Bibla apo Kurani? - Teologjia

×
Albanian Forums, Zerion Zeri yt Zeri Info, Forumi Shqiptar Al Virtual, Diskutime, Biseda, Chat Njofje, Informatika, Teknologjia, Gazeta Tema, Gazetat Shqiptare, Bota Sot, www Channel Albania, Telegrafi Kosovo, Ballkani Web, Gazeta Lajme shqip, Lajmet e Fundit Shqiperia Kosova, Dita, Panorama, Kryeartikull, Faqja Kryesore, Video Shqip, Muzike Shqipe, Njoftime, Lajmerime, Temat Online, Gazetat, Kosovare, Shtypi Ditor, Sporti Shqiptar, Dashuria, Pyetje Pergjigje, Keshilla, Ndihme, Webmaster Shqiptar, Familja, Shqiptaria, Muzika, Receta Gatimi, Imazhe, Vipat-shqiptar, Aktualiteti
Media Sociale
Mesazhe Private
Shqiptaret duke lexuar tema interesante dhe te ndryshme
Tema re

Bibla apo Kurani?

Bibla apo Kurani?

· 188 · 30674

 • Postime: 3
 • Karma: +0/-0

ne: 30-07-2006, 02:38:48
Ju përshëndes.

Më intereson se çka mendoni, se ne te cilën është fjala e Perendise, Bibla apo Kurani, ne te cilën është e vërteta dhe pse?


Ndreqje drejtshkrimore.
« Editimi i fundit: 30-07-2006, 03:30:25 nga Syrgjyn »

 • Postime: 929
 • Karma: +2/-2

#1 ne: 30-07-2006, 02:47:48
Pershendetje,
Kur'ani. Pse? Sepse kompakt, i pandryshueshem, multidimensional, ekuilibrues etj etj...

 • Postime: 3
 • Karma: +0/-0

#2 ne: 30-07-2006, 03:30:43
tani pse ka shume te fes islame qe rikthehen ne fen te krishter,dhe pse ne fund vje JESUSI,per ta mbyllur djallin ne dry pergjithmon,siq shkruan ne bibel dhe koran?

 • Postime: 319
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#3 ne: 31-07-2006, 04:29:13
Per pyetjen e pare pse nje person nga musliman behet i krishtere, ka shume arsye. Konvertimet mes feve jane procese qe kane ndodhur dhe ndodhin gjithmone, sepse njerezit nuk e gjejne veten, rrine ne ambjente te caktuara ku predikohet nje lloj feje, kane paqendrueshmeri ose nuk thellohen vertete ne ate qe duan. Kjo eshte dhe arsyeja kryesore per mua.

Persa i perket ceshtjes se Jezusit, duhet te dish qe ne fene Islame ai ze nje vend shume te vecante, shume te larte dhe eshte nje prej pese profeteve me te ngritur te saj (keta te peste jane Noe, Abrahami, Moisiu, Jezusi dhe Muhamedi). Shume here Jezusi permendet ne Kuran dhe jo vetem kaq. Mund te gjesh dhe historine e tij, te Marias, Zekerias, Aronit, Gjon Pagezorit (Jahja), etj. Kjo sepse fete jane nje linje, nuk jane drejteza qe nuk takohen por jane te tilla qe pasojne njera-tjetren. Po keshtu edhe ne theniet e profetit Muhamed, gjejme shume thenie te tilla per Jezusin (paqja qofte mbi ta):


 " Une jam me i aferti me te gjithe njerezit e birit te Marise, dhe te gjithe profetet jane vellezer (prej nje gjaku) dhe nuk ka pasur asnje profet mes meje dhe tij (Jezusit)."


Kurse ne Kuran thuhet:

"Nuk ka asnje nga ndjekesit e Librit (cifutet dhe te krishteret) vetem se ka per t'i besuar atij (Jezusit si i derguar i Zotit) para vdekjes se tij. Dhe Diten e Gjykimit ai do te jete deshmitar kunder tyre". (Sure En Nisa: 159)

Pa dashur te zgjatem shume me lejo te te citoj nje pjese nga Sure Merjem (Maria).Keto jane fjalet e Jezusit:

"Ai tha: Une jam rob i Zotit, mua me ka dhene librin dhe me ka bere pejgamber. Me ka bere dobiprures kudo qe te jem dhe me ka porositur te falem dhe te jap lemoshe sa te jem gjalle . ME ka bere te miresjellshem ndaj nenes sime e nuk me ka bere kryelarte as te padegjueshem! Paqe eshte me mua diten kur u linda, diten kur te vdes dhe diten kur te ringjallem"

Nese kerkon ndonje shpjegim tjeter, po te mundem, do te ta jap. Gjithsesi ketu ke nje link qe flet dhe per ardhjen e dyte te Jezusit. Eshte ne anglisht po pate probleme ta perkthej. Bye!

http://www.islam.tc/prophecies/jesus.html

 • Postime: 2
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#4 ne: 31-07-2006, 04:35:51
Ju përshëndes.

Më intereson se çka mendoni, se ne te cilën është fjala e Perendise, Bibla apo Kurani, ne te cilën është e vërteta dhe pse?


Ndreqje drejtshkrimore.

Te dyja, Bibla dhe Kur'ani, jane fjale te Perendise. Ne te dyja ka shume urtesi dhe udhezim per njeriun.

 • Postime: 285
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#5 ne: 06-09-2006, 00:11:26
Të dyja, Bibla dhe Kur'ani, janë fjale te Perendise. Ne te dyja ka shumë urtesi dhe udhezim për njeriun.


Ose asnje nga te dy librat se jane dhe shyme kontradiktor

 • Postime: 5460
 • Karma: +3/-5
 • Gjinia: Mashkull

#6 ne: 07-09-2006, 18:29:40
cilat jane ato kontradikta ne Kur'an qe i paske gjetur xXx?

 • Postime: 776
 • Karma: +8/-0
 • Gjinia: Mashkull

#7 ne: 07-09-2006, 18:52:04
une personalisht nuk bej dallime mes librave te zotit (nese jane autentik dhe te pandryshuar) pasi ato jane percjellja e fjales se tij. momentalisht duke mos patur asnje shans tjeter zgjedhjeje, jame i detyruar te pranoj kuranin pasi eshte i vetemi liber qe ka ngelur autentik qysh nga zbritja e tij, per kete mund tu referohemi botimeve te plota te ngelura nga koha e shokeve te Profetit, te cilat gjenden ne muzeun historik te stambollit.

respekte

 • Postime: 138
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#8 ne: 22-09-2006, 00:52:19
Ne kushtin e besmit te nji muslimani është qe te besoj se të gjitha librat janë nga Zoti(Allahu) dhe se kanë qenë te drejta.
I fundit është Kurani,edhe s'ka dyshym qe duhet te shkohet sipas Tij.

disa argumenta qe verteton se Kurani është Libër qe verteton librat e meparshem:


46.
 Ne vazhduam gjurmët e tyre (të pejgamberëve) me Isain, birin e Merjemes, vërtetues i Tevratit që kishin më parë. Atij i dhamë Inxhilin, që është udhëzim i drejtë dhe dritë, që është vërtetues i Tevratit që kishin pranë, që ishte udhëzues e këshillues për të devotshmit.
 
47.
 (E zbritëm) Që ithtarët e Inxhilit të gjykojnë sipas asaj që All-llahu e zbriti në të. E kush nuk gjykon sipas asaj që All-llahu e zbriti, të tillët janë mëkatarë të dalë jashtë rrugës së Zotit.
 
48.
 Ne edhe ty (Muhammed) ta zbritëm librin (Kur'anin) e vërtetë që është vërtetues i librave të mëparshme dhe garantues i tyre. Gjyko, pra, mes tyre me atë që All-llahu e zbriti, e mos pëlqe epshet e tyre e të largohesh nga e vërteta që i erdhi. Për secilin prej jush, Ne caktuam ligje program (të posaçëm në çështje të veprimit). Sikur të donte All-llahu, do t'ju bënte një popull (në fe e sheriat), por deshi t'ju sprovojë në atë që iu dha juve, andaj ju (besimtarë) përpiquni për punë të mira. Kthimi i të gjithë juve është te All-llahu, e Ai do t'ju njoftojë me atë që kundërshtoheshi.
 

 • Postime: 7093
 • Karma: +35/-6
 • Gjinia: Femer

#9 ne: 25-09-2006, 09:58:53
Te dy librat jane te shenjte.

 • Postime: 285
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#10 ne: 27-09-2006, 20:06:31
cilat janë ato kontradikta ne Kur'an qe i paske gjetur xXx?

Dhe po te ti citoj ty prape s`do te mbushet mendja se do arsyetosh me besim jo me llogjike

 • Postime: 5460
 • Karma: +3/-5
 • Gjinia: Mashkull

#11 ne: 27-09-2006, 20:09:15
Dhe po të ti citoj ty prapë s`do të mbushet mendja se do arsyetosh me besim jo me llogjike

ti i cito njehere...mos u pergjegj ne vend timin.

 • Postime: 285
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#12 ne: 28-09-2006, 22:54:22
Po ja nje kontradikte eshte qe thote ne fe nuk ka dhune dhe ne te njejten kohe kjo fe mbeshtet luften ( e shenjte ). [nqs mund te quhet nje lufte e shenjte]

Ne kuran thuhet qe mekati me i madh eshte shirku (adhurimi i shumë zotave) jo vrasja.
Une me kete kuptoj se mund te vrasesh perdhunosh qindra njerez (krijesa e preferuar e zotit) dhe ky ne fund te fundit eshte mekat i falshem dhe mekati i pafalshem dhe qe denohet me zjarr te perjetshem eshte shoqerimi i zotit. Me duket pak apsurde ...

 • Postime: 138
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#13 ne: 29-09-2006, 17:43:57
Po ja një kontradikte është qe thotë ne fe nuk ka dhunë dhe ne te njëjtën kohe kjo fe mbështet luftën ( e shenjtë ). [n.q.s. mund te quhet një lufte e shenjtë]Me te vërtetë ne FE nuk ka dhun,(me këtë kuptohet qe mos më i`a imponu dikujtit fenë me dhunë).E ajo lufta e shenjtë nuk është dhunë ne Fe.
do të pyes un ti: sikur te të vij ti dikushi me te vra,masakru te shtëpia ,cfar do i kishe bërë ti?

 • Postime: 285
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#14 ne: 30-09-2006, 14:35:04
po deri tani nga historia ka trguar se feja islame eshte perhapur me pak me ide dhe me shume me shpate
-------------------------------------
Ne keto momente ne vendet islamike
a ka te drejte njeri te mos e njohi islamin si fene e tij ?
a ka te drejte njeri te dali nga kjo fe ?
apo jane te gjithe besimtare te devotshem !!!????
----------------------------------------
nejse se po dalim nga tema por desha te them qe teoria islamike nuk ve ne plan te pare rendesine e jetes njerezore por idologjine e saj. (shirku)

--------------------------------------
Lufta sido qe te quhet lufte mbetet, si e shenjte si jo

 • Postime: 5460
 • Karma: +3/-5
 • Gjinia: Mashkull

#15 ne: 02-10-2006, 09:17:54
Lufta si lufte, ndryshe eshte t'i shpallesh ndokujt luft, dhe ndryshe eshte te luftosh per te mbrojtur vendin. Me e logjikshme se kjo nuk ka apo jo.
Tash ti, si te duash sqarohu.

 • Postime: 2026
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#16 ne: 02-10-2006, 17:44:53
Citim
po deri tani nga historia ka trguar se feja islame është perhapur më pak me ide dhe me shumë me shpate

mund ta di se ku bazohesh dhe del ne kete konkluzion?

Citim
Ne këto momente ne vendet islamike
a ka te drejtë njeri të mos e njohi islamin si fenë e tij ?
a ka te drejtë njeri te dali nga kjo fe ?
apo janë te gjithë besimtare te devotshem !!!????

ke quan ti vend islamik?

ti duhet te dish qe te krishter dhe kisha ke ne irak, egjypt, liban, marok, palestin, e vende te tjera qe nuk po i permend.

Citim
nejse se po dalim nga tema por desha te them qe teoria islamike nuk ve ne plan të parë rendesine e jetës njerëzore por idologjine e saj. (shirku)

jeta dhe ideologjoa ecin paralel (kjo vlen per mua), pastaj ca kupton ti me jete njerezore? po me ideologji? shirku eshte elment i jetes.

 • Postime: 285
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#17 ne: 02-10-2006, 21:26:01
Lufta si lufte, ndryshe është t'i shpallesh ndokujt luft, dhe ndryshe është të luftosh për te mbrojtur vendin. Me e logjikshme se kjo nuk ka apo jo.
Tash ti, si të duash sqarohu.


Luftoni ata që nuk besojnë All-llahun e as botën tjetër, nuk e konsiderojnë të ndaluar (haram) atë që e ndaloi All-llahu dhe i dërguari i Tij, nuk besojnë fenë e vërtetë, prej atyre të cilëve u është dhënë libri, derisa ta japin xhizjen në dorë e duke qenë të mposhtur

kjo eshte thirrje lufte per tu mbrojtur nga armiqte ?

 • Postime: 2026
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#18 ne: 02-10-2006, 21:34:06
Luftoni ata që nuk besojnë All-llahun e as botën tjetër, nuk e konsiderojnë të ndaluar (haram) atë që e ndaloi All-llahu dhe i dërguari i Tij, nuk besojnë fenë e vërtetë, prej atyre të cilëve u është dhënë libri, derisa ta japin xhizjen në dorë e duke qenë të mposhtur

kjo është thirrje lufte për tu mbrojtur nga armiqtë ?

nese do ta lexoje nga fillimi kete sure apo kapitul te Kuranit do ta kuptoje arsyen se perse flitet. normal qe ti ketu po mundohesh te hedhesh hi syve atyre qe nuk dine nga kurani(ketu te fus dhe ty). pastaj na e sill pak numrin, ose emrin e sures dhe faqen e kuranit dhe pastaj flasim. apo ai qe ta ka dhene  kete ka harruar ta bej nje gje te tille?

 • Postime: 285
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#19 ne: 02-10-2006, 22:14:46
Citim
po deri tani nga historia ka trguar se feja islame është perhapur më pak me ide dhe me shumë me shpate

mund ta di se ku bazohesh dhe del ne këtë konkluzion?

Kalifati arab, Perandoria osmane. Qe te dyja keto mbreteri kane luftuar per perhapjen e islamit.

Citim
ke quan ti vend islamik?

ti duhet të dish qe te krishter dhe kisha ke ne irak, egjypt, liban, marok, palestin, e vende te tjera qe nuk po i përmend

Arabia Saudite: ne kete vend ndonje nenshtetas a i ka keto te drejta ?
A ka te drejtë njeri të mos e njohi islamin si fenë e tij ?
A ka te drejtë njeri te dali nga kjo fe ?
Apo janë te gjithë besimtare te devotshem !!!????


Mos na permend kishat te keto vende se me kujtohen aktet terrorriste ndaj tyre ose vrasja e ndonje murgeshe ...

Citim
jeta dhe ideologjoa ecin paralel (kjo vlen për mua), pastaj ca kupton ti me jetë njerëzore? po me ideologji? shirku është elment i jetës

jeta dhe ideologjia mund te ecin paralel po ti ke vlerson me shume?
Shirku element i jetes  hmmmmm: po per mua qe sjam myslyman ??? (besoj se meritoj te vritem dhe te digjem ne ferr)

Me jete njerezore kuptoj gjendja fiziologjike e qenieve të gjalla ku ne raste te vecanta nenvlersohet nga ata njerez qe e disponojne duke u vetshperthyer ne vende publike per ideologjine islame

Ideologji : Sistem idesh e pikëpamjesh ne kete rast fetare, që shprehin interesat, qëndrimin e kërkesat e një klase, të një grupi shoqëror, të një partie, të një sistemi politiko-shoqëror etj

 • Postime: 285
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#20 ne: 02-10-2006, 22:19:51
nëse do ta lexoje nga fillimi këtë sure apo kapitul te Kuranit do ta kuptoje arsyen se përse flitet. normal qe ti këtu po mundohesh të hedhësh hi syve atyre qe nuk dinë nga kurani(këtu te fus dhe ty). pastaj na e sill pak numrin, ose emrin e sures dhe faqen e kuranit dhe pastaj flasim. apo ai qe ta ka dhënë  këtë ka harruar ta bëj një gjë te tillë?

e kam lexuar te mburoja.net sa ta gjej dhe do ta sjell.( sma ka dhene njeri).

Mund ta sjellesh dhe vete te plote qe te me iluminosh meqe e ditke mire kuranin.

 • Postime: 319
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Femer

#21 ne: 03-10-2006, 13:55:45
Po mirë mo, ca faji ka ky se nuk e njeh Kuranin? Problemi është se asnjë diskutim nuk mund te bëhet me diçka qe nuk e njeh. Edhe ky (xxx) nëse do të vazhdoje te diskutoje diçka qe nuk e njeh, mund te vazhdoje ta beje, por kjo thjesht tregon joprofesionalizmin e vet (shumë fjale e madhe eeee). Nëse ky kujton se feja shpjegohet dhe interpretohet me një ajet te marrë tek, e ka gabim. Çdo interpretim ka shumë elemente te tjerë qe duhet të merren parasysh para se te nxirret një përfundim, si historia, metaforizmi, gjuha, etj. Për këtë arsye ekzistojne dijetaret te specializuar ne fusha të ndryshme. Të ishte kaq kollaj sa e thua ti, kjo fe do ishte zhdukur e shkaterruar qe ne shekullin e 7-te, sepse secili do kishte versionin e vet, librin e vet te interpretuar dhe rregullat e veta.

XXX me lejo te te jap një shembull.
Ne Kuran ne suren 107 (Maun) ajeti 4 shiko se çfarë shkruhet:

"Pra shkaterrim për ata qe falen". - d.m.th. për ata qe falin namazin.

Po ta le ty ta lexosh vazhdimin....
http://www.aicc-ny.org/KURANI/a107.html

 • Postime: 285
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#22 ne: 03-10-2006, 14:30:30
Falemiderit irgu qe me bere te qarte injorncen time ;) po asgje sna sqarove vetm the qe une s`e njoh mire kuranin, po kete e tha dhe ai para teje.
Lexoi me vemendje ato qe kam nxjerre se jane shume te qarta dhe nxjerrin ne pah antihumanizmin e fese.

Citim
Për këtë arsye ekzistojne dijetaret te specializuar ne fusha të ndryshme

kush dijetare!!???     Haruni hmmmmm: para pak kohesh pashe nje emision ne tv per shpegimin qe ka bere ky dijetar dhe me bindi me shume per mosekzistencen e zotit.
 • Postime: 285
 • Karma: +0/-0
 • Gjinia: Mashkull

#23 ne: 03-10-2006, 14:32:49
Citim
XXX me lejo te te jap një shembull.
Ne Kuran ne suren 107 (Maun) ajeti 4 shiko se çfarë shkruhet:

"Pra shkaterrim për ata qe falen". - d.m.th. për ata qe falin namazin.


Po ta le ty te merresh me shpegimin e ajeteve se per mua jane shume te qarta

 • Postime: 210
 • Karma: +1/-0
 • Gjinia: Mashkull

#24 ne: 03-10-2006, 14:55:17
lufte nuk do te thote kap kallashin ose shpaten  ..

lufen mundet ta besh edhe pa ato ...

po kjo eshte puna qe sot njerezit nuk e analizojne kuranin por vec kur e lexojne sa me shpejte ta mbarojne ...

dhe lexova me larte disa mendime  .. te dyja ...keshtu ..... ashtu .....
Libri i shenjte eshte vetem kurani dhe do te mbetet kurani se  bibles ia ka hekur allau shenjterimin qe kur e solli kuranin ...
sepse nese e lexon biblen sot ka shum sende tendryshme me kuranin dhe deformimet qe izraelitet ia kan ber.. po te ishte bibla e shenjte dhe e drejte nuk kishte nevoje qe te zbritte kurani por zoti e di me mir kete dhe ja ky eshte fakti me i thjeshte dhe me i lehte per ta kuptuar ..

Temat e fundit