A jeni larguar nga islami? - Teologjia

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

A jeni larguar nga islami?

A jeni larguar nga islami?

· 10 · 2479

 • Postime: 2
 • Karma: +0/-0

ne: 03-06-2009, 00:39:06
Shum njerez jane larguar nga islami qe nga viti 1992, Un nuk jetoj ne Shqiperi por njoh 4 familje te ndryshme qe jane bere te Krishter ne 10 vitet e fundit. Doja te dija nese ka njerez ne kete forum qe jane bere te Krishtere dhe si kane vepruar familjet e tyre kur e moren vesh kete lajm? Kam nje shok qe do te behet Krishter por nuk di si ti thote familjet se ai do te behet Katolik. Familja e tije eshte myslimane por nuk praktizojne fene e tyre.

 • Postime: 4
 • Karma: +1/-0

#1 ne: 16-06-2009, 21:03:38
Pershendetje i nderuar

Njeriu ne kete bote eshte plotesisht i lire ne kryerjen e veprimeve, ka alternative zgjedhjeje dmth. Une kam lindur musliman dhe akoma jam musliman. Dhe insha-Allah do te vdes edhe si musliman. Njoh njerez te cilet kane perqafuar Islamin, duke u nisur nga rrethi ku jetoj deri jashte vendlindjes sime. Ti kur thua qe shume njerez jane larguar nga Islami qe nga viti 1992, ke ndonje statistike, sa ? Pastaj, monedhen duhet shiquar edhe ne anen tjeter apo jo? Kur t'i shohim statistikat e konvertimeve, atehere muhabeti do t'qendroje me ndryshe.

 • Postime: 1530
 • Karma: +5/-0
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 07-07-2009, 13:31:50

Jo nuk jamë larguar dhe kurrë nuk do te largohem inshallah.

Mendoj se ata nuk kanë qenë asnjeher afër islamit perndryshe kurrë nuk do te ishin larguarë.
E thuani edhe ju per shokun tuaj se familja e tij eshte muslimane po kurrë nuk e ka praktikuar islamin d.m.th shoku i juaj ska qenë afer islamit apo ne islam e tash te largohet ai faktikisht ka qen i larguar "Namazi eshte ai qe e dallon pabesimtarin nga jo pabesimtari".
Eshte mire dhe kame deshir qe sa ma shume njerez ta perqafojn te verteten (islamin) por, eshte e drejt e tyre se cfar zgjedhin ata per te vertet Zoti na dha lirin per te zgjedhur por, ne duhet te kemi kujdes se cfer zgjedhim per arsye se do japim llogari per zgjedhjen qe do te bejme..!

 • Postime: 800
 • Karma: +6/-1
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 07-07-2009, 13:38:57
Po afrohem gjithnje e me teper..

 • Postime: 2287
 • Karma: +98/-30
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 10-07-2009, 23:23:17
jo linda me islam dhe do vdes...

 • Postime: 4
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#5 ne: 13-07-2009, 18:48:33
Pershendetje..!


I nderuar piksepari pyetja juaj eshte e pakapshme per logjiken..

A jeni larguar nga Islam ? hmm kjo pyetje paksi provokuese..

dhe e dyta kur theni shume njerz jane larguar nga Islami vitet e 1992 keni fakte nese po sjellni ..keshtu askush sdo ju besoj..

Une nuk njoh musliman qe jan larguar krejtesishte nga feja te pakten edhe pse sjan aq praktikues mirpo prap musliman cendrojne ..ndersa te religjioneve tjera njoh qe jan konvertu ne Islam dhe jane disa qe kan interesim per Islam..

Thotë All-lahu i Lartësuar: "Feja e vetme e pranuar tek All-llahu është Islami"(surteu Ali Imran 19) dhe thotë: " E kush kërkon fe tjetër pos Islamit, ajo nuk do t’i pranohet atij dhe ai në botën tjetër do të jetë prej të dëshpruarve."(suretu Ali Imran 85).

Ndersa sa qendroj besnike ndaj fes Islame..ka dashte Zoti dita dites me shtohet edhe me shume dashuria per te sakrifikuar per te ..sepse ne te eshte udhezimi..eshte lumturia eshte cdo e mire dhe eshte shpetimi..

Ndersa lus Zotin e qiejve dhe te tokes..te vetmin pa shoq qe te na forcoj ne adhurim dhe te jet i kenaqur me ne..

Veprat e tona qofshin te sinqerta vetem per hir te tij..Am'min..

Pershendetje..

 • Postime: 39
 • Karma: +0/-0

#6 ne: 06-09-2009, 05:53:15
Pershendetje.

Une mua personalisht me pelqen kjo pyetje!

Elhamdulilah cdo dite e ma shum po afrona me islamin por dua te them dicka.

Njeriu nuk mund te jete i mesem.
Pra ai nuk mundet me kon edhe i mir edhe i keq.
Keto jane arsyje sepse ai nuk mundet te jete musliman e njekohesisht edhe jo musliman.
Pra njeriu ose do beje gjera te mira dhe keshtu do largohet nga gjera e kqija ose do filloj te beje gjera te kqija dhe do bej me pak ose hiq te mira.

Keshtu nese ndokush fillon t'i pakesoj gjerat e hajirit namazin obligimet ndaj All-llahut do te filloj te bej gjera tjera te largohet nga islami te futet ne nje komunitet besim tjeter ose mosbesim.
Keshtu All-llahu kone e udhezon drejte nuk ka kush se e humb, e kend e humb nuk ka kush se e udhezon.
All-llahu ekber!

 • Postime: 1530
 • Karma: +5/-0
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 06-09-2009, 13:52:18
e kend e humb nuk ka kush se e udhezon.
kjo keshtu na le me kuptu se ata te cilet nuk jane te udhezuar (jane te humbur) nuk kane faje per arsye se keshtu ka dashur Zoti qe ata te mos jene te udhezuar pra ateher pse te denohen kur ata nuk kane qene te lire te zgjedhin!?

Duhet te kemi kujdes se shume here kjo kuptohet apo me mire me thene keqkuptohet keshtu nga shume njerez.

me mire dhe me qarte do te ishte te shprehej keshtu:

e kend e humbe (humbje per te cilen vete ai (njeriu) eshte percaktuar) nuk ka kush e udhezone

#8 ne: 02-10-2010, 05:23:48
JO dhe i lutem Zotit kur mos mem largu ...........Zoti i udhezoft te gjitha inshalla...

 • Postime: 570
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#9 ne: 12-01-2014, 12:07:45
feja Islame ishte per arabet, gjithe arabet ne mbare boten ne kuptimin figurativ dhe djajte i thyen dhe genjyen besimtaret e pare duke i shnderruar ne skllaverues dhe zoterinj terrori, keshtu qe nuk ke si ti afrohesh apo ti largohesh edhe pse zoti nuk ishte me kete fe, mbrojtes, qe ne ditet e para dhe eshte nje fe plot me genjshtra dhe djaj(gjaknxehte, te terbuar, maloke)

Temat e fundit