Bashkëjetesë ndërfetare në Shqipëri - Teologjia

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Bashkëjetesë ndërfetare në Shqipëri

Bashkëjetesë ndërfetare në Shqipëri

· 39 · 13136

 • Postime: 28589
 • Karma: +48/-5
 • Gjinia: Mashkull

ne: 29-04-2005, 07:40:44
Ruajta e mirëkuptimit mes komuniteteve fetare

Armand Mero
 


Nëse ka një gjë me të cilën Shqipëria sot krenohet është pikërisht bashkëjetesa mes komuniteteve të ndryshme fetare. Janë të shumtë ata që e konsiderojnë këtë si një pasuri pasi mund të jetë një rast unik, që në të gjithë historinë e vendit, nuk janë shënuar asnjëherë përplasje fetare. Megjithatë shembujt e freskët në botë, por edhe në rajonin e Ballkanit kanë dëshmuar se ekuilibrat fetare janë shumë të brishtë dhe shpesh herë manipulimet me to kanë sjellë pasoja të rënda.

Këtë e kanë pranuar sot edhe katër drejtuesit e komuniteteve më të mëdha-ai musliman, ortodoks, katolik dhe ai bektashi kur shprehen se një ndër arsyet e deklaratës së tyre të sotme është edhe fakti se "mosmarrëveshjet fetare janë të lidhura me konflikte etnike, sociale dhe politike".

Deklarata e sotme kishte si synim që të nxisë më tej bashkëjetesën. "Traditat tona fetare dhe shpirtërore kanë shumë vlera të përbashkëta dhe pikërisht këto vlera - thuhet në deklaratë - mund të shërbejnë si baza e vërtetë e respektit të ndërsjelltë, bashkëpunimit dhe bashkëjetesës. Diskriminimi dhe dhuna ndaj çdonjërit ose shkelja e të drejtave themelore nuk është vetëm kundër ligjeve që ka bërë njeriu por edhe thyerje e ligjit të zotit".

Drejtuesit e katër komuniteteve fetare u angazhuan se do të vazhdojnë t'i "përkushtohen lutjeve për të ushqyer tolerancën, bashkejetesën dhe paqen si në komunitetet e tyre ashtu dhe në mbarë shoqërinë duke u theksuar klerikëve të tyre se predikimi në asnjë rast nuk duhet të nxisë urrejtje fetare".

Muslimanët, ortodoksët, katolikët dhe bektashinjtë u kanë kërkuar autoriteteve shtetërore që të mbrojnë lirinë e të gjithë përfaqësuesve të autorizuar apo udhëheqësve fetarë që të përmbushin misionin e tyre. Ato kanë kërkuar hartimn e rezolutës mbi statusin ligjor të komuniteteve fetare si dhe kthimin e pronave të shtetëzuara apo konfiskuara në të kaluarën.

Në Shqipëri liria e fesë u rikthye pas rënies së regjimit komunist. Hapja solli me vete dhe dyndjen e shumë rrymave të reja që shpesh kanë sjellë përplasje brenda vetë komuniteteve tradicionale. Aktualisht ne vend janë regjistruar dhe ushtrojnë veprimtarinë e tyre 180 organizata fetare.

http://www.voanews.com/albanian/2005-03-18-voa1.cfm

 • Postime: 36
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#1 ne: 03-05-2005, 13:46:15
180 organizata te ndryshme fetare?ÃŞDhe kjo quhet:liria/toleranca fetare??
Hajde injorance hajde!!

 • Postime: 2356
 • Karma: +0/-2
 • Gjinia: Mashkull

#2 ne: 03-05-2005, 13:49:53
Made in Babilonia !

 • Postime: 120
 • Karma: +0/-0

#3 ne: 12-05-2005, 13:04:35
nuk e di kujt i thoni tolerance,por nqse shikon shqiperine ne satelit,gjithmone ne intervale jep vetem kulturen ortodokse,a te thuash qe nuk ka xhami?
duan te na nxjerrin para botes si shtet ortodoks?po ja qe nuk jemi.kjo eshte intolerance.

 • Postime: 1826
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 13-05-2005, 09:10:40
Mos valle ka me shume vlera arkitektonike dhe kulturore iman?

 • Postime: 196
 • Karma: +0/-0

#5 ne: 13-05-2005, 19:01:07
fajin e kemi vete iman nuk e kan ortodoxet.  ne si mysliman duhet ta duam dheun dhe islamin. ortodosimi grek dhe ai serrb na ka shkatrruar qe keto 100 vjet e fundit. edhe prap ortodoximi eshte kool.  kurse tukr iku para 100 vjetve, dhe akoma kemi turp te flasim per historin islame qe eshte nga me te lavsishmet ne hisory te njerzimit. turo te kemi ne muslimanet qe nuk bejme me shume per dheun dhe fen tone.

 • Postime: 1826
 • Karma: +3/-3
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 18-05-2005, 08:45:49
bashkejetesa nuk ka pasur dhe nuk do te kete asnje problem ne Shqiperi sa kohe ne te gjitha besimiet mbizoteron sekularizmi dhe drejtuesit a matur dhe te urte.
Pervec ca ekstremisteve qe flasin neper forume apo gazeta shume te pakta e te percaktuara (tip Baleta) asnje gjemb ne kembe nuk na hyn.

 • Postime: 196
 • Karma: +0/-0

#7 ne: 18-05-2005, 09:23:35
siroi ke te drejt se qeveria shqiptare nuk eshte shqiptare! keshtu qe atyre u konvenon cdo gje qe eshte alternative e islamit!

 • Postime: 26
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 20-05-2005, 16:59:51
"Mos shiqoni kishe e xhamia , feja shqiptarit eshte Shqiptariaa" keshtu thoshte Vaso Pashe Shkodrani  
Ne kohen kur me shume se kurr populli shqiptare kishte nevoj per ndriqim te mendjes , per dituri dhe  arsimim  ...
Sikurse e gjithe evropa qe u perfshi ne revolucione  gjate periudhes se Renesances  e cila i mposhti nje here e pergjithemon dogmat fetare (kishtare ).. edhe populli shqiptare nuk i shpetoj dote dhe pikerisht   parulla e larte permendur ishte ajo qe mposhti perqarjet dhe unifikoj  shqiptaret kudo qe jane...   FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA

 • Postime: 206
 • Karma: +0/-0

#9 ne: 19-07-2005, 16:01:38
po cfare ke me siroon dhe ti o kosovar mos je nga gjakova apo klina  e lere veten te qete se skeni per ralizuar asnjehere vprime mercenaresh perkundrejt shqipetarve te vertete

 • Postime: 1108
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#10 ne: 08-12-2005, 18:51:14
Une per vete mendoje se shqiptaret sikur as nje popull ne bote jane me te kulturuarit ne kete qeshtje ...Ndoshta na ka ndihmuar edhe kjo shprehja " Mos shikoni kisha as xhamia se feja e shqiptarit eshte shqiptaria "

me nderime
Borebardha

 • Postime: 70
 • Karma: +0/-0

#11 ne: 16-12-2005, 06:00:06
 180 organizata fetare !!!!!!!!!!!! po pse jo jam 180 miljon shqiptare ne apo jo.
  Pra kjo dote thot se ne akoma jeme ne kerkim te identitetit fetare.

 • Postime: 106
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#12 ne: 16-12-2005, 06:14:15
180 organizata fetare !!!!!!!!!!!! po pse jo jam 180 miljon shqiptare ne apo jo.
  Pra kjo dote thot se ne akoma jeme ne kerkim te identitetit fetare.
Eshte e vertete qe ne jemi akoma ne kerkim te identitetit  por nisja e kerkimit te identitetit behet nga rrenjet. Dua te them cila ka qene feja e vertete e shqiptareve qe ne kohet me te hershme?? Sigurisht vetem islamizmi nuk ka qene...  

 • Postime: 1364
 • Karma: +2/-0
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 16-12-2005, 06:27:42
Është e vërtetë që ne jemi akoma ne kerkim te identitetit por nisja e kerkimit te identitetit bëhet nga rrenjet. Dua te them cila ka qenë feja e vërtetë e shqiptareve që ne kohët me te hershme?? Sigurisht vetëm islamizmi nuk ka qenë...

As krishterizmi sigurisht që nuk ka qenë....

 • Postime: 70
 • Karma: +0/-0

#14 ne: 16-12-2005, 08:33:23
 Po cila ishte aterher???!!!
 Apo kush  duhet te jemi pra.

 • Postime: 5460
 • Karma: +3/-5
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 16-12-2005, 12:16:15
nese nisemi nga ajo se jo krishterizmi nuk ka qene feja e shqiptareve, apo jo islami nuk ka qene feja e Islamit, te nisemi atehere keshtu: as une dikur nuk isha, por sot jam. dhe nuk jane problem as Islami dhe as Krishterizmi e Budizmi e ku e dij une se cila fe, por jane problem interesat e disa personave qe permes feve dhe permes organizatave te ndryshme mundohen te perfitojne per vete dhe keshtu luajn me masen (popullin).
Cdo njeri ka te drejte te besoj ne ate qe don te besjo mir ama, nuk ka te drejte t'ia ndaloje edhe tjetrit te besoj ne ate qe beson.
Eshte nje fjale e urte qe thot:
Liria ime mbaron aty ku e ytja fillon. (ndoshta e kam gabuar pak, por mos ma zeni per te madhe).
Andaj, le te niset cdo fetar nga vetja dhe nga ajo qe i thot feja, do e shohim se sejcila fe flet per tolerance, mirekuptim dhe dashuri mes njerezve... mir ama kush vepron keshtu???

respekt te gjitheve.

 • Postime: 3
 • Karma: +0/-0

#16 ne: 16-01-2006, 04:39:45
po çfarë ke me siroon dhe ti o kosovar mos je nga gjakova apo klina  e lere veten te qete se skeni për ralizuar asnjëherë vprime mercenaresh perkundrejt shqipetarve te vërtetë

po q'flet mor ti, din ti pak për Historinë tënde si shqiptar?! Kujt ia mohon ti t drejtën t thirret shqiptarë? Mos mendon ti që ne kosovarët nuk jemi shqiptarë të vërtetë?! E përmende Gjakovën. Sylejmon Vokshi, Mic Sokoli, Bajram Curri, Emin Duraku, Hajdar Dushi, Asim Vokshi, Përmet Vula, Yll Morina, Elton Zherka, Fehmi Agani......e mos t hy të ti përmendi ca e ca emra shqiptarë GJAKOVARÊ që ta mundësuan ty t flasish shqip sot. Mos t përmendi kosovarë të tjerë si Hasan Prishtinën, Isa Boletinin, Azem Bejt Galicen, Shota Galicën, mos t përmendi Idriz Seferin, mos t përmendi Haxhi Zekën. Don më tepër? Kujt i thua ti mercenar ore ej? Mos e harro se kush është mburoja e Shqipërisë ore i paftyrë. Mos e harro këtë sepse gjaku i derdhur i kosovarëve do të të mallkojë more idiot. Lexo pak e pastaj urdhëro e shprehu këtu.

Mua më vjen keq sepse u regjistrova vetëm e vetëm për ti replikuar këti kokëthati këtu. Por dua t them që pa marr parasysh besimi, ne shqiptarët duhet të kemi Flamurin para së gjithave. Mir e citoj dikush këtu Pashko Vasën. Mos lejoni kurrë që të na ndajnë si popull. Kjo është qëllimi i armiqëve.
Respekti reciprok i besimeve fetare duhet t ekzistojë nëse ne duam të përparojmë dhe të qëndrojmë së bashku si Komb. Gjithmon ka parazitë që mundohen të na infektojnë tolerancën tonë fetare por ata nuk duhen të vijnë në shprehje.

Jemi një Komb! Flamuri mbi të gjitha!

 • Postime: 40
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 26-01-2006, 08:08:44
fajin e kemi vete iman nuk e kan ortodoxet.  ne si mysliman duhet ta duam dheun dhe islamin. ortodosimi grek dhe ai serrb na ka shkatrruar qe këto 100 vjet e fundit. edhe prap ortodoximi është kool.  kurse tukr iku para 100 vjetve, dhe akoma kemi turp të flasim për historin islame qe është nga me te lavsishmet ne hisory te njerzimit. turo të kemi ne muslimanet qe nuk bëjmë me shumë për dheun dhe fen tonë.
O kosovar, o vlla!
Une si laik po i thom dy fjale. Nuk ka shkue turku. Hala e kem ktu ne shpi. Edhe greket , sllaevt  rromakt ktu jane. Edhe gjat kan me ken nder ne e  kan me na luftua  por me ni taktike tjeter, na kan pezmatue me virus e per virus nuk ka shum ilace.
Ata kan lan "ushtaret" e vet te maskuem, jan ne rroba kamuflazhe. Edhe ktu ne forum po i shoh.
Feja asht e mire nese e ruan ne zemer, kur del per goje ater ma asht propagande. Duhet me i respektue edeh fete e tjera edeh ateistet ...
Sikur ta merrshin pushtetin(Kosoven) ne dor njerzit si ti, kishin me e ba Ceceni.
Nuk menoj se ni fe asht ma e mir se tjetra por s'paku disa e kan lan dhunen si menyr te zbatimit, disa jo.

Shnet e t'mira tanve sa jeni!


 • Postime: 3003
 • Karma: +5/-1
 • Gjinia: Mashkull

#18 ne: 01-02-2006, 21:44:30
Ne Shqiperi, bashkejetesa nderfetare po fillon te prishet, dhe kjo gje me shqeteson jashte mase.

Keni rastin te lexoni neper forume te ndryshme, se cfare urrejtje kane nje numer i konsiderueshem shqiptaresh per "fene e tjetrit".

Mendoj se sa me shume po permendim bashkejetesen nderfetare, aq me shume ajo shkon ne shkaterrim.

Duhet gjerat ti leme keshtu sic jane, cdokush te shohe besimin e vete, e mos caje koken per besimin e tjetrit.

 • Postime: 40
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#19 ne: 08-02-2006, 07:45:12
Per menimin tim kishte me ken mire me i qit jasht teritoreve shqiptare tan "misionaret" e fese. Kta jane misionar te shkatrrimit.
Derisa te thot njani se turqit dhe arabt jane t'mire e tjetri jo por greket e tjetri jo po rrromaket, jo po evropjanet......

Sot secilli din me lexue e ska nevoj me ardhe prej botes njerz me na predikue e me na msue me urrejte vllaun e gjakut.

Ni Zot ashte,  e se ne cfare m'nyre , rruge shkojme te ai menoj se ashte ma e mira ajo e paqes. Zoti me dasht vet na paraqitet ne ate forme qe me na thane se kush asht gabim dhe kush ka te drejte.

Mue sme duhet as prift as hoxhe e as profet e asni ndermjets . Kush te done te besoj edhe ne profet e fe e cka te done por mos i shani as mos i pengoni te tjeret.
Une besoj ne Zot dhe kurrnisend tjeter.
Ky ashte veçse menimi im. Respekt te tjereve(qe nuk jane dhunues).

 • Postime: 3
 • Karma: +0/-0

#20 ne: 22-04-2006, 08:58:47
 
   
 Miqësi / Armiqësi


Lënja pas dore e Akides El-Vela vel-Berra (aleanc me besimtarët dhe distancim nga pabesimtarët) e cila është njëra prej temeleve më të rëndësishme të fes, dhe faktori dallues ndërmjet besimtarëve dhe pabesimarëve.Teksti i Sheriatit e bënë të qart këtë Akide dhe sëbashku me atë është ixhmaja e Umetit, që të dy Selef dhe Khalef, për obligimin e saj.

"Vertet, ju e keni shembullin më të mirë ne Ibrahimi dhe ata që ishin me të, kur i thanë popullit të vet: "Vertet, Ne tërhiqemi prej jush dhe prej asaj që adhuroni, pos All-llahut, ne ju kemi refuzuar juve, dhe ka fillu ndërmjet nesh e jush armiqësi dhe urrejtje pergjithmon, derisa ta besoni vetëm All-llahun Një!"
Ibn Kethiri në Tefsirin e këtij Ajeti ka thënë: "Allahu (te`ala) ju thotë robëve të Tij besimtarë, të cilët Ai i ka urdhëru që ti luftojn pabesimtarët dhe të ju tregojn armiqësi, dhe të distancohen nga ata: "Vertet, ju e keni shembullin më të mirë ne Ibrahimi dhe ata që ishin me të" p.sh. pasuesit e tij që besuan me të "kur i thanë popullit të vetë: "Vertet, Ne tërhiqemi prej jush" p.sh. ne jemi distancuar nga ju "dhe prej asaj që adhuroni, pos All-llahut, ne ju kemi refuzuar juve" p.sh. fenë tuaj dhe rrugën tuaj "dhe ka fillu ndërmjet nesh e jush armiqësi dhe urrejtje pergjithmon" që don të thotë se që tani ka fillu armiqësi dhe urrejtje ndërmjet neve dhe juve përderisa ju të qëndroni në Kufër, pra ne gjdohere do të distancohemi nga ju dhe do të ju urrejm juve "derisa ta besoni vetëm All-llahun Një" p.sh. derisa ta bëni Tevhidin e Allahut, duke adhuruar Atë të vetmin pa i bërë shok Atij dhe ta braktisni adhurimin tuaj të shokëve dhe idhujve që e bëni s`bashku me Atë."
Dhe Ajetet që kanë të bëjnë me të obliguarit e aleances me besimtarët dhe distancimin prej Mushrikëve janë të shumta.Disa prej tyre jane:

Thënja e Tij (te`ala)
"Nuk gjen popull që e beson All-llahun dhe ditën e gjykimit, e ta dojë atë që e kundërshton All-llahun dhe të dërguarin e Tij, edhe sikur të jenë ata (kundërshtarët) prindërit e tyre, ose bijët e tyre, ose vellezerit e tyre, ose te dashurit e tyre …"

Dhe Thënja e Tij (`ezava-xhel):
"O ju që besuat! Mos e zini mik armikun Tim dhe armikun tuaj, duke shprehur ndaj tyre dashuri..."

Dhe Ai (subhanehu) tha:
"O ju që besoni mos i merrni Jehudit dhe Krishterët për evlija (aleat, shokë, mbrojtës, ndihmues, etj) se ata janë evlija të njëri tjetrit. Dhe kush prej jush i merr ata për evlija ateher me siguri, ai është njeri prej tyre. Vërtetë All-llahu nuk vë në rrugë të drejtë popullin zullumqarë (politeist dhe keqbërës, të padrejtë)."
Dhe në Hadith të Pejgamberit (salallahu`alejhi ve-selem), ai thotë:

"Njëra prej lidhjeve më të forta të Imanit është besnikëria për hir të Allahut dhe armiqësia për hir të Allahut, dhe dashuria për hir të Allahut dhe urrejtja për hir të Allahu."

Dhe Ibn Abasi (radijallahu`anhuma) ka thënë: "Kushdo që ka dashuri për hir të Allahu dhe urren për hir të Allahut dhe ka miqësi për hir të Allahut dhe ka armiqësi për hir të Allahut, atëhere ai do ta arrij shkallën e Vilajetit (mbrojtjes, miqësis) të Allahut. Dhe një Musliman rob [i Allahut] asnjëher nuk ka për ta shijuar ëmbëlsin e Imanit, asnjëhere, edhe nëse ka shumë namaze dhe agjërime, përderisa të jetë i atill. Në të vërtet, shoqëria e shumicës së njerëzve është bazuar në punë të dunjas, dhe ajo nuk ju sjell dobi." [Transmetuar prej Ibn Xharirit.]

Dhe nga Alija (radijallahu`anhu) Marfu`an:

"Një njeri nuk i don njerëzit përveqse se ai do të ringjallet me ata."

Dhe Lajmëtari i Allahut (salallahu`alejhi ve-selem) ka thënë:

"Kërko afërsin e Allahut duke i urrejtur njerëzit e mosnënshtrueshmëris, dhe takoj ata me fytyra të ashpëra. Dhe kërko kënaqësin e Allahut duke qenë i hidhëruar në ta, dhe kërko afërsin e Allahut duke qëndru shumë larg prej tyre."

Dhe Isa (alejhis-selam) ka thënë:

"Kërko dashurin e Allahut duke urrejtur njerëzit e mosnënshtrueshmëris, dhe kërko afërsin e Allahut duke qëndru larg tyre, dhe kërko kënaqësin e Allahut duke qenë i hidhëruar me ata."

Dhe nga A`isha (radijallahu`anha) që Lajmëtari i Allahut (salallahu`alejhi ve-selem) ka thënë:

"Kushdo që kërkon kënaqësin e Allahut duke i hidhëruar njerëzit, Allahu do të jetë i kënaqur me të dhe Ai do të bëjë të kënaqur njerëzit me të, dhe kushdo që kërkon kënaqësin e njerëzve duke e hidhëru Allahun, Allahu do të jetë i hidhëruar me të dhe Ai do ti bëjë njerezit qe te hidhërohen me të." [Transmetuar prej Ibn Hiban në Sahihun e tij.]

Dhe nga Samurah ibn Xhundub, që ka thënë: "Lajmëtari i Allahut (salallahu`alejhi ve-selem) ka thënë:

"Kushdo që shoqërohet ngusht me Mushrikun ose jeton me të, atëhere ai është sikurse ai."
Dhe Pejgamberi i Allahut (salallahu`alejhi ve-selem) pranoi besën prej disa shokëve të tij që:

"Zjarri juaj nuk duhet të jetë i dukshëm nga ai i tyre, përveq në rastë lufte kundër tyre."

Dhe Allahu (subhanehu ve-te`ala) i ka dallu Kafirët prej besimtarëve dhe besimtarët prej Kafirave në Thënien e Tij (te`ala):

"Dhe ata që nuk besojn janë aleat të njëri tjetrit."

Dhe Ai tha:
"Besimtaret, burra dhe gra, janë evlija (aleat, ndihmues, shok, mbrojtës) të njëri tjetrit."

Shaikh Muhammad ibn Salih al-'Uthajmin në lidhje me këtë qështje ka thënë: "Al-Muvalah (miqësi e dyanshme) me Kafirat, duke pas dashuri për ta, duke ju ndihmu atyre, ose ti marrish ata si këshilltar dhe konsulanta, është Haram dhe e ndaluar nga teksti i Kuranit të Shenjët. Allahu (te`ala) ka thënë:

"Nuk gjen popull që e beson All-llahun dhe ditën e gjykimit, e ta dojë atë që e kundërshton All-llahun dhe të dërguarin e Tij..."
Dhe Ai (te`ala) ka thënë:
"O ju që keni besuar! Mos i merrni për Evlija (mbrojtës dhe ndihmues) ata që e marrin fenë tuaj si përqeshje dhe argëtim nga mesi i atyre që kanë pranu shpalljet para jush (p.sh. Jehudit dhe Krishterët), dhe as prej kafirave (tjer), dhe kini frik Allahun nëse jeni besimtarë të vërtet."
Dhe Ai (te`ala) tha:

"O ju që besoni mos i merrni Jehudit dhe Krishterët për evlija (aleat, shokë, mbrojtës, ndihmues, etj) se ata janë evlija të njëri tjetrit. Dhe kush prej jush i merr ata për evlija ateher me siguri, ai është njeri prej tyre. Vërtetë All-llahu nuk vë në rrugë të drejtë popullin zullumqarë (politeist dhe keqbërës, të padrejtë)."
"O ju që keni besuar! Mos i merrni si Bitanah (këshillues,konsultues, mbrojtës,ndihmues, shok) ata që janë jasht fesë suaj (idhujtarët, Jehudit, Krishterët, munafikët etj.), se ata do të mundohen sa të kenë mundësi që të ju korruptojn."
Dhe Ai na informoi se nëse besimtarët nuk janë Evlija të njëri tjetrit, dhe nëse Kafirat nuk janë Evlija të njëri tjetrit, dhe nëse që të dy grupet nuk dallohen ndërmjet veti, atëhere do të bëhet Fitne (turbullina, mosbesim, shirk) në tokë dhe korruptim i madhë.Dhe asnjëhere nuk i takon asnjë besimtari që të ketë bes dhe siguri në atë që nuk është besimtar, pamarr parasysh se sa dashuri dhe sinqeritet të madhë ai (pabesimtari) mund të tregoj, se vërtet Allahu (te`ala) në lidhje me ta thotë:

"Ata dëshirojn që ju ta refuzoni Besimin sikurse që ata e refuzuan Besimin, dhe që ju të gjithë të bëheni të barabart (sikurse njëri tjetri)."

Dhe Ai (subhanehu) i thotë Pejgamberit të Tij:

"Kurr Jehudit dhe as Krishterët nuk do të jenë të kënaqur me ty derisa ti ta pasosh fenë e tyre."

he është Vaxhib (obligim) mbi besimtarin që ti mbështetet Allahut dhe të kërkoj fuqi nga Ai në lidhje me zbatimin e Ligjit të Tij, dhe mos të ketë frikën e fajit të fajësuesit, dhe mos të ketë frik armiqët e tij, se Allahu (te`ala) ka thënë:
"është vetëm Shejtani që të sugjeron ty që të kesh frik prej Evlijave (aleatët, p.sh. mushrikët dhe kafirat armiq) të tij, pra mos ke frik ata, por ke frik Mua, nëse je besimtar i vërtet."

Dhe Ai (te`ala) tha:

"Dhe ti shehë ata që në zemrat e tyre kanë sëmundje (të munafikllëkit) nguten që ti miqsojn ata: "Ne kemi frik se mos po na bie ndonjë e keqe." Ndoshta Allahu do të sjell fitore ose vendim sipas Dëshirës së Tij. Atehere ata do të dëshprohen për atë që e kanë mbajtur fsheht në vetën e tyre."

Dhe Ai (subhanehu) tha:

O ju që keni besu! Vërtet, Mushrikët janë Nexhas (flliqti). Pra mos i lejoni ata që ti afrohen al-Masxhid al-Haram pas këtij viti.Dhe nëse ju keni frik varfërin, Allahu do të ju pasuroi juve nëse Ai dëshiron, prej begative të Tij.Me siguri, Allahu është i Gjithdijshmi, Përher i Menqur."
Dhe Ibnul-Kajimi (rrahimahullah) ka thënë: "Ai (subhanehu) ka gjykuar- dhe askush nuk është më i mirë se sa Ai në gjykim- se kushdo që miqësohet me Jehudi dhe Krishter, atëhere ai është njëri prej tyre:
"Dhe kush prej jush i merr ata për evlija ateher me siguri, ai është njeri prej tyre."
Prandaj nëse Evlijaja i tyre është prej tyre sipas tekstit të Kuranit, atëhere ata bien nën të njëjtin Hukm (rregull, gjykim) sikurse ata."
Dhe Ibn Abasi ka thënë: "Mos u lidh me ta me dashuri dhe fjal të mira."
Dhe Shaikhul-Islam Ibn Tajmijah ka thënë: "Nuk ka besimtar që e don Kafirin.Kushdo që e don Kafirin nuk është besimtar."
Dhe Shaikh Hamd ibn 'Atik ka thënë: "Kurani dhe Suneti vërteton se nëse Muslimani qfaq miqësi ndaj njerëzve të Shirkut, dhe nënshtrueshmëri dhe ndëgjueshmëri, atëhere ai e ka lëshu fenë e tij."
Dhe Ibn Hazimi ka thënë: "Qka është korrekte është thënia e Tij (te`ala): "Dhe kush prej jush i merr ata për evlija atëher me siguri, ai është njeri prej tyre" ka saktësish atë domethënie, p.sh. që ai nuk është asgjë tjetër përveq se Kafir prej mesit të përgjithshëm të Kafirave.Dhe ky është realitet qe s`ka dy Musliman që nuk pajtohen me këtë.
Metë gjitha këto tekste dhe thëniet e Ulemave, të qarta dhe të padyshimta, ndërsa ti do të jesh i habitur ndaj njerëzve [sot] që ia mveshin veten islamit, ende e luftoj këtë Akide me gjuhët dhe lapsat e tyre, Allahu na udhëzoft neve dhe ata për në Rrugën e Tij të Drejt.
Pra ka në mesin e tyre të atill që e shohin Akiden e el-velas vel-Berras si ekstremizëm dhe jobashkohore, gjë e se kaluarës që nuk është më e përdorshme në këtë kohë të përparimit dhe civilizimit dhe të zemërgjerësis!
Dhe prej tyre ka të atill që e shohin si trashëgimi e kaluar e armiqësis dhe të dhunës që është e papranueshme për civilizimin e njerëzve të sotshëm!
Dhe ne nuk kemi dyshim se kushdo që e thotë këtë është Kafir, sipas ixhmas së njerëzve të dituris.
Gjithashtu, ka të atill që pohojn se Islami nuk dallon nga fetë tjera ose nga pasuesit tjer, dhe nuk ka asgjë në të që na jep me kuptu për armiqësi dhe urrejtje ndaj Kafirave, por përkundrazi bënë nxitje për dashuri dhe butësi ndaj tyre! Allahu i Lartësuar qoft pamas larg asaj se qka ata thonë!

Pra, O ju njerz, nga e keni marrë këtë bised tuajën? Dhe prej qfar burimi e keni mësuar Akiden tuaj? Unë ju pyeti juve pash Allahun, si do të dilni përball Allahut (azza va-xhel) kur e keni lavdëruar një gënjeshtër të shpikur, dhe keni ikur nga ajo që do të ju shpëtoj juve?
Ne lusimi Allahun për siguri, për neve dhe per juve.Pra publikone pendimin tuaj para se të zbret Dënimi i Allahut dhe ashpërsia e Dënimit të Tij, dhe para se njerëzit e Zjarrit të Xhehenemit të hudhën në të, duke thënë:
O, po ti ishim nënshtruar Allahut dhe ti ishim nënshtruar Lajmëtarit.Zoti jonë! Vërtet, ne ju nënshtruam liderve tanë dhe paris, dhe ata na devijuan neve prej rrugës (së Drejt)"
Prandaj, O ju njerëz, nëse Allahu e ka bërë të qart armiqësin dhe urrejtjen ndaj Kafirave, fshehurazi dhe haptazi, atëhere qka është arsyeja juaj kur ju po i përdorni këto llojë thëniesh?
Në të vërtet, shokët e Lajmëtarit të Allahut (salallahu 'alajhi ve-selem) e kanë pas zakon që ti urrejn këndo që Allahu dhe Lajmëtari i Tij e kanë urrejtur, dhe ata kishin për ti kundërshtuar ata dhe kishin për tu treguar atyre armiqësin më të madhe, sikurse që i keni par nga ajo që i kemi cekur nga transmetimet.
Dhe Abu-Darda (radijallahu`anhu) ka thënë: "Ne i përshendetnim me dorë njerëzit (p.sh. Kafirat), por ende zemrat tona i mallkojn ata."

Dhe në këtë është fakti vendimtar në lidhje me obligimin e armiqësis dhe urrejtjes ndaj Kafirave, edhe nëse ai është Mu`ahid (p.sh. nën marrveshje) dhe e paguan Xhizjen.


Dhe Hadithi që e cekë: "Kur ta takoni Jehudin dhe Krishterin në rrugë, detyroje të shkoj në skaj të saj," dhe marrjen e Xhizjes nga duart e tyre duke qenë ata të përulur, dhe ndalimi për ata që të mos qfaqin fenë e tyre haptazi, dhe kufizime [tjera] mbi ta, është një fakt vendimtar për obligimin që të tregohet armiqësi ndaj tyre dhe mos të respektohen ose mos të nderohen ata, dhe shumë më pak që të mos tregohet ndaj tyre besnikëri dhe dashuri.
Dhe Allahu është udhëzues për në Rrugën e Drejt.

e përkthyer nga autori: Hamad ar-Rajis

burimi: islamicawekning.com • Postime: 2
 • Karma: +0/-0

#21 ne: 28-05-2006, 17:08:26
"Mos shiqoni kishe e xhamia , feja shqiptarit është Shqiptariaa" kështu thoshte Vaso Pashe Shkodrani  
Ne kohën kur me shumë se kurr populli shqiptare kishte nevoj për ndriqim te mendjes , për dituri dhe  arsimim  ...
Sikurse e gjithë evropa qe u perfshi ne revolucione  gjatë periudhes se Renesances  e cila i mposhti një herë e pergjithemon dogmat fetare (kishtare ).. edhe populli shqiptare nuk i shpetoj dote dhe pikërisht   parulla e lartë përmendur ishte ajo qe mposhti perqarjet dhe unifikoj  shqiptarët kudo qe janë...   FEJA E SHQIPTARIT ESHTE SHQIPTARIA
Jo bre njeri per me mbrojt kete teori ti duesh me pas argumente aritektonike per te justifikuar kete
se ajo ka qen nje periudh e lashte e cila ka pas dagmatizma ne zgjidhjen e tyre edhe nuk mund te themi  
feja e shqiptarit eshte shqiptaria se ather ajo dmth se te gjith ne jemi ateit nuk kemi fe se nuk egziston asnjefe me emrin SHQIPTARIA mund te themi se atdheu i shqiptarit eshte shqiptaria por feja nuk pajton thjesh me mendimin ten edhe te pasho vases tung klm

 • Postime: 48
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#22 ne: 28-05-2006, 18:28:52
Ne burg,te gjithe te burgosurit ia kalojne mire mesvedi,vetem Gardianet e prishin kete harmoni dhe bashkejetese.Fete ne shqiperi nuk kane(ende)pse te kene probleme sepse Shqiperia eshte e Burgosur per momentin nga gjera tjera qe jane me prioritare per jete dhe liri,pa pastaj do vije edhe lufta fetare,se veq nga te huajt eshte inicuar kjo qe moti...me konfliktet antiislame ne shtyp (Alfred Moisiu,Ismail Kadare,janullatosi)dhe ne jeten e perditshme...me bustin e "Nenes" Tereze etj...
Bashkejetesa shumefetare ne Shqiperi ka qene resultat i pushtimeve te huaja,e ne veqanti i atij Otoman i cili asnjehere nuk ka dashur qe shqiptaret te gjithe ti beje te nje feje.Dhe dihet mire se vet ata te islamizuarit atij i kane shkaktuar telashet me te medha.Meqe gjithnje ka qene taktika pushtuese "Perqaj(ne shume fe...dhe parti) dhe sundo,atehere s`do mend qe kane kaluar mire fete mesvedi nen pushtuesin. Pas Otomanit Feja u ndalua krejtesisht nga Kryeshqiptari Enver Hoxha,gje qe as ketu s`pati mundesi te kete perqarje fetare mes shqiptareve,se i "prente ujku".Tani qe Enveri ka vdekur dhe eshte "ngjallur"Nena Tereze dhe janullatosat,tani s`do te kete me qehtesi fetare as bashkejetese,kjo po shihet sot hapur ne Shkoder..Padyshim qe "Demokracia Vatikaniane"ka metodat e saja te ndryshme me ato te Otomanit!
Mos u mashtroni te lavderoni me kot bashkejetesen shumefetare ne Shqiperi,se ajo nuk ishte vlera jone por e dores se Forte...
Tani shihet qarte se vertete kemi qene dhe jemi tolerante...!

 • Postime: 9
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#23 ne: 27-11-2006, 13:48:05
Sipas meje tek ne kemi nje tolerance fetare siperfaqsore, shume nga ngjarjet e fundit flasin per kete. Ne do na duhet te sqarojme shume ceshtje te historise sone, te mesohemi t'i shohim te vertetat historike ne sy e pastaj te respektojme njeri tjetrin per ate qe jemi. Po kjo nuk mund te arrihet nese se pari nuk njihet sakrifica in extremis e te krishtereve shqiptare per te ruajtur fene e tyre dhe se dyte te hiqet dore nga hipokrizia e te thirrurit te Turqise si komb vella, nene, moter, e babe...pasi per shume Shqiptare Turqia si ka asnje nga keto cilesi!

 • Postime: 3003
 • Karma: +5/-1
 • Gjinia: Mashkull

#24 ne: 27-11-2006, 17:53:37
Bashkejetesa fetare nuk mund te arrije nivelin e duhur, duke pasur ne rrethin tone njerez qe i shpallin te krishteret si heronje, ndersa muslimanet si tradhtare.


Me te mira.

Temat e fundit