diçka krejt tjetër...qe ta kuptosh ti se si është krijuar dhe nga kush është krijuar Zoti te cilin  99.9 % e njerëzve ne botë e njohin perafersisht te njëjtë... për shkak te imponimit te feve ...e unë dhe ca tjerë ,ne e njohim ashtu si është e jo si duhet te jetë!

Si ne bibel, si ne Kur'an, janë prifterit ata qe dolen nga feja, dhe jo feja nga prifterit.

Citim
Për çdo rast,mos harro qe un jam  një i çmendur qe vetvehten ,edhe pse me shum turp prapseprap e quaj Gjeni!

Ti mund të jesh gjithçka, dhe mund ta quash veten cfar të duash...me rëndësi është ne te diskutojmë dhe ta respektojme njëri-tjetrin

Respekt

 • Postime: 1210
 • Gjinia: Mashkull
albnobody
#43 ne: 08-12-2006, 11:46:58
Me vjen keq, por kjo është thënë shumë shumë me herët se sa mendon ti.
Ajo eshte e vertete por ne biseden tonë këtë e thash unë vet para jush!

Citim
Ti mund të thuash gjithçka... ti mund edhe të thuash se Zotin e ke fis, askush nuk te ndal të thuash atë qe don... mir ama ajo qe thoni ju dhe e vërteta janë dy gjëra kejt të ndryshme.
Ky është vetëm mendimi i juaj!Zotin e kam fis sa dhe ai mua
se...
Citim
Pse je aq i sigurtë ne këtë qe thua? Si mundet nga 5 miliard njerëz, ju të jeni disa gishta te njeres dorë, do me thënë 5 veta qe e dini te vërtetën?
Mbase ajo qe beson ti është e vërtetë, pse nuk po e elaboron këtu? Si ke kohe te me citosh mua,  dhe nuk ke kohe te me përgjigjesh ne pyetjet qe te bëra?
Jam i sigurtë sepse 5 persona te tillë i njoh,te tjerët jo.Të panjohurit apo te palindurit nuk njihen gjersa te lindin apo lajmerohen!Të elaboroj sigurisht qe s`dua sepse forumi virtual s`është vend për gjëra te tilla.Këtu gjërat qe sillen janë vetëm Demo versione dhe jo elaborime,pra thënë shqip një marketing qe te zgjon kureshtjen apo interesimin për Diç qe ta hulumtosh me tutje...
Nuk them se s`kam kohe por them se s`kam kohe te merrem me të gjitha dhe me te gjithë ... Dhe sa i takon pergjigjjeve, unë jap vetëm ato qe s`i konsideroj humbje nëse i jap...


Citim
Po kush mund te krijoj gjithçka përveç atij qe është i pafillim dhe i pafund?
Ne këtë pyetje ndoshta do ishte mirë ju vet te  pergjigjeni  sepse kështu si pyesni  vetvehtes po ia bëni e jo mua!Pergjigjjen e keni ne pyetjen e juaj!Unë vetem po ta zbuloj  thjeshte: Te  them qe ai i cili është i pafillum dhe fund s`mund te krijoje asgjë as ç`krijoje asgjë ... ajo qe ekziston ashtu edhe qëndron sepse ne këtë perbetje "pafillim dhe pafund" jemi edhe ne... nuk jemi perjashta këtij "pafillim e pafundi" 
Citim
Si u krijua bota dhe gjithçka qe ka ne te sipas teje dhe teorise tënde?
Nëse thua qe Zoti është i pafillim dhe i pafund atëherë ç`vlerë dhe kuptim ka kjo pyetje?Për formimin e Tokes si planet,pyet shkencetret,për Zotin dhe teresine Universin përgjigjja ime është 100 % e saktë!

Citim
Nuk është me rëndësi qe unë dhe ti te pajtohemi, me rëndësi është te kuptohemi.
Nëse ne e kuptojme njëri-tjetrin,ne do pajtohemi,por kjo është e vështirë,sidomos ne kohën e sotme aktuale nëpër te cilën po kalon shoqëria shqiptare. Këtë pajtim e pengojne paragjykimet,frika ndaj te panjohures frike kjo qe na mbane large guximit qe t`njihemi me te!

Citim
Pse perton t'na e sqarosh edhe neve?
Nëse asnjëherë gjer me sot s`kam sqaruar diçka,vetëm kjo e sotmja mjafton...Te verteten e ke ne vetvehte pse duhet qe une te ta zbuloj?

Citim
Si ne bibel, si ne Kur'an, janë prifterit ata qe dolen nga feja, dhe jo feja nga prifterit.
E kundërta.Prifterinj te dhe predikuesit vërtetë s`janë vet Krijuesit e drejtperdrejt te fesë sepse fete jane krijuar me heret por  ata janë trashegimtaret e atyre qe i krijuan fetë.Pra si bij të tyre ata janë, nëse jo prodhuesit direkt te saj atëherë mbrojtesit,shperndaresit dhe menagjyesit(shitesit) e fesë!

Citim
Ti mund të jesh gjithçka, dhe mund ta quash veten cfar të duash...me rëndësi është ne te diskutojmë dhe ta respektojme njëri-tjetrin
Une dhe ti...secili mund te thot se eshte ky apo ai...por mundesisht duhet permbajtur pak ,ne mos te vertetes atehere miresjelljes njerezores se paku.Une perpiqem ta bej kete edhe kur degjoj variantet e egra dhe krejte absurde te kundershtareve te mendimeve te mia per Te verteten...vetem per shkak se jam edhe une nje Njeri dhe per shkak te moralit njerezor duroj imoralitetin mendor te bashkenjeriut.E kam shume te veshtire te permbahem...por disi ia dal.Për mua secili qe s`me ndalon fjalën dhe mendimin tim,është i respektuar.Me ata qe s`kanë asnjë paragjykim, bestytni, frikë nga ballafaqimi me te panjohuren,qe s`kanë frikë te kërkojnë te vërtetën me kokat e tyre,me forcen fizike dhe psiqike,unë ndjehem mirë dhe bisedoj pa u lodhur asnjëherë...Të tjerët qe ne fjale të parë me hudhin nje shkemb apo lis ne rrugën e fjalës sime me ta... me detyrojne te tërhiqem nga kjo rrugë fjalesh...

Citim
Respekt
Gjithashtu

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#44 ne: 08-12-2006, 15:01:51
Citim
Ajo është e vërtetë por ne biseden tonë këtë e thash unë vet para jush!

kesaj i thone te bej loje...asgje me shume
Citim
Ky është vetëm mendimi i juaj!Zotin e kam fis sa dhe ai mua
po, njesoj sic i ke edhe timendimet e tua.
Citim
Jam i sigurtë sepse 5 persona te tillë i njoh,te tjerët jo.Të panjohurit apo te palindurit nuk njihen gjersa te lindin apo lajmerohen!Të elaboroj sigurisht qe s`dua sepse forumi virtual s`është vend për gjëra te tilla.Këtu gjërat qe sillen janë vetëm Demo versione dhe jo elaborime,pra thënë shqip një marketing qe te zgjon kureshtjen apo interesimin për Diç qe ta hulumtosh me tutje...

Kesaj i thone:
-"Nuk eshte ashtu.
E kur te pyesin se si eshte, pergjigjesh:
-Nuk e dij se si eshte, ama nuk eshte ashtu si thoni ju."

Citim
Nuk them se s`kam kohe por them se s`kam kohe te merrem me të gjitha dhe me te gjithë ... Dhe sa i takon pergjigjjeve, unë jap vetëm ato qe s`i konsideroj humbje nëse i jap...

kur te fillosh te argumentosh nje gje, ate qe ti qendron mbas asaj, duhet qe te me bindesh duke e cuar deri ne fund...dhe jo duke thene nuk kam kohe...


Citim
Ne këtë pyetje ndoshta do ishte mirë ju vet te  pergjigjeni  sepse kështu si pyesni  vetvehtes po ia bëni e jo mua!Pergjigjjen e keni ne pyetjen e juaj!Unë vetëm po ta zbuloj  thjeshtë: Të  them qe ai i cili është i pafillum dhe fund s`mund te krijoje asgjë as ç`krijoje asgjë ... ajo qe ekziston ashtu edhe qëndron sepse ne këtë perbetje "pafillim dhe pafund" jemi edhe ne... nuk jemi perjashta këtij "pafillim e pafundi"   Nëse thua qe Zoti është i pafillim dhe i pafund atëherë ç`vlerë dhe kuptim ka kjo pyetje?Për formimin e Tokes si planet,pyet shkencetret,për Zotin dhe teresine Universin përgjigjja ime është 100 % e saktë!

Epo ti tash bie ne kundershtim me teorine tende.

Citim
Nëse ne e kuptojme njëri-tjetrin,ne do pajtohemi,por kjo është e vështirë,sidomos ne kohën e sotme aktuale nëpër te cilën po kalon shoqëria shqiptare. Këtë pajtim e pengojne paragjykimet,frika ndaj te panjohures frikë kjo qe na mbane largë guximit qe t`njihemi me te!
Nëse asnjëherë gjer me sot s`kam sqaruar diçka,vetëm kjo e sotmja mjafton...Të vërtetën e ke ne vetvehte pse duhet qe unë te ta zbuloj?

Ne vetem duke diskutuar gjere e gjate, pa komplekse dhe pa u munduar t'i bishterojme gjerat mund t'i thejme keto barriera qe paska shoqeria shqiptare.
Une po e pranoj, se nuk dij, une po e pranoj se nuk e njoh teorine tende... po pse ti nuk ma sqaron ate??? Si ta zbuloj une nje send kur nuk e dij. Simbas kesaj qe thua ti, i bie qe te gjithe qe zbulojne dic, nuk u dashka t'u tregojne te tjereve, por u dashka t'u thone: Une e kam zbuluar, tash zbuloe edhe ti...

Citim
E kundërta.Prifterinj te dhe predikuesit vërtetë s`janë vet Krijuesit e drejtperdrejt te fesë sepse fetë janë krijuar me herët por  ata janë trashegimtaret e atyre qe i krijuan fetë.Pra si bij të tyre ata janë, nëse jo prodhuesit direkt te saj atëherë mbrojtesit,shperndaresit dhe menagjyesit(shitesit) e fesë!

Une e thash njehere... ata kan mision te veshtire qe rende eshte ta mbajne si duhet...
sa i perket se kush ka ardhur me heret... s'kam nevoje te zgjatem ketu.

Citim
Unë dhe ti...secili mund te thot se është ky apo ai...por mundesisht duhet permbajtur pak ,ne mos te vërtetës atëherë miresjelljes njerezores se paku.Unë përpiqem ta bëj këtë edhe kur dëgjoj variantet e egra dhe krejte absurde te kundershtareve te mendimeve te mia për Të vërtetën...vetëm për shkak se jam edhe unë një Njeri dhe për shkak te moralit njerezor duroj imoralitetin mendor te bashkenjeriut.E kam shumë te vështirë te permbahem...por disi ia dal.Për mua secili qe s`me ndalon fjalën dhe mendimin tim,është i respektuar.Me ata qe s`kanë asnjë paragjykim, bestytni, frikë nga ballafaqimi me te panjohuren,qe s`kanë frikë te kërkojnë te vërtetën me kokat e tyre,me forcen fizike dhe psiqike,unë ndjehem mirë dhe bisedoj pa u lodhur asnjëherë...Të tjerët qe ne fjale të parë me hudhin një shkemb apo lis ne rrugën e fjalës sime me ta... me detyrojne te tërhiqem nga kjo rrugë fjalesh...

Tash nuk flas une ne emer te forumit, por ne emrin tim personal. Dhe nese une te dukem si dikush qe te hedh shkemb e lisa mbi ty e fjalet dhe mendimet tua... lere biseden fare.
Ne te kunderten, mua me intereson teoria jote... ma sqaro ate.

Respekte

[/quote]

 • Postime: 4
F0cuS
#45 ne: 08-12-2006, 20:51:59
Mirëmbrëma.

Mesa shoh jeni duke bërë si ai qe  thotë shiko një yll ne qiell dhe tjetri përgjigjet, po po kam dhe nje pale corape jeshije.

D.m.th. off site 100%, nejse.

Kush ka lexuar Biblen duhet te këtë lexuar atë çfarë Perendi-a u tha Ciftit të parë njerezor nëse hanin nga fruti i pemes.
Ai u tha: Ju me siguri do të vdisni.

Nëse kish ndërmend ti conte diku tjetër do tu thoshte : Ju me siguri do të shkoni atje ose atje.

Pra jetë pas vdekjes NUK KA.

Por kjo s'do të thotë se një person qe vdes iku, mbaroi... ndryshe qëllimi i Perendise për tokën dhe njerezin nuk to te rrealizohej [ te jetoni te shumoheni dhe te mbushni tokën ].
Pa tjetër qe qëllimi i Tij do të rrealizohet ndryshe do të ishte një dështim i Perendi-se dhe dimë se Perendia NUK deshton.

Mesa shkruhet ne Bibel toka do të bëhet përsëri një parajse dhe njerezin do të rringjallen mbi te. Mesa duket shumë njerëz do të jetojne pas vdekjes, por jo tani. Githshka do të bejet ne kohën te cilën ka vendosur.
Me mirë të merrni kohe për te njohur se pse jetojme ne vuajtje dhe si mund te jetojme ne parajsen mbi toke sesa të flasim dhe të flasim dhe të flasim për gjëra pa kuptim. Me tha i thashë të thashë u them ti them.

Lexoni, mesoni, merrni njohurine pse jetojme, cili është qëllimi i jetës, kur do të vijë përsëri parajsa mbi toke etj etj.

http://www.watchtower.org/al/index.html
wiliams
#46 ne: 08-12-2006, 21:24:44
Pse beheni merak ju...prisni te vdes une njehere pastaj po ekzistoj do vij e tju tregoj..ju jap fjalen per kete.. hmmmmm:

 • Postime: 3003
 • Gjinia: Mashkull
Bekimi
#47 ne: 08-12-2006, 22:50:50
Puna eshte o shoku, se per tu kthy nuk merr dot vize, pasi nuk ka as konzulata e as ambasada qe ta mundesojne kete gje. ;)

 • Postime: 1210
 • Gjinia: Mashkull
albnobody
#48 ne: 08-12-2006, 22:55:30
Respekte


Flm Ibraim!
Per mungese te Fakteve per ta argumentuar Teoremen(jo teorine) time po terhiqem nga kundershtimi...me ju!Ndoshta do gjej ndonje rruge tjeter bisedimi...Por edhe ne kete rruge do kethehem kur t`i hiqni Shkembinjte dhe lisat qe ju i hodhet...
Pra per shkak te mungeses se fakteve sikurse ke Dr.Mylleri po terhiqem,por s`po dorezohem!
Ai qe punon me koke,s`ka pse brengoset kah i shkon apo se po i humbe bagetia!!!!!!!!!!
Te falenderoj per debatin me vjen keq qe me tutje s`dij si te te mashtroj!

 • Postime: 5459
 • Gjinia: Mashkull
ibraim
#49 ne: 09-12-2006, 09:24:16
Flm Ibraim!
Për mungese te Fakteve për ta argumentuar Teoremen(jo teorine) time po tërhiqem nga kundershtimi...me ju!Ndoshta do gjej ndonjë rrugë tjetër bisedimi...Por edhe ne këtë rrugë do kethehem kur t`i hiqni Shkembinjte dhe lisat qe ju i hodhet...
Pra për shkak te mungesës se fakteve sikurse ke Dr.Mylleri po tërhiqem,por s`po dorezohem!
Ai qe punon me kokë,s`ka pse brengoset kah i shkon apo se po i humbe bagetia!!!!!!!!!!
Të falenderoj për debatin më vjen keq qe me tutje s`dij si te te mashtroj!

Shkembinjte dhe lisat jane te hjekur qe moti...bile bile ato qe te tjeret i paten venduar, une ti largova nga rruga, por ja qe ti, thua se rruga ndoshta ka dhe balte...ndoshta...
derisa te tjeret as nuk donin te degjonin per teorine tende, une te luta te sqarohesh mire, por ti nuk e bere kete...
sidoqofte, te falemnderoj edhe une qe ishe ne kete bisede...
besoj se shoqerimi yne ketu ne forum do vazhdoj...
respekt.

FOcus,
Nuk shkon jeta me sikur, t'u kishte thene apo sikur te kishte bere...por u be ajo qe u be apo jo.
Cili eshte qellimi i krijimit te njerezve ne bote? Sipas bibles apo Kur'anit apo nje libri tjeter?
Pra cuditerisht, te gjithe fete ne bote flasin per nje jete pas vdekjes, per nje jete te perhershme...

respekt per te gjithe.

p.s. kjo eshte hera e fundit qe shkruaj ne kete teme.
 

nje flete ditari nga jeta e per

Nisur nga InfoZRubrika Parapre

Postimi i fundit 20-05-2020, 22:40:16
nga InfoZ
Jeta Osh Qef lajmet e fundit

Nisur nga InfoZRubrika Mediat Shqiptare

Postimi i fundit 20-05-2020, 19:46:39
nga InfoZ
Jeta eshte qef

Nisur nga InfoZRubrika Parapre

Postimi i fundit 20-05-2020, 19:46:08
nga InfoZ
Film Dokumentar - Jeta e profetit Muhammed a.s

Nisur nga M A XRubrika Forumi Islam

Postimi i fundit 07-05-2020, 13:57:49
nga M A X
Cfare ndodh pas vdekjes?

Nisur nga InfoZRubrika Pyetper

Postimi i fundit 02-04-2020, 23:59:32
nga M A X